Dream Theater

ρε παιδια εμενα το Systemetic Chaos με κουρασε πολυ…παρα πολυ ομως…
πολυ ‘ξερες’ μελοδιες…το καλοκαιρι που επαιξαν κυριος απο αυτο…μετα απο 1 σημειο ειχε αρχισει να με κουραζει τρομερα…:-k

Εγω εννοω οτι γενικα απο οτι εχω ακουσει απο Dream Theater (καλα δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ,Octavarium,Train και το τριπλο live εχω κι εχω ακουσει λιγο το Ιmages & Words) τα τραγουδια του Train of Thought μου αρεσαν περισσοτερο.Τα αλλα δεν μου καναν καμια τρομερη αισθηση.

Έχω να πω πως τους βαριέμαι λίγο :oops:
Ώρες-ώρες μου φαίνεται πως κάνουν επίδειξη και γενικά πολλά σημεία μου φαίνονται φλύαρα. Αυτό δε σημαίνει πως τα Images And Words και Train of Thought γαμάνε (ειδικά το δεύτερο είναι δισκάρα!!!)
Στο λάηβ τους πάντως, στο ροκγουεηβ, σκυλόβαρεθηκα, οπότε δε θα αποπειραθώ να ακούσω πιο πρόσφατο υλικό τους :stuck_out_tongue:

δεν ειμαι και ο φαν , καθε αλλο μαλιστα , τους βρισκω υπερεκτιμημενους
εχουν πολυταλαντους μουσικους και σιγουρα ειναι στις μεγαλυτερες μπαντες
ωστοσο αφου γενικα δεν ειμαι και πολυ του progressive (ελαχιστες εξαιρεσεις υπαρχουν , πχ Opeth , που περιοδευουν σε λιγο καιρο με τους Dream Theater) και δεν μπορω να ακουω μπαντα που παιζει 20 λεπτα τραγουδια , με τοσα solo
με τους Opeth εχει διαφορα η ολη φαση (10λεπτα…)
και μενα το Train Of Thought μου αρεσει πολυ…

Στους Dream Theater ισχυει το εξης, ο ηχος τους καθως και η παραγωγη των κομματιων τους αλλαξε ριζικα οταν εφυγε ο Kevin Moore (θεουλης!) και ηρθε ο Sherinian για πρωτη φαση (οπου και το γλυκο δεν εδεσε).Υστερα ηρθαν εκεινο τον καιρο τα εκπληκτηκα Liquid Tension Experiments. Που ομως ενω υπηρξε το “conne” αναμεσα σε Dream Theater-Rudess, απεφερε εναν μονο αξιολογο καρπο. Εννοω το Metropolis Pt2 - Scenes from a Memory. Ειναι ενας δισκος κλασσικος, πραγματικα δισκος αναφορα για το γκρουπ οσο και για αλλα γκρουπς. Μετα την προσπαθεια πειραματισμων (βλ. 6 Degrees, Train of Though, 8varium) φτασαμε στο Systematic Chaos. Ενας δισκος που πραγματικα δε σε γεμιζει, οπως και οι 3 προηγουμενοι. Εννοω σιγουρα ολοι μας μπορουμε να βρουμε κομματια που μας αρεσουν, ομως δεν εχει αυτο το συνολικο δεσιμο και υφος οπως αυτο του Images ή του Awake. Τα πληκτρα στους Dream Theater παιζουν σημαντικο ρολο, απο την στιγμη που εγιναν περισσοτερο τεχνικη χαθηκε η μαγεια της ατμοσφαιρας που εδινε ο Moore και μουσικα και στιχουργικα. Συμπερασμα? Γυριστε πισω τα cd τους απο το 2002 και μετα :lol: !

http://www.rocking.gr/modules/forum/announcement.php?f=36

Oι Theater είναι μια από τις καλύτερες prog-metal μπάντες μέχρι και το 6 degrees.Mετά για κάποιον λόγο άρχισαν να βγάζουν albums που δεν έχουν να δώσουν τίποτα σε αφήνουν απλά κενό.Κρίμα γιατί μας έχουν δώσει πολλά κομμάτια και albums που είναι απλά άπιαστα όπως τα scenes from a memory, awake, images and words.Ακόμα και στα live τους τα έδιναν όλα (με μελανό σημείο το number of the beast που είχανε παίξει στην Αθήνα.).

ρε φιλε…τι σε χαλαει ρε η ταμπελα prog??? εχεις κολημα???
εξηγησε μου.

τι αν κραταει 5 τι 20…μουσικη δεν ειναι???

η μηπως δεν εισαι ο τυπος που συγκεντρωνεται ευκολα στη μουσικη κ δε σε βολευει να εναι μεγαλο? γιατι καθως ακους πας για χεσιμο…λεω γω τωρα…

τι σε χαλαει? εχεις εσυ κ οπως πολλοι αλλοι κολημα με αυτο…στην ουσια δε σε νοιαζει η μουσικη??? εξηγησε μου…

Τον χαλάει με την ίδια λογική που χαλάει εσένα η ταμπέλα black :wink:

ειπα οτι δεν μαρεσουν προσωπικα. με κουραζουν χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια
αυτο , απλα τους βαριεμαι , αλλα ειπα αυτο δεν συμβαινει με τους Opeth
και συ το παρατραβηξες ασχημα , αναρωτιεσιαι μηπως δεν με νοιαζει η μουσικη ήι δεν συγκεντρωνομαι ευκολα…8O 8O 8O 8O :roll: :roll: :roll:

Αν δεν σε νοιάζει η μουσική τότε τι σε νοιάζει σε μια μπάντα και ειδικά στους Opeth που αναφέρεις.

ρε συ ειναι γουστα , οι Opeth τα τελευταια 5 χρονια εγιναν progressive (οσο πανε γινονται ακομη περισσοτερο)
τι να κανουμε , ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα

εντιντ:πειραζει τοσο που δεν μαρεσουν οι Dream Theater?

ειπες δεν εισαι φαν του progressive γενικα…εκει εκανα σχολιο εγω.οχι στο αν σου αρεσουν οι Dream Theater.

Σου το λέο αυτό γιατί τα 20λεπτα τραγούδια των theater δεν είναι πολλά και έχουν και μικρότερα που αξίζουν.Αλλά παραξενέυομαι γιατί τους λες καλούς μουσικούς και την παραδέχεσαι σαν μεγάλη μπάντα τότε γιατί υπερεκτιμημένοι?

ναι μπορεις να το πεις οτι δεν ειμαι φαν , οτι με αλλα λογια μπορει να μου αρεσει μια μπαντα αλλα δεν θα αφιερωσω πολυ χρονο να ακουσω ολες τις κυκλοφοριες τους (Mastodon , Rush ειναι χαρακτηριστικα παραδειγματα , μου αρεσουν 1-2 σιντι τους πολυ , αλλα οχι)
οπως και στους Dream Theater που μαρεσει το Train Of Thought.

Όπως σε κάποιον φαίνονται απλοϊκά τα 4λεπτα τραγούδια με τη δομή bridge-chorus-solo
έτσι και σε κάποιον άλλον φαίνονται κουραστικά τα μεγάλα 12λεπτα τραγούδια με τις πολλές εναλλαγές κτλ κτλ

Ναι μουσική το ένα μουσική το άλλο, αλλά τα γούστα είναι γούστα. Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα :dunno:

Εμενα μ’ αρεσουν και τα 4λεπτα κουπλε-ρεφραιν-κουπλε-σολο και τα 15λεπτα με πολλες εναλλαγες. Μονο οι Theater δεν μ’ αρεσουν! :slight_smile:

Χαχαχα, θεός!

Συνήθως με κουράζουνε τα μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις πάντοτε. Αλλά η αλήθεια είναι οτι με τους Theater δεν έχω και τη καλύτερη σχέση.

στη μουσικη δεν εχει…ποσο κραταει…εχει μουσικη!

τι 5 τι 10 τι 20 τι 40 ακομα…δεν εχει…δεν ειναι θεμα γουστου ρε…ειναι θεμα αν δινεις την καταλληλη προσοχη που πρεπει σε οποιονδηποτε δισκο.

στη Thrush πχ δε κολαει βεβαια 10 και ανω…αλλα οπου αλου κολαει παιζει ρολο?

απ οτι καταλαβαινω πολυς κοσμος θελει την δομη ρεγραιν,κουπλε,ρεφραιν τελος.

αν δεν εχει ρεφραιν κουραζει…(δηλ αν αλλαζει ωστε να μην προλαβαινει να εχει ρεφραιν…κ να μην εχει κατι σταθερο…)
αυτος λοιπον ο κοσμος δεν θελει να ειναι φαν της μουσικης…θελει να ειναι φαν μιας συγκεκριμενης δομης.
δουλοι της δομης! “Συντηριτικοι” οσο μου επιτρεπεται να το πω αυτο.

Ε μα, προφανώς για να με κουράζουνε, σημαίνει οτι τα θέματα που έχει μέσα δεν κάθονται καλά στο αυτί μου.