Dream Theater vs Queensryche

Άλλο ένα ενδιαφέρον δίδυμο είναι κι αυτό…
Λοιπόν μέχρι το 1992 Queensryche και μετά Dream theater…
Κι επειδή ο κουλουράς βγάζει φρέσκα κουλούρια…

amfoteroi exoun bgalei tis apisteytes diskares, nai
oi dream theater ebgalan prosfata patata, alla epanor8wsan me to “in your face” train of thought…
apo thn allh, h agaphmenh mou mpanta (e, 8a pshfisw me gnwmona to synais8hma) den exei k toso prosfato disko, alla apo to HITNF k meta exoun kataferei na diwksoun pollous opadous tous (oxi emena, pou 8ewrw diskares ta Q2K k Tribe), alla akoma k to images and words, exw thn entypwsh pws den einai se 8esh na sygkri8ei me to operation: mindcrime, to promised land, to rage for order, k to warning…
K epeidh den eimai toso ths fashs “freska koulouria”, pontos stous ryche

Συμφωνω απολυτα.

Δεν παιζω με προλαβατε.Το ιδιο θεμα ηθελα να βαλω κι εγω.Λοιπον η ψηφος παει οπωσδηποτε στο δευτερο καλυτερο συγκροτημα ολων των εποχων δηλ. στους QUEENSRYCHE,γιατι:
α. Μεχρι το PROMISED LAND οι δισκοι τους ειναι απαιχτοι.
β. Το RAGE FOR ORDER το 3000 μ.χ. θα ειναι 3000 χρονια μπροστα.
γ. Δεν παιζουν αυνανιστικο μεταλ,οπως οι THEATER.
δ. Δεκαδες τραγουδια τους εχουν μεινει στην ιστορια.Αντιθετα οι THEATER εχουν μονο ενα PULL ME UNDER.
ε. Απο την αρχη οι Theater τους αντιγραφουν ξεδιαντροπα,ιδιως ο ντραμερ.
στ. Δεν ειναι επιδειξιες,οπως οι THEATER.
ζ. Εχουν πουλησει εκατομμυρια δισκους.
η. Ειναι αυθεντικοι και εχουν επιρρεασει αμετρητες μπαντες του χωρου.
θ. Οι δισκοι τους ηταν πραγματικα εμπνευσμενοι και δεν ειναι γεματοι βαρετα σολο,που ενθουσιαζουν μονο τα πιτσιρικια.

k egw ryche pshfisa, alla theloner, eisai apelpistika akuros!

Theater…

Ένα πράγμα μόνο:

Δεκαδες τραγουδια τους εχουν μεινει στην ιστορια.Αντιθετα οι THEATER εχουν μονο ενα PULL ME UNDER.

Metropolis PT2: Scenes From A Memory… ούπς αυτό είναι άλμπουμ ολόκληρο!!

Το Tribe είναι δισκάρα!

Ποιο ειναι το πρωτο???
Αλλος ενας ψυφος για τους QUEENSRYCHE γιατι τα κομματια τους με εχουν αγγιξει περισσοτερο απο αυτα των Theater. Και επισης το Operation Mindcrame δεν παιζεται… 8)

Προς fysob: το πρωτο ειναι η τελειοι θεοι ACCEPT.

Όπως είπα και στην αρχή Queensryche και Dream theater για μένα είναι οι συγχρονοι θεοί του metal…
Μακάρι να είχα 2 ψήφους…
Αυτό που ειπώθηκε περί Operation Mindcrame είναι αλήθεια… Και τα δύο groups έχουν βγάλει γύρω στα 5 μεγαλειώδη αλμπουμ το καθένα…, ωστόσο το καλύτερο απ’ όλα είναι το Operation…
Απ’ την άλλη πιστεύω ότι οι Theater δεν έχουν βγάλει “πατάτες”, ενώ οι “Ryche” βαρύνονται με 2,5 ως σήμερα…
ΥΓ. Metropolis PT2: Scenes From A Memory και Train of thought είναι τα αγαπημένα μου (τα έχω όλα) και αυτό για μένα τουλάχιστον δείχνει ότι αυτή την περίοδο οι Dream theater βρίσκονται σε πιο δημιουργική φάση…

__Φίλε “theLoner” διαφωνώ σε τόσα μαζί σου που δεν αξίζει (όχι αξίζεις) να αναφερθώ, θα πάρει και πολύ ώρα, αλλά νομίζω ότι είναι και άτοπο ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙ τόσο… Αποψή σου βέβαια, απότε σεβαστή.

__Εγώ… δεν θα ψηφίσω! Δε μπορώ βρε αδελφέ! :smiley: Τι να ψηφίσω; -Ασε που δε τα έχω ακούσει όλα τους, οπότε φοβάμαι ότι θα τους αδικίσω! Οπότε δε μου μένει παρά να περιμένω τη μέρα που κι εγώ -ο ατυχής ευρωπαίος- θα τους δω μαζί στη σκηνή!!! 8) :stuck_out_tongue: 8)

pshfise queensryche Shadowcaster

Ριχνω κι αλλο λαδι στη φωτια με αλλα δυο “υπερβολικα” επιχειρηματα:
-Οι QUEENSRYCHE ηταν οι πρωτοι που επαιξαν power και progressive metal και δεν αντεγραψαν κανενα ,αντιθετα αντιγραφτηκαν απο πολλους.Οι dream theater εχουν “ξεπατυκωσει” ολο το συμπαν, απο τους RUSH,WISHBONE ASH,GENESIS,MARILLION μεχρι τους MAIDEN,PANTERA,SAVATAGE,FATES WARNING και φυσικα τους QUEENSRYCHE.
-Oι QUEENSRYCHE κατεκτησαν την κορυφη σιγα σιγα με την στηριξη των οπαδων και οχι με το MTV και τον μουσικο τυπο,οπως πολυ καλα γνωριζουμε οτι εγινε με τους THEATER.

Μπορω να καταλαβω και να σεβαστω την αξια αυτων των δυο group αλλα δεν μπορω να ακουσω ουτε 2 τραγουδια τους.
Θυμαμε στο rockwave που ειχαν ερθει οι Dream theater επαιξαν μετα τους In Flames και μολις στο πρωτο κομματι ξεκινησαν αυτα τα τεραστια επειδικτικα solos, δεν αντεξα και πηγα σε ενα θεατρακι λιγο πιο πισω στο χωρο του φεστιβαλ που επαιζε psycedelic και περασα πολυ καλυτερα…

Κατα τ’αλλα ομως θα προτιμησω QUEENSRYCHE γιατι μου αρεσει το Queen of the reich (μονο) και γιατι γουσταρα αυτο που εκανα για τους οπαδους τους -που δεν τους ικανοποιησαν το 2003- φετος στο Rockwave.

Μαλλον θα επρεπε να υπαρχουν και οι Fates Warning στο δημοψηφισμα. Για μενα ειναι οι κορυφαιοι στο συγχρονο progressive η τελοσπαντων αναμεσα στα εναπομειναντα γκρουπ που το εκφραζουν σημερα.
Φιλε theloner, αυτα που γραφεις με βρισκουν αρκετα συμφωνο. Μπορει σαν μουσικοι οι Theater να ειναι κορυφαιοι, αλλα τι να το κανω αν αρχιζουν τα σολο και ξεχναν να τελειωσουν. Το metal παντα ηταν μια μουσικη που την χαρακτηριζε η αμεσοτητα και ακομα και στο progressive υπαρχει αυτη η αμεσοτητα. Προσωπικα οι Dream Theater μετα απο ενα σημειο με κανουν να βαριεμαι. Αλλα εχουν και ενα Images and Words που ειναι απο τα καλυτερα prog αλμπουμ.

Νομίζω ότ έχετε ξεφύγει…Και οι 2 είναι καταπληκτικοί! ΟΙ queen έπαιξαν πριν χρόνια όπου όλα ξεκινούσαν και έπαιξαν γαμάτα ώστε να έχουν πορωμένους φίλους μέχρι σήμερα και θα έχουν για πολύ ακόμα! Οι dream δε γίνεται να μην επηρεάστηκαν από τους queen έστω και για λίγο! Ρε theloner αμα κάτσεις εσύ να γράψεις μουσική τώρα,είναι δυνατόν να μην επηρεαστείς από κάποιον άλλο?Ή τουλάχιστον το δημιούργημά σου να φαίνεται ότι μοιάζει σε κάποιον? Αδύνατον! Στο μόνο που θα συμφων΄’ησω είναι ότι οι dream είχαν πιο πολύ διαφήμιση(ρε έχω δει άτομα που δε τους ξέρουν να φοράν μπλούζες τους τάχα για μόδα 8O 8O 8O όχι δεν ήταν καμιά ξανθή κοπέλα αλλά 2 μαλ(λογοκρισία)του κερατά)…Τεσπά,ποιος παραγωγός θα πιστέψει τώρα στους queensryche που έχουν γεράσει(αλλά γαμ(λογοκρισια)) ενώ οι dream είναι πιο φρέσκοι…

Αυτά τα ολίγα για την παράλογη σύγκριση…

Ωραία, οι Theater έχουν πολλές και εμφανείς επιρροές αλλά μην μου πείτε πως οι Queensryche δεν είχαν γιατί θα τρελαθούμε… όλοι από κάπου ξεκίνησαν με κάποια ακούσματα που ήδη υπήρχαν.

Αυτό πάντως που μου αρέσει στους Theater είναι πως έχουν πολλές επιρροές και ενίοτε αντιγραφές τις οποίες όμως μπερδεύουν μεταξύ τους απίστευτα πετυχημένα…

Για μένα οι Theater είναι στην progressive κορυφή (άλλωστε οι Ryche έχουν φύγει από το progressive εδώ και καιρό) αλλά αυτοί που έρχονται με φόρα είναι οι Pain Of Salvation…

Και μόνο ότι το δημοψήφισμα είναι ντέρμπι… δείχνει πόσο δυνατές είναι και οι δυό μπάντες… Ακριβώς από κάτω είναι ένα άλλο δημοψήφισμα του οποίου το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα (όσον αφορά τη διαφορά) δεν το περίμενα…

Παρόλο που κατανοώ τη συνεισφορά και των δύο συγκροτημάτων στο χώρο, επιλέγω Dream Theater, χωρίς βέβαια να έχω κάποια ξεκάθαρα κριτήρια ή για κάποιον συγκεκριμένο λόγο. Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα κι εγώ θεωρούσα τους Theater κουραστικούς και μονότονους, βγάζοντας όμως το “Train Of Thought” ή άποψη μου άλλαξε αρκετά, μιας και φέρνει αρκετά σε πιο heavy metal ήχους.
Από την άλλη μου άρεσε πάντα η μουσική των Queensryche (λέω μουσική!), αλλά σε κάποια σημεία μου φαινόταν κουραστικός ο Tate, με αποτέλεσμα να “χαλάει” την όλη εικόνα που έχω σχηματίσει για τη μπάντα.

Οπότε η ψήφος μου πάει υπέρ των Theater, χωρίς να το στηρίζω σε τρανταχτά επιχειρήματα (ούτε υπερβολές όπως προηγήθηκαν), σίγουρα όμως ένας λόγος για την επιλογή μου είναι κι ο τομέας του live, στον οποίο οι Theater τουλάχιστον σκίζουν, τόσο σε ποσότητα (παίζουν με τις ώρες) όσο και σε ποιότητα.

8O

adikia!!! Den prepei na ginontai sigkriseis anamesa se dio toso dimiourgika sximata, oti kai na peis gia ton ena, iparxei apantisi gia ton allo!!
Min tous sigkrinete kai tous adikite kai tous dio…