Doomsword - The Eternal Battle

Νομίζω υπερβάλλετε μερικοί. Εμένα μου αρέσει. Κάργα επικό, ντραμόμπασο τσακίζει, πιάνει φοβερά πολεμικά grooves ώρες ώρες, κιθάρα σταθερά γαμάτη με τα σόλα της και τα όλα της, βγάζει την ωριμότητα και την άνεση του πλέον βετεράνου και μου φαίνεται έχει τον πιό τούμπανο ήχο από οποιοδήποτε άλλο δίσκο τους. Στο μόνο που ΙΣΩΣ συμφωνώ είναι ότι ο ντεθμαστερ μπορούσε να το παλέψει λίγο ακόμα, αλλά κλάιν. 9/10 επειδή Let Battle Commence δεν είναι.

Ενας laid back Deathmaster που οντως θυμιζει DeFeis σε σημεια με το τροπο που τραγουδαει(ρεφρεν Soldier μου φερνει στο μυαλο Steele κατευθειαν γενικοτερα).Μπαθοριλικια ουτε για πλακα εδω,για μενα ο πιο ευκολος στο αυτι δισκος τους βασικα.Αλλα οχι και ανεμπνευστος ρε μαλακες…Κουπλε Song of the Black Sword λεμε.Τα σολιδια ενα κι ενα,ηχος μπομπα και γενικα μου κανει για εναν ουσιωδη δισκο που βγαζει την ανεση του βετερανου που ειπε κι ο αποπανω.

(ο Forger τι ρολο βαραγε στο songwriting γενικα οσο ηταν στη μπαντα?)

Εντάξει δε λέω,γούστα είναι αυτά αλλά…

[SPOILER]ρε κατεστραμένοι ακούστε το καλά… ο δίσκος σπέρνει,με τις ριφάρες του και τα σολίδια εδώ κ εκεί που ζωγραφίζουν.Με παραγωγή-μπόμπα σαν το προηγούμενο και με άψογο Deathmaster. [/SPOILER]

λοιπόν με κάνατε και αμάρτησα και άκουσα τα τρία πρώτα τραγούδια από ΜΙΑ φορά. δεν θα πώ τίποτα σε ότι αφορά τις συνθέσεις.
τα άκουσα σε headphones από εμπιθρί 320άρια. δεν μπορώ να συμμεριστώ όμως τα περί ήχου μπόμπα… κάτι δεν μου πάει καλά στο αυτί και η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα γιατί διάβασα εγκωμιαστικά σχόλια γιά την παραγωγή από 2-3 παιδιά.
θα δούμε…

Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά όσοι λέτε για παραγωγή μοναδικό σας κριτήριο είναι η τεχνική αρτιότητα της και η καθαρότητα ξέρω εγώ??? Παραγωγή είναι να αιχμαλωτίζεις και προβάλλεις κατάλληλα το ύφος και τις ιδέες μίας μπάντας! Πχ οι Bathory μπορεί να μην είχαν ποτέ τον καλύτερο ήχο αλλά ποιος υπόσχεται ότι με μία σύγχρονη καλογυαλισμένη παραγωγή θα έβγαζαν το ίδιο συναίσθημα!?
Την παραγωγή του δίσκου την βρίσκω επίπεδη και ανέμπνευστη κυρίως στα φωνητικά! Όποιος θέλει μπορεί να βάλει το ομώνυμο τραγούδι το Doomsword για να δει πως μπορούν οι Doomsword να ακουστούν ιδιαίτεροι, επικοί, σαρωτικοί και παντοδύναμοι χωρίς μάλιστα η παραγωγή να ακούγεται παλιομοδίτικη ή να υστερεί σε καθαρότητα κτλ κτλ.
Μακάρι να μου άρεσε και μένα ο δίσκος μιας και είναι από τις λίγες μπάντες που θεωρώ ότι έχουν παίξει εμπνευσμένο πραγματικό επικό μέταλ και πάντα έχω υψηλές απαιτήσεις από αυτούς! Ελπίζω στο επόμενο να ανακάμψουν τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα!

Ohh foreign land!!I claim you as mine!!

Εμένα το αλμπουμ μου κάνει κ με το παραπάνω.Νομίζω πως μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζουν τα leads που επιτέλους αυξηθηκαν (τουλαχιστον έτσι μου φαίνεται).

P.S.ακόμα αδυνατώ να πιστέψω πως πολλοί εδώ μέσα δεν γουστάρατε το τελευταίο While heaven wept(o nomisterakis συγκεκριμένα θυμάμαι είχε απογοητευτεί).Το ξέρω λίγο άσχετο,άλλα το The eternal battle μου θυμιζει την αλλαγή των WHW στο τελευταίο τους!

Μόνος σου το λες…την αλλαγή! Κάποιες αλλαγές δεν τις γουστάρουμε όλοι! Ίσως το προηγούμενο ύφος να μας άρεσε πιο πολυ:P! Τουλάχιστον εσύ αναγνωρίζεις ότι υπάρχει αλλαγή στον ήχο των Doomsword!

Το μοναδικό μου κριτήριο προσωπικά είναι η βρωμιά. ο όγκος και βαρύτητα. Την καθαρότητα και την αρτιότητα την γράφω στα φρύδια μου. Βρωμιά οι Doomsword εξ’ορισμού δεν έχουν. Μίλησα για ήχο-τούμπανο επειδή μου φαίνεται πολύ ογκώδης, heavy και μπασαρισμένος. Αυτό. Τώρα πως ακούγεται στον καθένα είναι και υποκειμενικό.

στις πρωτες 3 ακροασεις ο δισκος ειναι συμπαθητικος αλλα τα φωνητικα δεν παλευονται… ειναι μονοτονα και συνεχως χαμηλα!!! φωναξε και λιγο βρε αγορι μου, δεν θα παθεις τιποτα… ετσι πανε στο πολεμο??? κοιμισμενοι???
τελος παντων… ουτος η αλλως ποτε δεν ημουνα φανατικος ντουμσγουορντας…

Πραγματικά κανένα πάθος πλέον! Που είναι τα Heathen Assault που όσες φορές και να το άκουγα στο ρεφρέν ανατρίχιαζα!!??? Τέσπα!!

οκ Red Viper εισαι παιδι των χιτς, δεν εχω προβλημα με σας. απλα να, το ειπες μια, το ειπες δυο, τα μπαλακια μας παιρνουν φωτια. δεν σ’αρεσει το αλμπουμ, ειναι ανεμπνευστο και ο ντεθμαστερ κακος, ακουστηκες θελω να πω, δεν χρειαζεται να μας το τονιζεις συνεχεια. ασε να ποσταρει και κανεις αλλος, πιχι να μαθουμε εμπεριστατωμενη γνωμη Τραμπακουλα, αυτοι ξερουν.

είπε ο τύπος που κανε 50 ρηπλάηζ στο θρεντ του κρακ δε σκαη.

No Misteraki πραγματικά είσαι αστείος! Και για την κρίση σου περι hit! Αστείο βασικά να μιλάς για χιτ ούτως η άλλως για τους Doomsword και ακόμα πιο αστείο αυτο που λες περί των post! Μόνο το νούμερο των post μας να δει κάποιος αρκεί για να βγάλει συμπεράσματα! Απλά ένα τόπικ έχει την μορφή συζήτησης! Σόρυ που σου γεμίζω τον χρόνο με το ένα ποστ ανά περίπου 10 ώρες στο συγκεκριμένο τόπικ, παιδί των ψαγμένων τραγουδιών των Doomsword!!

κοιτα νομιστερακι αμα δεν του αρεσει του τραμπακουλα το αλμπουμ μη πας να το αγορασεις!!!#-o
(χωρις παρεξηγηση τραμπακουλας=respect)

πρωταπολλα ντγιουντ η διαφορα μου με τους κρακδεσκυαδες ηταν οτι εκεινοι δεν εκτιμουσαν ντεμπουτο. ενω στη συγκεκριμενη περιπτωση το ντεμπουτο ντουμσορντ ανηκει μαζι με ρισαουντ δε χορν στα αγαπημενα μου αλμπουμς εβερ.

ενταξει ειμαι αστειος, το ειπες μια, το ειπες δυο στη τριτη παντα παιρνουν τα μπαλακια μας φωτια. λες οτι το τοπικ εχει τη μορφη συζητησης αλλα δε γινεται συζητηση οταν το μονο που κανεις ειναι να εκμηδενιζεις το αλμπουμ και οποιος λεει ασχημη κουβεντα γι’ αυτο να συμφωνεις. ενταξει χιτμποη;

Ρε παιδιά, ρε παιδιά, περιμένετε να γίνει τουλάχιστον το ποπ κορν.

\m/\m/\m/\m/\m/\m/

Μια φορά ασχολήθηκα με την πάρτυ σου καυτέ μπαλαδόρε, obscure οπαδέ των μεγάλων σταρ Doomsword! Και δεν πρόκειται να υπάρξει και άλλη!

'Νταξει μας πεισατε τωρα.Αντε τελειωνετε μην αρχισω τα deletes. :stuck_out_tongue: