Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Πολυ ευχαριστη εκπληξη απο τη Σλοβενια. Κυκλοφορια του 2010, EP one-man-band φαση με ονομασια Skon “At The End of A Journey”. Και καλα ειναι απο αυτα τα depressivoτετοια, αλλα εμενα οι Katatonia / Saturnus μου βρωμανε τοσο που μπαινει μονο σε αυτο το θρεντ. Αν δεν σας πουν τιποτα οι μελωδιες με τη πρωτη ακροαση καλυτερα να το προσπερασετε χωρις ιδιαιτερες αναμονες.


Οι ιδιαίτερα αγαπητοί σε μένα [B]In Mourning[/B] κυκλοφορούν καινούριο άλμπουμ που μόλις πήρε το μάτι μου στα γνωστά μέρη. 3ο άλμπουμ με τίτλο The Weight of Oceans και κάπως ασυνήθιστο σε σχέση με τα 2 προηγούμενα τους εξώφυλλο.

Το πρώτο τους άλμπουμ Shrouded Divine προσωπικά το λατρεύω και έχει πέσει τρελό λιώσιμο ενώ και το προηγούμενο τους Monolith ήταν εξαιρετικό. Αναμένεται να πέσει και εδώ αρκετό λιώσιμο 8)

Πρωτη μου επαφη με την μπαντα το HHILP και ειναι μια απ τις σπανιες (νταξ σε νεες κυκλοφοριες ) οπου δν βρισκεις ουτε ενα τραγουδι να υστερει .

Ειδικα για αλτερνατιβ κυκλοφορια ειναι πολυ δυσκολο να μην υπαρχει ουτε ενα φιλλερ.Και λεω alternative γτ εμενα ως τετοια μου ακουγεται η μουσικη των End of green.Alternative rock/metal -gothic rock θα ελεγα .Εχω κατεβασει μια limited edition που εχει και παλαιοτερες επιτυχιες του γκρουπ και εκει ισως να μιλαμε πιο εντονα για το gothic στοιχειο,αλλα το HHILP μου ακουγεται πολυ περισσοτερο αλτερνατιβ και λιγοτερο γκοθικ δισκος.

Τεσπα λιγη σημασια εχει αυτο,σημασια εχει πως απο αυτο που ακουσα προκειται για μια μπαντα που εχει το χιτακι για πλακα .Απο πορωτικα πιασαρικα ρυθμικα κομματια οπως το ομωνυμο και το goodnight insomia,μεχρι πανεμορφα μπαλαντοειδη οπως το starlight και το saviour.

[B]ALMAGEST “s/t EP” [2012][/B]

Ντουέτο από τον αμερικάνικο βορρά (Μινεσότα), λένε ότι παίζουν blackened funeral doom. Κατά βάση, το ένα από τα δυο κομμάτια (“En Void”) είναι ο ορισμός του ατμοσφαιρικού, μελαγχολικού μέταλλου ενώ το δεύτερο (“Syntaxis Ecliptica”) ας πούμε ότι black-ίζει κάπως παραπάνω, πάντα με παραπονιάρικο ύφος.

Όπως και νάχει αξίζει την ακροασούλα του, streaming εδώ:

Οι Dark The Suns το διαλύουν προσωρινά.

Τραγικα αργοπορημενη απαντηση, αλλα τωρα το ειδα. ;p Τα θρεντς τα τσεκαρω οποτε το θυμηθω γμτ.

Γενικα ισχυει, ειναι λιγο φλωροι για τα γουστα μου κατι που μ ενοχλει καμια φορα αλλα ακριβως επειδη οι μελωδιες δεν σου σκανε, χτυπανε πιο υπουλα και υπογεια. Ο προηγουμενος δισκος τελικα ηταν ακομα καλυτερος, κομματι και single φαση.

Κατι παλιο που θυμηθηκα κι ηρθα να βαλω, Babylon Whores - King Fear. Το αγορασα προσφατα απ τον Χρηστο αποπανω και το εχω λιωσει τον τελευταιο καιρο. Αν και ειναι λιγο αμπαλοσυνη που το καλυτερο κομματι του δισκου ειναι η διασκευη (Veritas - παει και στα κομματια που λιωνετε) αλλα γι αυτη τη deathrock φαση ειναι αψογο και κυλα νερακι σε ακροασεις. Ψευτοθυμιζει μεχρι και Sentenced για οσους τυχον ενδιαφερομενους.

καλη μπαντα οι babylon whores
"φιλανδικο ροκ" απο αυτο που γουσταρουμε :smiley:
αν θυμαμαι καλα ητανε καποιος στο χαμερ που τους αποθεωνε

say you love satan!!!

Ακουγα και το Cold Heaven τις προαλλες, τι γαματη μπαντα ρε πστημ.

Επειδη βλεπω μια διαθεση για παλιο ντουμντεθ στο φορο, αυτη εδω ειναι μια μπαντα που προσωπικα γουσταρω πολυ. Chorus of Ruin λεγονται, Αγγλοι, βγηκαν ιδια εποχη με Anathema (πανω - κατω) και κινουνται σε αυτο το μουντ ρομαντικα μελωδικης ντουμ μουσικης. Ανεξηγητα αγνωστη μπαντα, απο την αποψη πως παρολο που εβγαλαν μολις μερικες demo / ep / split κυκλοφοριες κι αλλοι επαιξαν τοσο καλα και σε βαθος χρονου απεκτησαν ενα cult status.

Καθε τραγουδι απο διαφορετικη κυκλοφορια, τωρα που επανακυκλοφορει καθε ξεχασμενο ντεμο ελπιζω να παιχτει καμια συλλογη - επανεκδοση για να τα ακουσουμε επιτελους οπως πρεπει.

Πολλοί καταχωρούν τους AtomA στο progressive, αλλά νομίζω εδώ ταιριάζουν καλύτερα. Παίζουν μουσική περισσότερο βασισμένη στην ατμόσφαιρα παρά στο metal, και πρωτοτυπούν έχοντας επιρροές από Vangelis, Enigma και παρόμοια μουσική. Το “Skylight” δεν θα το έλεγα δισκάρα, αλλά έχει μερικές αριστουργηματικές στιγμές.

AtomA

Skylight

Bermuda Riviera

Με πορωσες.

Χα, επιτέλους κάποιος ακούει κάτι που προτείνω :stuck_out_tongue:

Ο Angmar παιζει να εχει ακουσει Slumber. Ε πιστευω θα του αρεσει και το απο πανω.

Atoma = πρώην Slumber έτσι? Το fallout είναι αγαπημένο. Θα τσεκαριστούν τα…άτομα :stuck_out_tongue:

Μέχρι να βγεί το νέο bride και να καούμε… μόνο Inborn Suffering - Regression to nothingness

http://www.youtube.com/watch?v=7k6OI9r4518 :twisted:

Οι Slumber ποτε δε μ αρεσανε. Και παραδοξως το αλμπουμ που λετε το ξεθαψα προσφατα σε φαση τοσα χρονια περασαν για να δω μηηηπως τυχον και πιασω κατι που δεν επιασα τη πρωτη φορα. Τιποτα. Αντικειμενικα, δεν λες πως παιζουν ασχημα, αλλα σα να τους βαριεμαι λιγο ρε γμτ. ;/

Τους Slumber εγώ τους άκουσα πρόσφατα και μου φάνηκαν πολύ μέτριοι και κοινότυποι σε σχέση με τους AtomA.

Απλα τοτε ηταν πιο κοινοι, δεν θα βρεις και πολλες διαφορες δηλαδη αναμεσα σε Slumber και παρομοιες μπαντες τετοιου στυλ οπως Novembers Doom ας πουμε. Ε, τωρα εχουν ξεφυγει τα AtomA και εβγαλαν εναν απο τους καλυτερους δισκους για φετος. Αντε, ανοιξτε δικο του θρεντ. 8)

Νέο [I]The Fall Of Every Season[/I] 23 Νοέμβρη.

:bounce:

Για να δουμε !

Και το εξώφυλλο:

Δε μ’ αρέσει (:p) αλλά η μουσική μετράει!

Amends θα ονομάζεται.

Το πρώτο όλο έλεγα θα το πάρω αλλά μαλακιζόμουν.Από κάποια δείγματα πάντως είχα εντυπωσιαστεί πάρα πολύ.Το εξώφυλλο για το καινούριο είναι τελείως άκυρο.