DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

χρειάζεται , μαύρο από εμένα σε αυτούς και στο ρδελο το gazi music hall

όπως είπε και ο @Outshined . Κρίμα για τις συνθήκες διότι εμένα και οι animals as leaders μου άρεσαν ( ναι και ο ήχος ) και οι dream theater που ήταν σπουδαίοι

1 Like

ωραίο το Lie …καυλα το dance of eternity…δυναμικό a la metallica κλείσιμο με As i am…τούμπανο τα τραγούδια του νέου album >…και ευτηχώς φόραγα ωτοασπίδες και το χάρηκα σαν performance!!!..γιατι χωρίς αυτες θα ειχε ματώσει το αριστερο αυτάκι μου…
…λοιπον…ημουν στο general admission…ακριβως αριστερα απο το soundboard εκει σε ενα σκαλοπάτι…ο ήχος αλλαξε 25 φορες, με τις περισσότερες προς το καλύτερο αλλα όχι πάντα…όλο και κάτι σε ξεκούφενε ώρες ώρες ή κάτι δεν ακουγότανε καθόλου, κιθάρα φωνή κτλ…οποτε ναι γενικά θα συμφωνήσω φυσικά και εγώ με τους προλαλλήσαντες…κλειστο μέρος καλοκαιριάτικα για theater…ποιος μαλακας το αποφάσισε αυτο πραγματικά…και να πω οτι ειχε κρύσταλλο ήχο να πω οκ,παει στο διάολο…αλλα και το μαγαζί λιγο πολυ για το πούτσο ήτανε.,όπως ακριβώς και η γαμημένη η eventation που δεν ξεκαθάρησε απο την αρχή οτι το κάναμε festival την υπόθεση εδω πέρα…πραγματικά για τα πανυγήρια πρέπει να ειναι αυτοι. οσοι εχετε fb, γιατι να εγω που δεν έχω και ναι θα ητανε χρήσιμο τώρα, τραβάτε και ριχτε τους τα παραπονα να φαινονται ώστε μην πανε και φέρνουνε τις μπαντες που γουστάρουμε σε αυτά τα κλειστα τα κολομάγαζα καλοκαιριάτικα. καλύτερα να τους φέρει κανενας πιο σοβαρός διοργανωτής.
το μαγαζι για το πούτσο…αυτο το φαν ζοουν μου τη βάρεσε άσχημα, ειχε τρελο διαχωρισμό με εμας τους μαλακες του general admission…λίγο ακόμα πιο πίσω να ήτανε το διαχωριστικό σιδερικό που χώριζε το φαν ζοουν και θα ειχαμε φτάσει μεσα στις τουαλέτες. εντωμεταξύ έπαιζε να μπουκάρεις λαθραια , που κάποιος ανέφερε πιο πάνω? χαμπαρι δε πήρα…και μαλιστα σχολιάζαμε πως τελικα ητανε κάμποσοι που σκάσανε τα χ€ για το fan zone…Πάντως προς τα πισω στο fan zone χώραγε και άλλο κόσμο απ οτι φαινόταν.
και ακόμα και ο Labrie παραπωνέθηκε στο 2ο-3ο τραγούδι πως εχει πολυ ζέστη και οτι με την τσιγαρίλα επίσης δεν την παλεύει.
μακάρι να μην κάνουν παλι 8χρόνια να έρθουν γιατι με πόρωσαν και περιμένω παλι πως κ πως να τους ξαναδω…

1 Like

Αυτο ρε συ,με εφτιαξαν κ μενα κ λιγο ο ηχος λιγο το χαος εκει μεσα δε με αφησαν να το ευχαριστηθω

Κριμα να παιζεις καυλα και η διοργανωση να ειναι της πουτσας

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω απ’ αυτά που γράφετε οι περισσότεροι, πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα να 'χουμε άλλα…

Εγω εκει μεσα εχω ξαναδει αυναυλια,τετοιο χαος δεν εχει ξαναγινει,σιγουρα ολα ξεκιναμε απ το υπεραριθμο πλήθος

2 Likes

αν πουλατε εισιτηρια θελω μερικα :smile:

Σταρ της μπάντας ο ΘΕΟΣ Πετρούτσι. Τρομερός. Επίσης πάρα πολύ καλός ο Μαντζίνι, το drum set του πρέπει να το έχει φτιάξει με τη βοήθεια του γυμναστή του για να κάνει παράλληλα και ασκήσεις ώμων. Το setlist το περιμέναμε, έχουν μεγάλες τραγουδάρες βγάλει στα '90s, τι να λέμε. Λαμπρής μια χαρά αξιοπρεπής. Ήχος εκεί που ήμουν εγώ (VIP light ή αλλιώς VIP με κυάλια :grin:), όπως τον περίμενα. Ένταση παραπάνω ήθελα, κατά τα άλλα ήταν πολύ αποδεκτός, μια χαρά. Καταλαβαίνω βέβαια ότι στα GA έγινε η σφαγή του Δράμαλη από κόσμο που ήταν πίτα και δεν ακουγε κιολας…

Παρεμπιπτόντως, σε αυτά τα μαγαζιά ΠΟΤΕ δεν έχω καταφέρει να ακούσω στεκόμενος κάτω από τον εξώστη. Ή στον ελεύθερο μπροστά από τη νοητή ευθεία του εξώστη (εκεί δηλαδή που είχαν τα VIP εισιτήρια) ή στον ίδιο τον εξώστη μόνο…

2 Likes

Κριμα. Απότι διαβάζω η μπάντα γάμησε αλλά κανείς δεν το ενιωσε λόγω της διοργάνωσης. Κριμα κ πάλι κριμα… στην σελίδα τους στο φμπ τους γλεντάνε. Ελπίζω να μην ξανακάνουν τέτοια λάθη.

Απ ότι κατάλαβα δηλαδή οι μπάντες ήταν καλές αλλά η οργάνωση γαμησε τα. Ευτυχώς δεν πήγα και το σκέφτομαι σοβαρά για log.

Είδα και fb τι χαμός έγινε. Ήρεμα ρε παιδιά να τους σταυρώσουμε αμέσως. Πρώτη συναυλία έκαναν αν συνεχίσουν έτσι τότε να απαιτούμε κλείσιμο κλπ

Ε όταν τα παιδιά θέτουν ζητήματα ασφαλείας δεν χωρούν άλλες ευκαιρίες

Και στα λιγότερο σημαντικά, όταν δίνουμε μεγάλα ποσά να δούμε μια μπάντα εγγύηση ποιότητας και άλλοι δεν βλέπουν άλλοι δεν ακούν άλλοι τίποτα απ τα 2, ε να γαμηθουν

2 Likes

Ακριβως.

Δε θα ειναι ετσι σημερα LoG, με τιποτα.

Ο ήχος δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε ηχολήπτη του συγκροτήματος? Ή παίζει τόσο πολύ ρόλο η δομή του μαγαζιού?

Από πλευράς κόσμου πιστεύω κ εγώ ότι θα μαστε λιγοτεροι

και απο τα 2 εξαρτάται.
απο τη στιγμή που ειναι κλειστο χώρος και Ελλάδα εισαι ήδη μείων, οποτε μενουμε στο ποσο γαμάω ειναι ο dreamtheaterοηχολήπτης.
αν ητανε ανοιχτό βλέπε rockwave και μαλακάσσες τοτε εχεις ενα πλεονέκτημα αυτόματα.

Κάπως πρέπει να απλώνεται ο καψερος ο ήχος στον χώρο…

O ήχος βέβαια εξαρτάται και από το ίδιο το συγκρότημα…κάτι που βλέπω πολύ συχνά να υποτιμάται. Το να καταλάβεις από που προέρχεται το πρόβλημα θέλει αρκετή εμπειρία και “αυτί” που λέμε, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις ένας κακός ήχος είναι συνδυασμός όλων αυτών των παραγόντων που αναφέρθηκαν. Κακή ηχοληψία, να μη λαμβάνονται ιδιαιτερότητες του χώρου υπ’ όψιν ή κακές ρυθμίσεις από το συγκρότημα.

1 Like

Εγώ τα μόνα ηχεία που είδα ήταν δεξιά και αριστερά του stage. Απ τη μέση και πίσω δεν κατάλαβα αν είχαν και μάλλον δεν είχαν

Τώρα που ευθύνεται ο ηχολήπτης όταν imho είχαν απ τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει σε συναυλία εβερ δεν το γνωρίζω

1 Like

Ήμουν ακριβώς μπροστά από την κονσόλα και ο ήχος ξαναλέω ότι άγγιζε το τέλειο. Και δεν το λέω συχνά αυτό.

Δεν έχω τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις ηχοληψίας ή ακουστικής χώρων αλλά το ότι μπροστά από τη σκηνή και πάνω στον εξώστη ο ήχος ήταν εξαιρετικός, αλλά κάτω από τον εξώστη ο ήχος χάλαγε φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με χωροταξικά θέματα που επηρεάζουν την όλη ακουστική του χώρου. Αλλά κι αυτά θα έπρεπε να έχουν προβλεφθεί.

2 Likes

Στον τέρμα πάνω εξώστη (τα λεγόμενα VIP της π@υτσας) ο ήχος ήταν άψογος, και στους AAL και στους Theater.

1 Like

Κι εγώ σας λέω ότι κατά 99,9% το σταφ των Θηατερ εντόπισε το πρόβλημα του χώρου… Ο βασικός ηχολήπτης κάνει βόλτα κατά μήκος του χώρου στο soundcheck απ όσο γνωρίζω και υπολογίζει και το Presence

Τι κάνεις από κει και πέρα από πλευράς Θηατερ;;; Και αφού το θίξεις στον διοργανωτή;;;