Down - Over The Under

ΝΑΙ!ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ!
Οι DOWN επεστρεψαν.Η μαγικη αυτη all star μπαντα που μας χαρισε τα καταπληκτικα Nola και A Hustle In Your Hedgerow επεστρεψε.με εναν δισκο που απο τι δειχνουν οι πρωτες ακροασεις…θα σακατεψει πολλα κεφαλια.
Το κομματι με το οποιο κλεινει ο δισκος Nothing In Return (Walk Away) ειναι απλα υμνος!!!

Συμπάθα με, αλλά πρέπει να πω ότι πρόλαβες πολλούς από δω μέσα που θα λεγαν αυτό το πράγμα: όντως το Nothing in Return είναι η απόλυτη κομματάρα κ θυμίζει αρκετά Sabbath επί DIO καθεστώτα!!:stuck_out_tongue:

Άλλη μια δισκάρα του 2007…

Η Sabbath-ila εποχής Dio κάνει κρα από μακριά ε?

Συμπαθεστατη!Don’t worry!Οντως το nothing in return ξεχωριζει απο ολο το αλμπουμ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υστερουν τα υπολοιπα τραγουδια!!
παταμε play again…

Δεν το έχω ακούσει ακόμα αλλά είμαι σίγουρος οτι ο Anselmo το έκανε πάλι το θαύμα του…8)

Όπως πρέπει.

25/9 νομίζω πως είναι η ημερομηνία της επίσημης κυκλοφορίας κ όντως υπάρχουν αρκετά “θάματα” εδώ μέσα! Άξια συνέχεια των προηγούμενων δουλειών τους… Εύγε!:slight_smile:

το ακουσα λιγο. να πω την αληθεια δε θελω να πω αποψη ουτε καν εντυπωσεις λογω λατρειας προς το γκρουπ. εχω αναμεικτα συναισθηματα που θα ξεκαθαρισουν στις επομενες ακροασεις…

απλα αυτο που θα πω θελω να ναι κατι σταθερο.

να τονισω εδω,οτι οι down ειναι η συλλογικη προσπαθεια 5 φοβερων μουσικων και οχι μονο του anselmo.
ειναι ο Pepper Keenan και ο Kirk Windstein στις κιθαρες
ο θρυλικος Rex Brown στο μπασο
και ο Jimmy (εχω παιξει σχεδον σε ολες τις major southern\sludge μπαντες) Bower στα τυμπανα :slight_smile: :slight_smile:

Δεν ξέρω για τα δύο τελευταία αλλά στο NOLA μόνο συλλογική προσπάθεια δεν υπάρχει.Όλα σχεδόν τα τραγούδια (music & lyrics) είναι γραμμένα από τον Anselmo και τον Keenan. Τέσσερα έχει γράψει μόνος του ο Anselmo και σε δύο τρία έχουν συνεισφέρει οι Windstein, Bower και Strange. Επομένως καλά μίλησε ο Davidian για θαύμα του Anselmo.

Κια εγω πιστευω οτι το θαυμα ειναι του Anselmo!!!Αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν συνησφερουν και οι αλλοι!
Εγω 1 κομματι ακουσα το I scream!Θα ακουσω ολο το δισκο στην επισημη κυκλοφορια και θα εκφερω γνωμη!
Παντως περιμενω πολλα απο τον δισκο και αν ολα τα κομματια ειναι επιπεδου αφτου που ακουσα τοτε μαλλον θα απογοητευτω!:-k

Ελεος!!Δεν ειπα οτι γραφουνε ολα τα κομματια και τα 5 μελη μαζι!!αν και το δευτερο τους αλμπουμ συμμετεχουν πιο πολυ και οι υπολοιποι.ενα απο τα καλυτερα κομματια του δισκου το “Ghosts Along The Missisipi” ειναι γραμμενο και απο τους 5!!!και μιας και το line up στο καινουργιο ειναι ιδιο με αυτο του A Bustle In Your Hedgerow περιμενω να χουν συμμετασχει παλι ολοι τους!!
οτι ειπα,το ειπα για να τονισω το ποσο σημαντικοι ειναι και οι υπολοιποι μουσικοι της μπαντας!ειχα διαβασει κριτικη για το Nola,οπου ο συντακτης ανεφερε οτι ηξερε μονο τον Kirk Windstein περα απο τον Anselmo!!!
αλλα οπως και να χει το θεμα,δεν γινεται να μην προσφερανε εστω και μια μικρη ιδεα τα υπολοιπα μελη περα απο τον anselmo και τον Keenan!!
και οσο για το (anselmo,keenan) διπλα σε καθε κομματι σχεδον του Nola,σημαινει οτι τη μουσικη την εχει γραψει και ο Keenan!και μιας και αυτος ειναι ο κιθαριστας,μου φαινεται λιγο αδικο να μιλαμε μονο για τον anselmo.οταν προφανως τα περισσοτερα ριφ στον δισκο καθως και leads\σολα προερχονται απο αυτον!!

παιδια, να το ξερετε παντως οτι ακομα και οι συνθετες να ειναι δυο, και παλι παιζουν ρολο οι υπολοιποι. μη νομιζετε πως ειναι “δινω κομματι, παιζεις κομματι”. πολλα γκρουπ επεσαν ποιοτικα με αποχωρησεις μελων, ακομα κι αν αυτοι δεν ηταν τοσο σημαντικος πυρηνας στην συνθετικη διαδικασια.

η χημεια μεταξυ των μελων ειναι για μενα κατι πολυ βασικο.

Τελικά ο δίσκος μου αρέσει πολύ. Τον είχα κατεβάσει σε σχετικά χάλια ποιότητα και μάλλον αυτό φταίει που δεν ήμουν τόσο ενθουσιασμένος. Τώρα που τον πήρα αυθεντικό μπορώ να πω οτι τα σπάει όμορφα, ισάξιος με τον δεύτερο δίσκο τους. Αγαπημένα κομμάτια: On March the Saints, Three Suns and One Star, Mourn, I Scream.

Καλα το 3 suns and 1 star ειναι πολυ ποροτικο.Γενικα ο δισκος μου αφησε καλη εντυπωση απ’την πρωτη ακροαση.

Nothing In Return ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.
ΕΠΟΣ!!!

Mε αυτό πάντως δεν τρελάθηκα τόσο… :-k

συμφωνω με ζαφροκ σε αυτο αλλα και γενικα οτι ειναι ισαξιο του ΙΙ. νταξ, δε νομιζω να περιμεναν και πολλοι ενα δευτερο νολα εδω που τα λεμε… ο δισκος ηταν πολυ καλυτερος απ οτι περιμενα…:smiley:

Όποιος δεν το έχει και θέλει να το ακούσει μου στέλνει ΠΜ :stuck_out_tongue:

Καθε φορα που ακουω τον δισκο με κερδιζει ολο και περισσοτερο.
Πολυ καλος ειναι τελικα και εχει μερικα απιστευτα τραγουδια.