Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Από εξώφυλλο πάντως καλά πάει!

Μεγάλωσε μέσα μου ακρόαση με την ακρόαση, συνήθισα και τα φωνητικά και όλα καλά.
Δεν είναι βέβαια ο δίσκος του average γκοθά…

Τα φωνητικά είναι περίεργα, αλλά όμορφα περίεργα. Γενικώς δίσκος που δε βαριέσαι να ακούς, έχει να δώσει πράγμα.

Πολυ καλο!
Να σε πω, εσυ που ασχολεισαι, καμια προταση doom/death σε φαση Katatonia - Dance of December Souls εχεις;

Δυο ποστ παραπάνω είναι το Nex.
Τσέκαρέ το.

Το ειχα τσεκαρει πριν κανα μηνα που το ποσταρες στο βλακμεταλ θρεντ, καλο. Κανενα αλλο;

Forest Of Shadows - Six Waves Of Woe

Doom VS - Dead Words Speak

Αν και νομίζω πρέπει να αναφέρθηκαν ξανα κάπου εδω μεσα, τέλος πάντων είναι περισσότερο σε στυλ My Dying Bride. Το πρώτο είναι πιο ατμοσφαιρικό και rock σε κάποιες στιγμές. ενω οι Doom VS είναι project του κιθαριστα των Draconian και μάλλον θα σου είναι λίγο περισσότερο στο στυλ που θέλεις. Πάντως και τα 2 είναι πολύ καλα.

Και ένα που μου ήρθε τώρα και έιναι πολύ καλό είναι αυτό (επισης νομιζω έχει ξαναφερθει πάντως εδω μέσα αλλά πρεπει να έχει καιρό για αυτο τα προτείνω).

In Mourning - Shrouded Divine

Και αυτό στο στυλ που θες λιγότερο καταθλιτικό απλά σε σχέση με τα 2 προηγούμενα που είναι για ακροάσεις με ξυραφάκια ανα χείρας.

Το Forest of Shadows έχει αναφερθεί κάπου και γαμάει.

Για αυτο που ζηταει ο φιλος…
Ακου την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δισκαρα
October Tide - Rain Without End

παλιοτερο project του Fredrik Norrman και Jonas Renkse των Katatonia
και οποιος δεν το εχει ακουσει να σπευσει!

μολις εσκασε!!!

Καταρχην διέρευσε ετούτο και κατεβαίνει αυτή την στιγμή.

Επίσης δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε αλλα οι Ιn Mourning που πρότεινα πιο πάνω έβγαλαν καινουργιο άλμπουμ.

Εχουν σκλυρηνει αρκετά το ήχο τους ( μέχρι και bastbeat ακούγονται) με αποτέλεσμα να είναι πλεον πιο κοντά στο μελωδικό death metal αν και κραταν τις ατμοσφαιρικές τους στιγμές, ειδικά στο τελευταίο 12λεπτο κομμάτι τους, από τα καλύτερα που έχουν γράψει.

εdit: χαχαχαχαχα αυτό είναι timing. Με προλαβε ο αποπανω στους poisonblack.

:D:D:D

Dead θεος εισαι ρε. Εβαλα το Dead Words Speak και σε μισο λεπτο μεσα γουσταρα. Ηταν σχεδον αυτο που ζητησα. Θα κανω εδιτ οταν τσεκαρω και τα αλλα. Οι Forests ειχαν πολυ καθαρα φωνητικα. Το Rain Without End επισης εσκισε πολυ και ηταν πιο κοντα στην ιδεα που ειχα στο μυαλο μου που προτεινε ο Wintersun.

Παρα πολυ καλο! Ετυχε και να ταιριαξει καταλληλα με τις ορεξεις μου αυτες τις μερες και οταν συμβαινει αυτο απλα :bow: .
Κανα αλλο εχουμε σε τετοιο στυλ;

Eσκασε μυτη και η νεα δουλεια των Ιταλων The Foreshadowing με τον τιτλο Oionos

τελειως Gothic / Doom φαση
α και το εξωφυλλο κανει μπαμ ποιανου δουλεια ειναι…

Να γράψω και μερικές εντυπώσεις απο μερικά που άκουσα αυτές τις μέρες.

Poisonblack-of rust and bones: Πολύ καλό, σκοτεινό βρώμικο με λιγότερα “χιτάκια” μεν σε σύγκριση με τα προηγούμενα τους αλλά με καλύτερη μουσική σίγουρα. Το πιο Sentenced άλμπουμ τους αλλα σε αυτό εμένα μου φέραν στο μυαλό λίγο και τους black league κυρίως οι κιθάρες που είναι πιο βρωμικες και ροκ. Το καλύτερο τους άλμπουμ για μένα ως τωρα.

Nex- Zero: Επιτέλους το άκουσα ολόκληρο αυτό. Ατμοσφαιρικό, θρηνητικό όπως μου αρέσει. τα φωνητικά δεν είναι μεν τα κλασικά του είδους αλλα τελικά αυτό σε καλό βγαίνει αφού κάνει την όλη ακρόαση πολύ πιο ενδιαφέρουσα.

Κανα αλλο εχουμε σε τετοιο στυλ;[/QUOTE]

Tσέκαρε το Portrait of a dream των Iρανών 1000 Funerals,το νέο Ea-Au Ella!+όλα των Longing For Dawn!

Amorphis-black winter day

tiamat-the sleeping beauty

ereb altor ακουσε κανεις το καινουργιο???

Aν θέλετε περάστε μια βόλτα,θα ακούσετε ωραία πραγματάκια.

Δύο μέλη της μπαντάρας Dark The Suns δημιουργούν το project Crowned With Black και κυκλοφορούν ενα EP με τίτλο “The Dragon Age”.

2 κομμάτια περιέχει και τα ακούτε εδώ:

http://www.myspace.com/crownedwithblack