Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Αν ρωτησεις καποιον που ειναι fan τους, οποιονδηποτε, θα σου πει το ιδιο. Εχει ενα θεικο 13λεπτο The Giant με ενταση, μελαγχολια και ολα τα σχετικα και αλλο εωα αποκορυφωμα ειναι Ghost of Laura Palmer

Leaves Eyes τους εχω δει δυο φορες και αλλη μια σε 17 μερες αλλα μου ειναι παρα πολυ αδιαφοροι, εχω και τα 2 αλμπουμς, στην αρχη καποια μου αρεσαν αλλα στην τελικη ειναι ολα ιδια.

Virgin Black τους θεωρω μονοτονους, μονο σε μερικα σημεια με ξαφνιασανε (περιμενω το Requiem Fortissimo το οποιο θα ειναι απ τα πιο δυνατα τους, λενε)

@ Angmar: Είδα που ρώταγες για Eternal. Είναι οι πρώην Cryptal Darkness (doom/death - ένα φεγγάρι είχαν και τον Martin Powell να τους βγάζει την ψυχή με το βιολί του.Tο “They Whispered You Had Risen” στο οπoίο συμμετέχει ο Powell είναι φοβερό. Συνολικα έχουν 3 full lenght και 1 EP, αν θυμάμαι καλα).

Σαν The Eternal έχουν 2 δουλειές και ήδη ετοιμάζουν την 3η. Το Sleep of Reason είναι εντελώς gothic/rock/metal με πολλά doom στοιχεία και καθαρά φωνητικά που θυμίζουν Nick Holmes. Φοβερή δουλειά αξίζει με τα 1000 (ίσως οτι καλύτερο έχουν βγάλει ποτέ, σαν Cryptal Darkness και σαν Eternal).

Και μια προτασούλα ακόμα…κλασσικό και ο,τι καλύτερο βγήκε ποτέ στο χώρο του συμφωνικού μεταλ για μένα :slight_smile:
Haggard - And thou shalt trust…the seer

Φοβερή ατμόσφαιρα που μυρίζει μπουντρούμι, με τίγκα τα μεσαιωνικά στοιχεία,death φωνητικά ανακατεμένα με χορωδίες και καταπληκτικές soprano, συν τις γ@μηστερές απο κάθε άποψη συνθέσεις, μας δίνουν ένα σπάνιο αραβούργημα που πιστευω οτι αλλο σαν και αυτο δεν πρόκειται να βγεί ποτε :slight_smile:

Kι ομως βγηκε :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

To “And Thou Shalt Trust The Seer” δεν το έχω ακούσει, αλλά πράγματι το “Eppur Si Muove” είναι δισκάρα

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
@ Τolkki : Σωστοοοοοοοός !!!

Arcana - The last embrace
Aτμοσφαιρικο medieval που σπαει κοκκαλα

Empyrium του Ulf Theodor Schwadorf.Σκοτεινοι οσο δε παει.Επιβαλλεται να τους τσεκαρετε.
Μιλαμε για τεραστια μπαντα


Elend - Weeping nights
Dark ambient symphonic

Sinphonia - The divine disharmony
Atmospheric Progressive με Gothic στοιχεια.Απιστευτη δισκαρα σκετη παρανοια

The 3rd and the mortal - Painting on glass
Με την Kari Rueslåtten στα φωνητικα :wink:

Mandragora scream - Fairy tales from hells caves
Πολυ καλο Gothic metal

Tο καλυτερο των Mandragora Scream ειναι το Madhouse by far

θα σε μαλωσω!!! :stuck_out_tongue: φοβερη μουντοψυχεδελοdoomιλα!!!
περιεχει κομματαρες οπως το under the crescent και το ανυπερβλητο επος Upon A Highest Mountain!!!

απο τα επομενα evereve οτι εχω ακουσει δεν μ’αρεσε,καθως ειναι αυτο το cyberγκοθικ στυλακι που δεν με τρελαινει.προτινω ανεπιφυλακτα την πρωτη δισκαρα τους Seasons που ειπε και ο angmar με την κομματαρα The Bride Wears Black να τα σπαει ολα.καθως και το δευτερο τους Stormbirds.τοτε παιζανε διαφορετικα!πιο ατμοσφερικο doom\death.ειχανε και στοιχεια γκοθικ,αλλα ειχανε και στοιχεια απο black!!

Decoryah!!!μπραβο ρε!πωπω μοναδικη δισκαρα!!!ταξιδιαρικο doom\gloom!!αλλες εποχες!!!

για bride δεν σχολιαζω,καθως δεν πιστευω να υπαρχει καποιος σε αυτο το θρεντ που να μην ξερει τι παιζει με αυτους!!!

Mιας και ο τίτλος περιλαμβάνει τη λέξη “doom”, αρχικά θα πώ τους Reverend Bizarre. Σάπιο doom, ηχούν λες και τα παιδιά των Black Sabbath αποφάσισαν να ανταγωνιστούν τους γονείς τους, όλοι οι δίσκοι τους τα σπάνε ασύστολα, αλλά καλό είναι να προχωρήσει κάποιος σε αυτούς μόνο εαν είναι εξοικειωμένος με τον doom ήχο.

In The Rectory Of The Bizarre Reverend

Crush The Insects

So Long Suckers

Kαι τώρα, μιας και αναφέρθηκαν οι Moonspell θα αναφέρω τον πρώτο τους δίσκο, που δεν πολυκολλάει με το thread, αλλά είναι ένα εξαίσιο δείγμα folk black

Moonspell - Wolfheart


(Βάζω το εξώφυλλο της digipack επανακυκλοφορίας)

To ντεμπούτο των Lake Of Tears, Greater Art εμπεριέχει εκπληκτικό doom/death

Kαι τέλος, το Illusions από Crematory, ένας πολύ καλός δίσκος, που αναμυγνείει το gothic με το death.

Cemetery of Scream-Melancholy (1995)

Yearning-With tragedies adorned (1997)

Dawn of Dreams -Amber (1997

Τρεις πολυ καλοί δίσκοι στο χώρο του ατμοσφαιρικού doom/death που πέρασαν δυστυχώς στα αζήτητα…

Interstellar Overdrive - Interstellar Overdrive
Eλληνικο gothic - progressive rock με αγγλικο στιχο (φυσικα).Πολυ καλο για τα ελληνικα δεδομενα

Dargaard - The dissolution of eternity
Σκοτεινο neoclassical απο πρωην μελη των Abigor

σωστες οι αναφορες σε mandragora scream. το madhouse δε το εχω ακουσει ακομα αλλα τα δυο πρωτα ειναι οντως πολυ καλα.

καλα ντε! :stuck_out_tongue: απλα το ειπα επειδη αν θες να ακουσεις lake of tears στο υφος που τους εμαθες δε θα βαλεις το πρωτο. παντως, δε του χω δωσει τοση προσοχη, αρα μαλλον δικιο θα χεις…

ρε davidian ιδια εποχη πρεπει να ασχοληθηκαμε με τα ατμοσφερικα!!!
πρωτα το decoryah,τωρα το dawn of dreams!!!φοβερο!!!θυμαμαι τα χα τσιμπησει τα 2 αυτα απο προσφορες!!
το decoryah απο alone θεσσαλονικης και το dawn of dreams απο rock city αθηνα!!!
cemetary of screams εχω ακουσει το επομενο τους.το οποιο δεν με τρελανε,
και yearning ενταξει καταπληκτικη μπαντα.και νομιζω ετοιμαζουν καινουργιο!!!

To Dawn of Dreams το είχα αγοράσει από προσφορά Metropolis 300 δρχ…:lol: Υearning έχω ακούσει μόνο αυτόν τον δίσκο και δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα…Οσο για τους Cemetery of Scream ποτέ δεν καταφεραν με τους επόμενους δίσκους να προσεγγίσουν την τελειότητα του Melncholy…Signal εν τέλει We are the doom/death generation…:lol:

ΤΟ ΒΕ CONTINUED…

Πες μου οτι εχεις ψαχτει και με τσεχικη σκηνη (forgotten silence,silent streams of godless elegy,root) να βαρεσω μπιελα!!!

μια φοβερη δισκαρα βαρβατου gothic metal.

πορτογαλλοι,εχουν heavy κιθαρες (σαν τους lost του draconian),φοβερες μελωδιαρες (σαν sisters),κωλητικες ρεφρεναρες και guest απο liv kristine και… kai hansen!!!

Ξέρεις και τους Vacuum μήπως?

:lol: :stuck_out_tongue: OI Heavenwood τα σπάνε τρελά όντως…:wink: Τοτε τους λέγανε και Gothic/power λόγω της συμμετοχής του Ηansen…:lol:

Vacuum???οχι!!!τι λενε τα παληκαρια???

ειχα μαζεψει πολλα ακυρα τοτε!!
sirrah,cryhavoc,paragon of beauty,nox mortis,τους θεους unholy και ενα σωρο αλλα.σιγα σιγα θα ποσταριστει οτι αξιζει!!!

φοβεροι οι eternal.αυτοι δεν ειναι που σε καποια λαιβ τους ειχε ανεβει στη σκηνη o darren white και ειπανε το sleepless??