Dream Theater - Octavarium

Μπορεί να μην κυκλοφόρησε ακόμα αλλά όλο και κάποιος το βρήκε και το’βαλε στο Internet. :twisted: Το κατέβασα πριν λίγο, δεν πρόλαβα να το ακούσω ακόμα (damned Maths, γράφω αύριο) αλλά λίγο που έβαλα το 1ο κομμάτι ΦΡΙΚΑΡΑ! Εντάξει, το κομμάτι είναι πολύ ωραίο με ένα γαμάτο ρεφρέν όμως σε ένα σημείο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ με το This Dying Soul από το ToT 8O Έλεος! Clopy-Paste οι Dream Theater; Πρώτη φορά βλέπω ΤΟΣΟ μεγάλη αντιγραφή, πραγματικά είναι ολόιδιο σε ένα σημείο 8O :x Τέσπα, από τα λίγα σημεία που άκουσα φαίνεται ότι θα’ναι καλό cd αλλά ελπίζω να μη δω κι άλλες αντιγραφές. :lol: :stuck_out_tongue:

Κατεβάστε και απολαύστε, εκτός κι αν θέλετε να το ακούσετε αγοράζοντας το νόμιμα :stuck_out_tongue:

EDIT: Sorry αν το link απαγορεύεται, αν συμβαίνει αυτό, αλλάξτε το post μου και σβήστε το link…

EDIT 2: Φυσικά και απαγορεύεται.

ΕΛΕΟΣ, απλά λειτουργεί σα συνέχεια του This Dying Soul, έχει και τους ίδιους στίχους σε σημεία.

Μιας και άνοιξες το τόπικ, το δισκάκι είναι πολύ ωραίο (εννοείται πως δεν είναι Metropolis), κράτησαν λίιιιιγα στοιχεία από Train of throught, πρόσθεσαν άλλα, μείωσαν κατά πολύ τα μεγάλα σόλος κτλ, συνεπώς έχουμε να κάνουμε με κάτι πιο “απλό” (πιασάρικο; ) και καινούργιο από τους αγαπημένους μας Αμερικανούς.

Αυτά από τις πρώτες μου 3 ακροάσεις, θα ακολουθήσουν κι άλλες. Γιάννο σύνελθε.

Ps. το ομώνυμο -25λεπτο- κομμάτι είναι τελείως Pink Floyd στην εισαγωγή του ε. Χοχοχ.

Δεν φτάνει τα καλύτερά τους άλμπουμ, ούτε καν το Six Degrees (το οποίο προσωπικά δεν μου πολυάρεσε) αλλά έχει κάποιες καλές ιδέες. Η δομή των τραγουδιών είναι πιο απλή και ο ήχος όπως και στο ToT, πιο μέταλ απ’ότι στο παρελθόν. Το αρνητικό είναι ότι χάνει σε πρωτοτυπία (π.χ. ολοφάνερες επιρροές από Metallica, ακόμη και από Linkin Park στο “Answer Lies Within”).
Δεν διεκδικεί δάφνες και τα τραγούδια ξεχνιούνται εύκολα, αλλά τουλάχιστον δεν γίνεται βαρετό. Απλά ΟΚ.

αύριο βγαίνει ή Τρίτη;

Απ’όσο γνωρίζω, κυκλοφορεί κανονικά την Τρίτη.

Επιτελους οι Theater εγιναν ξανα progressive!!! :smiley: Τι εννοώ?Εχω ακουσει ηδη το octavarium 5 φορες και τολμω να πω οτι ειναι ο πλεον ωριμος και ο πλεον progressive rock δισκος που συνεθεσαν ποτε!Τον εχω λατρεψει και η σειρα των τραγουδιων ειναι τετοια που καθε ενα σου φαινεται καλυτερο απο το προηγουμενο,με αποκορύφωμα το καταπληκτικο ομωνυμο τραγουδι οπου αποδιδουν φορο τιμης στα μεγαλυτερα progressive rock συγκροτηματα των 70’ς. Pink floyd,Genesis,Eloy,Beatles,Yes,Rush…ακομη και οι στιχοι του Portnoy αναφερουν τιτλους αγαπημενων κομματιων των συγκροτηματων!!τι να πω!απλα καταπληκτικο κομματι.απο τα καλυτερα τους!καιρο ειχα να εκπλαγω ετσι απο τους τρισμεγιστους!
βεβαια οι διαφωνιες υπαρχουν.κυριως απο τους πιο metal οπαδους τους.εδω θα δανειστω μια φραση ενος φιλου που ειπε πως οι Dream Theater κυκλοφορησαν το Saint Anger τους!Η θα το λατρεψεις η θα το μισησεις!!Εγω παντως το λατρεψα!!

Είναι αλήθεια ότι μοιάζει πολύ με το “Infinity”;Είναι πιό prog ή το ίδιο εμπορικό;Βέβαια έτσι κι αλλιώς το παρρήγειλα αλλά λέμε τώρα…! 8) Μόλις πήρα και τα εισιτήρια στα χέρια! :lol: 18 & 23 και σήμερα! :lol:

Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί. Το έχω ακούσει 4-5 φορές και δε μου 'χει μείνει τίποτα από το album. Σαφώς κατώτερο από το Train Of Thought κατά την άποψη μου… :?

Oι Theater είναι ένα από τα 5 αγαπημένα μου group αυτή την περίοδο… Το cd το έχω ακούσει μόνο μία φορά, αλλά στη μία φορά που το άκουσα μου φάνηκε κατώτερο του Train Of Thought, που ούτως ή άλλως το θεωρώ γενικά εξαίσιο…

Θα τ’ ακούσω καμιά δεκαριά φορές και ξαναγράψω…

Το Train Of Thought κατά τη γνώμη μου είναι ανώτερο από τη νέα τους δουλειά. Και στο ερώτημα που θέτει ο By-Tor (and the Snow Dog!), μου φαίνεται σαφώς πιο εμπορικό από το Falling Into Infinity.
Έχει κάποιες καλές στιγμές αλλά… αλλά.

Δεν ξερω τι περιμενει ο καθενας απο τους Dream Theater αλλα κατα τη γνωμη μου ευτυχως δεν κυκλοφορησαν ενα ακομη train of thought.μην ξεχνατε πως ο ορος progressive σημαινει μουσικη εξελιξη και κυριως δεν περιλαμβανει ορια στη μουσικη.αυτο φυσικα δεν σημαινει πως σαν progressive οπαδοι και σαν μουσικοφιλοι αυτοματα δεχομαστε οτι νεωτεριστικο ακουμε ομως το octavarium ειναι αντικειμενικα παρα πολυ καλος δισκος.εχει ολα τα στοιχεια που λατρευουμε στους Theater μα και καινουργια στοιχεια που,τι ειρωνια ανηκουν καθαρα στα 70’s!Α, και να μην το ξεχασω…επιτελους ο LaBrie εχει βημα και κανει εκπληκτικες ερμηνειες!

Oh,Gods no!Γιατί θα πρέπει τα άλμπουμ τους με τα καλύτερα εξώφυλλα να είναι τα πιο εμπορικά τους;και το είχα υποψιαστεί αλλά δεν ήθελα να πιστέψω ότι μετά από μια δισκάρα θα ξαναγυρνούσαν στο αποτυχημένο για μένα (καλλιτεχνικά και εμπορικά-παρότι “εμπορικό”) “Falling…”.
Τέλος πάντων, θα περιμένω να το ακούσω πρώτα και τα ξαναλέμε…
Thanks xarok (xarok ? όπως; :roll: )
Prince By-Tor salute you…and the Snow Dog barks at you! :wink: :lol:

To poio wraio kommati apo olh th douleia einai to
<These Walls>…

Fobero to “Octavarium” paides mou arese para poly!Pisteyo ksexorizei to omotitlo tragoudi,prokeite gia aristourghma!En anamoh tou live…

Εγώ πάλι, μετά από καμμιά δεκαριά ακροάσεις πιστεύω ότι οι Theater έβγαλαν έναν πάρα πολύ καλό δίσκο και μαγκιά τους που δεν μοιάζει με το εκπληκτικό Train…
Είναι πολύ διαφορετικά albums ακόμα και στο στυλ. Το Train είναι πιο heavy και το Octavarium πιο progressive. Είναι όμως πάρα πολύ αξιόλογος δίσκος (κατ’εμέ) !! :wink:

Εγώ νομίζω το αντίθετο, δηλαδή ότι το Train είναι και πιο βαρύ, αλλά και πιο προοδευτικό ταυτόχρονα. Έχω διαβάσει διαφορετικές γνώμες για το Octavarium. Άντε, να το ακούσω και πάλι απόψε να δω μήπως μου ξέφυγε τίποτε…

Το όνομα ενός ζωγράφου. Προφέρεται Ζάροκ.

Den to exo akousei akomh alla parolo poy m’aresoun arketa oi D.T. skulovariemai ypervolika ta synthesizer solo pou einai poluarithma kai megalhs diarkeias. Den leipoun sxedon apo kanena alboum tous kai kata thn gnomh mou katastrefoun ola ta kala stoixeia pou boreis na apokomiseis apo to disko.

Pistevo oti kai sto neo tous cd tha kanoun to idio. An ontos einai etsi krima…

Koita legolas ta solo allous tous kourazoun k allous oxi,etsi?Ego pisteyo oti einai poly kala k einai kati pou tous xarakthrizei.Tora sto “Octavarium” den exei tosa polla solo,eite apo kithara eite apo plhktra,oso ta alla tous cd opote tha s’aresei :wink:

ok file Falko,dekton. Apla kateme an kai ta anarithmita ayta solo einai exairetika apo apopsh texnikhs (koryfaia tha elega) parola auta einai kai exairetika vareta (trexo to kommati gia na mhn me piasei ypnos…)

Tha thela fusika n’akouso to neo alboum. Alloste oti vgainei apo D.T. den einai pote patata (mexri stigmhs toulaxiston)

Τα solo και γενικότερα τα masturbation σημεία στο Octavarium είναι και μειωμένα και πιο ουσιαστικά.

Επίσης να δηλώσω πως το Octavarium συνολικά είναι εξαιρετικό album… αισθητικά και στην ατμόσφαιρα/αίσθηση που βγάζει πλησιάζει πιο πολύ το Falling Into Infinity, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω σε ότι αφορά τη σχέση μεταξύ των δύο.

Το Never Enough αν και Museοφέρνει αρκετά είναι εξαιρετικό κομμάτι (η αναφορά αυτή γίνεται γιατί το ακούω αυτή τη στιγμή και πορώνομαι!).