Dream Theater - Octavarium

Ρε μάγκες, αν δεν σας αρέσουν τα solos, μην ακούτε Dream Theater! Πώπω, βγήκαν όλοι οι άσχετοι και μιλάνε για βαρεμάρα και ανούσια solos κλπ. Το metal ευτυχώς έχει πολλά παρακλάδια για να βρίσκει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει. Έχουν βγάλει οκτώ δίσκους, ο χειρότερος δίσκος τους παίρνει 9 στα 10, είναι μακράν ένα από 2-3 καλύτερα συγκρότηματα τα τελευταία 10 χρόνια και υπάρχει κόσμος που ακόμα σχολιάζει τα solos τους. Δεν έχουν παίξει ούτε μία νότα σε όλη την δισκογραφία τους που να είναι ανούσια.

Asxetoi e?..xm…ante ,as mhn to sxoliaso kalutera mh ginoume kolos…
File mou sxetike, sou antapanto me thn idia logikh: An den sou aresoun oi kritikes gia to agaphmeno sou group (kaloproaireta panta) na mhn baineis se forum kai na mhn suzhtas. Katse vale kai ta 8 cd ton D.T. kai akouge ta apo to proi mexri to vradi kai proskuna apohavnomenos to megalio tous theorontas oti mono theos borouse na grapsei tetoia mousikh…

Akou asxetoi…ts ts ts ts… :?

Οι Dream Theater δεν είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, ούτε στα 5-10 πιο αγαπημένα, αλλά τους παραδέχομαι και τους ευχαριστώ γιατί έχουν πάει αυτή τη μουσική τόσο μακρυά που προφανώς εσύ δεν έχεις τα ακούσματα και την ικανότητα να καταλάβεις.

Ούτε εγώ τους κατανοώ απόλυτα, δεν είμαι μουσικός. Και ούτε τρελάθηκα από το Octavarium. Μπορεί σε λίγο καιρό να γίνει αυτό. Το solo είναι άποψη, και δε μιλάω για τον Malmsteen που μετά τα 3 πρώτα albums κάνει τα ίδια solos, μιλάω για αυτά που σε κολλάνε στον τοίχο. Για τους Dream Theater μπορώ να δεχτώ ότι δεν αρέσουν σε κάποιον, απολύτως λογικό. Αλλά δε γίνεται να λες “τι θα μπορούσε να αλλάξει για να είναι καλύτεροι”, σιγά μην ξέρεις! Το πράγμα είναι απλό, ειδικά σε τόσο μεγάλα συγκροτήματα: take it or leave it!

Και οι Dream Theater και ο Malmsteen ιππεύουν κάθε άσχετο που με μουσική γνώση των “κοπανιαμέντων” (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) που λένε και στα ωδεία, νομίζουν ότι βγάζουν μουσική…
Ρε παιδιά πρέπει να το κατέχεις το άθλημα και οι Theater το κατέχουν σχεδόν καλύτερα απ’ όλους… Σε πολλούς μπορεί να είναι βαρετοί, αλλά αυτό εξαρτάται από τα ακούσματα και τα γούστα που έχει ο καθένας…

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν σου άρεσαν οι Theater παλιότερα δε θα σου αρέσουν ούτε με το “Octavarium”, κάτι που ίσως να μην ίσχυε και με το “Train Of Thought” που ήταν κάπως πιο “μετρημένο”. Αλλά το θέμα για μένα είναι ότι μετά από τόσες ακροάσεις και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν μου αρέσει ή όχι :roll:

Νομίζω ότι οι Dream Theater μόλις κυκλοφόρησαν το “Black Album” τους… δηλαδή το άλμπουμ που θα διχάσει τους οπαδούς του γκρουπ, όπως είχε γίνει τότε με τους Metallica.
Θυμάμαι ατελείωτες διαφωνίες με φίλους (εμένα δεν μου άρεσε το Black album). Τέλος πάντων, έχω εκφράσει την άποψή μου και γι’αυτό εδώ, πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με την ίδια περίπτωση.

Τι ακριβώς εννοείς πιο μετρημένο; Εγώ απλά θα έλεγα πως το Train of Thought ήταν απλά πιο metal, ενώ το Octavarium κινείται σε πιο κλασσικούς progressive δρόμους…

Νομίζω πως το Black Album των Theater ήταν το Falling Into Infinity… άλλωστε ήταν και η προσπάθειά τους να κινηθούν σε πιο εμπορικούς δρόμους και από τη στιγμή που δεν τράβηξε δεν το έχουν ξαναπροσπαθήσει… (και καλά έχουν κάνει imo)

Πάντως όσο το ακούω τόσο μου αρέσει ετούτο δω το Octavarium…

Symfono, an oi D.T. exoun vgalei kati san to “Black Album” auto theoro oti einai to Falling into Infinity. O filos Achileas mallon alla leme kai alla katalavainei. Mallon apo thn stash toy orexi gia binelikia exei alla den tha toy kanoume th xarh fusika.

Opos eipa kai prohgoumenos, oi D.T. einai exairetikoi mousikoi kai MONO patates den vgazoun. Fusika kai oi perissoteroi exoume katalavei (akomoi k meis oi asxetoi… :lol: ) oti h texnikh tous opos kai h sunthetikh toys ikanothta einai kati to monadiko sto xoro ths sklhrhs mousikhs ,parola auta DEN boroun oloi (eidika oi asxetoi… :lol: ) na “anatrixiazoun” me ta solo-masturbation pou periexoun se kathe album.
Epishs einai asteio an oxi tragika grafiko na katonomazoun merikoi os “extereme sport” auta tou eidous akousmata kai avgaltous osous den symfonoun m’autous. 8O

Ti na pei kaneis… :cry:

P.S “to take it or leave it” efarmose to kalutera otan psonizeis fasolakia sth laikh. Oso uparxei mousikh tha krinoume kai fusika tha leme thn gnomh mas (sumberilamvanomenon kai ton asxeton… :lol: )

Πωπω ρε φίλε, είσαι απίστευτα άσχετος! Όταν βγήκε το Black Album είχες γεννηθεί; Ποιος είπε για extreme sport; Το “take it or leave it” μάλλον δεν κατάλαβες τι σημαίνει… ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν μπορείς να κόψεις και να ράψεις τη μουσική μίας μπάντας (πόσο μάλλον μίας μεγάλης μπάντας, πάρε για παράδειγμα τους Maiden αν θες που δεν είναι progressive) για να ταιριάξει στα γούστα σου, ειδικά αν μιλάμε για βασικό στοιχείο της μουσικής της. Είπες ότι δε γουστάρεις τα πολλά keyboards και τα masturbation-solos. ΑΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΔΕN ΛΕΓΕΤΑΙ DREAM THEATER! Άρα εσύ είσαι εκτός θέματος, γιατί δεν έχεις καταλάβει για ποιους μιλάμε σε αυτό το topic. Είναι σα να μπαίνεις σε ένα topic για τους Maiden και να λές “τι ωραία που θα ήταν αν δεν ακουγόταν τόσο πολύ το μπάσο…”

Και το Falling Into Infinity δεν είναι το Black Album των Theater, γιατί το Black Album είναι μέσα στα 10 καλύτερα και πιο επιδραστικά albums της δεκαετίας του 90, και εγώ δε θυμάμαι να δίχασε τους οπαδούς. Μάλλον ο πιο κατάλληλος παραλληλισμός είναι Black Album - Scenes From A Memory, τα super κλασικά δηλαδή. Έτσι κι αλλιώς το Scenes δεν είναι και τίποτα ακραίο progressive…

Όσο για το τελευταίο, ομολογώ ότι ακόμα δε με έχει αγγίξει, αλλά φαίνεται οτι οι Theater κάνουν κύκλους και μετά από ένα αρκετά πειραματικό (Six Degrees) και ένα δυναμίτη (Train of Thought) είπαν να χαλαρώσουν λίγο.

Apo thn vako-eparsh sou upologizo oti h hlikeia sou einai mikroterh apo ta xronia pou akouo rock-metal mousikh. Fusika den tha antiparatetho mazi sou oute exo na apodeixo tis gnoseis mou k me to posa akousmata exo katapiastei, alloste to topic exei na kanei me to neo cd ton D.T. tous opoious kai timo anagnorizontas thn terasta mousikh tous paidia kai oxi me antallagh binelikion ekaterothen. Thn gnomh mou thn eipa kai exakoloutho na thn uposthrizo. PANTA ena group exei perithoria veltioshs, akomh k ta megathiria toy xorou. Kanontas kaloproaireth kritikh den peftoume na tous fame kai oute prospathoume na toys peisoume sonei kai kala na allaxoun. Pistevo oti DEN yparxoun “shmata katatethen” pou xarakthrizoun EIDIKA en aprog group opos ta solo-masturbation ton Theater sth prokeimenh periptosh. Alloste einai antifatiko na les oti kapoios einai proodeytikos sth mousikh toy diathrontas taytoxrona tis idies texnikes ,etsi den einai filoi “sxetikoi” tou eidous?

Ts ts ts …etsi einai ama den ta pidhxeis apo mikra sou thn lene kai apo pano… :? …Tespa, den antallaso tis vlakodes filofronhseis ,oti kai na peis.Oti eixa na po to eipa gia tous D.T. pros to paron . An thes na “paixeis” me kanenan pitsirika gia na autoepivevaiotheis os “teras” mousikon gnoseon psaxe sto forum, olo kai kapoion tha vreis 8)

Ώπα ρε, 45 χρονών είσαι; Μόνο έτσι βγαίνει η προσθαφαίρεση.

Άλλο είμαι progressive, άρα δεν έχω σήμα κατατεθέν και αλλάζω φόρμες, κάτι που έχουν κάνει άπειρες φορές οι Dream Theater και μέσα στον ίδιο δίσκο και το κάνουν οι περισσότεροι που ονομάζονται “progressive”, κι άλλο είμαι τόοοοοοοοοοοοοοσο progressive που καταργώ τα πλήκτρα και πείθω τον Petrucci να μην κάνει solo πάνω από 20 δευτερόλεπτα.

Και τελικά ποιος αλλάζει βλακώδεις φιλοφρονήσεις (… άμα δεν τα πηδήξεις από μικρά …) και υποστηρίζει ότι δεν το κάνει είναι φανερό. Εγώ απλώς σου αποδεικνύω σε κάθε post και με επιχειρήματα πόσο λάθος είσαι σχετικά με τους Dream Theater, που στο κάτω-κάτω δεν είναι η ειδικότητά μου, γιατί δεν είμαι ο άρχοντας του progressive. Απλά πράγματα λέω, ο καθένας τα ξέρει, δε με ενδιαφέρει ούτε προσπαθώ να εντυπωσιάσω τους μικρότερους. Και γιατί να το κάνω άλλωστε; Το πράγμα δεν πάει με την ηλικία, πχ εσύ είσαι 45 χρονών και σε όλη σου τη ζωή ακούς μάλλον Manowar και σου τη λέει ένας 28άρης. Κωλοζωή…

Ok, guys, εγώ λοιπόν που είμαι 22άρης (και μάλιστα όχι ακόμα) θα σας πω πως ΝΑΙ οι Theater έχουν σε κάποια σημεία εκνευριστικά masturbation σημεία, χωρίς αυτό όμως να αγγίζει το σύνολο των solos που μας έχουνε παραθέσει κατά τη διάρκεια της καριέρας τους. Σημασία έχει (και ειδικά στο συγκεκριμένο thread) πως το τελευταίο τους album έχει ελαχιστα σημεία στα οποία να δίνει αφορμή για τέτοιου είδους “γκρίνια” και αυτό όχι γιατί δεν έχει solos, αλλά γιατί έχει πιο ουσιαστικά solos, που κολλάνε στο εκάστωτε κομμάτι και δεν σου δίνουν την εντύπωση πως μπήκανε απλά και μόνο για να σου δείξει ο Petrucci ή ο Rudess πως παίζει παπάδες.

Κι αν τα “masturbation” σημεία είναι που απομακρύνουν μερικούς από τους Theater, η φωνή του Labrie που κατά την δική μου γνώμη (και αρκετών άλλων) είναι ο άλλος αδύναμος κρίκος τους, εκτός βέβαια του ότι έχει εδώ και χρόνια γίνει σήμα κατατεθέν του συγκροτήματος, στο Octavarium ακούγεται εξαιρετική.

ΥΓ: Όσο το σκέφτομαι μου φαίνεται τελικά πως η σύγκριση Black Album με το οποιοδήποτε album των Theater είναι εντελώς άκυρη.

Εγώ που είμαι 35 με μυαλό και ομορφιά 20άρη έχω να πω ότι οι Dream theater μαζί με τους Paradise Lost είναι οι καλύτερες μπάντες των 90’s, οι οποίες στήριξαν το Metal σε μια εποχή που τόνοι ανέμπνευστης μουσικής είχαν αλώσει τα πάντα…
Ως γνωστόν μαζί με τους Rainbow, τους Europe και τους Queensryche είναι τα κολλήματα μου…

__Πέριμενα μία κάποια ταύτητση των απόψεων μου με αυτές του DayDreamer, αλλά τόσο πολύ όχι!!! Σχεδόν δε χρειάζεται να γράψω τίποτα!! 8)

__Η γνώμη μου για το νέο των Theater. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

__Την πρώτη φορά που το άκουσα είπα… “χμμμ”, αλλά δεν ήταν εκείνο το “χμ” που είπα στο “Train”, που ήταν μία έκφραση τύπου “κάτι πολύ καλό παίζει εδώ, αλλά όπως κάθε καλός progressive δίσκος, θέλει το χρόνο του για να μεστώσει και να αποκαλύψει την κλάση του”. Και τι κλάση! Το “train” παρόλο που είχε μακροσκελέστατα μουσικά σημεία, σε καμία περίπτωση δεν ήταν περιττά!!! Ισως να κουράζουν μερικούς ακροατές (αυτό δεν είναι καθόλου υποτιμητικό), αλλά ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ και μάλυστα ΜΕΓΑΛΟ. Κάθε νότε είχε το σκοπό της, εξαίσιο album.

__Και μετά πάμε στο Οctavarium… Αλλο χμμ… Ενα χμμ ανάμεσα στην άποψη του Κourou και του DayDreamer… “Τώρα αυτό μου αρέσει ή όχι;” Τελικά, μετά απο πολλές ακροάσεις, έβγαλα τα συμπεράσματά μου! ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ, ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ! ΩΡΑΙΟ ALBUM.

__Μπράβο και στον La Brie, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Μετά το Images (και το metropolis), επιστρέφει στις δυνατές ερμηνίες και προσθέτει και κάτι παραπάνω, με εκέπληξε ευχάριστα. Αν και μου άρεσε και το στιλ του train όπως προείπα, στο νέο album έχουν μία διαφορετική φιλοσοφία, όπου κάθε τι έχει το λόγο του. Ολα είναι ΠΟΛΥ μετριμένα και ουσιαστικά χωρίς να είναι ταυτόχρονα ούτε μακροσκελή, ούτε πολύ μικρά. Γενικά υπάρχει ακόμα μία ωραία ποικιλία, χωρίς όμως να καταλείγουμε σε ένα άκουσμα που δεν “δένει”.

__Η δε παραγωγή πάρα πολύ καλή. Ολοι είναι εκεί που πρέπει, αν κι εγώ θα ήθελα λίιιγο πιο πάνω τον υπέχορο Μιούνγκ και το μπάσο του. Τα τύπνανα ακούγονται πιο φυσικά απο ποτέ, κάθε τομ έχει τον δικό του ήχο, όπως και στην πραγματικότητα. Πολύ καλή εγραφή. Ολες οι συνθέσεις έχουν κάτι να πουν και εκεί μέσα συναντούμε πολύ ωραίες εμπνεύσεις απ’ όλα τα μέλη! Τα δε ριφάκια, εξαιρετικά, όπως και το δέσιμό τους με το υπόλοιπο μουσικό θέμα κάθε τραγουδιού.

__Γενικά θα τον χαρακτήριζα ως ένα δίσκο που αξίζει και ανταμοίβει τον ακροατή. 8)

(καλά ε, το προηγούμενο πρέπει να να είναι το πιο χάλια post, απο άποψη γραφήςμ που έχω γράψει ποτέ!! :evil: βιάζομαι μεν, αλλά τέτοιο “βιασμό” είχα καιρό να διαπράξω, πάλι καλά που ο Μπάμπης ο Φλού (Μπαμπινιώτης), δε μπαίνει στο forum μας!! :twisted: )

xa xa xa xa :lol: :lol: kalo kai touto. Oxi file den eimai 45rha alla 2 xronia megaluteros sou kai fusika den akouo Manowar :lol: :lol: :lol: :lol: xa xa…akou Manowar… :lol: :lol:
(Entaxei ,de leo palaiotera mou aresan)

Telionontas (apo merous mou) thn filonikia epishs exo na sumfonhso kai se kati mazi sou:Fusika kai den paei to pragma pantote me thn hlikeia ,p.x. kai na eisai 28rhs kai na pisteveis (alla mono esu :? ) oti thn les ston opoiodhpote petontas 2-3 pompodhs paparies. H hlilkeia einai enas sovaros paragontas endeixhs nohmosunhs kai orimothtas. Polles fores omos ta fainomena apatoun (onomata mh leme tora… :wink: )

Μια φορα το ακουσα και μπορω να πω οτι μου αρεσε εκτος απο το δευτερο κομματι που για μενα ειναι το μονο κομματι τους που δεν εχει λογο υπαρξης (σορυ για το ιδιο σχολιο σε αλο θεμα δεν ειχα δει ακομα αυτο) .Η γνωμη μου ειναι οτι ναι μεν απο το six degrees και μετα εχουν βγαλει πολυ καλα αλμπουμ, δεν εχουν μεινει στασιμοι, εχουν παει μπροστα, απο την αλλη ομως εχω την αποψη οτι εχουν χασει σε αμεσοτητα και ουσια.Αυτο μπορει να οφειλετε στο οτι τα συγκρινω αδικα με τα κορυφαια τους (και στο κατω κατω ποσα αριστουργηματα για το χωρο της να βγαλει μια μπαντα) αλλα εχω να ακουσω κομματι που να με συγκινησει πραγματικα απο το scenes.Σε μερικα σημεια μου δινουν την εντυπωση οτι παιζουν απλα για να παιζουν.Οπως για παραδειγμα στο six degrees ελεγες οτι ακους πολυ καλη μουσικη ομως αυτο που ακουγες δεν το εβαζες μεσα σου.Τωρα αυτο βεβεια διαφερει απο ατομο σε ατομο και αυτο που δεν αγγιζει εμενα μπορει να αγγιζει καποιον αλλο.

Κατώτερο από το προηγούμενο τους αλλά έχει και καλά κομμάτια. Για παράδειγμα το πέμπτο τους τραγούδι είναι πολύ κοπάνημα το ίδιο και το επόμενο έχει πολύ ωράια κιθάρα απ’οτι θυμάμαι. Δε σε αποροφαέι αμέσως πάντως θέλει αρκετό άκουσμα, θα μας χαρίσει μερικές καλές στιγμές

Έτσι. Αν εξαιρέσουμε βέβαια τους europe…χεχε.
όσον αφορά το Octavarium, οι πρώτες ακροάσεις ήτανε πολύ δύσκολες καθώς τα δύο προηγούμενά τους δεν μου πολυαρέσανε και έτσι είχα απαιτήσεις…Απαιτήσεις που τελικά πραγματοποιήθηκαν.Ο δίσκος είναι απίστευτα εμπνευσμένος με κομμάτια που με αγγίζουν όπως το sacrificed sons, όπως με άγγιζαν τα παλιά τους. Βλέπω μια τάση πρός αμεσότητα με 2-3 κομματάκια, κάτι που μου φέρνει στο νού Falling Into Infinity φάση. Το μόνο μελανό σημείο, αν βέβαια θεωρείται μελανό, είναι λίγο τα πλήκτρα. Δεν ξέρω αλλά ο Rudess μου φαίνεται σαν να έχει στερέψει λίγο από ιδέες και μου ακούγεται όπως Scenes From A Memory.
Τέλος πάντων, σημασία έχει ότι κυκλοφόρησαν δισκάρα, αντάξια της φήμης τους και δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να μην χαρακτηριστεί proggressive. Άντε μια μερούλα έμεινε μέχρι την Παρασκευή.

Kai epeidh mou aresei na xethavw topic… :twisted: :twisted: Stis simantikoteres bands twn '90s vale kai tous Pantera (an kai tous exw katw apo tous allous dyo…) oso gia to Octavarium,ikanopoihtiko alla oxi syglonistiko… To omonymo exei poly kala shmeia(1-2 leptwn!) alla to xalane kapoia ligo anousia shmeia(2-3 leptwn). To Root… to I walk beside you kai to Panic Attack einai ta agapimena mou. Kai egw pragmatika pisteyw oti to " Answer lies within" einai tragoudi xwris logo yparxhs…