Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

γιατί βρε’συ? θεωρώ οτι αυτό που παίζουν οι Summoning απο το 2ο τους album και μετά (δλδ το Minas Morgul) κολλάει άνετα στον όρο ατμοσφαιρικό. Black σκέτο δεν το λες…ούτε επικό…majestic???μπα!!
έτσι κι αλλιώς σαν τους Summoning δεν υπάρχουν άλλοι. (και να υπάρχουν, είναι σαφές ποιον αντιγράφουν).
τέσπα, ίσως και να έχεις δίκιο.

ΔΙΣΚΑΡΑ!:bow:

Project του Holopainen με μελη των Charon και Eternal tears of sorrow
Εμπορικο γκοτθομεταλ με πολυ ωραιες μελωδιες.Οχι τπτ το ιδιαιτερο.Να εχουμε να λεμε :stuck_out_tongue:

Aυτό είναι επικό/ατμοσφαιρικό black ρε. Πού κολλάει το γκόθικ; (όντως είναι δσκάρα)

Παιδιά ακούω το Solar Lovers απο Celestial Season που είπε ο signal και είναι πραγματικά πολύ ωραίο. Το μόνο που είχα ακούσει ήταν το πρώτο κομμάτι από τον δίσκο, πριν καμμιά 12 ετία σε μία ραδιοφωνική εκπομπή που το έβαζε συνέχεια και το θυμάμαι ακόμα!

Ρε γμτ πέραν από το doom ιάρικο και καταθλιπτικό feeling, σε σημεία μου θυμίζουν κάτι από Κyuss ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων. Πολύ ωραίο.

χαιρομαι που σου αρεσε! :slight_smile:
η μπαντα στο επομενο της αλμπουμ παιζει stoner,εξου και τα σημεια που σου θυμιζουν kyuss κλπ. !!! :slight_smile:

Ακου τότε την πρώτη τους δουλειά “Forever Scarlet Passion” που είναι πιο πολύ My dying bride-ίστικο :slight_smile:

Το παρακάτω είναι ένα ατμοσφαιρικό avant-garde/Doom/Death/ έπος. Δύσκολο άκουσμα με 10λεπτα τραγούδια τίγκα στο σκοτάδι. To θεωρώ την καλυτερη δουλειά τους.

Evoken - Antithesis of Light

Δισκαρα το evoken.αληθινη μαυριλα!!!

και συνεχιζω με MORGIOΝ
μια αδικοχαμενη μπαντα απο την αμερικη,υπογεγραμμενη στην relapse παρακαλω!!!
2 κυκλοφοριες τους εχω και οι 2 ειναι τρομερες!!!

Among Majestic Ruin του 1997

Solinari του 1999

ατμοσφερικο DOOM|DEATH.ριφς αλα πρωιμοους lost,bride.πληκτρα,καποιες ακουστικες,φοβερα brutal φωνητικα,ελαχιστα καθαρα και πολυ ογκος!!

Τούτους εδώ τους ξέρουμε;

Ανατριχιαστικό Doom (αν κ πολλοί αρέσκονται στο να το αποκαλούν Progressive doom) με πλήθος προσθηκών ατμοσφαιρικών στοιχείων που στην κυριολεξία, σου σηκώνεται η τρίχα!! Λάτρεις του funeral ήχου, σπεύσατε!!!
Τι να λέμε τώρα; Είναι οι μόνοι που έχουν τα @ρχίδι@ να διασκευάσουν Paul Chain, τον νονό του doom, εν έτη 2007.

Ένα παλιότερο single που τα σπάει:

και το καινούριο τους που…

από το εξώφυλλο, καταλαβαίνετε… όπου το βρείτε, χτυπήστε το!!:slight_smile:

Το ακουω τωρα μιας και οσες κριτικες διαβασα με ψαρωσανε.Ειναι λιγο χαρουμενο σαν ακουσμα :lol:
Πωπω βραδυ και με ακουστικα πρεπει να σκοτωνει.

Χμ!Και αλλα ψαρωτικα σχολια.Lost,Bride,ογκος :-k
Θα το ακουσω και θα επανελθω.
Οσον αφορα την Relapse τι να πει κανεις?Αυτη η εταιρια εχει γινει συνωνυμο της ποιοτητας
και της ελευθεριας των συγκροτηματων της.Εγω και αρκετοι φιλοι μου την θεωρουμε την
καλυτερη εταιρια αυτη τη στιγμη.Αν μπει καποιος στο site της θα καταλαβει το λογο.

το σχολιο για τη relapse το κανα,διοτι ειναι εταιρεια που δεν συνηθιζει να χει doom συγκροτηματα.οπωτε φανταστειτε ποσο καλη μπαντα ειναι για να τους ειχε.

μια ακομα μπαντα του ατμοσφερικου doom ηχου η οποια ανηκει στη relapse ειναι οι daylight dies.οπου δυστυχως ακομα δεν εχω καταφερει να ασχοληθω μαζι τους!!!οποιος ασχολειται ας δωσει κανα ινφο,καλυτερο δισκο κλπ

και παμε τωρα σε μια πολυ ξεχωριστη περιπτωση.μια μπαντα που ανηκει στη relapse.
οι γνωστοι στους περισσοτερους cephalic carnage που παιζουν ενα jazzogringcoredeath metal
ηχογραφουν και κυκλοφορουν το 2002 σε μια αλλη εταιρεια την willowtip (arsis,alarum) ενα ep ενος κομματιου διαρκειας 19 λεπτων.και οπως λογικα μαντεψατε το κομματι ειναι ενα “επικο” doom\death metal τραγουδι.
Halls Of Amenti ο τιτλος του ep και του κομματιου.δεν ειναι κατι το συγκλονιστικο,αλλα μονο και μονο για την “μοναδικοτητα” αυτης της κυκλοφοριας αξιζει να το ακουσετε!(φημολογειται οτι θα ακολουθησουν καποια στιγμη στο μελλον 2 συνεχειες του κονσεπτ αυτου παλι σε ep!ειδωμεν!!!)

μου κινησες την περιεργεια.αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον ηχο τους.progressive ή funeral?brutal φωνητικα?

Ακουω το Among Majestic Ruin των Morgion.Ειναι πολυ καλο μεχρι στιγμης.
Εχουν βγαλει και αλλο ενα δισκο εκτος απο αυτους που προτεινε ο Signal.
Ακουστε τους.Ειναι καλοι.:wink:
http://metal-archives.com/band.php?id=339

μια απο τις πρωτοπορες μπαντες στον funeral ηχο.οι φιλανδοι Thergothon με το Stream From The Heavens δισκο του 94.το κονσεπτ βασισμενο στον Λαβκραφτ και κολλαει απιστευτα με την μουσικη.μετα νομιζω διαλυσανε!

:bow2: :bow2: :bow2:
Δισκαρα απεριγραπτη λεμε!Και εγω νομιζω οτι ενα δισκο βγαλανε.

κλασσικος δισκος για το ιδιωμα, οπως επισης και το ντεμο (Fhtagn nagh Yog-Sothoth) για τους die-hard λατρεις του ειδος. βεβαια νομιζω ολα τα κομματια του ειναι στο δισκο εκτος απο ενα… τεσπα…

αυτο το ειχα παρει και original. πολυ ωραιος δισκος.

με evoken δεν εχω ασχοληθει ακομα και το ποστ σου με βοηθησε. θα τσεκαρω πρωτα αυτο που αναφερεις. :slight_smile:

Έμπαινε…:slight_smile:
Είναι φτιαγμένο για να ενοχλεί πάντως, το Quietus, που βγήκε πριν το Antithesis of light, είναι σε πιό βατές doom/death φόρμες και πιο μελωδικό.

Thergothon ε? χμμμμ…:-k δεν τους έχω πολυ ψάξει… συνοδοιπόροι των diSEMBOWELMENT (έτερων θεών του funeral)είναι, άρα πρέπει να λένε :slight_smile:

disembowelment
esoteric
scepticism
και thergothon
πιστευω ητανε οι originators του ειδους.αν και οι disembowelment ηταν πιο death.τεσπα.ειναι ολοι τους respect!

green carnation-acoustic verses.
ola ta lefta.