Καλύτερος DOOM(-ίζων) δίσκος των 90s

σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο, καθώς όμως το συγκεκριμένο τόπικ κυλαει με βάση μπάντες που δεν είναι αμιγώς Doom, απλά έχουν μέσα σε κανα δυο δίσκους τους Doom στοιχεία, σαφώς και μπορούν να αναφερθούν. Και εξάλλου ένας δίσκος σαν το “Icon” μπορεί να μην είναι καθαρό doom, σαν το υποτιμημένο έπος “Adagio” πχ, αλλά είναι ένας δίσκος που για κείνη την εποχή συνδύασε τέλεια και doom επιρροές και γιαυτό αναφέρεται. Όπως επίσης θα μπορούσε να αναφέρει κάποιος το γαμηστερό “Headstones” των Lake Of Tears.

Ούτε το παρακάτω είναι ο ορισμός του doom, αλλά άνετα χωράει σε τέτοιο τόπικ.

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι αυτες οι μπαντες εχουν καποια κοινα στοιχεια στον ηχο τους.
Οταν ημανε μικρος οι Anathema/P.Lost/MDB και οι υπολοιπες μπαντες θεωρουνταν οτι υπηρξαν παλιοτερα
ή ηταν ακομα doom/death.

Aπορια : Oι Electric Wizard ειναι κατι αλλο εκτος απο doom metal ?

Kαι να φανταστεί κανείς ότι έβαλα αυτό το (-ίζων) για να δώσω την ελευθερία να κανουμε συζήτηση επί παντώς επιστητου χωρίς να κολλήσουμε στις ταμπέλες.

Προφανώς οι επιλογές του πολλ είναι ενδεικτικές και το έναυσμα για τη συζήτηση, με σκοπό να μας πείτε για δίσκους που λείπουν και θα 'πρεπε να ακούσουμε, για δίσκους που διαμόρφωσαν το “ιδίωμα” στα 90s, ή ακόμα καλύτερα να μας παραθέσετε τις δικιές σας λίστες εδώ πέρα.

Μα πάνω απ’ όλα το poll έγινε για να συμφωνήσουμε ότι οι Cathedral ήταν πάνω απ’ οτιδήποτε παρεμφερές στα 90s.

Λοιπόν! Εγώ ο πρώτος Doom δίσκος που αγόρασα αν δεν κάνω λάθος είναι το Lost Paradise από Paradise Lost.Τον είχα βάλει πρώτη φορά ένα βράδυ που ήμουν μόνος μου σπίτι πριν κάτι χρόνια και είχα πάθει πλάκα. Βασικά εγώ αυτόν τον δίσκο τον θεωρώ Doom αλλά όχι καθαρό Doom Metal. Κυρίως γιατί εχει Brutal φωνητικά (άλλο αυτό! παίζει να ναι και από τα πιο γαμάτα brutal φωνητικά που χω ακούσει μιας και των Suffocation π.χ δε μ’αρέσουν και γενικά τα “παρόμοια σε Σαφοκέησον”) . Δεν το χω λιώσει από τότε καθώς δεν είναι και ότι πιο εχμμμ… άρτιο μουσικά άκουσμα ακόμα και στο Doom.

My Dying Bride δεν έχω κάτσει να ακούσω ενδελεχώς, αλλά και πάλι το Turn Loose The Swans π.χ. που έχω ακούσει δε μπορείς να πεις πως ανήκει στο χώρο του Doom Metal όπως το έθεσαν οι Saint Vitus, Trouble , Cirith Ungol , Pentagram και Sabbath.

Ακόμα και αυτοί οι πρωτεργάτες (και όχι μόνο) του Doom Metal πάντα θα χουνε τραγούδια που δεν ανήκουν στο Doom Metal . π.χ Black Sabbath - πολλά για να ονομάσεις , Cathedral - Μidnight Mountain (παράδειγμα κράχτης) , Cirith Ungol - What Does It Take κ.λ.π. Το θέμα είναι ότι όταν παίξαν Doom Metal βγάλαν αριστουργήματα. Ενώ π.χ. το πρώτο των Paradise Lost δεν το λες αριστούργημα. Θέλω να πω ότι τους Paradise Lost η πλειοψηφία δεν τους θυμάται και τους μνημονεύει για το Paradise Lost, αλλά κυρίως για τα Icon & Draconian. Οι My Dying Bride από την άλλη ΠΟΤΕ δε μου κάναν κούκου για Doom και γενικά σα μπάντα . εεε θέλω να πω πολλά , αλλά είμαι πολύ ζαλισμένος και μετά από διαγώνισμα Πραγματικής Ανάλυσης 4 και ίσως αυτά που είπα να φαίνονται μπερδεμένα…

Επίσης ο κάθε άνθρωπος θεωρεί διάφορες μπάντες Doom. p.χ φίλος μου, μου χε πασάρει In The Woods για doom. Αυτό του 95 νομίζω που έδινε και ένα περιοδικό παλαιότερα (χάμερ ή ινβέηντερ). Ντάξει για μένα τουλάχιστον ΑΥΤΟ δεν άνηκε στο Doom.

Anyway υπάρχουν πολλά είδη Doom ανάλογα με την όρεξη. Το Funeral δεν το μπορώ καθόλου. Ούτε το Drone. Το Stoner, Epic και Classic είναι τα αγαπημένα μου … άμα κοιμηθώ θα επανέλθω γιατί πρέπει να χω γράψει μερικές πατάτες…

edit : εγώ δε μιλάω και καταδικάζω τις παραπάνω μπάντες για Doom-ίζων, αλλά για τo Doom Metal…Ok ίσως γίνεται σε λάθος thread , όμως αξίζει να γίνει μια κουβέντα.

Ε, γι? αυτό ζητάω να μου πείτε απόψεις, γιατί είναι ωραίο να γίνεται κουβέντα και να καταλαβαίνεις τι έχει στο μυαλό του ο άλλος, άσχετα αν εσύ τα βλέπεις τελείως διαφορετικά. Δηλαδή σε τέτοια θρεντ πρέπει να σταματάει το πράγμα στο «πω, γαμάνε όλα, με δυσκολία διαλέγω εκείνο»; Τέσπα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η αντίδρασή σας είναι θέμα γούστου πάνω στον ευρύτερο doom χώρο/θεωρητικής ποιότητας των συγκεκριμένων συγκροτημάτων κι όχι το αν σχετίζονται με το doom. Σ? αυτό δεν έχω να πω κάτι, κολοκυθόπιτα. Και μένα οι st vitus και οι reverend bizzare δε μου είχαν πει απολύτως τίποτα (σχεδόν!) όταν τους άκουσα, αλλά δεν αξιώνω να μην αναφέρονται σε τέτοια θρεντς. Ακόμα και το πρώτο doomsword π.χ. που για μένα καθεαυτό δεν είναι καν doom-ίζων , αλλά σκέτο ανόθευτο heavy metal, αξίζει να αναφερ8εί γιατί αν δεν είχαν σχετικά ακούσματα τα μέλη, μάλλον θα ηχούσε διαφορετικά.

Καλή η κουβέντα αλλά εδώ σε λίγο θα ακούσουμε και doomthrash. doomdoom, doomdisco κλπ παπαρολογίες…δεν είναι θέμα ταμπέλας αλλά όλα αρχίζουν από κάπου…υπάρχει ένα είδος του metal που λέγεται doom για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, όταν δεν την παλεύεις με St Vitus κσι Reverend Bizzare δεν την παλεύεις με το Doom Metal, δεν είναι κακό εννοείται, αλλά όταν λές “ακούω Doom” και μου αραδιάζεις Paradise Lost και Anathema ή π.χ. Stonerαδικα συγκροτήματα ε τότε όχι δεν ακούς Doom. Να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους ναούμ…δεν είναι θέμα τρουίλας αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό συνέχεια διαβάζω απόψεις που ναι μεν σεβαστές αλλά βασισμένες στην ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ και την ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ του καθένα με σκοπό να γράψει ένα πόστ, λές και αν δεν γράψει κάτι θα του πέσει το παιδί, δεν μπορώ άλλο. Μην μπασταρδεύετε τις έννοιες, για κάποιο λόγο υπάρχουν, διαχωρίζουν κάποια πράγματα, επειδή η εξέλιξη της μουσικής έχει φτάσει στο ΕΛΕΙΝΟ σημείο της πρόσμιξης διαφόρων ειδών ,γιατί καλώς ή κακώς νέα είδη δεν θα βγούν, μην τα κάνουμε όλα σούπα. Ένα πράγμα είναι το Doom, άλλο πράγμα είναι το Stoner, άλλο πράγμα είναι το Death και μια χαρά ξεχωρίζεις τα παρακλάδια τους. Απλά πράγματα…βάλτε τώρα να ακούσετε τον “χείροτερο” δίσκο των St Vitus " Children Of Doom" να έρθετε στα ίσα σας…

μαν, κάτι αντιλήφ8ηκες λάθος. αφενός δεν είπα ποτέ πως ακούω doom (συγκεκριμένα, κανένα ιδίωμα δεν ακούω, μόνο επιλεγμένες μπάντες και δίσκους και συνήθως οι μπάντες που μου αρέσουν είναι αυτές που τα πάνε καλά με τις προσμίξεις που λες. αν αισθάνεσαι ότι σου κάνω κακό με τις προτιμήσεις μου, σου ζητώ συγγνώμη), αφετέρου όταν ακούω το Pentecost, αυτό που ακούω έχει να κάνει σε τεράστιο βαθμό με την τροπή που πήρε το doom από το 90 και μετά, αυτήν είναι η ουσία του. εκτός από το να φωνάξεις στα μούτρα μου ότι είμαι ΗΜΙΜΑΘΗΣ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΣ, μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί είμαι αυτό που είμαι και το γιατί το Pentecost δεν είναι doom; πάντως μέχρι τώρα δεν μου είχαν πει ότι πρέπει να μου αρέσουν οι στ βάητους για να μου αρέσει και το Pentecost, άσχημο μου ακούγεται τώρα που μου το είπες εσύ κατά αυτόν τον τρόπο. Για ποιον λόγο λοιπόν υπάρχει η έννοια doom και η έννοια death; αυτά που στέκονται στη μέση τι να τα κάνουμε, να τα πυρπολήσουμε; δεν είναι ένα νέο ιδίωμα αυτή η μέση κατάσταση; αν όχι, γιατί να μην το χαρακτηρίσω με την ταμπέλα του συγγενικότερου ηχητικά ιδιώματος;

Παρολαυτά η βρετανική σκηνή με πρωίμους Anathema, Lost, MDB σίγουρα είναι DOOM.

Από πολλά ποστς κυρίως αναδεικνύεται το τι αρέσει στον γράφοντα και αυτά τα ονομάζει doom, ενώ τα υπόλοιπα όχι. Όταν όμως προσπαθείς να κατηγοριοποιήσεις κάτι χωρίς κάποια αντικειμενικότητα τότε χάνεται το νόημα.

Ας αποφασίσουμε λοιπόν τι θα λέμε doom. Είναι όσοι παίζουν σαν τους Sabbath και τους Penatgram? Είναι όσοι παίζουν αργόσυρτα?

Για μένα πάντως το doom (όπως και το death και το black) είναι πάνω απ’ όλα ένα συγκεκριμένο feeling που αναδεικνύεται από τη μουσική.

Αν είχαν μείνει όλοι προσκολλημένοι σε αυτή τη λογική, τώρα θα ακούγαμε 50000 κλώνους του Chuck Βerry, γιατί από εκεί ξεκίνησε το ροκ. Και θέτω 2 καίρια ερωτήματα με βάση τα λεγόμενά σου:

  1. Γιατί είναι ελεινή η πρόσμιξη των ειδών? Υπάρχει κάποιο είδος καθαρό και ανόθευτο, κάτι σαν την άρεια φυλή ας πούμε?
  2. Γιατί δε θα βγουν νέα πράγματα και θα τα κάνουμε όλα σούπα? Πως το αιτιολογείς? Υπάρχει κάποια σχετική νομοτέλεια στην τέχνη?

Πραγματικά θα ήθελα να εξηγήσεις λίγο παραπάνω.

Η μουσική είναι μία.

Ρε Matia με Avatar Coroner πας και τα πετάς αυτά? Στο Grin οι Coroner αναμειγνύαν 800 είδη.

Εσύ μάλλον κάτι αντιλήφθηκες λάθος, δεν σε είπα κάτι ούτε το ημιμαθής και επιπόλαιος πήγαινε για σένα. Και δεν κατηγόρησα κανέναν για το τί ακούει, έλεος, απλά είπα ότι πρέπει να μπούν στην θέση τους μερικά πράγματα, το Doom λέγεται Doom για κάποιο λόγο. Μην το κάνετε όπως με τις γκόμενες, έχω γράψει ολόκληρη έκθεση και εσύ κόλλησες σε 2 λέξεις…χάνεις το νόημα.

man, δεν βρήκα κάποιο νόημα σ’ αυτά που έγραψες, σε είδα εξοργισμένο να μιλάς για ημιμά8εια και επιπολαιότητα κάνοντας κουώτ το ποστ μου. αν δεν αναφερόσουν σε μένα τι σε έκανε να μιλήσεις για ημιμάθεια σε αυτό το θρεντ; κάποιος ή κάτι ήταν, έχε τα κότσια και την ευγένεια να διευκρινήσεις ή μην το λες καθόλου. θα δω κάποιο νόημα στο ποστ σου όταν μου πεις για ποιον λόγο το ντουμ λέγεται ντουμ και γιατί οι πρώιμοι ανάθεμα δε σχετίζονται με αυτό.

Γιατί δεν γεννιέται τίποτα πραγματικά καινούργιο λόγω του ότι 9 στις 10 φορές είναι ανέμπνευστη, στον βωμό της αναγνώρισης στην μουσική βιομηχανία έχουν γίνει χιλιάδες μπασταρδέματα με σκοπό το χρήμα, όταν γίνεται με ταλέντο ξεχωρίζει (βλ. Opeth π.χ.) και είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Δ εν λείπει το νέο είδος μουσικής αλλά οι εμπνευσμένες συνθέσεις, χίλιες φορές να ακούσεις ένα παλιό στύλ παιγμένο με πάθος και έμπνευση.

Όσον αφορά την αναφορά περί τέχνης και νομοτέλειας… δεν πλησίασα σε αυτήν την έννοια, εσύ το αναφέρεις από το πουθενά άρα κάτι κατάλαβες λάθος, νομίζω ότι απλά αναφέρθηκα σε ένα είδος μουσικής, το Doom, που το ορίσανε κάποια συγκροτήματα, ε δέ μπορείς ρε μεγάλε να αδιαφορείς για αυτά και να έχεις και άποψη για το Doom μετά, αυτό είπα.

Είχαν τα @@ και το έκαναν, και όχι για τα money. Διάβασε και παραπάνω και θα καταλάβεις.

Δεν ήταν μόνο το δικό σου quoted, και όπως είπα και πρίν, το Doom, το ορίσανε κάποια συγκροτήματα, ε δέ μπορείς ρε μεγάλε να αδιαφορείς για αυτά και να έχεις και άποψη για το Doom μετά. Και ξαναλέω…ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΕΙ, ΚΑΙ ΕΓΩ π.χ. ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΝΑΤΗΕΜΑ ΚΑΙ PARADISE LOST (ειδικά τους πρώτους δίσκους) KAI ΕΧΩ ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ MDB, ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΔΑΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ? ΑΝΟΙΞΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΙΟ ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ.

l Σαν τις γκόμενες κάνετε ειλικρινά, κολλάτε σε μια λέξη που νομίζεται κιόλας ότι αναφέρετε προσωπικά σε εσάς, και κάθομαι και κάνω triple quote μετά μεσημεριάτικα, έλεος…

Γενικά δεν ξέρω πολλά γύρω από doom μπάντες αλλά διαφωνώ στο ότι πρέπει να σου αρέσουν σχήματα που ορίσανε έναν ήχο για να σου αρέσει ο ήχος.

Και εγώ διαφωνώ, άκου ότι σου αρέσει, εννοείται, δικά σου τα αυτιά. Βαρύγδουπες δηλώσεις όμως δεν μπορείς να κάνεις, άκου πρώτα, μάθε, σχημάτισε άποψη και μετά πές ότι θές, αλλιώς πετάει ο ένας ο ένα και ό άλλος το άλλο και δεν βγαίνει άκρη.

ρε παλικάρι μου, είτε δε βλέπεις τι κάνεις κουώτ είτε δεν έχεις τα αρχίδια να υποστηρίξεις αυτά που γράφεις (κι ας κάνω εγώ σαν γκόμενα). ο άλλος που κουώταρες - ανάθεμα και παραντάης λοστ δε θεωρεί κάτι σπουδαίο, όχι τους σεντ βάητους. σε εκείνον που έχει το γούστο σου πήγαινε το ημιμαθής; και στην τελική δεν αδιαφόρησα για κανέναν ρε ψηλέ, ότι δεν μου έκαναν κάποια αίσθηση είπα όχι ότι είναι για τον πούτσο ή ότι δεν δέχομαι να τους ακούσω. πάντως κι εσύ που μπορείς γενικά να έχεις γνώμη πάνω στοντουμ αφού σου αρέσουν οι ριβερεντ μπιζάρ, ακόμα να μου απαντήσεις γιατί το ντουμ λέγεται ντουμ και γιατί το πεντεκοστ δεν είναι ντουμ. τρεις φορές στο ζήτησα, δεν ενδιαφέρθηκα για τον αν σου αρέσουν οι π.λ και οι ανάθεμα.

Δεν σου είπα ότι το pentecost δεν είναι doom,που κόλλησες? Και ναι είμαι ψηλός:p:p
Γενικά διάβασε το ποστ του νομιστερακίου, αυτό θέλω να πώ και εγώ, λίγο πιο άγρια είναι η αλήθεια…

Και μια απορία, εγώ δεν έχω @@, εσύ κάνεις σαν γκόμενα, μήπως γίναμε τελικά gay?:-k

Γιαυτό βάλε Spiritus Mortis - The God Behind The God ,αφιερωμένο όλο το άλμπουμ, να το βάλω και εγώ στο winamp, αφού τελειώσει όμως το “Blood Red Throne - Souls Of Damnation” που σπέρνει και θερίζει για να ξαναγίνουμε άντρηδες…

Mια παρατήρηση μόνο: πρωτοτυπία στο μπαστάρδεμα οι Όπεθ? Γελάει ο κόσμος. Ο τύπος έχει κατακλέψει άγνωστα 70ς συγκροτήματα για να πετύχει αυτό που θέλει. Αυτό είναι το χειρότερο. Αυτός δηλαδή δεν παίζει για τα φράγκα. Και τότε γιατί άλλαξε τη μισή μπάντα σε μια μέρα? Σόρυ, αλλά το παράδειγμα ήτο ατυχές.

Μερτζ με ροντμπερν θρεντ. Μπορούμε!

:lol::lol::lol: