Dream Theater vs Queensryche

QUEENSRYCHE και δεν υπαρχει γιατι…

__Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα όσα ο DayDreamer έγραψε…

__Φίλε “TheLoner”, μιας που θα απαντήσω σε αυτά που τώρα είπες, πρέπει να απαντήσω και στα προηγούμενα…

__Είπες ότι οι Theater αντιγράφουν… παρθενογένεση ΔΕΝ υπάρχει…! Οπως πολύ σωστά ανέφεραν και άλλα μέλη, επηρεάσθηκαν, και σίγουρα το ίδιο (ναι, σε μικρότερο βαθμό -ΙΣΩΣ) έγινε και με τους Queensryche. Όμως άλλο αντιγραφή (π.χ. σε ελληνικό τραγούδι -δε θυμάμαι πιο- έχω ακούσει το μέρος του μπάσου και ήταν ίδιο με αυτό του “owner of a lonely heart” των YES!!) και άλλο “inspired by” ή με “επιρροή από”… κατάλαβες τι εννοώ υπερβολή;

__Αναμφίβολα οι Q ήταν πολύ πιο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ή για να το θέσω καλύτερα “αφαιρετική” μπάντα -ακούστε τα μέρη των drums και θα με καταλάβετε. Είναι σίγουρα πιο φανταχτερά αυτά των theater, αλλά νομίζω πως και αυτά των Q είναι το ίδιο δύσκολα ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ, αλλά και σχετικά δύσκολα να παιχτούν. Γενικότερα οι Queensryche ήταν ίσως η τελευταία true metal band που εμφανίστηκε.

__ΟΜΩΣ, οι Dream Theater (ειδικά τώρα με την εκπληκτική επιστροφή τους, το Train…) είναι μία καταπληκτική μπάντα. Μια ονειρική μπάντα! Και για το αν παίζουν με σκοπό να εντυπωσιάσουν, θέλω να βάλω στην κουβέντα έναν -νομίζω- πολύ σημαντικό παράγοντα. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ! Τα σόλο του Eddie Van Halen ήταν κάποτε σημεία αναφοράς και άπιαστο όνειρο για κάθε κιθαρίστα, πλέον έχουν γίνει κτήμα πολλών. Οπότε -και αυτό, το να παίξω πιο γρήγορα, πιο εντυπωσιακά, πιο δυνατά, είναι γνώρισμα της εποχής μας- κάθε νέα μπάντα προσπαθεί να ξεπεράσει τις άλλες και γενικά το σύνολο για να ξεχωρίσει. Κάποτε εμφανίσθηκε μια μπάντα και έπαιζε τόσο heavy που προκάλεσε αίσθηση, αν παίξει κάποιος σήμερα όπως έπαιζε η μπάντα εκείνη -που είναι οι Deep Purple- θα τον χαρακτηρίσουν “classic rock”! Νομίζω καταλαβαίνετε που το πάω. Και σε αυτό το σημείο θα σας (σου) έδινα δίκαιο, μιας και εμένα δε μου λένε -πλέον- τίποτα οι δεκαεξίμιση νότες το δευτερόλεπτο που παίζει ο Malmsteen, αλλά δε στο δίνω γιατί νομίζω πως οι Dream Theater είναι όχι Yngwie, αλλά Joe. Οι δεκαπέντε νότες το δευτερόλεπτο του Satriani λοιπόν μου ΄"λένε" κάτι, μιας και συνοδεύονται, για να μη πω και ότι συνοδεύουν την πρωτοπορία, την διαφορετικότητα, την έμπνευση. Όπως και (τουλάχιστον στις αρχές - μέσες και τώρα πρόσφατα) με τους Theater δηλαδή.

__Ακόμα να προσθέσε στο παραπάνω το εξής: Το σολάρισμα ήταν ανεκαθεν γνώρισμα (καλά, της τζάζ πρώτα, αλλά και) της rock μουσικής. Ειδικά όταν μιλάμε για “αληθινά” σόλο -δηλαδή “παίζω ότι μου μου βγαίνει τη στιγμή αυτή”. Οπότε εάν εσείς το θεωρήτε μείον, εγώ το συγκαταλέγω στα συν.

__Ενα άλλο πράγμα που δείχνει πόσο μεγάλο γκρούπ είναι οι D.T. είναι το παρακάτω, αληθινό, παράδειγμα: Όταν ρωτήθηκαν οι Iron Maiden γιατί δεν υπάρχει ποικιλία και εναλλαγές στο playlist κάθε περιοδείας, απάντησαν πως θα ήθελαν, αλλά εκτός του ότι είναι δύσκολο γι’ αυτούς είναι και τεχνικά ανεύκτο, καθώς το “ΣΟΟΥ” είναι σχεδόν χορογραφημένο και δε μπορούν α γίνουν αλλαγές… μάγκες, είμαι τρελαμένος οπαδός των Maiden, ΑΛΛΑ αυτό είναι μεγάλη μαλακία και απομυθοποίηση! Είναι τώρα αυτή απάντηση (βέβαια να ‘ναι καλά οι άνθρωποι που έχουν τα κότσια και λένε τα πράγματα με το όνομά τους); Είναι αυτό “αλήθεια”; Είναι αυτό “μουσική” και “σεβασμός”; Οχι, σόου είναι… Οι Dream Theater, απο την άλλη, πρέπει να είναι το μόνο μεγάλο συγκρότημα που μπορεί να κάνουν συναυλία στην πόλη σου τρεις μέρες, να πας και τις τρεις και να δεις τρεία ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ live! Σκέφτονται και τιμούν όσους δίνουν φράγκα γι’ αυτούς. Αυτό το αναφέρω ως απάντηση για το ότι είναι μπάντα του MTV (όχι πως δε γράψαν τραγούδια με “προσανατολισμό τύπου mtv”, αλλά π.χ. τα Σαράουντετ, Hollow years και Another Day είναι τραγουδάρες, αν και το Silent Lucidity -που είναι του ίδιου προσανατολισμού!!- είναι λίγο καλύτερο!), μαζί με το ότι όλες οι μπάντες του mtv κάναν συναυλίες (τέτοιου επιπέδου) που κρατάνε δυόμισι ώρες, τότε ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος και θα επικρατούσε παγκόσμια ειρήνη… :stuck_out_tongue: ναι καλά!

__Τώρα αν οι Queensryche κέρδισαν σιγά - σιγά τη δόξα, αυτό σίγουρα τους κάνει περισσότερο άξιους και συμπαθείς, όμως δεν αποτελεί επιχείρημα κατά των Theater, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι D.T. είναι πιο «έξυπνοι». Καταλαβαίνω ότι το πας από την ηθική πλευρά, όμως, εντάξει, τι να κάνουμε, να αφορίσουμε όλους όσοι είναι τυχεροί ή έχουν προσλάβει καλό μάνατζερ…;

__Το αυνανιστικό μέταλ δε το σχολιάζω. Θα μπορούσα κάλλιστα να το πάρω και ως πλεονέκτημα, γιατί ναι, όλοι όσοι ακούμε τραγούδια σαν τα «InThe Name Of God», πάμε και την παίζουμε μετά (την δισκάρα τους από την αρχή εννοούσα, πονηρά μυαλά!) :twisted:

__Για το αν έχουν μείνει δεκάδες τραγούδια των Q στην ιστορία ενώ του άλλου συγκροτήματος όχι, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω. Τουλάχιστον στο ευρύ κοινό (λέγε με και ραδιόφωνο ή τηλεόραση) δεν έχουν μείνει (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) και τόσο πολλά. Οπότε σε αυτό το κοινό είμαστε περίπου στα ίδια με τους Q να προηγούνται. Τους φαν της κάθε ομάδας και συγκροτήματος δε τους συμπεριλαμβάνω /σχολιάζω γιατί άκρη δε θα βγάλουμε. Πάντως τα τραγούδια των Dream Theater δε πρέπει να ξεχνάμε ότι έχουν και μία ιδιάζουσα φύση και δυσκολία? μέσω όρο διάρκειας δέκα λεπτά! :wink:

__Τώρα το ότι οι Dream Theater ΔΕΝ έχουν πουλήσει εκατομμύρια δίσκους πού το βρήκες; Μάλλον εκεί που βρήκες και το ότι δεν έχουν έμπνευση. Και τα λόγια και η μουσική (εάν εξαιρέσουμε μερικά «αγκάθια») είναι εμπνευσμένα και ουσιαστικά και έχουν το πολύ όμορφο και περίτεχνο χαρακτηριστικό του ότι συνδυάζουν και μπλέκουν διάφορα είδη αρμονικότατα? Και σίγουρα έχουν επηρεάσει λιγότερο κόσμο από του ryche, αλλά έχουν επηρεάσει (και στοιχειώσει) πολύ κόσμο οι D.T.!

__Επιδειξίες, συμφωνώ, είναι. Το θέμα αυτό το έθιξα και παραπάνω. Αλλά ευτυχώς όχι σε επίπεδο Malmsteen και κυρίως δεν είναι τρελοποζέρια ή ψώνια. Η επίδειξη ?καλώς ή κακώς- αρέσει στο κοινό, γι? αυτό και του τη δίνουν. Όμως και ξέρουν ποιοι είναι και πολύ παραγωγικοί είναι και δουλεύουν πολύ και τα δίνουν όλα για το κοινό τους. Και αυτό είναι τιμιότητα.

__Για τον ντράμερ δε θα πω πολλά? δε χρειάζεται. Και κατά τη γνώμη μου ο Portnoy δεν αντιγράφει τον ντράμερ τον Q (που γουστάρω κάργα και παραδέχομαι, αλλά όλο ξεχνάω το όνομά του), γιατί παίζουν εντελώς διαφορετικά, σαν φιλοσοφία, με τον δεύτερο να είναι πιο ουσιαστικός και τον πρώτο όμως να είναι ένας από τους κορυφαίους στον πλανήτη, μη λέμε κι ότι θέλουμε τώρα!!!

__Παρά ταύτα, επιμένω να μη ψηφίζω το ποιο θεωρώ καλύτερο συγκρότημα, μιας και δε μπορώ να το αποφασίσω? κάθε ένα έχει το δικό του ειδικό βάρος, με πρώτους τους Queensryche και δεύτερους αλλά με πολύ μικρή διαφορά τους Dream Theater ?για άλλους λόγους…

Τώρα τα είπε όλα!

Scott Rockenfield, ο γαμάτος drummer των Queensryche.

Shadowcaster αυτα που λες ειναι αρκετα σωστα και προσπαθεις να δεις το θεμα απο μια πιο αντικειμενικη πλευρα. Εγω θα σταθω σε καποια σημεια και απλα θα σου παραθεσω καποιες αποψεις που δεν αναιρουν αυτα που λες, αλλα ειναι μια αλλη οπτικη γωνια που μπορει με τα ιδια επιχειρηματα να καταληξει σε διαφορετικα συμπερασματα.
Το σημειο που αναφερεσαι στους Maiden και το playlist, μπορει καποιος να πει οτι οι DT το κανουν για να προωθησουν συνεχως τα καινουρια τους κομματια, ενω οι Maiden δεν εχουν αναγκη για αυτο, οποτε βγαινει ακριβως το αντιθετο συμπερασμα. Τεσπα, αυτο ειναι ενα παραδειγμα και καποιος μπορει να βγαλει και αλλα συμπερασματα με αναλογο συλλογισμο.
Το θεμα του εντυπωσιασμου ειναι ενα χαρακτηριστικο του metal, αλλοι προσπαθησαν να εντυπωσιασουν με την μουσικη καταρτιση, αλλοι με τη σκηνικη τους παρουσια, αλλοι με το image, και παει λεγοντας. Οσον αφορα την μουσικη καταρτιση, οσο και να πας στο Berkley η οπουδηποτε αλλου, μπορει να γινεις και γαμω τους μουσικους, αλλα η εμπνευση και η συνθετικη ικανοτητα δεν μαθαινεται, ουτε καλλιεργειται, ειναι εμφυτη και εκφραζεται μεσα απο προσωπικες στιγμες και εμπειριες.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι η συγκριση μεταξυ των δυο αυτων σχηματων ειναι ανουσια μιας και και οι δυο εχουν διαφορετικη φιλοσοφια εξαρχης.
Οι Queensryche δημιουργησαν την μεγαλυτερη σχολη στο prog metal μαζι με τους Fates Warning, μιας και συνηθως αναφερονται μαζι, απο την αλλη ομως οι Dream Theater δεν κατεστη δυνατο να αντιγραφουν απο κανεναν με επιτυχια. Και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα προσδιδουν στο καθε γκρουπ ιδιαιτερη αξια.
Νομιζω οτι ο Sirjim εχει πει το πιο σωστο μεχρι στιγμης. Τα δυο συγκροτηματα εκφραζουν δυο διαφορετικες προσεγγισεις στο progressive metal, του αμεσου και “αφαιρετικου” οπως πολυ εξυπνα αναφερθηκε, και του πιο πολυπλοκου και τεχνικου και η ουσιαστικη συγκριση ειναι περισσοτερο αναμεσα σε αυτα, παρα στα δυο γκρουπ.

Προς shadowcaster:φιλε μου γνωριζω πολυ καλα τη διαφορα των επιρροων απο την αντιγραφη και επιμενω οτι οι THEATER εχουν παρει πτυχιο στην αντιγραφη των συγκροτηματων που ανεφερα.Για τα solos θα συμφωνησω μαζι σου,οτι ηταν στοιχειο της σκληρης μουσικης,ομως αυτα των ΤΗΕATER ειναι απελπιστικα μεγαλα και κουραστικα και εντελει βαρετα.Γι’ αυτο χαρακτηριζω τη μουσικη τους αυνανιστικο μεταλ.
Οσον αφορα την επιτυχια,εγω δεν αφοριζω τα συγκροτηματα που εχουν καλους μανατζερ και προωθουνται απο τα ΜΜΕ,το αντιθετο μαλιστα.Αυτο που ειπα ειναι οτι οι θεοι σπρωχτηκαν απο τον κοσμο, που αγκαλιασε την μουσικη τους και εκαναν επιτυχια την στιγμη που ολα τα μεσα τους αγνοουσαν, σε αντιθεση με τους THEATER.Tελος εγω θεωρω εμπνευση το να καταφερνεις να χωρας σε ενα 4λεπτο ή 5λεπτο τραγουδι ολα οσα θελεις να εκφρασεις με μοναδικο τροπο.Απο κει και πανω ειναι φλυαρια.

Εγώ, μετά από ώριμη σκέψη, κατέληξα στους Queensryche για 2 λόγους:

  1. Δεν είναι ότι δε μ’αρέσουν οι Theater ή ότι δεν αναγνωρίζω την αξία τους αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι εντελώς ανίδεη από μουσική και στο μόνο πράγμα που στηρίζομια για να ακούσω ένα συγκρότημα είναι στο πόσο καλά ακούγεται στ’αυτάκια μου, παρατηρώ ότι οι Theater από ένα σημείο και μετά το μόνο που μου προκαλούν είναι νύστα! (sorry κιόλας…μην πέσετε πάνω μου όλοι οι fans τους, αλλά σκεφτείτε αυτό που ακούτε από την πλευρά ενός άσχετου που ναι μεν καταλαβαίνει ότι οι άνθρωποι παίζουν παπάδες αλλά δεν μπορεί να εκτιμήσει σωστά αυτό που ακούει…)
  2. Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα οι Ryche σε κάτι φάσεις μου φαίνονται λίγο μονότονοι (ξέρω-ξέρω…θα τιμωρηθώ γι’ αυτό το σχόλιο. Ε, Unholάκο?? :stuck_out_tongue: ) αλλά τέλος πάντων μπορώ να τους ακούσω καλύτερα…Μου ταιριάζουν περισσότερο… (συν το γεγονός οτι τώρα τελευταία έχει αρχίσει και μ’αρέσει πολύ η φάση με την κολλητή, στο αυτοκίνητο και ΤΣΙΤΑ Quuensryche!)

gnwrise th mou e

Ναι, δε θα ξεχάσω!! Τι να σου κάνω; Την πρόλαβε άλλος ΓΑΜΩΤΟ!!! :twisted:

Προς theloner: Η μουσική είναι μια μορφή τέχνης και δεν πρέπει να έχει (τέτοιους)περιορισμούς,κατά τη γνώμη μου.Σίγουρα ο καθένας μπορεί να απορρίψει ό,τι δεν του αρέσει και να διαλέξει ό,τι θέλει,ανάλογα με αυτό που ζητάει εκείνος από τη μουσική.Μπορεί μερικοί να βρίσκουν βαρετό ένα 20λεπτο τραγούδι των Theater,προφανώς όμως υπάρχουν και μερικοί που το βρίσκουν ενδιαφέρον.

Η γνώμη σου είναι ότι ένα τραγούδι γίνεται βαρετό μετά από 5-6 λεπτά,όμως για μένα θα’ταν τεράστιο λάθος να περιορίζεται κάποιος καλλιτέχνης έτσι.Μπορεί το κοινό του να είναι περιορισμένο,αυτό όμως δεν έχει σημασία,από τη στιγμή που έχει κάποιο κοινό που καταλαβαίνει αυτό που κάνει και το απολαμβάνει,είναι τέχνη.Δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι pop καλλιτέχνες.Δεν έχει σημασία γιατί ή πώς ή αν χρειάστηκε κανείς 10 ακροάσεις για να καταλάβει ένα δίσκο,αυτό είναι άσχετο,σημασία έχει πως έκανε αυτήν την επιλογή,και εφόσον είναι ικανοποιημένος,ΟΚ.

Εκεί έξω υπάρχει κάτι για όλους μας,και όλοι μας έχουμε διαφορετικά γούστα και απαιτήσεις.Μπορεί να αλλάζουν καθώς μπαίνουμε σε άλλες φάσεις της ζωής μας,αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.

Noizy δε θα διαφωνησω μαζι σου,θα ηθελα ομως να προσθεσω οτι πρεπει να ειμαστε και λιγο προσεκτικοι,ωστε να μη μας πουλανε φικια για μεταξωτες κορδελες.

Ανετα Queensryche. OM, Promised Land, Empire δεν γραφονται καθε μερα. Εχουν και τα τετοια ν’αλλαζουν συνεχως στυλ ακομα κι αν αυτο τους στοιχισε μετα το Promised Land. Επισης εχουν Geoff Tate γεγονος που συνεπαγεται οτι εχουν και γαμω τους στιχους (thinking man’s band) και την καλυτερη μεταλ φωνη. Οι Theater ειναι πολυ καλοι αλλα λιγο υπερ το δεον επιδειξιες και παντα μου αφηνουν την αισθηση οτι τα τραγουδια τους θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. :?

+1

Εννοείται Queensryche, υπερέχουν σε ποιότητα (όχι σε τεχνική) και ειδικά στη φωνή δεν το συζητάμε…
Πάντως το Images and Words από Dream Theater είναι αξεπέραστο.

Καταρχάς επειδή μάλλον οι πιο πολλοί αγνοείτε την προσφορά των Dream Theater, οι Queensryche είναι λατρεμένο συγκρότημα, ενώ στον χώρο του prog είναι ουσιαστικά ανενεργοί από την εποχή του ΘΕΪΚΟΥ - ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥ κτλ Promised Land.

Oι Dream Theater από την άλλη είναι (για μένα) μαζί με τους Paradise Lost, τους Soundgarden και τους Pantera το σημαντικότερο συγκρότημα που δημιούργησε στα 90’s. Όταν δλδ οι 'Ryche έγραφαν πατάτες τύπου Q2K και Hear In The Now Frontier, οι άλλοι έβγαζαν Change Of Seasons, Falling Infinity και Scenes From A Memory. Δίσκοι, οι οποίοι μαζί με το Awake και το Images And Words επαναπροσδιόρισαν τον όρο progressive metal.

Γι’αυτό όσοι ζήσαμε το φαινόμενο Dream Theater την εποχή που απογειώθηκε, ψηφίζουμε Dream Theater.

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι οι Queensryche δεν είναι θεοί. Απλά όταν η εποχή τους τελείωνε, ξεκινούσε η παντοκρατορία των Theater στο χώρο αυτό. Και κανένα συγκρότημα δεν πρόκειται να τους πλησιάσει, ειδικά σε ότι προσέφεραν και δημιούργησαν μεταξύ 1992 και 1999.

Θα ψηφίσω με γνώμονα το ποιάς μπάντας μου αρέσει περισσότερο η μουσική της και αυτή είναι οι Dream Theater. Για Queensryche με εξαίρεση το ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ (για μένα) Promised Land και ίσως και το Rage for Order (τα οποία θα έλεγα πώς είναι τα πιο prog και σκοτεινά τους albums) δεν πολυτρελαίνομαι.

Ryche!
Ετσι απλα.

Queensryche!!!

Queensryche γιατι:
Απο Το EP μεχρι το Promised Land ολα ειναι ΑΨΟΓΑ!
Παροτι παρηκμασαν, εδω και 3 χρονια ξαναβρηκαν τον εαυτο τους βγαζοντας το πoλυ καλο Tribe. Καλη μπαντα οι DT αλλα θα μπορουσε αν δεν ηταν οι μουσικοι τους τοσο φλυαροι (στο Train Of Thought, τα solos γαμανε τα τραγουδια και απο πολυ καλες συνθεσεις τα κανουν βαρετα), επισεις αν οι DT δεν ηταν τοσο ψωναρες
δεν θα τραβουσαν τα τραγουδια τοσο πολυ για να δειξουν τις μουσικες τους δυνατοτητες και δεν θα κανανε ετσι πολλα τραγουδια βαρετα.
Το τελευταιο καλο album DT ειναι το Six Degrees.
Το οτι οι ryche εχουν απομακρυνθει απο το παλιο στυλ τους δεν σημαινει οτι δεν ειναι progressive επειδη λειπουν τα βιρτουοζικα solos.

http://www.rocking.gr/forumt-121-days0-order-8.php
:? :? :?

http://www.rocking.gr/forumt-121-days0-order-8.php
:? :? :?[/quote]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Διχασμένη προσωπικότητα!
Καλή παρατήρηση Eagleheart!