Dragonforce

Ξεκίνησα αυτό το thread για να δω τι γνώμη έχετε για τους Dragonforce, μια μπάντα αρκετά αμφιλεγόμενη από πολλούς, που είναι από τις αγαπημένες μου στο χώρο του speed/heavy metal. Οι Dragonforce δημιουργήθηκαν το 1999 από μέλη της black metal μπάντας Demoniac έχοντας αρχικά το όνομα DragonHeart. Πρoσωπικά δε νομίζω να υπάρχει κάποια μπάντα που να παίζει πιο γρήγορα κιθάρα, πράγμα αρκετά εντυπωσιακό. Ιδιαίτερα μου άρεσαν τραγούδια τους όπως το Through the Fire and the Flames, Soldiers of the Wasteland (εκπληκτικό solo διάρκειας 3,5 λεπτών!!!) Revolution Deathsquad, Body Breakdown, My Spirit will go on, Cry of the Brave, Evening Star και αρκετά άλλα…

Τα πρώτα τους 3 album έχουν σημειώσει τεράστια επιτυχία σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, κάτι που ίσως ενοχλεί πολλούς…Έχω ακούσει ότι στα live τους δεν είναι τόσο καλοί όσο στις ηχογραφήσεις και το βρίσκω λογικό ως ένα βαθμό. Είχαν εμφανιστεί μάλιστα μαζί με τους Iron Maiden στο Rock Wave Festival και συνεργάζονται με το ελληνικό power metal group Firewind.
Το μουσικό ύφος των DragonForce περιλαμβάνει:

* Έμφαση στη γρήγορη, αρμονία δίδυμων-κιθάρων στις μορφές speed metal
* Γενικά αισιόδοξα και uplifting τμήματα
* Λυρικά ποιήματα φανταστικής ή επικής φύσης, συχνά με τις φράσεις που επαναλαμβάνονται στα πολλαπλάσια τραγούδια
* Χρήση των πολυ-ακολουθημένων vocals υποστήριξης
* Χρήση των πλήκτρων σε όλα τα τραγούδια

Η μοναδικη μου επαφη μ’αυτους ηταν στο προ διετιας λαηβ των Maiden. Δε μ’αρεσαν καθολου, δεν τους εψαξα παραπερα.

κι εγω μια απ’τα ιδια.

πολυ ταχυτητα χωρις ουσια…

προσωπικη αποψη, μην παρεξηγηθουμε… :stuck_out_tongue:

:sleep:

Πολυ ωραια μπαντα, εχω γνησιο το ‘‘Inhuman Rampage’’, αλλα λογω της υπερβολικης ταχυτητας και των μακροσκελων σολος μετα το 4ο τραγουδι καταντανε λιγο κουραστικοι…

Γενικη εντυπωση αρκετα θετικη !

Επιτέλους ένα θετικό σχόλιο! ::vibrate: :lol:

Μια απο τις χειροτερες μπαντες που εχω δει Live και μια μπαντα που αν και τα ακουσματα μου ειναι κατα βαση Heavy/Power δεν μπορω να ακουσω τους δισκους της παραπανω απο 10 λεπτα…

Εγώ έχω αυθεντικό το Sonic Firestorm… Το είχα πάρει από το live τους με τους Angra, όπου μου φάνηκαν ενδιαφέροντες.
Τώρα, μουσικά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ο τελευταίος τους δίσκος είναι μάλλον ο καλύτερός τους…

τα παιδια παιχτικα ειναι απιστευτα . απλα πιστευω οτι βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος . δηλαδη καλη η τεχνικη ή αλλιως μπουρμπουλιθρα … αλλα μουσικος εισαι οχι ζογκλερ . πιστευω οτι αμα το καταλαβουν αυτο το μελλον στην power σκηνη ειναι δικο τους

Τους είδα όταν ήταν support στους maiden για τα early years και εκτός του ότι είναι αστείοι επί σκηνής, τα κομμάτια τους είναι τραγικότατα. Γενικώς πολύ αστεία μπάντα. Επίσης, το να σολάρεις 4 λεπτά σε 5άλεπτο κομμάτι, δεν είναι ούτε πρωτότυπο, ούτε κάτι που περιμέναμε τους φωστήρες dragon_game_system να το κάνουν.

Συμφωνω αρκετα με τον Μανο, με τη διαφορα οτι στους Angra παιξαν πολυ καλα. Καμια επαφη με Maiden.

Μουσικα οντως δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Το καλο τους album ειναι το Sonic Firestorm. Απο κει και περα εχουν δυο συμπαθητικα δισκακια, αλλα ως εκει.

:thumbdown:

O λόγος που δεν ασχολούμε πια με το power:dunno:

Λιγα πραγματα απεχθανομαι στο μεταλ γενικα,αυτοι τα συνοψιζουν ολα.

2 λέξεις > CIRCO MEDRANO :!:

Έχω ακούσει ένα άλμπουμ τους και δεν τρελάθηκα αλλά οι δισολίες τους βγάζουν μάτια.
Και έμπειρα μάτια:
Eίχα την τύχη το περασμένο καλοκαίρι στη Γερμανία να μιλήσω για αρκετή ώρα με τον -εδώ και πολλά χρόνια- guitar tech του Warren Haynes τον Brian Farmer (μεγάλη μορφή!) μία ημέρα αφού οι Gov’t Mule είχαν παίξει στο Sweden Rock. Συζητούσαμε λοιπόν για το πως τα πήγαν οι Mule σε ένα φεστιβάλ που είναι κυρίως metal/hard rock/ AOR και αυτό που του είχε κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το κιθαριστικό δίδυμο των Dragonforce. Moυ έλεγε πως “αυτά τα πιτσιρίκια είναι λιώμα όλη την ώρα αλλά παίζουν δισολίες σε απίστευτη ταχύτητα χωρίς να χάνουν νότα!”

Τους είδα ως support group στη συναυλία των Maiden το 2005.
Ήταν αστείοι.

To αλμπουμ Inhuman Rampage μου αρεσει,αν και ειναι η πρωτη μου επαφη με το γκρουπ.
Για το πως αποδιδουν Live ομως επιφυλασσομαι γιατι δεν τους εχω δει.
Τεχνικα παντως ειναι πολυ αξιολογοι.

Αποσο ξερω στα live τους ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΝΟΤΑ, παρα την ταχυτητα τους και ειναι και πολυ ενθουσιωδεις πανω στη σκηνη, καθολου στατικοι, και παλι τα παιζουν ολα απολυτως σωστα…:wink:

Oσοι νομιζεται οτι οι κιθαριστες των Dragonforce ειναι απιστευτοι και “δεν χανουν νοτα”,προτεινω να δειτε το betcha can’t play this τους απο το giuitarworld.Πιστεψτε με θα αλλαξετε γνωμη :wink: (Γενικα εχουν φαει πολυ μεγαλο δουλεμα γιαυτο το"μαθημα")

Πειτε μου οτι ο κιθαριστας τους ειναι ο αδερφος της Κοτοκο που παιζει κατι πακ μαν στην κιθαρα…