Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

3 αριστούργήματα του χώρου για αρχή…Περισσότερη ανάλυση αύριο…

χμ. το νεο-κλασσικαλ γενικα δεν ειναι το στυλ μου. αν τυχει θα το τσεκαρω μιας και το ανεφερες.

τα sundown και evereve που αναφερθηκαν επισης γαμουν. και το seasons ειναι πολυ καλο απο τους δευτερους. καλα τα λεει ο πανος.

απο sirenia εχω ακουσει μονο αυτα που εβαλε ο tolkki. καλοι δισκοι, αλλα δε κοβω και τις φλεβες μου. το καινουργιο δε το εχω ακουσει και εχω μεινει εκει.

οι agalloch ειναι ενα απο τα μεγαλα κολληματα μου. ειχα ακουσει το mantle οταν βγηκε και μετα το αρχικο σοκ ακουσα και τη δισκαρα pale folklore που με αποτελειωσε. ντρεπομαι που λεω οτι ακουσα το τελευταιο μεσα στο 2007 και γιαυτο δε μπηκε στο τοπ 15 μου (δυστυχως παρελειψα αυτο και το the quill). α, και δε το πιστευα οταν εμαθα οτι ηταν αμερικανοι μιας και ακουγονται καργα σκανδιναβοι.

το lacrimas profundere κωλολεει, αλλα τα αγαπημενα μου ειναι τα fall i will follow και burning a wish. εκει βεβαια ειχαν αποτιναξει το doom στοιχειο.

χτες που τσεκαρα τα cd εν τω μεταξυ θυμηθηκα οτι εχω καιρο να ακουσω το Lumo των as divine grace. σωστος ο sgnl και πρεπει να το βαλω στο στερεο καποια στιγμη. εχω και το supremature αλλα δε το εχω καν βαλει στο stereo. δε πρεπει να λεει και πολυ εξ αλλου.

το elegeion δε το ξερω, ινφο please και πειτε μας και ποιο ειναι και το αποπανω του

σωστη η αναφορα για draconian. αντιπαραθετω:

αυτο θυμαμαι οταν μας ειχε ερθει προμο τι σοκ φαγαμε στη μαπα. δισκαρος με τα ολα του. κιλλερ ντεμπουτο. η κομματαρα cry in silence σβηνει πολλα γκρουπακια της σειρας. πολυ bride βεβαια ο ηχος οπως και αυτονων:

Mourning Beloveth - Dust

Mourning Beloveth - The Sullen Sulcus

Mourning Beloveth - A Murderous Circus

και τα τρια ειναι επη. το αγαπημενο μου μαλλον ειναι το δευτερο. παλι καλα που αξιωθηκαμε και τους ειδαμε στο αν μαζι με τους primoridal. οι ιδιοι δηλωσαν οτι το show ηταν σημαντικο γι αυτους επειδη για πρωτη φορα επαιξαν μαζι σε ξενω ευρωπαικη χωρα δυο μεταλ μπαντες απ την ιρλανδια.

επισης:


μελωδικο doom death. οι bride εχουν πολλα αξια τεκνα απ οτι φαινεται. τα ειχα ακουσει παλια και γουσταρα. εχουν και ενα τριτο αλλα δε το χω πετυχει ακομα γμτ. που θα παει…

συνεχιζοντας πρεπει να δωκω τα ευσημα στον sgnl καθως το celestial season σκιζει και επρεπε να αναφερθει. αυτο και το πρωτο τους (Forever Scarlet Passion) ειναι πολυ αξιολογα, τα αλλα δε τα εχω ακουσει δε ξερω τι παιζει με δαυτα.

απο theatre of tragedy το velvet darkness μαζι με το aegis ειναι τα καλυτερα τους. εμενα παλι μ αρεσουν ολα με τιν liv, ακομα και το Assembly που ολοι το κραζουν (και κακως). με το τελευταιο δεν εχω ασχοληθει.

και αυτο τα σπαει ε:

τελος οι swallow the sun ειναι κατι παραπανω απο αξιολογοι. εχουν τρια αλμπουμ. εχω ακουσει το πρωτο (δηλ αυτο του εξωφυλλου) που τα σπαει και εχω κανει κριτικη στο νεο που επισης ειναι παρα πολυ καλο και προτεινομενο σε φατσες / οπαδους.

αυτα τα ολιγα. εγραφα σαν speedy gonzales και παρολα αυτα μου πηρε κανα τεταρτο…

το assembly είναι δισκάρα. Καλά τα λέει ο angmar,

αλλά κάποια ζώα δεν τον πιστεύανε. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Οι Leaves eyes προσωπικα δε μου λενε κατι και ειχ ακαι την ατυχια να τους δω σαπορτ στους Paradise Tost :smiley:
Angmar το τελευταιο των Sirenia δεν εχει καμια μα καμια σχεση με τα προηγουμενα.Πολυ πιο εμπορικο και κουραστικο θα ελεγα

θενκς φορ δε ινφο!

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ!!! :lol:

το ξερω. γιαυτο δε το χω ακουσει. επειδη τα παλια ηταν ωραια και αυτο μαλλον θα με ξενερωσει.

Ghosts of Loss ειναι το καλυτερο τους, πραγματικο διαμαντι
Οσο για Leaves Eyes, αδιαφοροι
Draconian, λενε, πολυ καλοι
Sirenia, μονο το Sixes and Sevens

leaves eyes παντως μου αρεσε το πρωτο. εχω ακουσει οτι το δευτερο οντως δεν ειναι καλο. εγω δεν εχω αποψη στο θεμα.

τοσο καλο το ghosts of loss; βασικα ειχα ακουσει το αντιθετο. πρεπει να του ριξω μια αυτια…

Αρκετες απο τις μπαντες που αναφερθηκαν εδω ειναι αγαπημενες.
Anathema : Ολα μεχρι και το Judgement ειναι εκπληκτικα.
My Dying Bride : Ολα απιστευτα.Αυτη η φωνη δεν υπαρχει.

Να προτεινω και εγω με την σειρα μου μερικα δισκακια αν και
νομιζω οι περισσοτεροι θα τα ξερετε.

Lake of Tears - A Crimson Cosmos

Lake of Tears - Forever Autumn

Katatonia - Tonight’s Decision

Katatonia - Brave Murder Day

Και μερικα σχολια για τις ανωτερω κυκλοφοριες.Οι 2 δισκοι των Lake of tears ειναι
εκπληκτικοι.Ετσι απλα.Ομορφες μελωδιες και γενικα ωραια τραγουδια που κυλανε
ανετα και δεν βαριεσαι.
Οσον αφορα τους Κατατονια το Tonight’s Decision ειναι ενας δισκος λιγο πριν η
μπαντα κανει το μεγαλο μπαμ.Εχει φοβερες συνθεσεις και ειναι αρκετα πιο βαριες
σε σχεση με τα τελευταια αλμπουμ.Μερικα απο τα καλυτερα τραγουδια της μπαντας
ειναι σε αυτο τον δισκο.Το Brave Murder Day ειναι ακομα πιο βαρυ σε σχεση με το
Tonight’s Decision και εχει και στα φωνητικα τον Akerfeldt(των Opeth ντε).

σωστος ο deathster για lake of tears. εμενα ολα μου αρεσουν πανω κατω. οχι τοσο το πρωτο και δεν εχω ακουσει το καινουργιο τους. σκοπευω να το κανω συντομα παντως μετα απο αυτη τη συναυλιαρα στο gagarin. το black brιck road μου αρεσε πολυ αρα ειμαι θετικα προδιαθετειμενος για το καινουργιο.

απο anathema παντως μου αρεσουν ολα. οταν λεμε ολα εννοουμε ολα. το καινουργιο τους το φοβαμαι παντως οτι θα ναι πατατα. η ελπις πεθαινει παντα τελευταια βεβαια…

επιασες τους δυο αγαπημενους μου κατατονια δισκους. δυσκολα ξεχνιεται η συναυλιαρα στο αν που επαιξαν στο τελος το murder. αν και δε το παν τοσο καλα, δε μας νοιαζει. το brave murder day ειναι ενα αδικημενο επος απο τους ιδιους τους οπαδους. οι περισσοτεροι δυστυχως εχουν επαφη περισσοτερο με το (πολυ καλο) viva emptiness και την πορεια τους απο το tonight’s decision και μετα. παντως γενικα μου αρεσει και η παλια, και η νεα περιοδος τους. ειναι αξιολογοι απο καθε αποψη.

Ρε φιλε μπας και ειμαστε διδυμοι ? :-k
Συμφωνω οτι και τα νεα κατατονια ειναι πολυ καλα αλμπουμ αλλα αυτα τα 2 δινουν ρεστα.
Anathema οσο και να ακουσω τα τελευταια δεν μου αρεσουν.

Dance Of December Souls - στο “without god” τα λενε ολα…black απο τα λιγα

αν ρωτας το ζωδιο ναι διδυμος ειμαι. :stuck_out_tongue: σοβαρα τωρα, ειδικα το τελευταιο αναθεμα μου αρεσει τρομερα επειδη γενικα αυτο το στυλακι το γουσταρω πολυ, και εχει και το σωστο το feeling. ειδικα το δεκαλεπτο κομματι του δισκου ηταν απιστευτο. το αγαπημενο μου ομως απο κει ηταν το electricity που ειμαι δεμενος με δαυτο για προσωπικους λογους.

το dance ειναι καλο αλλα δε το χω προσεξει τοσο. επισης εχω αδικησει το discouraged ones που το χα ακουσει παλια και δε μου πολυαρεσε. πρεπει να βρω μια ωριτσα (τουλαχιστον) και για δαυτο.

Τόσο το πρώτο Leave’s Eyes όσο και το δεύτερο είναι πολύ καλά. Τους είχα δει και γω support στους Paradise Lost, δεν μου είχαν προκαλέσει τίποτα το τρομερό, αλλά δε τους ήξερα τότε, ενώ τα άλμπουμ πραγματικά αξίζουν, και τα δύο… μου άρεσε και η προσωπική δουλειά της Liv, δε θυμάμαι τώρα τον τίτλο της.

το deus ex machina λες (οχι το γκρουπ :stuck_out_tongue: ). το ειχα ακουσει παλια. νταξ, αλλη φαση αλλα οντως καλο.

το λαιβ με τους atrocity που λες δεν ηταν κατι το τρομερο. η μπαντα επαιξε καλα, απλα δεν ηταν κατι το σουπερ. ολοι μας περιμεναμε εστω ενα κομματι t.o.t. αλλα δυστυχως…

ειχα παει αρρωστος σε αυτο. ηταν απανωτα δυο μερες αυτο το πακετο με το αλλο των machine head. ακομα το θυμαμαι… ειχα δεκατα και τις δυο μερες. τα ειδα ολα με αλλο ματι. :stuck_out_tongue:







όλα ειναι ενα κι ενα. το sumerian cry δε το μετραω επειδη ειναι αλλη φαση. οι Tiamat ειναι ανετα στις πιο αξιολογες gothic metal μπαντες, αν οχι η πιο αξιολογη. ο τιτλος δε παει στους paradise lost, ουτε στους anathema επειδη για μενα οι tiamat εχουν το gothic feeling σε μεγαλυτερο βαθμο (με βαση την ολη ιστορια τους), ενω οι αλλοι δεν ηταν τόσο αμιγεις.

εξ αλλου γενικα αποφευγω να βαλω ταμπελα στους Lost οι οποιοι δε μπαινουν σε συναγωνισμους. θεωρω οτι ειναι η μια απο τις τρεις μεγαλες metal μπαντες των 90’ς μαζι με pantera και nevermore.

επισης:

Darkseed - Spellcraft

Darkseed - Diving Into Darkness

Darkseed - Ultimate Darkness

οι darkseed ειναι μια μεγαλη μου αγαπη εδω και αρκετα ετη. τα παραπανω albums ειναι τα καλυτερα τους. το spellcraft θυμιζει καπως τους sentenced, το diving into darkness ειναι πιο καθαρο με πιο ‘εναλλακτικο’ ήχο και το ultimate darkess (το τελευταιο τους πριν διαλυσουν) ειναι πιο κοντα στον ηχο του spellcraft μονο που ‘χωνει’ αρκετα στον τομα των φωνητικων και δεν ξεχνα εντελως τα τελευταια αλμπουμς. οσοι πιστοι προσελθετε.

Καλα ειχα παθει πλακα με το Alternative 4 και ειδικα στο συγκεκριμενο σημειο. Ανατριχιλα!! Ηταν και χειμωνας (βροχες και πολυ κρυο) οταν ειχα πρωτοπαρει τον δισκο οποτε εδενε απολυτα…

Ανγκμαρ, μιλησες πολυ σωστα για Tiamat…

Το alternative 4 είναι σπάνιο album…δεν είναι τυχαίο που δεν έφτασαν ξανά τα στανταρτ του (και ουτε πρόκειται - α ρε Duncan, γύρνα πίσω γαμώ…τέσπα, ευσεβής πόθοι).

Darkseed ε? :-k για να τσεκάρω καποια στιγμή…

παμε και 2-3 προτασούλες ακόμα :stuck_out_tongue: (προβλέπεται χαμός, το ατμοσφαιρικό μέταλ έχει βγαλει πολλες δισκαρες ως ένα απο τα πλεον δημοφιλή είδη…και πολυ σαβούρα επίσης)

Virgin Black… συμφωνικό Gothic Metal (ορχήστρες, χoρωδίες - ευτυχως με μέτρο) με πολλά πειραματικά στοιχεία (ειδικά στο πρώτο album)…έπειτα στο 2ο τους βγήκε πιο doom η φάση. Φοβερά φωνητικά απο ένα τραγουδιστή που τολμάω να τον συγκρίνω με τον Aaron των My Dying Bride απο θέμα συναισθήματος, αλλά και δυνατοτήτων…τρομερές ερμηνείες.
Sombre Romantic

Elegant and dying

επίσης φέτος εβγαλαν τον καλύτερό τους δίσκο (ενας ατελείωτος θρήνος) και ένα απο τα καλύτερα της χρονιάς για μένα.
μια χαρά τα λέει στο review :slight_smile:
http://www.rocking.gr/review1239.php

]Έχουν αναφερθεί τα περισσότερα μνημειώδη άλμπουμ.
Ας κάνουμε και μια επανάληψη.

και bonus:

το πρωτο ειναι τρελος δισκαρος. παιζει και να ναι το αγαπημενο μου απο moonspell.

δωκε ινφο για το δευτερο πλιζ.

βαζω και γω:

οι the loveless αποτελουνται απο πρωην μελη των saturnus. εχουν βγαλει μονο αυτο τον δισκο και εκτοτε ειναι σε on hold status. ο δισκος τα σπαει ασχημα. ειναι σε πιο goth metal/rock φαση και μπορουμε να τους βαλουμε στην ιδια κατηγορια με τους katatonia των τελευταιων ετων. worth checking.

για the gathering που αναφερθηκαν η ‘‘αγια τριαδα’’ για μενα παει καπως ετσι:

1.

2.

3.

οι gathering ρε γμτ δε μου αρεσουν τοσο στα μεταλλικα τους οσο στα πιο ‘‘εναλλακτικα’’ τους. εκει ειναι που προσκυναμε κανονικα.

και να μη ξεχναμε κι αυτο ε: