Dream Theater

Λοιπον εσενα πρεπει να συγκεντρωσω ολα τα ποστ σου και να τα εκδωσω σε τομο. Οι ατακες διαδεχονται η μια την αλλη…

Δούλοι της δομής!!!Ότι και να λέτε η ατάκα έγραψε!

http://www.rocking.gr/modules/forum/announcement.php?f=36

το θεμα της φλυαριας ο βλεπουμε μονο εκει που θελουμε.
στους τεχνικους Theater.
σε αλλες μπαντες του 70 πχ Deep Purple κ Led Zeppelin στα live που μας τα κανουν ΤΟΣΑ, δε μιλαει δε λαλαει κανεις…γιατι???

επειδη αυτοι ειναι “μεγαθυρια” στη ροκ?? επειδη τι?? επειδη τπτ…απλα θελουν καποιοι να βλεπουν αυτα που θελουν εκει που τους βολευει.

Δηλαδη δεν μπορω να κατηγορησω τον Πασσαρη οτι ειναι εγκληματιας αν δεν απαγγειλω πρωτα την ιδια κατηγορια και οσους αλλους εγκληματιες υπαρχουν ετσι? Δηλαδη αν εγω παω στο τοπικ πχ. των Συστεμ οφ α Νταουν και πω οτι ειναι κουραστικοι και θα πρεπει να αναφερω “ναι, αλλα δεν ειναι οι μονοι, καθοτι κουραστικοι ειναι και οι Κιτσους, Μιτσους και Τα Χαλκινα” ???
Αντε ξεκολλα, δουλε του unstuck!

(Kαι 'μενα μου τα κανουν τσουρεκια οι Ζεπελιν και οι Περπλ οταν ακουω κανα λαϊβ τους και αρχιζουν τα τζαμαρισματα του “χορτοφαγου”, αλλα οι Περπλ ειναι θεοι οπως και οι Scorpions.&-)

Τι να πει κανεις για τους dream theater (το δευτερο πιο αγαπημενο μου συγκροτημα) εκτος απο το οτι ειναι αριστοι μουσικοι ολοι τους τι αλλο; Α! ναι metal θεοι. θα πω μονο για το τελευταιο album που με εξεπληξε παρα πολυ αφου εγινε το δευτερο καλυτερο για μενα απο ολη τη δισκογραφια τους μεχρι τωρα.
:bow2: :bow2: :bow2:

αυτα σου κανει η νεα γενια… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

METAL_LAWS… και βεβαια δε πρεπει να αναφερουμε οσουσ κουραζουν.αλλα η αναφορα αυτη γινεται μονο στους Dream Theater.

αντε ρε πανε μελετα λιγο μπασο κ μην καθεσε στο pc!
εχεις δωσει ρεσιταλ βλακειας να ουμε τις τελευταιες μερες!
συγκεντρωσου!

Δεν ειμαι πλεον φαν των καινουριων δουλειων τους.

μεχρι και 6 Degrees παω. μετα ειναι αξιολογες δουλειες.αλλα εμενα δε μου κανουν το κατι. το Train of Thought παντος το ακουω που κ που κ μ’αρεσει. οι επομενες 2 δουλειες τους εχουν πολυ ωραια μερη αλλα κ μερη που μ’αφηνουν λιγο αδιαφορο.

Παντος μπραβο στη μπαντα που κλεινει σε 1 χρονο τα 20!!! και ακομα βγαζει αξιοπρεπη δουλειες.σε λιγο θα κανουν κ αυτοι 25 χρονια anniversery…8O 8O 8O

Σε ένα χρόνο κλείνουν τα 20 από το πρώτο άλμπουμ. Γιατί τα 20 ως μπάντα τα έκλεισαν το 2005 και τα γιόρτασαν με την κυκλοφορία του Score.

σωστα.επρεπε να το τονισω.δισκογραφικα 20 χρονια. ανυπομονω για την καινουρια κατευθυνση που θα εχουν…ελπιζω να αλλαξει λιγο ο ηχος τους.

Εγω με δυσκολια ριχνω την ψηφο στο awake…

Εγώ με ευκολία στο Metropolis pt2, και πάντα είχα την απορία πως γίνεται να μη θεωρείται αυτός ο καλύτερός τους δίσκος αλλά το Images & Words (δισκάρα και αυτό βέβαια).

Δεν ξέρω τι να πω, ενώ συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις συμφωνώ με την πλειοψηφία, ή έστω την κατανοώ, στους theater σηκώνω τα χέρια ψηλά, έχω καταλάβει κάτι λάθος :dunno:

όντως :stuck_out_tongue:

+1

το μετροπολις τα εχει ολα. ειναι θεατρικο, τεχνικο, σου βγαζει εντονο συναισθημα.
ανοικει στα καλυτερα consept αλμπουμ ever, και πιο γενικα ειναι στα καλυτερα αλμπουμ που εχουν συνδραμει στην ιστορια της προγκ.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=1122 :-k

Metropolis pt. 2 πολύ ολοκληρωμένο, αλλά δική μου ιδιαίτερη συμπάθεια (ό,τι και να λέτε) είναι το Train of Thought. Μου αρέσουν τα σκληρά! 8)

Y.Γ. Α, και manos87, εσύ δε μετράς, εννοείται ότι θα προτιμήσεις concept album! :stuck_out_tongue:

Πιστευω οτι για να εχει ενας δισκος διθυραμβικες κριτικες, να αγαπηθει απο τον κοσμο και να θεωρειται το αποσταγμα της καλλιτεχνικης κορυφωσης του συγκροτηματος που το δημιουργησε, οφειλεται στην επιτυχια του δισκου στους μη-οπαδους… Για ενα οπαδο ειναι δυσκολο να ξεχωρισει τα αλμουμς του αγαπημενου του συγκροτηματος, αφου σε καθε ενα απο αυτα τον ολοκληρωνει με διαφορετικο τροπο… Εγω για παραδειγμα δεν καταλαβαινω γιατι το scenes of a memory (φυσικα και το λατρευω) να θεωρειται μακραν ο καλυτερος τους δισκος.

@Greywind: Δισκαρος το train. Και πολύ μεταλλικα επίσης.

Ε μα, όταν είναι κονσεπτ ο δίσκος, όσο να’ ναι είναι πιο ερωτεύσιμος :oops:

Awake…(και από κοντά το a change of seasons)…

Y.Γ Αυτό το scarred ειδικά,ακομα προκαλεί ανατριχίλες…

Την μαγεια που υπαρχει απο την πρωτη νοτα του δισκου δεν θα τη βρεις πουθενα και σε κανενα αλλο αλμουμ τους.
Μιλαω φυσικα για το Images and Words!!

Μετα υπαρχει το (ο Θεος να το κανει) EP. a change of seasons που ειναι και απο τα καλυτερα κομματια που εχουν γραψει ποτε!