Dream Theater vs Queensryche

DREAM THEATER στις λεπτομέρειες.(Το ΑWAKE είναι δισκάρα) :twisted:

Queensryche…

Oι Theater με κανουν να βαριεμαι…

:sleep: :sleep: :sleep:

Χαλαρα Queensryche.Απ’τα καλυτερα συγκροτηματα γενικα.

Και οι 2 ειναι αισχροι !:smiley:

Αυτος μαρεσει μπηκε φορτσατος και τα χωνει!:smiley: :smiley: :lol:

Εγω θα πω Theater γιατι εχω ασχοληθει πιο πολυ μαζι τους!

Και με επιχειρηματα κι ολας…

1oν φιλε μου freedomofrock ειχα γραφτει στο rocking.gr απο τις πρωτες μερες του οπου μετα σταματησα για τεραστιο χρονικο διαστημα να μπαινω και τωρα αφου εψαξα των κωδικο μου αρχισα να ξαναμπενω . παλια εμπενα ως Blackmore η R-Blackmore η Ritchie-Blackmore η κατι παροιο τεσπα , αν θελετε πιστεψτε το αν οχι δν με ενδιαφερει.

2ον ο τιτλος λεγετε Dream Theater vs Queensryche και οχι Dream Theater vs Queensrych αναπτυξτε την αποψη σας με επιχειρηματα περιπου 400 - 500 λεξεις.

3ον HatebreedeR ευχαριστω για τα καλα σου λογια :wink:

αυτα ειχα να πω :slight_smile:

Αυτος ειναι θεος!:stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Ειμαι ο ατιμος … :stuck_out_tongue:

Queensryche χωρις δευτερη σκεψη.

Καλα, δεν ειπα να γραψεις ολοκληρη εκθεση, αλλα μια αιτιολογηση δεν νομιζω να εβλαπτε…:slight_smile:

Queensryche εννοειται. Απο τα πρωιμα επικα χρονια μεχρι και το το Promised land εχουν δωσει 5 δισκαρες. Οι Theater απο την αλλη ποτε δεν μου ειπαν πολλα (με κουραζει αφανταστα το βιρτουοζικο παιξιμο) εκτος απο το Awake.

Δοκίμασε να ακούσεις το Images & Words και το 2ο cd του Six Degrees… και πες μου. :slight_smile:

Theater λέμε ρεεεεε…:smiley:

Αν συγκεντρωσω τα αγαπημενα μου τραγουδια απο Queensryche και τα βαλω διπλα σε αυτα των Dream Theater θα υπερτερισουν ανετα οι πρωτοι,οποτε…
Γενικα πιστευω οτι οι Queensryche εχουν δωσει πολλα διαμαντια στη μουσικη μας και οι Theater υπερτερουν μονο σε παιχτες και τιποτα αλλο.Δεν λεω οτι ειναι για τα μπαζα αλλα το παρακανουν κατι φορες με τα σολο και κατανταει σαχλαμαρα…

Ryche δαγκωτό (Αν και οι Theater έχουν βγάλει αριστουργήματα : Awake,Falling,Images,A Change Of Seasons,WDADU)

Είναι μεγάλα συγκροτήματα και τα δύο. Το θέμα είναι πως με την πάροδο των χρόνων οι Theater ολοένα και πέφτουν στην εκτίμηση μου, ενώ οι Ryche παραμένουν ψηλά. Ως το '99 ήμουν τρελαμένος με τους Theater, ήταν στάνταρ ένα απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Στη συνέχεια όμως το ενδιαφέρον μου έπεσε τόσο πολύ, που έφτασα σήμερα να μην ασχολούμαι καθόλου… Δεν πρέπει να μου έχει συμβεί με άλλο συγκρότημα αυτό.

Οι Theater σα να ξέχασαν πως στη μουσική το παν είναι τα τραγούδια, όχι η επίδειξη. Όχι η τεχνική. Βέβαια, και οι Queensryche έχουν να βγάλουν τεράστιο δίσκο απο το ‘94. Και κατά τη γνώμη μου, δε θα ξαναβγάλουν έργο αντίστοιχο των κλασικών τους. Αλλά εδώ που τα λέμε, σάμπως οι Theater έχουν βγάλει? Αλλά αυτό το αλα-Theater progressive έχει φτάσει να ταυτίζεται με την τεχνική, τα κόλπα, τα εντυπωσιακά σόλο… είναι κουραστικό και σπαστικό, αμα μένει σ’ αυτά μόνο.

Άλμπουμ όπως το Operation Mindcrime και το Rage for Order απο τη μια, και το Awake ή το Scenes from a Memory είναι αριστουργήματα, δίσκοι σταθμοί. Απλά σαν concept το Οperation είναι κλάσεις ανώτερο απο το Scenes. Αυτό. Στέκει δίπλα στο The Wall, και αυτό τα λέει όλα…

Με λίγα λόγια, 2 μεγάλα συγκροτήματα, εκ των οποίων το ένα έχει χάσει την ουσία, και το άλλο απλά έχει δώσει ό,τι ήταν να δώσει (εκτός απροόπτου).

THEATER

Και κατι αλλο… Απο τους 'ryche περασαν/ειναι δυο κορυφαιοι συνθετες για μενα: Geoff Tate και Chris Degarmo…

Queensryche χαλαρά γιατί οι μεγάλες στίγμες του παρελθόντος τους έχουν ήδη αποδείξει ότι αντέχουν στο χρόνο και γιατί ήταν (και είναι) πολύ μπροστά από την εποχή τους. Συνθετικά αλλά και παικτικά είναι σπουδαίοι και έχουν ένα τεράστιο Tate…