Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Όντως το Anhedonist είναι πολύ καλό.Οι φαν του ήχου αυτού να το τσεκάρουν άφοβα

Οσο για Αnhedonist…

[SPOILER]8O8O8O[/SPOILER]

Xemnas, sorry που σου βαρύναμε το θρεντ λιγάκι! :lol:

Angmar, παίζουνε και με NEGATIVE PLANE, HOODED MENACE, ILSA στις 31 του μήνα, φέρτε τηλεμεταφορέα τώρα :!:

Πάρα πολύ καλό, καιρό είχα ν’ ακούσω κάτι στο συγκεκριμένο είδος που να μου αρέσει τόσο πολύ.

Για τους αλλους δυο ναι, αλλα οι Hooded Menace παιζει να ειναι απο τις πιο βαρετες μπαντες που εχω δει. Ενω το πρωτο τους album μ αρεσει ακομα αρκετα, live δεν ξερω, σηκωθηκα κι εφυγα φαση.

[COLOR=“White”]…[/COLOR]

silver alert Λέει…χαχαχαχα :smiley:
θα τσεκάρω

αυτό είναι θε’ι’κό ε.μπράβο Χρήστο :thumbup:
προς παραγγελία…βινύλιο βεβαίως

^^ :o Wow ! Γαμάει αυτό ε!

Αν δεν έκανε ο Νίκος το quote δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι μιας και δεν επισκέπτομαι και πολύ αυτό το thread.

Πολύ καλή φάση!

[B]Chthonian Alchemy[/B] - Beyond The Acheron (2011)

Οι Αθηναιοι Chthonian Alchemy μετα το ντεμο του '07, κυκλοφορησαν το πρωτο τους full-length με τιτλο Beyond The Acheron.

Oι ιδιοι δηλωνουν οτι παιζουν dark metal, εγω θα λεγα καλυτερα gothic-black με σαφεις εππιροες απο Rotting Christ περιοδου Sleep of the Angels-Khronos-Genesis και λιγο απο Opeth και Moonspell.

Ο δισκος ειναι ωραιος. Εχει τα ριφφακια του, την σκοτεινη ατμοσφαιρα του, κατι black ξεσπασματα και μερικα doom περασματα που, σε συνδυασμό με ατμοσφαιρικα πληκτρα, κανουν τη φαση αρκετα σκοτεινη θα ελεγα.

Λιγο στα αρνητικα, κατι απαγγελίες και κατι νεκρα σημεια με πειραξανε σε ενα-δυο κομματια, ισως κατα τη γνωμη μου δεν δεσανε και πολυ με το υφος.

Δεκα κομματια με συνολικη διαρκεια τα 50 λεπτα, αξιζουν μια εστω ακροαση απο οπαδους Rotting Christ μεσης περιοδου και Moonspell. Oχι τιποτ’αλλο, αλλα ειναι και Ελληνες τα παιδια.
Carry on. brb

[B]Δειγμα[/B].

…και προχωρησαμε τελικα κι απ οτι φαινεται βγαλαν την 6η δισκαρα τους περσι διχως να το παρουμε χαμπαρι. Για μενα αξιζει καθε κομματι εδω μεσα, ως αγαπημενες στιγμες θα επελεγα το Carpathian Gravedancer, ΤΟ SAVIOUR (τι κομματαρα θεοι), το ομωνυμο και το ‘Tie Me a Rope…’. Γενικα ομως καθε κομματι εχει τη δικη του ομορφια κι οι End of Green εχουν αρχισει να εξελισσονται σε μια απο τις αγαπημενες μου ‘‘ενεργες’’ μπαντες. Το 2012 ειναι κοντα οποτε αντε, εναμιση χρονο εχουν να βγαλουν δισκο, μια δισκαρα του χρονου θα ειναι ο,τι πρεπει, ακριβως.

Η Νεφελη παρακαλειται να τοποθετηθει αμεσα περι του εξαιρετου αυτου δισκου.

το ομωνυμο για μενα το κορυφαιο αλλα ενταξει, ολος ο δισκος, οπως ειπες, εξαιρετικος.
οι τυποι ειναι εγγυηση, δεν τον συζηταμε 8)

Καλα σας γαμανε οι Draconian. 8)

Θα βγει καλυτερο φετος?? Δεν νομιζω.

Να ενα τοπ10 με τα καλυτερα φετινα εως τωρα.

  1. Draconian - A Rose for the Apocalypse
    2. Sirenia - The Enigma of Life
  2. Moonsorrow - As Shadows We Walk in the Land of the Dead
    4. Leaves’ Eyes - Meredead
  3. Inner Missing - Escapism
    6. Falkenbach - Tiurida
    7. Heavenwood - Abyss Masterpiece
  4. Funeral - To Mourn Is A Virtue
    9. Abstract Spirit - Horror Vacui
    10. Ava Inferi - Onyx

Με λιγη δοση fanboyσμου οπως παντα.Eχω πεταξει και λινκς σε μερικα.

Τωρα απο απογοητευσεις, πολλες. Παρα πολλες, με My Dying Bride, Lake of Tears και Τhe Eternal να ειναι στη κορυφη. Care. 8)

θελω καποιους καλους δισκους doom/death κυριως σε στυλ gothic η αρχικων anathema στο περιπου.τα κλασικα τα ξερω(παλιους katatonia,amorphis)οχι υπερβολικη καφριλα =p
εχετε να ριξετε καμια προταση?
τωρα που φθινοπωριαζει ταιριαζει:p

Εγώ θα σου πρότεινα [B]Swallow the Sun[/B].

Ορίστε και 1-2 κομμάτια ενδεικτικά

http://www.youtube.com/watch?v=iPLHGlE8oek
http://www.youtube.com/watch?v=5eMjAfZ5KEw&feature=related

Forest of Shadows ίσως

Ναι ρε παίχτη γαμώ, ναι!

Φοβερός δίσκος.

Εγω παντως θα προσεθετα το Of Times And Unknown Waters των Blazing Eternity (ενα απο τα παιδια του Kim Larsen των Saturnus). Προσφατα επαναδραστηριοποιηθηκαν και ξεκινησαν τα live, αν και δεν ειμαι σιγουρος ποιο ειναι το τωρινο τους line up.

Επισης, παροτι δεν ανηκουν και τοσο σε αυτο που ψαχνεις, τρομερα κλασσικος ειναι ο δισκος που εβγαλε ο Darren με τους Blood Divine οταν εφυγε απο τους Anathema. Awaken ο τιτλος.

πωωω πολλες προτασεις:oops:

σας ευχαριστω ολους ε

ακουω τωρα shallow the sun και ειναι αυτο που ηθελα!!!

Ήρθα ήρθα!!
Όποιος δεν τους έχει ακούσει να σπεύσει άμεσα!Είναι κρίμα να μην είναι γνωστό ένα τόσο ωραίο συγκρότημα!
Μπράβο Angmar που μου τους έμαθες!:smiley: