Dream Theater - A View from the Top of the World

A VIEW FROM THE TOP OF THE WORLD - 10/22/21

  1. The Alien (9:32)
  2. Answering The Call (7:35)
  3. Invisible Monster (6:31)
  4. Sleeping Giant (10:05)
  5. Transcending Time (6:25)
  6. Awaken The Master (9:47)
  7. A View From The Top Of The World (20:24)

“To stretch beyond our limits
To blaze a brand new trail
Bold enough to conquer
Brave enough to fail…”

6 Likes

11 Likes

Ημερομηνία; Ένα single; Κάτι…
Τώρα είδα 22/10.

Αν έλειπαν τα υπερμεγέθη παπούτσια, τότε θα μιλάγαμε για ένα από τα καλύτερα εξώφυλλα των Θίατερ.

Άντε να δούμε, δεν περίμενα να έχει και Καναδά το tour αλλά αν όλα πάνε καλά, πρώτο live εδώ και πολύ καιρό. Δυστυχώς με support αλλά απ’ τ’ ολότελα… :stuck_out_tongue:

1 Like

Είναι δύναμη το support αν είναι κ στον Καναδά οι Arch Echo

Απ’ ό,τι βλέπω έχουν κάνει tours με Periphery και Plini, δεν ξέρω πώς δεν τους είχα καν ακουστά μέχρι τώρα. Θα τους ψάξω

1 Like

Μου αρέσει που πάνε για άλμπουμ με κλασική prog rock δομή (7 κομμάτια μακροσκελή, με δυο πιο σύντομα για το ξεχού), και τίτλους που έχουν βγει από τη συμπυκνωμένη ύλη των ονειρώξεων του κάθε progmetalά. Μοιάζει με επιστροφή στα κλασικά, ακόμη κι αν δεν είναι τα δικά τους κλασικά. Ίσως και περιορισμένες (και ελπίζω πιο καλά δουλεμένες) στιγμές τραγουδιού μέσα σε μουσικούς λαβυρίνθους, και σε νότες που ο LaBrie να τις νιώθει δικές του και να αποδίδει (χωρίς καμένα ψιλά που δεν τα φτάνει εδώ και 20 χρόνια).

Η ολοκλήρωση του προσωπικού άλμπουμ του Petrucci και του LTE 3 μου φαίνεται ότι έδωσε αβάντα στην μπάντα, και δηλώνω συγκρατημένα μεν, αισιόδοξος δε. Πρώτο single προβλέπω ένα από τα τρία μικρότερα (εκτός κι αν μας την κάνουν TheOceanικά και βγάλουν πρώτο κάποιο δεκάλεπτο, αλλά δεν το πιστεύω), το οποίο δεν θα είναι και ενδεικτικό… Μάλλον το Invisible Monster…

Και προφανώς το πιο προσεγμένο εξώφυλλό τους από το Dramatic Turn of Events αλλά όχι και για τρέλα…

1 Like

Ωραίο εξώφυλλο.
Καλό νέο τα 7 τραγούδια.
Θα ήθελα 2-3 χιτακια.
Με προβληματίζουν τα 3 δεκαλεπτα.
Δύσκολα θα βγάλουν οι Θηατερ κατι που να με συγκινεί πλεον.

Πάρτε και artwork από το άλμπουμ. Δυστυχώς ο Hugh Syme πλέον απλά κάνει προχειροδουλειά.








1 Like

εξωφυλλο μου θυμησε χρωματα octavarium k dramatic turn of events

2 Likes
6 Likes

Ώπα ήχος στα τύμπανα…

2 Likes

Πόσο μου έχει λείψει ένα theater album που να με προκαλεί να το λιώσω στις ακροάσεις…τα μερικά δευτερόλεπτα δείχνουν αρκετά heavy προσέγγιση…θα δούμε…

3 Likes

Ωραιο, proggy και κλασικο Dream Theater, με την καλη εννοια

32 δευτερολεπτα βεβαια δεν δειχνουν απολυτως τιποτα εκτος απο τον ηχο, αλλα βλεπουμε

2 Likes

Με VPN Νέας Ζηλανδίας για τους βιαστικους (σαν εμένα).

Mangini τρελέ τι έχεις φτιάξει πάλι.

2 Likes

Το πιο ολοκληρωμένο τους από το A Dramatic Turn… μου φαίνεται… Και μάλιστα όντως μου την έκαναν Oceanικά, κι έβγαλαν 9λεπτο πρώτο σίνγκλ οι τρελάκιδες!

2 Likes

Ενδιαφερον ρεφρεν. Εχει καποια στοιχεια το τραγουδι που μου αρεσουν.

Κι εχει και ενα στοιχειο που δε μου αρεσει καθολου, και ειναι το drumming του Mangini.

Νευρικο παιξιμο, λες και ακουω καποιον να παιζει ντραμς κατα τη διαρκεια κρισης πανικου.

Ωραιος ηχος, ο Πετρουτσι εξαιρετικος, τα τελευταια 2 λεπτα πολυ ωραια.

Απλα εχουμε ακουσει απο τους Dream Theater αυτο το στυλ δεκαδες φορες στο παρελθον

Εμένα πάλι οτα φωνητικά με άφησαν αδιάφορο. Περίεργες κ κάπως βαρετές μελωδίες.

Για τον Mangini μάλλον συμφωνούμε να διαφωνούμε @QuintomScenario

πείτε ρε τύποι τον πιο γρήγορο τρόπο που αλλάζεις vpn μπας κ μπορεσουμε να το ακουσουμε κ εμεις…