DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

Δεν νομίζω οτι έχω πάει ποτέ στο Gazi MT.
Σουηδία σε Open Air, στο Sweden Rock που είδα, είχαν μέτριο ήχο (πολύ μπροστά κιθάρες πλήκτρα αν και ακουγές σχεδόν τα πάντα με λιγη προσοχή και εναν μέτριο, ψιλοθαμένο Labrie που στις μπαλάντες το είχε.
Ενα video που είδα απο εδώ (απο μπροστά) ακουγεται κομπλέ με λιγο πιεσμένο Labrie.
Με το μπαρντον κιολάς, αλλα αυτές οι μπάντες έχουν ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ.
Δεν πήγα γιατί δεν είχαν ενθουσιάστει απο αυτό που είδα Σουηδία σαν vibe και δεν μου άρεσε το setlist, αλλα πόσο χάλια μπορεί να ήταν ? Ας θυμηθούμε και Fates !
Δεν μιλάμε και για χθεσινή μπάντα. Τα σταυρώστε τον διοργανωτή, είναι λιγο αστεία. (ποιος είναι η Έφη Σαρρή?)
Μπάντες να έρχονται, να βλέπουμε. Ποιός θα τις φέρει, δεν ειναι και τόσο σημαντικό.
Αν δεν μας αρέσει πχ ένας χώρος ή οι συμπεριφορές ενος διοργανωτή, αποφεύγουμε.
Δυστυχώς οι ανοησίες στο χώρο βρίθουν, οπως επίσης και η διάθεση για αρπαχτές και οι πισώπλατες συμπεριφόρες.
Εχω δεί συναυλίες και απο τις δύο πλευρές, (διοργάνωσης, οπαδού) και δεν είναι ευκολό πάντα να αποδώσεις ευθύνες για ενα κακό σοου, αλλά έδω βλέπει κανείς να σχολιάζουν ατομα που κατα παραδοχή τους πρεπει να πήγαν σε 1-2 live, σχεδόν σε όλα τα threads.

Το νου σας. Slayer ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ! ΗΧΟΣ, ΦΩΤΙΕΣ, ΚΟΛΑΣΗ !

Μα βάλουμε όριο ως προς το από πόσα λαηβ και μετά δικαιούσαι να έχεις άποψη :rofl:

2 Likes

Οχι βρε ανθρωπέ. Απλά είδα DT φέτος, ΖΩΝΤΑΝΑ, έχω ένα μέτρο σύγκρισης.(Οχι απόλυτο, ήταν Σουηδία) απλά μπορώ να κρίνω αν αυτό που βλέπω στο βίντεο μοιάζει με αυτό που είδα πάνω ή όχι.
Disturbed, Σουηδία, pro άλλα “ψιλο”-διεκεπεραιωτικός Draiman. 10 χρόνια πρίν ήταν πολύ πιο σπιρτόζος.
Slayer Σουηδία. Γ@ΜΗΣΑΝ !
Dream Theater Σουηδία- Μέτριος ήχος, μέτριο σετλίστ, γαμώ παιξίματα, μέτριος Labrie. ΟΜΙΧΛΗ !
Skid Row - Σουηδία, Γαμάτοι, ο ZP Threat κολλάει περισσότερο απο όσο περίμενα. Αξίζει. Ο Sabo έλειπε αλλα μάλλον θα είναι εδώ.
Jag Panzer : Σουηδία, ΕΠΟΣ, με Tyrant αηδόνι. Εδώ κρυωμένος, σε χώρο με 0 ορατότητα και χάλια ήχο… φαντάζομαι κατι αντιστοιχό σε Theater για το χώρο, αλλά…δεν μπορώ να έχω απολυτη αποψή. Το απεφυγά όμως για πολυ συγκεκριμένους λόγους.

1 Like

Το σκέφτηκα μετά ότι μάλλον άλλο εννοούσες άλλο κατάλαβα. Με το μπαρδον

2 Likes

no offense.

Χαμένος από χέρι είσαι εκεί λέμε. Είναι και χαμηλά ο εξώστης στο Gazi Music Hall νομίζω, οπότε ακόμα χειρότερα.

Όσον για τους διοργανωτές, ήταν η πρώτη τους διοργάνωση. Από τη στιγμή που έγινε sold out και έβγαλαν κι άλλα κι άλλα κι άλλα εισιτήρια ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ, δυστυχώς μύριζε ότι ο κόσμος θα ήταν σα σαρδέλες. Το συγκεκριμένο είναι που εγώ βρίσκω τραγικότερο όλων.

1 Like

Πριν προλάβουν κάποιοι να αρχίσουν τα ότι “οι Έλληνες κράζουν τους Theater” κλπ., να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκρότημα, ούτε με τις αλλαγές του ούτε τίποτα. Και μια χαρά έχω ευχαριστηθεί τα DTOE/DOT - ενδεχομένως πολύ περισσότερο από τα τελευταία outputs με Portnoy.

Τα περί του σέτλιστ, έχουν αναλυθεί διεξοδικά - ήταν μια αλήθεια που είτε τη δεχόσουν και προσπαθούσες να περάσεις καλά ή όχι.

Τα περί φεστιβάλ: το να βάλεις 3 συγκροτήματα να παίξουν 30λεπτα σετ και να ανέβει ο headliner δεν το καθιστά φεστιβάλ για κανένα λόγο. Πόσο μάλλον όταν τα συγκροτήματα απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό (Jacob Richardson, ούτως ή άλλως ο κόσμος έμπαινε ακόμα όταν έπαιζε και πολλοί μπορεί να μην πρόλαβαν καθόλου) ή δεν κολλάνε καθόλου με τη συναυλία (Minus One, τουλάχιστον από όσα κατάφερα να ακούσω). Οπότε περίπατο το φεστιβάλ και οι δικαιολογίες για φεστιβαλικό σέτλιστ.

Έχοντας πάει σε αριθμό συναυλιών, ήθελα να ελπίζω (μέχρι κάπου στο 3ο τραγούδι των Theater), ότι τα support groups συνήθως χαντακώνονται στον ήχο και ο headliner κλείνει στόματα με το σεμιναριακό ήχο του.

Δεν κατάφερα να ακούσω πολλά από την ορχηστρική εισαγωγή, είδα το συγκρότημα να παίρνει θέση και κάποια στιγμή άρχισαν να κοπανιούνται για το Untethered Angel (λογικά θα έπαιξε και η ακουστική της εισαγωγής αλλά δεν…). Ο ήχος ένα συνεχές βουητό. Άκουγες 95% ντραμς, και μια βαβούρα από τα υπόλοιπα. Ο LaBrie ούτε για αστείο δεν ακουγόταν.

Ήλπιζα ότι θα στρώσει ο ήχος (έστω και από το 2ο-3ο τραγούδι) να απολαύσουμε μία τουλάχιστον αξιοπρεπή συναυλία. Μπα. Μπορεί ο Petrucci να έπαιζε τις κάλτσες του, αλλά στο περισσότερο live ακούγαμε λίγο τα σόλο του. Από τα όσα είπε ο LaBrie, μόνο κάτι για smoke είπε (και υπέθεσα ότι έκραζε για το κάπνισμα) και κάποια άλλη στιγμή έπιασα τη λέξη Athens. Αυτά.

Υποθέτω ότι το συγκρότημα έπαιξε καλά. Άλλωστε δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία επ’ αυτού.

Είδα πάρα πολύ κόσμο να φεύγει, να διαμαρτύρεται εντόνως σε κάποιους στην είσοδο και νομίζω ότι ακούστηκαν σε πολλές στιγμές “δεν ακούμε τίποτα”.

Το μόνο καλό της διοργάνωσης ήταν ότι τήρησε τους χρόνους σύμφωνα με το ανακοινωθέν πρόγραμμα. Κατά τα άλλα… μόνο για κλάματα.

Φυσικά δεν είναι η ευθύνη μόνο της διοργάνωσης (βλ. ακατάλληλος χώρος - είμαι 1,93 και πρώτη φορά αισθάνθηκα κοντός σε συναυλία, με την έννοια ότι δεν έβλεπα τίποτα, για να μην αναφέρω τη σαρδελοποίηση και το στριμωξίδι). Θεωρώ ότι ευθύνεται εξίσου και το συγκρότημα. Είτε μέσω του ηχολήπτη του (αν υπήρχε τέτοιος, αν ήμασταν με τον ηχολήπτη του μαγαζιού ακόμα χειρότερα), είτε μέσω των μανατζαραίων που έδωσαν έγκριση για τέτοιου είδους χώρο. Δεν μπορεί να είσαι οι Dream Theater, με 30 χρόνια καριέρα και να δέχεσαι να βγαίνει αυτό προς τα έξω. Συγκροτήματα πολύ μικρότερου εμπορικού και καλλιτεχνικού μεγέθους δίνουν τεράστια σημασία στον ήχο τους. Πραγματικά σκεφτόμουν τι αντίδραση θα είχε ο Rudess πχ. αν σε κάποια σημεία που δεν έπαιζε, κατέβαινε κάτω να ακούσει τι ακούμε εμείς.

Και δε θα αρκεστώ στη δικαιολογία ότι μπροστά και πάνω ο ήχος ήταν καλός. Κάνεις συναυλία για όλους, όχι για όσους πλήρωσαν VIP. Μπορεί να πεις ότι οι VIP θα βλέπουν λίγο καλύτερα και δε θα στριμωχτούν όπως εμείς το πόπολο πίσω, αλλά όχι αυτό το πράγμα.

Για να το μαζέψω και να κλείσω: κρίμα. Μόνο κρίμα. Και για τα λεφτά που δώσαμε, και για τις προσδοκίες μας, και για τη βαβούρα που ταλαιπώρησε τα αυτιά μας, και για τη ζέστη που φάγαμε, και για το στριμωξίδι. Φαντάζομαι ότι οι DT χθες έχασαν μια μεγάλη μερίδα του κοινού. Όχι τους βαμμένους, αλλά όλους αυτούς που ήρθαν από ενδιαφέρον και ενδεχομένως να πήγαιναν σε επόμενη συναυλία τους στην Ελλάδα. Μακάρι να διαψευσθώ.

Edit: δεν θέλω καν να μπω στη θέση αυτών που ταξίδεψαν στην Αθήνα, και πέρα από το εισιτήριο της συναυλίας πλήρωσαν για διαμονή και μεταφορά. Και είχαμε και τέτοιους στην παρέα…

6 Likes

ενας που σηκωσε ενα χαρτονι μπροστα τι εγραφε???

Mangini Is Our God.

Στο τέλος ο Mike του το υπέγραψε :stuck_out_tongue:!

3 Likes

Δίκιο έχεις σε όλα που λες πιστεύω.

Εν τω μεταξύ τι διάολο, όλο το ρόκιν για ομάδα μπάσκετ είναι; Κι εγώ 1.92 είμαι :joy:.

5 Likes

Χαχαχα,ωραιος. 1.90 είμαι εγω

1 Like

10 Likes

χωρίς να ξέρω πως ήταν χτες η φάση (δεν με ενδιαφέρουν σχεδόν καθόλου οι θίατερ, τους έχω δει άλλωστε το 00 και το 02 και προφανώς μου αρκεί), λίγα λόγια απλά για το μαγαζί, επειδή έχω δει εκεί αρκετές συναυλίες από διάφορες θέσεις. Δεδομένο ν.1: το μέρος είναι σκυλάδικο, με τα καλά του και τα κακά του. Ήτοι, προφανώς δε διαθέτει αμφιθεατρικές κλίσεις για τους κάτω (λόγω πρόβλεψης για καθήμενους θεατές), αλλά σε κάθε περίπτωση είναι φτιαγμένο με τη λογική της ορθής ακουστικής εν γένει (σε αντίθεση με κάτι πρώην σινεμά, αποθήκες κτλ κτλ). Δυστυχώς, όντως στο χώρο κάτω από τον εξώστη, η ακουστική είναι κακή, ενώ συνήθως οι συνθήκες είναι σαρδελοποίησης λογω και της αδυναμίας οπτικής επαφής με τη σκηνή των θεατών (στοιβάζονται όλοι ώστε να μπορέσουν κάποια στιγμή να δουν).
Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω πως το μεγάλο θετικό του είναι ο άνετος και σωστά διαμορφωμένος εξώστης, με τεράστια κλίση, που επιτρέπει την άψογη παρακολούθηση από κάθε σημείο του. Και επειδή έχω πρόσφατο παράδειγμα από το χώρο, βρισκόμουν τελευταία σειρά εξώστη, ουσιαστικά κολλητά στο ταβάνι. Ε ο ήχος ήταν άριστος για τόσο χάλια θέση, ενώ φυσικά έβλεπα μια χαρά από εκεί (κάτι που δε θα γινόταν σε πχ fuzz, ή πειραιώς). Συνεπώς, θα ξαναπήγαινα άνετα στο συγκεκριμένο χώρο, έχοντας προνοήσει όμως για το που θα κατευθυνθώ.
Τώρα για τα του διοργανωτή, αν όντως έβγαλε υπεράριθμα εισιτήρια, πρόκειται για γτπ κίνηση. Και θα έπρεπε να φάει γερό μπουκοτάζ. Ωστόσο, αν αναλογιστεί κανείς πόσες φορές έχει βιώσει κάτι τέτοιο σε άλλες συναυλίες άλλων διοργανωτών (πχ ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, της didi) και συνέχισε να πηγαίνει σε επόμενες διοργανώσεις των ιδίων, αντιλαμβάνεται εύκολα πως μάλλον υφίσταται έλλειμμα σχετικής καταναλωτικής συνείδησης (με όλα τα ελαφρυντικά φυσικά που αναγνωρίζονται στο σχετικό καταναλωτικό κοινό).

3 Likes

θα με πάρετε για τριάρι; 1,85 είμαι, κοντός για μπάσκετ :joy:

5 Likes

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα.

Μπήκαμε στο τέλος των…( ποιοι ήταν πριν τους ASL; ), τέλος πάντων και νομίζαμε ότι δεν το ζήσαμε ποτέ. Έτσι κι αλλιώς, σε δύο τραγούδια τελειώσαν και όλα οκ. Δεν ακούσαμε και τπτ δηλαδή. Ούτε βλέπαμε. Άρα η φάση ήταν ως μη γενόμενη, όπως φάνηκε και από το VAR.
Μετά προωθημένοι στα αριστερά, όπου είχε κενούς χώρους “είδαμε” ASL. Στην αρχή βλέπαμε από μακριά το τρίο και ακούγαμε μόνο ντραμς και κάτι άλλο. Στα τελευταία τρία τραγούδια ανακαλύψαμε με έκπληξη ότι αυτό το κάτι άλλο ήταν κιθάρα. Και πολύ καλή μάλιστα. Πέρα από την πλάκα, θέλαμε να τους ευχαριστηθούμε, γιατί τους γουστάραμε και δεν τα καταφέραμε. Κρίμα και πάλι κρίμα.
Και εκεί λοιπόν, τη στιγμή που και εκείνοι οι κενοί χώροι είχαν γεμίσει από παίκτες των αντιπάλων, βρήκαμε τρύπα στην άμυνα. Και με κίνηση ματ, συγκλίναμε προς το κέντρο, όπου βρήκαμε άλλους κενούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλευτήκαμε στην εντέλεια.
Και είδαμε DT. Από τη μέση και πάνω. Τον δε Myung, μόνο από το λαιμό και πάνω. Και ακούσαμε μουσικάρες. Δυστυχώς, ακούσαμε και Labrie. Και εξηγούμαι. Ήχος στο κέντρο αψεγάδιαστος, αν και αρκετά δυνατός στο μεγαλύτερο μέρος της συναυλίας, πλην των φονικ…φωνητικών, ευτυχώς. Petrucci θεός και λίγα λέω. Λες και δεν ξέραμε πόσο καλός είναι, αλλά και πάλι κρέμασα σαγόνι στο πάτωμα. Τρομερός και φοβερός Magnini και ας είχε στήσει κοτζάμ περίπτερο με το drumkit. Σταθερές αξίες Μyung και Rudess, αναμενόμενα. Και η μαύρη τρύπα στο μικρόφωνο. Σόρυ παιδιά. Δεν την παλεύω. Ευτυχώς που σε αρκετά σημεία δεν ακουγόταν. Κατανοώ ότι αυτός είναι η ζωντανή ιστορία του γκρουπ, αλλά Δ Ε Ν αντέχω. Ούτε να τον βλέπω. Πείτε με κομπλεξικό, κολλημένο, Αυτά.
Παικτικά πάντως υπήρχαν στιγμές που ένιωθα οργιωδώς το prog γύρω μου.
Ξεπερνάμε εύκολα ή δύσκολα το θέμα του σετλίστ. Το γνωρίζαμε από πριν, οπότε είναι φάση take it or leave it. Το πήρα.
Αυτά για το αγωνιστικό μέρος. Τα υπόλοιπα, ως γνωστόν, γαμιέστε.

Cheers και από μένα @Dr_Love. Το έφαγα το πέσιμο, είναι αλήθεια. :slight_smile:

Edit. Βαρύς άσος στο 1.73 με αξιόπιστο σουτ και εμπειρία στο άθλημα επί μακρόν. Έχω παρακολουθήσει δια ζώσης τον τελικό του 87, το Ρεάλ-Καζέρτα (62 ο Ντράζεν, 46 ο Οσκάρ), την τσαπού του Τελ Αβίβ και τα b2b 2012-13.

8 Likes

Μέχρι και το Peruvian skies τον βρήκα πολύ καλό τον Labrie… Μετά δυσκολεύτηκα να τον ακούσω

Κάτι έγινε στο Lie και το As I am

3 Likes

john εσυ;;

2 Likes

1.85 κι εγώ παιδιά, καλό σουτ, φιλότιμος στην άμυνα… Όταν έπαιζα δηλαδή γιατί έχω να μπω στα "παρκέ " πάνω από 5 χρόνια.

1 Like

Γενικά ήταν πολύ καλός πάρα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Στο As I am κουνήθηκε το σύμπαν

σχετικό/άσχετο σχόλιο της ελίνας της smoke the fuzz (η οποία προσπαθεί μεν, έχει κάνει και αυτή τις πατάτες της δε -θεωρώντας πως έχει μερίδιο ευθύνης για τις εκάστοτε διοργανώσεις)

Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Το να συμφωνεί ο μέγιστος αριθμός ατόμων που θα επιτραπεί σε μια συναυλία με τη μέγιστη χωρητικότητα ενός χώρου είναι θέμα του διοργανωτή.
Η μέγιστη χωρητικότητα που θα δηλωθεί για έναν χώρο (τόσο στο διοργανωτή όσο και στο κοινό) είναι θέμα του ιδιοκτήτη του συναυλιακου χώρου. Αν αυτή είναι η νόμιμη είναι άλλο θέμα (εδώ γελάμε).
Ο εξαερισμός και ο κλιματισμός (αν υπάρχουν και αν θα ανοιχτούν) είναι θέμα του ιδιοκτήτη του συναυλιακου χώρου. Ο διοργανωτής δεν έχει καν πρόσβαση. Σημειωτέον ότι στην Αθήνα οι περισσότεροι συναυλιακοί χώροι δεν έχουν καν φροντίσει να έχουν επαρκή παροχή ρεύματος, ώστε να είναι δυνατή η λειτουργία εξαερισμού (πόσο μάλλον κλιματισμού) ταυτόχρονα με τη λειτουργία της σκηνής (κατά τη διάρκεια δηλαδή του live).
_Η ποιότητα του ήχου είναι ένας συνδυασμός πολλών παραμέτρων και παραγόντων. Ακόμα και στον πιο “δύσκολο χώρο” μπορεί να βγει πολύ καλός ήχος, με αντίστοιχη (μεγάλη, αλλά πολύ μεγάλη) οικονομική επένδυση και ρίσκο από το διοργανωτή. Το “ταβάνι” της ποιότητας του ήχου που μπορεί να βγει τελικά βέβαια το ορίζει ο συναυλιακός χώρος. _
Το κάπνισμα είναι θέμα του κοινού. Ούτε ο συναυλιακός χώρος ούτε ο διοργανωτής είναι αστυνομικά όργανα και αν ο ίδιος ο καπνιστής δε σεβαστεί τον μη, ποτέ δε θα γίνει τίποτα σωστά. Ο επαρκής εξαερισμός σίγουρα βοηθάει αλλά δε λύνει το πρόβλημα.
Τα μέτρα ασφαλείας είναι θέμα καλής συνεργασίας ιδιοκτήτη χώρου και διοργανωτή, ώστε να αναλάβει ο καθένας το κομμάτι που του αναλογεί (Πυρασφάλεια θέμα χώρου, Έξοδοι κινδύνου θέμα χώρου, Security θέμα και των δύο κτλ).
_Τίποτα σωστά σε αυτή τη χώρα. Αρπαχτές παντού, λαμόγια να γίνονται από πλούσιοι πλουσιότεροι και ελάχιστοι τιμιοι να παλεύουν να λειτουργήσουν με επαγγελματισμό, συνέπεια, αγάπη, σεβασμό και τεράστιο οικονομικό ρισκο προκειμένου να περισώσουν ο,τι μπορούν από την ξεχασμένη πλέον ποιότητα παραγωγών και την ομορφιά της σκηνής. _
Θλίψη.

3 Likes