Καλύτερος DOOM(-ίζων) δίσκος των 90s

Πολύ δύσκολα πράματα ρε παιδιά. Πολύ δύσκολα…

Ναι ρε πούστη είναι κι αυτό. Αν στο πολλ χωράνε Anathema, Katatonia και Doomsword, τότε γιατί όχι και το Icon των Paradise Lost; Οπότε μετά κάθε άλλη συζήτηση δεν έχει καν νόημα. :expressionless:

^
Ακριβώς αυτό!

edit: οριακά μεταξύ αυτού και του άλλου τόπικ όμως:

@Γρακχους
Bρε μικρε θεε έχεις υπογραφή ατάκα απο τα Κουρέλια;

Αι στο διάλο με πόρωσες τώρα αι σιχτιρ γαμώτη

ΛΟΙΠΟΝ! ΟΛΑ και το pentagram και το count raven…OΛΑ. Δωσε σκατοψυχια στον λαό. Γιατι να πρέπει να διαλέξω; Τ ακούω όλα και είμαι ευτυχισμένος.

εντιτ: ναι είναι και αυτό το Spirit Caravan…Ax αγάπη μου!

Aγορίνες, το Shades Of God παίζει να έχω να το ακούσω από την πρώτη Λυκείου. :dunno:

Ο μόνος δίσκος Λοστ που εξακολουθούμε να λιώνουμε συχνά πυκνά είναι το ντρακόνιαν τάημς, οπότε σχωράτε με.

Οφφ τόπικ, αλλά συγχαρητήρια στον πρώτο που σχολιάζει την υπογραφή μου! :smiley:

Επειδη ποστ/πολλ/κουβεντα δε γινεται αν δε πεταχτουμε και μεις οι τρουοπαουραδες (ο γιεαααα )
Ανετα-Παμψηφει-Περιπατο… Γιουβεντους-ευροτζανετακος της ευρωπης 7-0, με τετοια ανεση

Doomsword, ουτε καν επιχειρηματολογω γτ αντικειμενικα δεν ειναι το καλυτερο, αλλα γουσταρω και ειμαι κολης και ανατριχιαζω ακομα και δε σταματαω τα ΟΟοοοοοΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟοοοοοοο οποτε ακουγεται κατι απο εκεινη τι δισκαρα.Nough said’:-s:-s

έτσι.

SACRED METAL στη μάπα.

εγώ δεν ψηφίζω, δεν έχω ακούσει αρκετά :stuck_out_tongue:

Ε οπως τα λεει ειναι.

DOOMSWORD…

Ένας από τους δύο (και μοναδικούς) δίσκους των Estatic Fear.

δεν μπορω να διαλεξω

απο τη μια
μια απο τις πιο αγαπημενες μου μπαντες οι paradise lost και το αριστουργημα icon
απο την αλλη ενα απο απο τα πιο μεγαλειωδη συγκροτηματα του doom
οι θεοι solitude aeturnus με μια κορυφαια δισκαρα των 90ς το beyond he crimson horizon που μονο το seeds of the desolate να ειχε και το the hourglass φτανει για να κλεισει σπιτια.

ισοπαλια αναμεσα σε αυτες τις 2 θεορατες δισκαρες των 90ς

και ναι
δεν καταλαβαινω για πιο λογο οι katatonia στο poll και οχι οι paradise lost !!!ουτε καν οι my dying bride!!
επισης στη θεση του candlemass βαλε κατι απο memento mori!!

ιχυουν τα οσα λετε για το μπιγιον, ειναι οντως μεγαλος δισκος.
και γενικα κατι αναθεμα, πατατονια και π.λοστ δεν εχουν θεση εδω.

σε αντιθεση με το C.O.D. των Saint Vitus, που δεν ξερω αν αρεσει στους βαητουσαδες οπως τ’ αλλα, εμενα παντως ειναι το fave μου.

αυτό τώρα για πλάκα το πες για σοβαρά;

together we will burn like gods of the sun

εν μερη σοβαρα, αλλα θα παει αλλου η κουβεντα απ’ τη στιγμη που ο τιτλος του θρεντ δεν ειναι διευκρινιστικος και λεω να μην το κανουμε αυτο.

Πώς γίνεται να είναι ΚΑΙ δύο ΚΑΙ μοναδικοί?

Ε κατάλαβες τι ήθελα να πω… :Ρ
Άλλαξε το “(και μοναδικούς)” με το “(and only)” μπας και βελτιωθεί. :Ρ:Ρ

Σ’αυρό συμφωνώ και γω με nomisteraki. Υπάρχει μεγάλη διαφορά My Dying Bride, Paradise Lost με όλα αυτά τα συγκροτήματα που λένε οι Reverend Bizarre στο τραγούδι που πόσταρε από πάνω ο pot!

Επίσης μετά από πολύ ψάξιμο ξαναβρήκα αυτό :

http://img152.imageshack.us/my.php?image=manifestobyvoid1ww9.jpg

http://img152.imageshack.us/my.php?image=manifestobyvoid2ed6.jpg

http://img220.imageshack.us/my.php?image=manifestobyvoid3so3.jpg

Γραμμένο από τον Void. Σε όσα θυμάμαι να γράφει συμφωνώ.

Edit : Στο άλλο θρεντ είναι το τραγούδι του Ποτ!

Αρχικά ευχαριστώ για το μανιφέστο από πάνω, ενδιαφέρον φαίνεται, αν και τώρα ειδικά δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να το διαβάσω σε τέτοια ποιότητα. Αλλά ρε παιδιά το να έχεις ένσταση για τους πρώιμους anathema και paradise lost σε ντουμίζον θρεντ, όταν μάλιστα σ’ αυτό υπάρχουν το manic frustration και το το πρώτο doomsword ξέρω 'γω, είναι κουλό. αν τώρα δε βρίσκετε ντουμίζοντα τα rotting misery και lost paradise και σας κάθονται καλά το helm’s deep και One Eyed God τι να πω. Kαι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν υπήρχε κάποιος δίσκος των esoteric εδώ, κανείς δε θα είχε καμία ένσταση, αλλά ακούστε και το Pentecost III ρε παιδιά, το ότι έγιναν αυτό που έγιναν οι anathema δεν διαγράφει τα όσα είχαν κάνει νωρίτερα. Και δεν είναι καν ντουμίζον ρε πούστη μου, είναι DOOM στα πάντα του, εκτός αν μου αρχίσετε τα “όχι δεν είναι doom είναι doom metal”. Θέλω πάντως να δω το σκεπτικό σας. Επιταφ, αν έχεις όρεξη πες μου πώς το βλέπεις εσύ, μια που το νομιστεράκι δεν θέλει.

καλημερα σφινε, DOOMιζων λεει το θρεντ, δλδ τι; ο καθενας οπως πχ ο μπλιντιν θελησε να χωσει μεσα neurosis, εχει αδικο; οχι, αλλα ουτε και δικιο. πιανουμε δλδ οτι εχει αργους ρυθμους, ξερη παραγωγη και το πεταμε σε καλυτερο DOOMιζων δισκο των 90ς; ναι, αλλα και οχι.
εχω καταλαβει το τι θεωρεις εσυ doom και εχουν γινει παρομοιες συζητησεις, εν τελη θα πω τα αυτονοητα.
το doom παρατηρειται απο διαφορες οπτικες γωνιες.
η μια γωνια ειναι η γωνια των “στονεραδων” που δεν θελουν το επικ στη ζωη τους ή πιο σωτα το μεταλ, η αλλη γωνια ειναι των “επικαδων” που δεν θελουν το στονερ, το φουνεραλ και το ντουμοσλατζ.
οι αλλες γωνιες εχουν τ’ αλλα δυο που δεν γουσταρουν οι τελευταιοι.
ειναι λιγο μπακαλικος ο τροπος με τις ταμπελες αλλα καπως ετσι παει. μεσα σ’ ενα μουσικο ειδος μπορουν πολλοι να παρουν μερος. με καποιους θα συγγενευουν πολυ με καποιους αλλους οχι, οπως και οι χλεβασμοι που υπαρχουν αναμεσα τους.
θυμαμαι παλαιοτερα που εμπαινα irc, οι τρουαδες ειχαν φτιαξει κλικα και καναλια δικα τους
με σκοπο να συζηταν για την αγαπημενη τους μουσικη αλλα και για να χλεβαζουν οποιον τους ελεγε οτι οι sunn o))) και οι E.Wizard ειναι doom και χωρις να λειπουν οι χαρακτηρισμοι τυπου “υποκαταστατα του doom”, “εκει που εφτισε o Johan Längqvist”, και οπως καταλαβαινετε δεν ειχαν ακουσει κανεναν απ’ τους δυο, σοβαρα.
οπως κι εγω δεν εχω ακουσει ποτε σοβαρα π.λοστ γιατι τους βρισκω βαρετους, το serenades δεν μ’ αρεσει και γενικα το πρωιμο “funeral” μου τη δινει στ’ αυτια.
θελω να καταληξω μ’ ολα αυτα οτι δεν εχετε αδικο που χωνετε τις μπαντες αυτες στο doom λογω ιστοριας
που εκει παει το “εν μερη” στο προηγουμενο ποστ αλλα στα δικα μου αυτια δεν καθεται σαν doom αυτο το πραμα καλα, μπορεις να με βρισεις και να με πεις και α-μουσο αλλα στην ουσια οσο doom και να θεωρουνται τα πρωτα αναθεμα και π.λοστ δεν μπορουν να πιασουν ουτε S.Aeturnus τη συγκεκριμενη δεκαετια, ουτε Vitus , ουτε και Doomsword. απ’ οποια μερια και να το βλεπεις.