Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Μην ξεχναμε οτι σε αυτο το αλμπουμ βρισκεται και η μονη συνεργασια μελους των lost με αλλη μπαντα.
και μιλαω για το κομματι 2 am που τραγουδαει μαζι με την Liv ο Νικολακης!!! :stuck_out_tongue:

Ηταν Τσεχοι και επαιζαν ατμοσφαιρικό death…Eχω 2 demo τους…

Από Nox Mortis έχω το Im Schatten des Hasses…Απίστευτος δίσκος…Οσο για τους Sirrah είχα ακούσει μεμονωμένα κομμάτια απο εδω και από εκεί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη…

θα τους ψαξω τους vacuum!!
εγω απο nox mortis ειχα το επομενο τους 7 lies,Που ταν διαφορετικο απο το πρωτο.που αν θυμαμαι καλα ητανε πιο black ε???

Ναι το Im shatten des hasses ήταν ολίγον πιο Black metal σε ύφος πλην όμως με μια απόκοσμη ατμόσφαιρα και ύφος…(Αγορασμένο από το θρυλικό δισκάδικο της Unisound records…)

Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame

Oι Summoning ξεκινησαν ως project των blacksters Abigor και σιγα σιγα εξελιχθηκαν σε ενα απο τα κορυφαια σχηματα του ατμοσφαιρικου/goth χωρου με θεματολογια απο Tolkien (επικεντρωμενοι στη σκοτεινη πλευρα κυριως). Ο συγκεκριμενος δισκος ειναι απλα ενα επος!

Ωραίος βρε :wink:
Το αγαπημένο μου απο Summoning είναι το παρακάτω…
Το 2ο αλμπουμ τους έχει πιο black ύφος απο αυτά που ακολούθησαν αλλά το ατμοσφαιρικό/επικό στοιχείο που τους διακρίνει επικρατεί κατα κράτος.Οποιο αλμπουμ και να βάλεις απο αυτούς είναι κορυφή.

και μια Goth-ιά με όρχεις

εχω ακουσει εγω silent streams of godless elegy, μετραει; :stuck_out_tongue:

απλα… :bow2: οτι και να πω ειναι λιγο. και το minas morgul που ανεφερε ο σοκιν επισης ειναι…:smiley:

Δισκάρες part 2:


τσεκάρετε:
http://www.myspace.com/thewoundednl

The Wounded βλέπω…
Έχω ακούσει τα αλμπουμ τους.Μου δίνουν την αίσθηση οτι αν οι Cure έπαιζαν μέταλ, κάπως έτσι θα ακούγονταν. Επίσης, ο τραγουδιστής θυμίζει Vincent Cavanagh (των Anathema οφ κορς) .

Vincent?nice…θα τους ψάξω κι εγώ τότε!:smiley:

πωπω σαν να ακουω την κοπελα μου.:lol:
Οι Summoning ειναι θεοι και οι Sentenced στα παλια τους ηταν επισης θεοι.
Οι 3rd and the mortal σε αυτο τον χωρο κινουνται?
Και αν ναι τι παιζει με δαυτους ?Το χουν διαλυσει σωστα ?

Οι 3rd and the mortal παιζουν ντουμωειδες μετσαλ.Δεν εχουν διαλυσει απλα εχει φυγει η Καρι απο την μπαντα :slight_smile:

ρε παιδες οι summoning κινουνται σε αλλα επιπεδα απο αυτα που προφανως εννοει ο angmar στο θρεντ.
με τετοια λογικη θα πρεπει να ποσταρουμε cof,limbonic art Κλπ κλπ.
οχι οτι δεν λενε τα συγκροτημτα,αλλα μην διευρυνουμε τοσο πολυ το θεμα!!! :slight_smile:

το omnio ειναι αριστουργημα.απο τους καλυτερους δισκους στην ιστορια της μουσικης γενικα!!!
προσκυναμε novembers κανονικα!!!
νταξει για amok απλα ο καλυτερος δισκος των sentenced!!!

φοβερη δισκαρα,με φοβερη διασκευη edge of sanity.

Ποιο κομμάτι αλήθεια?:-k (Πες μου οτι ειναι το Twilight…:lol: )

Black tears

οι 3rd and the mortal παιζανε ενα ατμοσφερικο doomοειδες μεταλ με φοβερα γυναικεια φωνητικα.μπορουμε να πουμε επισης οτι προηγηθηκαν των gathering του mandylion ως προς το θεμα female fronted γκρουπ στον χωρο του ατμοσφερικου μεταλ.στη συνεχεια εξελιχθηκαν σε κατι πιο avant garde.δηλ. λιγοτερο doom,περισσοτερο ατμοσφερικοι και πειραματικοι.και τελος κατεληξαν σε ενα πειραματικο trip hop\rock στυλ. :slight_smile:
τα καλυτερα αλμπουμ τους κατ εμε ειναι τα tears laid in earth (1994) και το painting on glass (1996).πρωτο και δευτερο δηλαδη. :slight_smile:

όπως τα πε ο Ζιγκναλ05, απλά να συμπληρώσω ότι και το πρώτο τους ΕΡ, το “Sorrow”, γαμεί και αυτό 8)

Ρε το Black Tears δεν θυμίζει Τρύπες ο ήχος του?:lol: (Τελείως ασυνήθιστο κομμάτι για Edge of Sanity παρόλα αυτά πολύ καλό)

Το ειχα ποσταρει και στο τοπικ με τα προτεινομενα.Εδω κολλαει καλυτερα.
The Fall of Every Season - From Below

Νορβηγός.Παίζει τα πάντα μονος του.Το album κινείται στο χώρο του Doom-Death
χοντρικά με καθαρά/brutal φωνητικά.Είναι σίγουρα μια πολύ φιλότιμη προσπάθεια.
Τώρα που το ξανακούω μπορώ να δηλώσω ότι αποτελεί δισκαρα.Καιρό είχε να με κερδίσει
δίσκος με τέτοια χαρακτηριστικά.