Dream Theater vs Queensryche

Λάθος. Το τελευταίο αριστούργημα των Theater είναι το Scenes. Για τους Theater το καλό απλά άλμπουμ, είναι λίγο.Αλλά και πάλι σε σχέση με τα τρία προηγούμενα ryche είναι κλάσεις ανώτερο.

Επίσης ο τελευταίως prog δίσκος των Ryche είναι το Promised Land (υπό την έννοια του prog rock βέβαια).
Πλέον δεν είναι prog, όχι επειδή λείπουν τα βιρτουόζικα σόλος, αλλά επειδή με εξαίρεση το ΟΜ2, παίζουν ή προσπαθούν να παίξουν alternative. Δλδ μουσική που άνθισε στο Seattle, όταν οι Ryche γαμούσαν.

[quote=“dyingfreedom”]

Λάθος. Το τελευταίο αριστούργημα των Theater είναι το Scenes. Για τους Theater το καλό απλά άλμπουμ, είναι λίγο.Αλλά και πάλι σε σχέση με τα τρία προηγούμενα ryche είναι κλάσεις ανώτερο.

Επίσης ο τελευταίως prog δίσκος των Ryche είναι το Promised Land (υπό την έννοια του prog rock βέβαια).
Πλέον δεν είναι prog, όχι επειδή λείπουν τα βιρτουόζικα σόλος, αλλά επειδή με εξαίρεση το ΟΜ2, παίζουν ή προσπαθούν να παίξουν alternative. Δλδ μουσική που άνθισε στο Seattle, όταν οι Ryche γαμούσαν.[/quote]
Συμφωνώ! (επίσης το ίδιο έκαναν και στο Empire όπου προσπάθησαν να ακουστούν σαν τις περισσότερες hair μπάντες της εποχής. Ακόμη και στο πρώτο Mindcrime αν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο στο Empire) Να προσθέσω ότι προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε το ΟΜ:II (θα μου πείς εδώ δεν μου λέει και πολλά το πρώτο…) Ενώ από Theater το Octavarium μου άρεσε πάρα πολύ! Αρκετά καλό μου φάνηκε και το Train of Thought. Εκείνο πού δεν μου πολυάρεσε ήταν το Six Degrees…

Λάθος. Το τελευταίο αριστούργημα των Theater είναι το Scenes. Για τους Theater το καλό απλά άλμπουμ, είναι λίγο.Αλλά και πάλι σε σχέση με τα τρία προηγούμενα ryche είναι κλάσεις ανώτερο.

Επίσης ο τελευταίως prog δίσκος των Ryche είναι το Promised Land (υπό την έννοια του prog rock βέβαια).
Πλέον δεν είναι prog, όχι επειδή λείπουν τα βιρτουόζικα σόλος, αλλά επειδή με εξαίρεση το ΟΜ2, παίζουν ή προσπαθούν να παίξουν alternative. Δλδ μουσική που άνθισε στο Seattle, όταν οι Ryche γαμούσαν.[/quote]
Συμφωνώ! (επίσης το ίδιο έκαναν και στο Empire όπου προσπάθησαν να ακουστούν σαν τις περισσότερες hair μπάντες της εποχής. Ακόμη και στο πρώτο Mindcrime αν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο στο Empire) Να προσθέσω ότι προσωπικά δεν μου άρεσε ούτε το ΟΜ:II (θα μου πείς εδώ δεν μου λέει και πολλά το πρώτο…) Ενώ από Theater το Octavarium μου άρεσε πάρα πολύ! Αρκετά καλό μου φάνηκε και το Train of Thought. Εκείνο πού δεν μου πολυάρεσε ήταν το Six Degrees…[/quote]

  1. Στο OM II δεν νομιζω οτι παιζουν αλτερνατιβ, κυριως μπλεκουν αρκετα παρακλαδια του ροκ-μεταλ με αποτελεσμα ο ηχος να διαφερει αρκετα απο το κλασικο προγκρεσιβ. Αν και σιγουρα εχει και τις προγκρεσιβ στιγμες του.
  2. Στο Empire δεν θα μπορουσα να πω οτι επαιζαν σαν τους ποζεραδες, ισως απλως να ηταν πιο hard rock ηχος απο το Mindcrime και αρκετα μακρια απο το Promised Land. Αλλωστε ο ιδιος ο Tate ειχε πει οτι δεν θελει να μενουν στασιμοι αλλα να εξελισσονται συνεχως και οι κυκλοφοριες τους να διαφερουν η μια με την αλλη. Το Empire επομενως ηταν μια hard rock παρενθεση αναμεσα σε 3 διαφορετικους μεταξυ τους προγκρεσιβ δισκους.
  3. Η αληθεια ειναι οτι τωρα οι Theater, παρολο που κι αυτοι βρισκονται σε διαρκη πτωση (λογικο) ειναι σε καλυτερη φαση απο τους Queensryche στους οποιους στοιχισε η φυγη του DeGarmo. Αυτον τον Stone δεν τον παω μια, δεν μ’αρεσει και η φατσα του. :stuck_out_tongue: Αλλα οταν και τα δυο συγκροτηματα ηταν στην κορυφη (αρχες 90ς), οι Ryche θεωρουνταν καλυτεροι και ισως και να ηταν. Και παλι ομως διαφερουν πολυ, οι μεν Theater ειναι πολυ τεχνικοι, οι δε Queensryche εχουν συναισθημα το οποιο λειπει απο τους Theater που ειναι αρκετα “ψυχροι”.

Δεν θα έλεγα ότι οι Theater είναι “ψυχροί”! Το Space Dye-Vest είναι ένα από τα πιο “άρρωστα” τραγούδια πού έχω ακούσει! Αλλές “αποδειξεις” της μη “ψυχρότητας” τους: Another Day, The Spirit Carries On, One Last Time, These Walls, Endless Sacrifice, The Killing Hand, Peruvian Skies κ.α. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει το ότι μερικές φορές είναι βαρετοί, δεν έχει βάση! Υπάρχουν και κάποια τραγούδια τα οποία τα τραβάνε περισσότερο απ’όσο πρέπει! (αλλά ούτε οι πρώτοι είναι, ούτε οι τελευταίοι!)

Νομίζω ότι η δηλωση του αυτή επιβεβαιώνει για άλλη μιά φορά το τρόπο με τον οποίο τους θεωρώ prog… Κατά το ίδιο σκεπτικό, γιατί να μη θεωρήσουμε prog συγκροτήματα όπως οι Metallica, Death, Riot κ.α; Πιστεύω πώς γίνεται κατανοήτό τι εννοώ. Γι’αυτό το λόγο λοιπόν εγώ ψήφισα με βάση το ποιά μπάντα μου αρέσει περισσότερο ηχητικά, γιατί η έννοια prog είναι εντελώς διαφορετική για τα 2 συγκροτήματα!

Αυτο ομως δεν πρεπει να διακρινει ενα πραγματικα μεγαλο συγκροτημα? (αν και οι Theater μαλλον ειναι) Το να ξερουν ποτε να σταματησουν?

Νομιζω οτι καταλαβαινω τι εννοεις και αν το δεις μ’αυτη την οπτικη γωνια, θα εχεις δικιο. Απο την αλλη ομως θα επαναλαβω οτι οι Queensryche εχουν πολλα προγκρεσιβ στοιχεια, ειδικα στα 2 αλμπουμ που σου αρεσουν πολυ. (οπως και στα 2 Mindcrime) Απλα σε καποια ξεφευγουν απο το προγκρεσιβ ακριβως εξαιτιας αυτης της θελησης τους να κανουν κατι διαφορετικο. Αν εβγαζαν παντα δισκους οπως το Promised Land πχ, τοτε θα τους θεωρουσαμε σιγουρα προγκρεσιβ, απλως τωρα που εχουν βγαλει και δισκους που “υπαγονται” σε αλλα φασματα, καποιοι οπως εσυ αμφιβαλουν κατα ποσο ειναι προγκρεσιβ. :wink: Παντως τοση ωρα αναλυουμε το αν ειναι ή οχι και δεν εχουμε πει τι ακριβως ειναι το προγκρεσιβ. Οι Floyd ας πουμε, ειναι προγκρεσιβ? Οι μισοι θα σου πουν ναι και οι αλλοι μισοι οχι. Επισης, προγκρεσιβ ειναι οι Camel, το ιδιο και οι Rush. Διαφερουν πολυ ομως μεταξυ τους και ισως καποιος ο οποιος εχει συνηθισει σε ακουσματα τυπου Camel να μην θεωρει τους Rush ατοφιο προγκρεσιβ. (την εχω ακουσει αυτη την αποψη περι Rush) Αν καταλαβαινεις που το παω… :slight_smile:

Παρένθεση: Γενικότερα για το progressive rock ας συνεχιστεί στο παρακάτω thread η κουβέντα για να μη μπλέξουμε τα μπούτια μας:
www.rocking.gr/forumt-1366.php

Όντως, το ότι μιά μπάντα θεωρείται prog επειδή αλλάζει ύφος από δίσκο σε δίσκο, δε’σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχουν progressive στοιχεία σε ορισμένα albums της!

Καταλαβαίνω και θα έλεγα ότι η απάντηση μου είναι αυτή:

Τόνισα τη λέξη έννοια για να δείξω ότι έχω καταλήξει πλέον στο ότι το progressive δεν το θεωρώ κάποιο παρακλάδι (είτε rock είτε metal) αλλά το εκλαμβάνω περισσότερο σαν έννοια, μιάς και όπως είπαμε αλλιώς αντιμετωπίζεται η κάθε μπάντα ως “progressive”

Σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου. Παντως κι εγω το γκρουπ που μου αρεσει περισσοτερο ψηφισα, οχι τον “καλυτερο” εκπροσωπο του προγκρεσιβ, γιατι τοτε συνανταμε την δυσκολια που επισημαναμε. 8)

__Βρε, είστε τρελοί; :lol: Διάβασα απο κάποιον “να ξέρουν πότε να σταματήσουν”. Βρε, πάτε καλά;! :lol:

__Αν είχαν σταματήσει στο Memories, αντε, μετά απο αυτό, αφού έβγαλαν το κατώτερό του (ή μήπως, το εντελώς διαφορετικό…; :wink:), το Six, ΔΕΝ θα είχαν κυκλοφορήσει το ΠΟΛΥ καλό Train και το ακόμα καλύτερο Octavarium!!

__ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΑΜΠΑΜ, ότι τώρα ΔΕΝ είναι η εποχή που “πρέπει να σταματήσουν oi Theater”… :wink: 8)

Απο μενα το διαβασες, αλλα δεν το διαβασες σωστα. :stuck_out_tongue: Οχι να σταματησουν να παιζουν αλλα να σταματησουν τα μεγαλα και πολλες φορες κουραστικα σολο τους. :wink:

Ουστ με τους λεχρίτες τους Dream Theater

__A, ok τότε! Εγώ θα έλεγα, να κυκλοφορούν περισσότερα μικρότερης διάρκειας τραγούδια, γιατί και τα μεγάλα έχουν την αξία τους και ειδικά αν μιλάμε για έπη όπως το Home, In the Name Of God, Octavarium κλπ…

__Μάλιστα νομίζω πως στο Octavarium (όπως και στο Images και το Falling) το κατάφεραν αυτό, ή έστω ήταν σε καλό δρόμο. Αλλά, πάντα κάποιος θα είναι δυσαρεστημένος, άλλοι θα πουν, “α, έβγαλαν και πιο μικρά τραγούδια, γίναν εμπορικοί”… Πάντα κάποιος θα γκρινιάζει…

__Και πάντα θα υπάρχουν και οι άσχετοι!! Π.χ. ο TeenageIdol! :lol: :stuck_out_tongue: :twisted: :stuck_out_tongue: :lol: Γιατί, εκτός κι αν έχει επιβεβαιωμένες πληροφορίες ότι οι Theater δεν πλένονται, δεν ξέρει τι λέει… :wink: (για τους Theater, δε λέω ότι είναι άσχετος γενικά, ούτε ότι δεν πρέπει να εκφράζει γνώμη φυσικά…) 8)

Ναι, αυτο εννοω. Ενας δισκος γεματος με μακροσκελη τραγουδια συνηθως γινεται κουραστικος γιατι ειναι πολυ δυσκολο να ειναι ολα πετυχημενα. Καποια σολο θα ειναι βαρετα, καποια αλλα ανουσια και παει λεγοντας.

Ρε συγκρίνονται οι Queensryche;
Για παρακαλώ… για παρακαλώ…

Χμ…εισαι σε καλο δρομο.Για παρακαλα λιγο ακομα και κατι θα γινει…

Καταπληκτικοι και οι δυο…Ισως με πολυ μικρη διαφορα, θα προτιμησω Dream Theater…

Πάντως ρε παίδες, κατά την προσωπική μου άποψη, τη διαφορά σε ένα συγκρότημα την κάνει η φωνή, όσο καλούς μουσικούς και να έχεις (βλ. Candlemass, Manowar κ.α.).
Και δε νομίζω να συγκρίνει άνθρωπος Tate με LaBrie…
Έλεος…
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε γαμούν οι Theater έτσι;

Προσωπικα εμενα μου αρεσουν περισσοτερο οι queensryche…δεν εχω καποιο συγκεκριμενο λογο αλλα ειναι 1 απο τα τοπ group στην συλλογη μου…

Διαφωνω. Οι Sabbath δεν ειχαν φωνη. Ουτε οι Beatles. Αλλα ειχαν ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ Απο την αλλη ειχαν φωναρες οι Soundgarden και οι Journey. Αλλα ειχαν κατωτερους (παρολο που ηταν πολυ καλοι) μουσικους απο τους Sabbath & Beatles. Και οπως δεν συγκρινεται ο Tate με τον LaBrie(**), ετσι δεν συγκρινονται τα πρωτα γκρουπ με τα δευτερα.

(**) Σ’ενα βιντεακι στο youtube ενας τυπος ειναι απολυτος στο οτι ο LaBrie ειναι καλυτερος απο τον Tate. :smiley:

Κι εγω το ιδιο, αλλα με μεγαλη διαφορα… :smiley:

Μα είναι λεχρίτες και σαπιοκωλάκηδες οι Theater -δεδομένο :lol: