DREAM THEATER Αθήνα 2/7/2019

Στο φεισμπουκ γραψανε οτι σε λιγες μερες θα εχουμε λεπτομερειες για το fanzone. Με ψηνει παντως.

1 Like

Όταν λέμε fanzone εννοούμε χώρος μπροστά στη σκηνή πχ;;;

Είναι το επίπεδο των μουσικών που με τραβάει να έχω κοντινή επαφή μαζί τους, θα με έψηνε κι εμένα

Γραψανε ‘‘χωρος κοντα στη σκηνη’’, αν ειναι στο πλαι δεν παιρνω. Αν ειναι fos μαλλον θα παρω

1 Like

εγώ έκλεισα ήδη μπροστά.

3 Likes

Είδα στο χάρτη πως είναι. Αλλά θα πρέπει να το περιφράξουν γύρο λογικά. Αλλιώς θα μπαίνει οποίος θέλει.

Ποσο κοσμο μαζευουν στην αθηνα;
Πιστευω οτι αφου ειναι μεσα στην πολη θα μαζεψει πολυ

Ναι! Ειναι τοσο μεγαλη η ξενερα μου με τους DT πλεον, που ειχα ξεχασει οτι ειδαμε Space Dye Vest… Μαζι με ενα σωρο κομματαρες απο το ενδοξο παρελθον.

Απο τοτε τους προσπερασα ευκολα το 2016 που θα επαιζαν ολο το Astonishing, και το 2017 που επαιξαν ολο το Images. Και λογικα θα τους προσπερασω και φετος…

Λες να είναι αυτός ο “ρώσικος παράγοντας” που θέλει να διώξει από την χώρα ο επίδοξος πρωθυπουργός;

Για να επανέλθουμε στο θέμα, με όλα αυτά που διαβάζω συνειδητοποιώ ότι μπορεί να έχω παραβρεθεί παλιότερα σε τρία live των Dream Theater (εκ των οποίων το ένα ήταν διήμερο, άρα τέσσερα!) όμως η τελευταία φορά ήταν το 2007 όταν έπαιξαν support στους Black Sabbath με τον Dio (σαν Heaven and Hell περιοδεύαν τότε), πάνω από δεκαετία δηλαδή!
Και πάλι όμως δυσκολεύομαι να το αποφασίσω για το ερχόμενο καλοκαίρι

Από αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τι να κάνω, να πάω, να μην πάω;;;
Σημειωτέον, δεν τους έχω ξαναδεί.

Προσωπικά δεν τους έχω ξαναδεί και πότε δεν τρελαινομουν, ακριβώς λόγω του βάρους στην τεχνική έναντι του συναισθήματος. Όμως είναι θρύλοι και αυτοί που ως συγκρότημα οριοθετησαν το τεχνικό ταβάνι στην σκληρή μουσική. Θα πάω γιατί προφανώς έχουν γράψει και πολύ καλή μουσική και γιατί θέλω να δω αυτά τα τέρατα live.

Υ. Γ. Άλλον τραγουδιστή να είχανε ρε φίλε σε όλη τους την καριέρα, για μένα θα μιλούσαμε για άλλη μπάντα…

Αφού δεν τους έχει ξαναδεί, να πας, θα είναι καλό live - εκτός απροόπτου πάντα.

Εγώ μιλάω από την πλευρά κάποιου που τους έχει δει ζωντανά στα καλά τους, πάνω από μια φορές, χώρια που τα τελευταία χρόνια έχω αποστασιοποιηθεί κάπως - το οποίο μεταφράζεται ότι παίρνω τους δίσκους τους αφού βγουν στις “ευκαιρίες”, δεν έχω κόψει δεσμούς, κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατον!

Αλλά κι εμείς που “γκρινιάζουμε”, δεν αποκλείεται να ενδώσουμε στον… πειρασμό όσο πλησιάζει ο καιρός. Δεν είναι ότι έρχονται και συχνά οι συγκεκριμένοι!

είχα την ίδια άποψη , μέχρι που άκουσα πολύ προσεκτικά τον Πετρουτσι . Ειδικά στο best of times , δεν βάζω καν τα παλιά τύπου another day

Το feeling μπορεί να μεταφράζεται αλλιώς σε κάθε μουσικό όργανο, δεν το ξέρω αυτό. Αλλά το βιμπράτο και το bending του σφιχτερ δεν είναι ρομποτικό , μου τρυπάει την καρδιά ( so cute lol ) ώρες ώρες

3 Likes

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι ρομπότ. Τι να συζητάμε τώρα, οι τύποι είναι τέρατα μουσικής όπως είπα. Στο songwriting αναφέρομαι πιο πολύ κλπ. Αλλά όπως thrash είναι οι Slayer, thrash είναι και οι Megadeth, progressive είναι οι Queensryche, progressive και οι Dream Theater, εγώ είμαι με τους Queensryche πιο πολύ. (και τους Leprous που για κάποιο γαμημένο λόγο είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στις δυο γραμμές).

Και συγκεκριμενα, χειροτερη.

8 Likes

Αυτό το συζητάμε.

Αυτό μου θυμίζει κάτι γνωστούς παλιά που έλεγαν ότι οι πρώτοι δίσκοι των Black Sabbath δεν είναι metal, γιατί δεν υπήρχε το metal τότε. Ναι ρε παιδιά, δεν υπήρχε και το όρισαν αυτοί. Το ίδιο έκαναν οι Queensryche με το “Rage for order”, ουσιαστικά το “Black Sabbath” του progressive. Ορίζει το είδος. Το ότι δεν είναι πλέον (τα τελευταία 25 χρόνια δηλαδή :stuck_out_tongue:) progressive οι Queensryche δεκτό.

1 Like

Εγώ διαφωνώ στον progressive προσδιορισμό της μπάντας εξ αρχής.

OK, κι εγώ δεν κάνω τον ειδικό. Φαντάζομαι ότι το progressive είναι εξ’ ορισμού ανοιχτό σε διαφορετικές απόψεις. Κάποιος μπορεί π.χ. να πει ότι κι οι Dream Theater δεν είναι progressive μετά τα 90’s. Απλώς δε μπορώ να τοποθετήσω πουθενά αλλού το “Rage for order”.

2 Likes

Δειξανε σε ολους πως παιζετε το prog με το Images and Words

Ευχαριστώ ρε φίλε που μου άνοιξες τα μάτια/αυτιά, το “Images and words” το ακούω εδώ και μόνο… 23 χρόνια.

Δεν είναι διαγωνισμός για το ποιος είναι πιο “prog” αυτό που κάνουμε, εγώ απλώς είπα ότι το “Rage for order” είναι το θεμέλιο.

1 Like