Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Σημερα το ακουσα μια φορα και μου αφησε πολυ ωραιες εντυπωσεις,ειναι ενα μιγμα Epic/Heavy/Doom Metal.
Aπο Δανια ειναι οι φιλοι μας.
Πειτε καμια γνωμη αν το ακουσει κανεις!

Altar of Oblivion - Sinews of Anguish

Ad Lustrum - Ater Nox
[SIZE=“2”]Genres : Ambient / Experimental Drone Doom / Black Metal[/SIZE]

Τι θα λέγατε για ένα άλμπουμ με όλα τα τραγούδια instrumental κ ώς background βροχές κ αστραπές; Εδώ είμαστε! Το demo των Ad Lustrum. Μετά από 2 καπάκια ακροάσεις είμαι σε σημείο να σας πώ οτι είναι ένα αρκετά καλό άλμπουμ. Αξίζει πραγματικά!

Απο τα myspace κομμάτια μια χαρά ακουγεται αλλα σε λάθος μέρος το πόσταρες. Υπάρχει θρεντ για doom μπάντες.

απλα το εβαλα εδω γιατι δεν μου ακουγεται εντελως παραδοσιακο doom,και εγω δεν ημουνα σιγουρος που να το ποσταρω

Το EP των Before The Dawn είναι αρκετά καλό, 3 νέα κομμάτια (το ένα μάλιστα αποτελείται απο τίτλους προηγούμενων κομματιών), 1 live εκτέλεση ενός απο αυτά, 1 live εκτέλεση του Deadsong και 1 ακουστικοσυμφωνικη εκτέλεση του Deadsong.

Περιμένουμε νέο δίσκο.

Κάποιος κάπου κάποτε ανέφερε τους Green Carnation

αυτό μόνο σε μένα αρέσει? :-s

για όποιον το’ χει ακούσει, στο “the boy in the attic”, γύρω στο 1:58 και λίγο προς το τέλος, δε θυμίζει απίστευτα το ost του assassination of jesse james??

Αυτο ειναι μεγαλη δισκαρα και μεγαλη αγαπη ειναι το Writings On the Wall…

Κομματάρα το Writings on the Wall !!

όπως και το crushed to dust, σχεδόν όλα δηλαδής

Αδυναμία Lullaby in Winter :roll:

είναι γούτσου-γούτσου φάση δε λέω, αλλά ήταν η πρώτη γνωριμία (και παντοτινή :oops:)

Είναι τρομερός δίσκος και το Lullaby απίστευτη κομματάρα με απίστευτους στίχους.

Αλλά εδώ πλέον οι Green Carnation ξεφεύγουν από το atmospheric/doom/gothic και επηρεάζονται αρκετά από 70’s classic/prog rock. Ειδικά το προαναφερθέν Lullaby στο 2ο μισό του είναι καρφί Floyd.

…και το 1ο μισό του είναι καρφί Eloy.
γι’αυτό είναι κομματάρα!

ον τόπικ,

μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’αυτό?

Nex “Zero” [2007]

Σαν τι κάτι δηλαδή? Λινκ?

Λινκ έψαχνα.

αλλά υπήρξε 'παρέμβαση΄από wintersun μεριά και το θέμα διευθετήθηκε!:slight_smile:

Thanks anyway

παιδες θα ηθελα λιγο να εκφρασετε τις αποψεις σας για τον παρακατω δισκο ! bilocate- sudden death syndrome ! οποιος τον εχει ακουσει και δεν κωλυετε, μηπως λεω μηπως, μπορει να μπει στη διαδικασια να κανει ενα μικρο ριβιου πανω στο δισκο ? thanks

Ωραίο δισκάκι,μου θυμίζουν σε αρκετά σημεία Novembers Doom.

οντως φιλε saturnus μοιαζουν με novembers doom ! τους τσεκαρα και επειδη τα κομματια τους μ’αρεσαν πολυ, το αγορασα!
καποια στιγμη θα κανω και ενα ριβιου στο δισκο!για να συμβει ομως αυτο απαιτουνται ακομη πολλες ακροασεις !

Πολύ gothίλα…τώρα που καλοκαιριάζει το βγάλατε ρε?

Τα σέβη μου στους άρχοντες του νεογοτθικού μεταλικού ήχου…μπροστά τους όλοι οι άλλοι είναι τσιγκολελέτες

Υ.Γ.: Φοβερή αισθητική οι άτιμοι…όλα τα cd τους έχουν άπιαστο artwork…

Συμφωνώ για το artwork αλλά το cd μου φάνηκε μέτριο…Καμία σχέση δηλαδή με το The deathship has a new captain, που είναι το αγαπημένο μου :confused:

Το deathship είναι μακράν το καλύτερο τους και γενικά πολύ καλό άλμπουμ. Μετά όλα τους όπως και το καινουργιο είναι απλα συμπαθητικά, σώζονται κυρίως λόγω ατμόσφαιρας.

Μέτριο?? Συμπαθητικό???..θα σας φάω:p

Τέσπα…τουλάχιστον συμφωνούμε για το πρώτο τους που και για μένα παραμένει το αγαπημένο μου, μαζί με carpathia…

Άσχετο, αλλά αγαπώ signature νεφέλης!