Dragonforce

Επειδη ξερω κατι παραπανω να πω οτι ξεσκίζετε στο ninja gaiden ( στη τριλογια του nes ε) και σε castelvania (τα παλια κυριως) .

ελα παμε το τσιρκο…αντε να δουμε ποτε θα βγουν οι ελεφαντες…#-o μιλαμε για μεγαλους καραγκιοζηδες…
κατα λαθος πηγα κ τσιμπησα τον 3ο τους δισκο κ καλα να παθω…νταξει δυο τραγουδια μαρεσαν δν μπορω να πω,τα αλλα ομως με αποτελειωσαν…κοντεψε να μου ανεβει πιεση,οι παλμοι μου δε χορευαν τσαμικο…:roll:
τους ειχα δει κ live με angra πριν κανα τριαρι χρονια κ μ φανηκαν τελειως ανουσιοι…

κ μετα πηγα κ αγορασα album τους ο μακακας…:lol: #-o

Oκ,τεχνικά είναι απιαστοι εκεί που χωλαίνουν πιστευω είναι στις συνθέσεις αν και στο τελευταίο βελτιώθηκαν αισθητά…

Μα καλα…μονο εγω πωρωνομαι αρκετα με αυτους??το τελευταιο τους ειναι και η πιο ωριμη δουλεια τους ,με καλυτερες συνθεσεις και παραγωγη,ενα σκαλι πανω απο το 2ο και πολλα σκαλια πανω απο το 1ο τους…απο το 1ο αξιζουν για μενα 2-3 τραγουδια ,ενω στο 2ο τουλαχιστον 4 ειναι κομματαρες για το στυλ που παιζουν…ενστασεις μου λιγο πολυ κατανοητες και αναμενομενες…πολλα σολο παιρνουν αδιαφορα λες και γινεται διαγωνισμος ανουσια γρηγορου παιξιματος…επιπλεον καποια απο τα ρεφραιν ειναι οντως στρουμφοπαιανισματα με απλοικους στιχους(αλλα καλυτερους απο καποιους αλλους μεταλλοπατερες…χεχε!!),που σιγουρα ενθουσιαζουν νεαροτερες ηλικες αλλα οχι τοσο στα δικα μου τα χρονια(πλησιαζω σαν τον Maiden1979 τα -αντα!!)…σε γενικες γραμμες με εχουν αφησει πολυ ικανοποιημενο και περιμενω με περιεργεια και προσμονη την νεα τους κυκλοφορια…επιτελους αγνο επικο/speed/power metal!!
Στην πωρωση που δημιουργουν βοηθα ο Mackintosh,πρωην drummer των θεων Bal Sagoth,ο οποιος χτυπαει με περισση μανια το σετ του …οσο για τον κινεζο κιθαριστα ενω δειχνει μορφετας,το κουραζει στα σολο…νταξει ρε μεγαλε…σε καταλαβαμε …γουσταρεις Ουινγκι Μαλμστιν!!:lol: :lol: #-o #-o #-o

Νικος Summoning

Europower στις 45 στροφες.Λες και οι παιζουν οι Hammefall και οι Angra(χωρις εθνικ στοιχεια) στο φαστφοργουαρντ.Ολα ειναι ταχυτατα σε σημειο να μην προλαβαινεις να ακουσεις τι ακους.Εμενα μου ακουγονται ικανοι ως μουσικοι,’‘απλα’’ τους λειπει το συναισθημα.Το ‘‘απλα’’ δεν και ειναι τοσο ‘‘απλα’’ αφου μπαντες με ικανοτατα μελη υπαρχουν πολλα,αυτα με το συναισθημα αρχιζουν να σπανιζουν.Η φωνη του ZP ειναι παρα πολυ καλη αλλα ο ιδιος δεν συμμετεχει στις συνθεσεις παρα γραφει καποιους στιχουν.Να δουμε τωρα με τον καινουριο τραγουδιστη τι θα λενε.Την μουσικη την γραφουν οι Sam Totman και Vadim Pruzhanov ενω μια συνθεση ειναι του Herman Li.Το κακο με αυτες τις συνθεσεις ειναι οτι ειναι τεραστιες σε διαρκεια με βαρετες σολομαχιες-αυνομαχιες.Καλα θα ητανε να κοβανε λιγο ταχυτητες αναμεσα στα κομματια για να ξεκουραζεται και το αυτι του ακροατη.Οκ μια συνθεση-μαραθωνιος,αντε 2 αλλα επτα συνεχομενα κομματια ειναι υπερβολη και κουραση αν δοκομασεις να ακουσεις ολοκληρο τον δισκο με την μια.Για να τον ξαναβαλεις στο καπακι,ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ.Οχι τπτ αλλο,αλλα το τελευταιο κομματι,Trail of Broken Hearts που μπαλλαντιζει και αργοπαιζεται,διακρινονται και καποιες συνθετικες ικανοτητες που πανε χαμενες μεσα στην υπολοιπη κιθαροπληκτροθυελλα.
Ακουγονται σχετικα ευχαριστα τα τραγουδια,με την προυποθεση οτι θα ακουστουν μενομωμενα και δυστυχως οχι σαν ολοκληρομενος δισκος.

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν φαν του συγκροτηματος, αλλα ειναι το μονο γκρουπ που σχεδον σιγουρα θα με πιασει νευρικο γελιο οταν τους ακουω.

Μια που τούτο δω κατά πως φαίνεται είναι το θρεντ που θάβουμε :D, θυμάμαι ότι τους Dragonforce τους είχα δει support στους Maiden το '05 στη Μαλακάσα. Δεν έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα: μπουκάλια και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς να εκτοξεύεται στη σκηνή, μετά από κάθε κομμάτι γιούχες και κωλοδάχτυλα από κάτω προς το συγκρότημα, ιαχές “Maiden - Maiden”, πολύ γέλιο. :smiley:

[U]Μεχρι και η φωνη εχει σαπισει.[/U]