Dream Theater - Black Clouds & Silver Linings

Dream Theater keyboardist Jordan Rudess has posted a handful of audio and video updates from the first few days spent in the studio recording Dream Theater’s upcoming tenth album.

The follow-up to 2007’s “Systematic Chaos,” which debuted in the ARIA chart at #23 in its first week of release, the new album will be their second with Roadrunner Records.

In his online diary “The Wizard’s Log,” Rudess said progress has already been made in the short period of time they’ve been locked away in the studio.

“It’s going very well. Notes are flying as usual, there’s lots of inspiration flying around, lots of food, lots of Starbucks. We’re having a good time, it’s good to hang with the boys again and do our thing. We’re hard workers when we’re at it and it’s been really very cool,” he said.

Πηγή: ultimateguitar.com από metalunderground.com

Παρ’ότι φαίνεται υπερβολή να βγάζουν κάθε 2 χρόνια πλέον album θεωρώ πως με την ποιότητα που χαρακτηρίζει κάθε κυκλοφορία τέτοιες ενέργειες δικαιολογούνται. Τουλάχιστον με το τελευταίο Systematic Chaos που ήταν ένας καταπληκτικός και φρέσκος από πολλές απόψεις δίσκος (για μένα…) απέδειξαν ότι το’χουν ακόμα.
Έλα να μαζευόμαστε οι φανμπόηδες :stuck_out_tongue:

Ομορφα πραγματα.

2 χρονια ειναι φυσιολογικοτατο διαστημα μεταξυ 2 κυκλοφοριων πιστευω.Ποσο μαλλον απο μια"prog" μπαντα.

Τεσπα.Προβλεπω οτι θα εχει τα τυπικα πελον γνωρισματα καθε Theater δισκου αλλα ευχομαι να μην εχει κανενα απ αυτα και να κανουν κατι εντελως διαφορετικο.Ας παιξουν ρεγκε,ουτε που με νοιαζει.Απλα να ξεφυγουν λιγο απο καποια συνθετικα κλισε.

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να προβληματιστώ απο την αρχη για το αν ο δισκος θα ειναι καλος, αν θα βγει πολυ νωρις η ενα χρονο μετα κλπ κλπ. Για μενα οτιδηποτε εχει (και θα εχει) την υπογραφη των θεατρακιδων ειναι (θα ειναι) τουλαχιστων εξαιρετικο. Τους εμπιστεύομαι περισσοτερο απο καθε αλλο συγκροτημα (και ναι ειμαι φανμποης).

Δυστυχως δεν εχω μεγαλες προσδοκιες απο ενα αλλοτε αγαπημενο μου συγκροτημα. Απο το 2000 και μετα (με εξαιρεση το Train…) δεν μ’αρεσουν οι δουλειες τους. Αντε να δουμε ομως…

Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που πολλοί λένε πολλές φορές ότι το Train of Thought ήταν εξαιρετικός δίσκος ενώ έχει τα στοιχεία που μισούν οι περισσότεροι στους Theater (παραφωνίες Λάμπρου, ατέλειωτα solos, 10λεπτα κομμάτια που ένας μέσος ακροατής τα βαριέται πανεύκολα κτλ.)…

Ενώ το Octavarium το κράξανε για τους ακριβώς αντίθετους λόγους…

Γίνεται να βγάλουν τη συνέχεια του Train of Thought???:roll::roll::roll:

Πολλοι λεγανε οτι αυτη ηταν το SystematicChaos!

Εγώ από την άλλη λατρεύω το “Six Degrees…”, προσκυνάω το “Train Of Thought”, αγαπάω το “Octavarium”, και το “Systematic Chaos” απλά το συπαθώ, οπότε περιμένω με μεγάλη αγωνία τη 10η δουλειά.

Όπως ο αδελφός θεατράκιας Χόκαμ είπε, θα ήθελα κι εγώ να βγάλουν ό,τι πιο άκυρο γίνεται. Νομίζω θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω τους Theater να βγάζουν έναν κανονικό rock δίσκο. Ούτε καν prog. Απλά rock :-s

Μπορεί το “Chaos In Motion” να μην με τρέλανε (σαν κυκλοφορία), αλλά τελευταία με έπιασε με αφορμή αυτό μία Theaterίτιδα και ακούω όλα τα άλμπουμ μετά από καιρό.

ΝΤΡΙΜ ΘΙΑΤΕΡ ΡΕ ΑΠΙΣΤΟΙ ! ! !

Me fonakse kaneis? :roll:

Βάζω τις τελευταίες τους δουλειές με αυτήν τη σειρα:
Train, 6 deg, octavarium, s. chaos.

Κι εγώ θα ήθελα κάτι ριζοσπαστικό, κάτι φανταστικό από τους theater αλλά στο επίπεδο που έχουν φτάσει οι μετοχές τους, δεν μπορούν παρά να καινοτομούν σε πολύ μικρές τζούρες. Παρόλο που είμαι σίγουρος ότι οι θηατράκηδες θα ήθελαν να κάνουν κάτι πολύ διαφορετικό. Ειδικά ο Mike.

Aυτο δεν θα με χαλαγε καθολου! Στο AOR να το γυρισουνε!! :D:lol:

Πλακα πλακα…:p8):slight_smile:

Προσωπικα θα μ αρεσε να πειραματιστουν και παλι με καποιο concept ή να βγαλουν 2πλο cd με το ενα μονο instrumental κομματια και αλλα τετοια,αλλα πιστευω πως στο τελος δε θα χει και καμια τεραστια διαφορα απ το Systematic Chaos.

Patisa REPORT…

Eλα που σε χαλασε…:stuck_out_tongue:

Θα σε χαλουσε να θυμηθει ο Λαμπρουκος τις ενδοξες μερες με τους Winter Rose?:smiley:

Παιζει ο Σκορδας στους Dream Theater?! 8O

Ναι ρε,δεξι φλας μπακ.

Bebaios kai exoun paiksei mpoliko idi oi Theatrakides. Den xreiazetai na pame se WR. Ayto fobamai ki ego :stuck_out_tongue:

αν γίνει έρευνα σε 100 οπαδούς των Theater για το ποιά πιστεύετε ότι πρέπει να είναι η μουσική κατεύθυνση του (όποιου) επόμενου δίσκου τους, είμαι σίγουρος πως δεν θα βγει καμια άκρη.

Ναι αλλά οι 95 θα συμφωνήσουν ότι πρέπει να ξεφύγουν από την κατεύθυνση του Systematic Chaos:wink:

δεν έχω ακούσει ουσιαστικές ενστάσεις κατά του Systematic Chaos παρά μόνο αοριστολογίες που κατ’εμε υποδεικνύουν πως περισσότερο δεν έχει ασχοληθεί κάποιος με το δίσκο αρκετά παρά ότι τον χάλασε κάτι συγκεκριμένο.

το δύσκολο με τους οπαδούς των Theater είναι ότι τους θέλουν να συκλονίζουν το μουσικό κόσμο. Στην πραγματικότητα αυτό το έχουν καταφέρει 2 φορές με το Images και το Metropolis. Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει συχνά αυτό.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν άνθρωποι που προσκυνούν ένα από τα 4 τελευταία αλμπουμ για διαφορετικούς λόγους. Οι πιο στη metal φάση το Train, αυτοί που ακούνε πιο εναλλακτικά (πχ Tool ή Radiohead) το SDOIT, οι οπαδοί του prog rock το Octavarium και η νέα γενιά (που ακούει από Dragonforce μέχρι Muse και Killswitch Engage) το Systematic Chaos. Οι theater έχουν την ευτυχία και δυστυχία ταυτόχρονα να έχουν οπαδούς που ακούνε αρκετά διαφοροποιημένα είδη μουσικής.

Ας μου πει κάποιος ποιά είναι η συγκεκριμένη μουσική κατεύθυνση των Theater. To Forsaken είναι εμπορικό χωρίς να μπορεί να πει κάποιος ότι δεν είναι ποιοτικό (όπως πχ στο You Not Me), το Repentance είναι πιο floydίζον από ποτέ, το In The Presence Of My Enemies στην ολότητά του έχει σημεία άπιαστα.

Εντούτοις, όλοι έχουν ενστάσεις αλλά κανένας συγκεκριμένη εικόνα του τι θέλει από τους Theater τελικά. Everything is never enough?