Dream Theater - Fates Warning 02/08/11 @ Terra Vibe Park

Tο ωραίο με τους Theater ειναι οτι αλλαζουν συνεχώς τα setlist τους οπότε μπορεί να βρεθούμε προ (θετικών) εκπλήξεων…(change of seasons…:papas:[-o<)

Change of seasons είχαν παίξει στον λυκαβιτο. Σίγουρα είχαν βγει και είχαν κλίσει με αυτό και κάποια άλλα parts στο ενδιάμεσο.

Και ΚΑΠΟΥ νομίζω το είχα ακούσει ολόκληρο. Όχι σε dvd, in person εννοώ? Η θυμάμαι λάθος; Στην ελλάδα είχε παίξει ποτέ αυτό;

μαλλον το φαντασιωθηκες οπως ολοι μας. δεν το εχουν παιξει ολοκληρο στην αθηνα εκτος την ευλογημενη μερα του 1998 στον λυκαβυτο που επαιξαν καποια μερη οπως σωστα λες.

ΥΓ το 2005 στην θεσ/νικη δεν ξερω τι ειχαν παιξει ακριβως. εαν καποιος ηταν ή ξερει ας μας πει.

το 2002, τη μια από τις 2 συνεχόμενες βραδιές στο Ρόδον το είχαν παίξει το ACOS.

Δεν Νομιζω Τακη.

ΥΓ θεσ/νικη το 2005 σιγουρα οχι.

χμμμμ…πραγματικα ρε μαγκες κατι θυμαμαι…

μπορει και να μην ηταν καν Ελλαδα…ροδον παντως δεν πρεπει να ηταν…

εαν ειναι σωστο το setlist εχουμε και επιβεβαιωση

http://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/2002/rodon-club-athens-greece-bd6cde2.html

Dream Theater
2002/11/06
Rodon Club, Athens, GREECE

[U]Set I[/U]
New Millennium
The Mirror
Lie
Burning My Soul (original 96 version)
Another Hand / The Killing Hand
The Great Debate
Another Dimension (Liquid Tension Experiment cover)
The Spirit Carries On
Learning To Live

[U]Set II[/U]
About To Crash
War Inside My Head
The Test that Stumped Them All
Goodnight Kiss
Solitary Shell
About To Crash (Reprise)
Losing Time/Grand Finale

[U]Encore[/U]
Home
Take the Time

Dream Theater
2002/11/07
Rodon Club, Athens, GREECE

[U]Set I[/U]
The Glass Prison
6:00
Strange Déjà-Vu
War Inside My Head
The Test that Stumped Them
Surrounded
Through My Words
Fatal Tragedy
Misunderstood
Peruvian Skies
Instrumedley
Lines In The Sand

[U]Set II[/U]
Invaders (Iron Maiden cover)
Children of the Damned(Iron Maiden cover)
The Prisoner (Iron Maiden cover)
22 Acacia Avenue (Iron Maiden cover)
The Number of the Beast (Iron Maiden cover)
Run to the Hills (Iron Maiden cover)
Gangland (Iron Maiden cover) (jazz/blue version)
Hallowed Be Thy Name (Iron Maiden cover)

[U]Encore[/U]
Pull Me Under

Θεσσαλονικη ειδαμε και ακουσαμε αυτα τα υπεροχα κομματια. Απο τις καλυτερες συναυλιες των Dream theater στη Ελλαδα που εχω παει.

        [ol]

[li]Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper
[/li][li]A Fortune in Lies
[/li][li]Panic Attack
[/li][li]Never Enough
[/li][li]Endless Sacrifice
[/li][li]Through My Words
[/li][li]Fatal Tragedy
[/li][li]Peruvian Skies
[/li][li]Home
[/li][li]The Root of All Evil
[/li][li]The Mirror
[/li][li]Lie
[/li][li]Under a Glass Moon
[/li][li]Sacrificed Sons
[/li][li]The Spirit Carries On
[/li][li]In The Name Of God
[/li]Encore:
[li]As I Am
[/li][li]Pull Me Under
[/li][/ol][ol]
[/ol]

Καλά λέει ο Outshined (Τάκης; απ’το Χρηστάκης; :p), το’χα ελέγξει παλιά στο site του Portnoy κιόλας, που έχει όλες τις λίστες απ’ όλες τις συναυλίες που έχουν δώσει (για κάποιο λόγο τώρα δε σ’αφήνει να έχεις πρόσβαση).

Oυτε γω παντως θυμαμαι να παιξαν Change οf seasons το 2002…

Όντως, το Tourography των Dream Theater έχει κατέβει από το site του Portnoy, μάλλον για να μην έχουν πρόσβαση οι υπόλοιποι εν όψει της σχεδιαζόμενης περιοδείας! :lol:

Τώρα, πέρα από το setlist.fm υπάρχει και το Tourography των Dream Theater από το site του Portnoy στο waybackmachine.org!

Dream Theater Tourography

Το είχα ελέγξει κι εγώ γιατί ήμουν εκεί ρε και τις δύο βραδιές :p.

Aντε μπραβο ρε παιδια, νομιζα οτι εγω ειμαι ο περιεργος που εχω φαει τα ιντερνετια και δεν το βρισκω…! #-o

:lol:

πφφ, μη με βάζετε να ψάχνω, αλλά είχε παιχτεί λέμε. δεν το έχει χάσει τελείως (ακόμα…).

ισχυει οτι θα ειναι και οι Ensiferum μαζι τους σαν support?

YΓ μακαρι!

Κάποιο support που να κολλάει πάντως δε το σκέφτεται κανείς ε; :confused:

εεεεμμμ πεστα!! symphony x που βγαζουν και δισκο? εχω γινει γραφικος αλλα ειναι χρυση ευκαιρια…

Δεν είχε παιχτεί ρε :).

εγώ έχω μείνει με την αίσθηση αυτή, αλλα τι να σε πω, πάνε και τόσα χρόνια…
δεν βρήκα πάντως κάποιο τεκμήριο της εποχης λίγο που κοίταξα.
ευλογημένες εποχές. ακόμα και η φωτογραφική ήταν με φιλμ. ωραίες φωτόζ έχω…:stuck_out_tongue:

όσον αφορά στο καλοκαίρι, η λογική στα live εδώ έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί λίγο περίεργα αναφρικά με τα support group. είναι πολύ συχνό το φαινόμενο των άσχετων support, ενδεχομένως περιμένοντας να τραβήξουν επιπλέον κόσμο.

π.χ. ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι Pain Of Salvation που έπαιζαν σε όλη την Ευρώπη με τους Beardfish, εδώ είχαν τους Scar Symmerty…

[άσχετο]πλάκα πλάκα σκεφτόμουν ότι πριν βγουν ως headliners τη δεύτερη μέρα του High Voltage Festival, παίζει ο Sherinian με του Black Country Communion ως δεύτερο όνομα…[/άσχετο]

Άρα μπορεί να ξαναδούν (όσοι τυχεροί βρίσκονται εκεί) κάνα Metropolis pt. 1 με 2 άτομα στα keyboards, όπως είχε γίνει και στην επετειακή συναυλία για το When Dream and Day Unite πριν από λίγα χρόνια!