Dragonforce

δεν ξερω αν την εχει αδερφη αυτην αλλα οντως παιζει pac man/megaman και αλλα τετοια στην κιθαρα.

Πολυ χαζοχαρουμενη μπαντα.Ακουσα το τραγουδι τους ονοματι Valley of the Damned,στην αρχη μαρεσε μετα το γαμισαν.Ασε που και ο τραγουδιστης ειναι για τον πεο

Για γέλια απλά. Πολλά γέλια όμως…

Μπα. Κανουν λαθη και καμποσα μαλιστα. Το θεμα ειναι οτι δε σε ενδιαφερει τοσο επειδη ακριβως ειναι τοσο τσιτα στη σκηνη.

Ενταξει ρε, να 'ουμ, αυτοι ειναι για πολλα γελια , ενω οι περισσοτερες βλακ μεταλ μπαντες δεν ειναι καθολου γελοιες… τι μας λες…

πιθανα συμπερασματα

1)ο guitar tech του Warren Haynes ειναι ασχετος
2)οι dragonforce παιζουν αψογα στα μεγαλα φεστιβαλ
3)οι dragonforce ειναι οι mini vanili του metal.εχουν αλλους κιθαριστες πισω απο τη σκηνη που παιζουν για αυτους!!!
4)ποιοι ειμαστε εμεις (οι κοινοι θνητοι) που θα κατσουμε να μιλησουμε για τους DRAGONFORCE!!! (:lol: :lol: )

διαλεχτε και παιρνετε

εγω προσωπικα δεν τους εχω δει,οπωτε δεν εκφερω γνωμη
μουσικα εχω ακουσει ενα δισκο,το inhuman rampage,ο οποιος μου φανηκε αδιαφορος.
αν ειμουνα στα 15 μου,προφανως θα λεγα,ΟΥΑΟΥ! τι παιζουν οι τυποι,αλλα δυστυχως ή ευτυχως δεν ειμαι!

To Demo του 2000 (σαν Dragonheart) μου άρεσε αρκετά!

Από albums, με 2 - 3 τραγούδια του “Sonic Firestorm” περνάω καλά, αλλά μετά από λίγο με κουράζουν. :dunno:

2 φορές που τους έχω δει live ήταν αδιάφοροι στην καλύτερη περίπτωση. :-k

Ένα από τα 2 groups (το άλλο είναι οι Rhapsody) που έχουν δώσει στο power metal κακό όνομα και λαβές στους κομπλεξικούς για κράξιμο του είδους γενικότερα! :wink:

H μουσική τους είναι για γέλια, πάρτο χαμπάρι.

Κοιτα Σιγκναλ, δε λεω οτι ειναι κατι το ουαου ή ξερω γω τι. Απλα υπαρχουν πολυ κατωτερα Παουερ συγκροτηματα, π.χ. οι Dreamtale που προσφατα αναφερθηκαν. Και νταξ, τουλαχιστον αυτοι εχουν ενα καλο δισκο, δηλ το Σονικ το οποιο μ’ αρεσει.

Σιγουρα υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα για κραξιμο, μπορω να ξεθαψω καμποσα προμος που εχω κανει κριτικες στο παρελθον. :lol: Γι αυτο και με βλεπεις που τους ψιλουπερασπιζομαι.:lol: Να ξερες γενικα τι εχουν τραβηξει τ’ αυτια μου…:lol:

μα το συγκεκριμενο ποστ σου το βαλα απο αρνητικης πλευρας

εβαλα τα ποστ του mule και nightsky σαν θετικα (τα βγαζουν τα κομματια)
και εβαλα τα ποστ του jimmypage και το δικο σου σαν αρνητικα (δεν τα βγαζουν)

οπως ειδες δεν πηρα θεση,γιατι δεν τους εχω δει ζωντανα
αναφερομαι καθαρα στο τεχνικο τομεα των λαιβ τους
γιατι απο τη μια ειδα ποστ του τυπου : πουλανε αρτια τεχνικη καταρτιση και την κατεχουν
και απο την αλλη : πουλανε αρτια τεχνικη καρτατιση χωρις να το κατεχουν

μοναχα ειπα σαν μουσικη δεν με τρελαναν

:lol: :lol: Oύτε εγώ τους έχω δεί live για να έχω δική μου άποψη, ούτε έχω δεί το δισκάκι του GW που αναφέρει ο Jimmy Page.
Mετέφερα μία άποψη επειδή ακριβώς αυτός που μου την είπε μάλλον δεν είναι άσχετος: Όταν έχεις δεί από το πλάι της σκηνής όλες τις συναυλίες των Allman Brothers εδώ και δέκα χρόνια μάλλον έισαι σε θέση να κρίνεις δισολίες :-- 8)

Σιγουρα,αλλα αμα δεις το GW που σου λεω θα καταλαβεις.Το ειχε στο youtube αλλα το ριξανε

Η αλήθεια είναι ότι καταντάνε κουραστικοί με την σόλο κιθάρα, αλλά γενικά είναι οκ

Είναι αλήθεια ότι κάποιες φορές το σόλο με την κιθάρα είναι βαρετό, αλλά γενικά είναι απ’τις πιο δυναμικές και μελωδικές μπάντες

8O 8O 8O 8O 8O

Ο Therion:!:

εγώ για να είμαι ειλικρινής, με το είδος δεν έχω και μεγάλη επαφή με το είδος, αλλά ο τελευταίος δίσκος των Dragonforce μου άρεσε (ειδικά το πρώτο μισό του δίσκου). Παλιότερα τους είχα πετύχει σε βίντεο κλιπ τους και είχα πέσει από τον καναπέ με τα γέλια που είχα ρίξει με τις ποζεριές που κάνανε. Ο τελευταίος τους όμως δίσκος έχει πολύ πιο προσεγμένες συνθέσεις, έχει καλή φωνούλα ο τραγουδιστής, οι κιθάρες παίζουν γρήγορα όπως πάντα και γενικά έχουν ηρεμήσει. Με τη σωστή καθοδήγηση δεν αποκλείεται να φτιάξουν κι άλλο στο μέλλον, (εξάλλου σε θέματα τεχνικής μόνο άμπαλοι δεν είναι) οπότε μην είστε τόσο απόλυτοί ότι δε θα σας αρέσουν και στο μέλλον… :wink:

Τσεκάρετε και στο youtube τα τραγουδάκια του τελευταίου τους δίσκου. Μηδέν κόπος

Aυτη η αρρωστια ονομαζεται Ρουντολφιαση.Να το κοιταξεις:!:

Toυς ακουγα παλιοτερα,τα Sonic Firestorm και Valley Of The Damned μου χαν αρεσει αρκετα,με το τελευταιο δεν ασχοληθηκα και πολυ.
Στο λαηβ των Μεηντεν ημουν ενας απο τους λιγους που τους ξεραν και γουσταρανε και επειδη τραγουδουσα και τα λογια σε καποια τραγουδια ολοι με κοιτουσαν σαν να μαι εξωγηινος ξερω γω.Πφ.

Αυτος ο Bruce-Lee πως το λεν’ ο κιθαριστας τους,παιζει να ξεκολωνεται ολη μερα στο pacman και στο super mario.Φανερες οι επιρροες…

!!
Μπαν στο Ragnarok!
Νταξ δεν με κλεβει ακριβως.Αλλα μπαν!