Draconian

Ανερχόμενο συγκρότημα του λεγόμενου ατμοσφαιρικού χώρου.Έχω ακούσει το ‘The burning halo’ από αυτούς.Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι πιο σκοτεινό,και προσωπικός δεν μου ακούστηκαν τόσο επηρεασμένοι από My dying bride ΄σο μου 'χαν πεί,περρισσότερο σε Theater of tragedy και Cradle of filth(σε κομμάτια όπως το Nymphetamine) παραπέμπουν.Αξιόλογη μπάντα ούτος ή άλλως.Ειδικά το ‘She dies’ είναι καμματάρα.

μπανταρα. εχω ακουσει δυστυχως καλα μονο το πρωτο που ειναι δισκαρα και ΠΟΛΥ bride, και γιαυτο γουσταρουμε αλλωστε. μετεπειτα δε τους εχω παρακολουθησει. ο δισκος ειχε και ενα απιστευτο κομματι (my cry in silence νομιχω λεγοταν, βαριεμαι να κοιταξω). σε αυτο προσεξα οτι ο τραγουδιστης ειναι ψευδος. :lol: το κρυβει πολυ καλα παρολα αυτα.

τελος, οσοι γουσταρουν μπαντες τετοιου ατμοσφαιρικου ηχου, επισης καλες προτασεις ειναι οι Mourning Beloveth, Rapture (οι ατμοσφαιρικαδες) και Necare. ειδικα οι δυο πρωτοι που ανεφερα εχουν πολλες συγκινησεις να προσφερουν. οι Swallow the sun ειναι επισης μια καλη μπαντα του “ακραιου” ατμοσφαιρικου.

καλοι,αλλα δεν καταφεραν να με τρελανουν.πολυ gothic στοιχειο,που χαλαει την doom αισθητικη.
σε αντιθεση με mourning beloveth που οι ανθρωποι ζουνε και αναπνεουν το doom και εχουν βγαλει δισκαρες.

τι να σου πω δε ξερω. το πρωτο δεν ειναι τοσο gothic παντως. εκτος κι αν δε σ αρεσουν τοσο οι bride.

Τρελλή μπαντάρα, προσωπικά τη συστήνω σε κάθε οπαδό των My Dying bride.

μ’αρεσουν οι bride χωρις γυναικεια φωνητικα ομως! :wink:

Ωχ,μην μου πείς ότι είσαι από αυτούς που σνομπάρουν τα γυνεκεία φωνιτικά!:frowning: Αν ταιριάζουν και είναι χαρακτηριστικά δεν βλέπω το πρόβλημα.Και ειδικά οι Draconian έχουν πολλοί ταιριαστά φωνιτικά στα γυναικεία.

δεν σνομπαρω τα γυναικεια φωνητικα.σνομπαρω το υπερκορεσμενο διπτυχο γυναικεια-brutal αντρικα.
προτιμω στρειτ female oriented bands.the gathering,madder mortem,autumn κλπ
αλλα απο το αλλο στυλ ok υπηρχανε οι theatre of tragedy (που το κανανε καλυτερα απο ολους) και μετα βγηκανε ολοι οι αλλοι οπου αντεγραφαν το στυλ τους.tristania,sins of thy beloved κλπ κλπ.
τωρα να συνδιαζεις αυτο το παροχημενο ειδος με το doom\death δεν το βρισκω πολυ πετυχημενο.ακουγεται ενδιαφερον ως ενα σημειο,αλλα πολλες φορες τα γυναικεια φωνητικα χαλανε ολη τη φαση,οπως συμβαινει αντιστοιχα στο metalcore οπου εκει που χωνει η μπαντα,πεταγεται μια υπερβολικη μελωδια στο ρεφρεν και φλωρικα καθαρα φωνητικα.

Παντως και τους Tristania και τους Sins of the beloved τους θεωρω μπανταρες!!!
Για τα μεταλcore συμφωνω!
Με τους Dragonian δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη!

Μάλλον το καλύτερο συγκρότημα σε αυτό το ύφος τα τελευταία χρόνια. Το Arcane Rain Fell μπορει να περιφανευται οτι κοιτά στα μάτια τα 2 πρώτα των Theatre Of Tragedy.

Ασχετο, κάπου διάβασα οτι οι The Sins of Thy Beloved επανασυνδέθηκαν. Ελπίζω να γίνει κάτι γιατί έδωσαν 2 δίσκους διαμάντια και αυτοί. Ειδικά το Lake of Sorrow.

βλεπεις τα ορια για να διακριθει το τι παιζει μια μπαντα ειναι πολυ λεπτα.για μενα αλλο το ατμοσφερικο doom\death με gothic στοιχεια που παιζουν οι draconian και αλλο το doom\death που παιζαν οι bride στην αρχη και γενικοτερα το ατμοσφερικο doom\death που παιξαν αργοτερα.
η χρηση των γυναικειων φωνητικων αλλαζει παρα πολυ μια μπαντα.ποσο μαλλον και η εκτενης χρηση πληκτρων που κανουν τα σημερινα συγκροτηματα.
αυτες οι μπαντες παιζουν πολυ καλα.αλλα τους λειπει το προσωπικο στοιχειο,η εμπνευση να γραψουν ενα κομματι στυλ Your River,Cry Of Mankind,For You,She’s The Dark,My Hope My Destroyer,Lamour Detrouit (το εναρκτηριο ριφ του κομματιου, στελνει πισω στα σχολεια πολλους “τελειοφοιτους” μαθητες τους!!)
Γραφουν κομματια τα οποια ειναι στο ιδιο στυλ ολα.ολα θα χουν καφρικα και γυναικεια φωνητικα,ολα θα χουν πληκτρα,ολες οι κιθαρες παιζουν πανω κατω το ιδιο θεμα σε ολα τα τραγουδια.ειτε τα αργα doom ριφς ειτε τα αργα doom leads.δεν υπαρχει ποικιλια σε ενα δισκο.θα μου πεις οτι ετσι ειναι το doom,αλλα οι bride (και οι παλιοι anathema και paradise lost) απεδειξαν το αντιθετο.και προφανως γι’αυτο ξεχωρησαν!
γι’αυτο προτιμω μπαντες πιο στρειτ στον ηχο αυτο.το doom\death ειναι σκοτεινο,βαρυ.τα γυναικεια φωνητικα και τα πληκτρα το χαλανε αυτο.το κανουν πιο gothic,πιο “παραμυθενιο”.
Γι’αυτο και θεωρω καλυτερη μπαντα μετα την αγια τριαδα της peaceville στο χωρο αυτο τους Saturnus.οι οποιοι χτισανε ενα χαρακτηρα με τα χρονια,με τη χαρακτηριστικη φωνη του τραγουδιστη και το φοβερο παιξιμο του Kim Larsen (γιατι εφυγες???).Ηδη απο την πρωτη κυκλοφορια τους δειξανε οτι μπορουν να γραφουν κομματαρες (Christ Goodbye).και μας αποζημειωσαν μετα απο τοσα χρονια υπομονης με το φοβερο τελευταιο τους αλμπουμ.οπου δειξανε οτι δεν ξεχασανε την τεχνη τους και γραψανε παλι υμνους (Murky Waters,Pretend).

Αυτό είναι σαν να λές ότι συγκρότημα με γυναίκα στα φωνιτικά ή πλήκτρα δεν μπορεί να πρωτοτυπίσει.Δεν νομίζω ότι πάει έτσι.Προσωπικός δεν βλέπω τα γυναικεία φωνιτηκά ως κάτι το καινοτόμο,μόνο και μόνο επειδή τραγουδάν γυναίκες.Υπάρχουν κορυφαία γκρούπ με γυναικεία φωνιτικά,ίσως καλύτερα όλων των αντρικών.Δλδ δε θεωρείς αξιόλογα σχήματα όπως οι Trail Of tears,(δεν μου έρχεται άλλο όνομα τώρα)?

Γειά στο στόμα σου (ή στο πληκτρολόγιό σου:p ). Έχω φαγωθεί να λέω σε φίλους πόσο γαμάτη μπάντα είναι οι Δανοι. Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν μπόρεσα να τους δω live όταν είχαν έρθει :frowning:

Υ.Γ.:Τσέκαρε τους Γάλλους Inborn Suffering. Ένα δίσκο έχουν, το Wordless Hope. Έχουν πολλα κοινά με Saturnus
Y.Γ.:Επίσης και οι δικοί μας Hedon Cries είναι απο τους καλύτερους στο είδος. Με καινούργιο δίσκο που σπέρνει (Affiction’s Fiction) και με προκάτοχο (Hate into grief) εξίσου γαμάτο.

πεστα ρε γμτ! πεστα! αυτο το λαιβ που εκαναν στον αερα ακομα το θυμαμαι! χαλαλι που εχασα τους σεφαλικ καρνατζ!

στο συγκεκριμενο ειδος (νορβηγικο επι το πλειστον,ατμοσφερικο doom\gothic metal) οχι.δεν ειπα οτι δεν ειναι αξιολογοι.αντιθετως παιζουν πολυ καλα,απλα το συγκεκριμενο ειδος ειναι πολυ περιορισμενο στο τι μπορει να κανουν?δηλαδη αν πχ αρχιζουν και παιζουν συνεχεια blast beat θα πανε πιο πολυ στο black metal,αν πχ σταματησουν τα πληκτρα θα ακουγονται πιο doom (και ισως πιο ακραοι).και προφανως δεν το θελουν αυτο.ισως να χει να κανει οτι οι theatre of tragedy φτιαξαν αυτο το ειδος συνδεοντας διαφορες μουσικες,ενω ολα τα αλλα συγκροτηματα ακουσανε τους theatre of tragedy και αποφασισαν να παιξουν ετσι!κανει μπαμ το γεγονος οτι τα συγκροτηματα αυτα ξεκινησανε τα ντεμο τους μετα το 1996,τη χρονια δηλαδη που ηδη ειχε βγει το καθοριστικο velvet darkness the fear!ολη η πρωτοτυπια ητανε στους theatre of tragedy.οι οποιοι δεν μεινανε στασιμοι,αλλα εξελιξανε το ειδος τους με το φοβερο aegis!(μετα οκ το μαμησανε το θεμα).αλλα το θεμα ειναι αυτο.οτι αυτα τα συγκροτηματα ειναι κολλημενα σε ενα ειδος.δεν εξελισσονται!επιπλεον εχει εισαχθει πολυ και το συμφωνικο στοιχειο σε αυτη τη μουσικη,και εχει χαθει λιγο η μπαλα.
Κορυφαια γκρουπς υπαρχουν με γυναικεια φωνητικα,αλλα οχι σε αυτο το ειδος.
Γουσταρω τρελα τα πρωτα αλμπουμς των The 3rd and the mortal
Προσκυναω τους Gathering
Θεωρω ως καλυτερη μπαντα με γυναικα τραγουδιστρια των τελευταιων χρονων τους Madder Mortem
Αμα θελεις να ακουσεις μια πρωτοτυπη μπαντα με το κλασσικο διπτυχο γυναικειων φωνητικων-brutal αντρικων,τσεκαρε τους Silent Stream Of Godless Elegy.Εντελως Avant Garde,μακρια απο τα νορβηγικα προτυπα,καθως ειναι Τσεχοι! και με μια φοβερη διασκευη στο I Come And Stand At Every Door των This Mortal Coil!

ναι τους ξερω τους inborn suffering.και εχω παρα πολλα σε αυτο το στυλ.και γενικα απο το χωρο του ατμοσφερικου,doom\death,gothic Κλπ κλπ.
περα οτι ειχα φαει γερο σκαλωμα με τετοια γκρουπς καποτε,και ειχα μαζεψει παρα πολλα απο αυτα,αλλα και αρκετη σαβουρα,εχω και ενα φιλο που ζει και αναπνεει για τετοια μουσικη μονο.(εδωσε 50 ευρω για να δει μονο τους my dying bride στο rockwave!!)

Eγώ το Draconian times ξέρω μόνο…#-o Δεν τους έχω ακούσει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη…Θα επανέλθω…

μηπως τον ξερω;:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: πρεπει να ταν ο μονος που χτυπιοταν στα 80ρια!:stuck_out_tongue:

χαχαχα.οχι αυτος!!!νταξει αυτος γουσταρει και metallica :stuck_out_tongue:
αλλος!αλλα και αυτον τον ξερεις!! :slight_smile:

πολυ καλοι,για να πω την αληθει αμε εξεπληξαν με το burning halo.θα το ριξω ακομα ενα full Ακουσμα…