Dream Theater

Προχθές βγήκε το εξώφυλλο

Η αποψη μου για τους dream theater ειναι οτι πραγματικα ειναι αξιολογοι μουσικοι και εχουν δουλεψει σκληρα για να πετυχουν αυτα που εχουν πετυχει αλλα κατ’ εμε οι τυποι δεν ειναι rock & roll (εννοωντας για τους αργοστροφους δεν βρισκονται μεσα στο πνευμα του rock & roll):band:

LIQUID TENSION EXPERIMENT — the instrumental progressive rock/metal project featuring DREAM THEATER members Mike Portnoy (drums), John Petrucci (guitar) and Jordan Rudess (keyboards) alongside progressive rock icon Tony Levin (bass) of KING CRIMSON and PETER GABRIEL fame — will embark on a short “10th Anniversary Reunion Tour” in June. Confirmed dates are as follows:

June 21 - Bethlehem, PA - NEARfest
June 23 - New York City - BB King’s
June 25 - Chicago, IL - Vic Theater
June 27 - Downey, CA - Downey Theater
June 28 - San Francisco, CA - Bay Area Rock Fest

Κωλόφαρδοι Αμερικανοί. :cry:

Αν και τεράστιος fan τους μόλις προχθές άρχισα να ακούω το Systematic Chaos καθώς είχα διαβάσει πολλές αντικρουόμενες γι’αυτό απόψειςι… δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα…

Το Systematic Chaos απλα γαμαει και ειναι απο τους καλυτερους δισκους των Theater! Εχει τρομερα εντονο συναισθημα και το παιξιμο για αλλη μια φορα ειναι τελειο! Οταν πρωτοβγηκε το ακουγα σερι για 1-1,5 μηνα!

Αλμπουμς σαν και αυτα ειναι οι λογοι που γουσταρω το prog!

πες τα…ο καθενας με το στυλ του! Αλλοι γουσταρουν αυτο το στυλ και αλλοι κοιμουνται…ετσι ειναι τα πραγματα!

Οσοι πιστευουν οτι το A change of seasons ειναι η κορυφαια στιγμή τους,να σηκωσουν χερι…(Για να δω αν τελικα μονο εγω το πιστευω…:lol: ).

Εγω εγω

Ευγε…:smiley:

Γραφικέ Davidian το Metropolis τα πατάει όλα χάμου :stuck_out_tongue: :lol:

Ποτε περασαν κιολας 10 χρονια απ το LTE…πω…

Το Μετροπολις τα παταει ολα χαμω.Οδοστρωτηρας!Ουγκ!

Ακυροι ολοι σας! Images and Words + Awake ειναι μιλια μακρια ρεεεεεεεε. :stuck_out_tongue:

Για μένα όλα είναι ισάξια εκτός του Falling Into Infinity και του 1ου τους.

Το Systematic Chaos albumάρα! Όσο βαρύ και όσο progressive χρειάζεται!

Και το “Falling…” δισκάρα είναι. Αυτό το “Trial Of Tears” δεν υπάρχει.

Ετσι. Το FIF παταω χαμου κατι πατατες τυπου Octavarium και Systematic Chaos. Tελος ρε!

Το “Falling Into Infinity” είναι αριστουργηματικό όπως και ότι δημιούργησαν μέχρι το Scenes… εξάλλου.
Τα υπόλοιπα είναι απλά τέλεια.

Περί Falling… όμως ο λόγος : New Millennium, Peruvian Skies, Burning My Soul, Trial Of Tears είναι ασύλληπτα έπη. Και είναι και ο Sherinian που είναι καταπληκτικός.

A, και το Systematic συνεχίζει να είναι μεγάλη δισκάρα. :slight_smile:

www.youtube.com/watch?v=dXtgOg1hvRc

Το Falling Into Infinity μόνο πατάτα δεν είναι, απλά σε σχέση με τα άλλα των Theater για μένα αποτελει έναν πολύ καλό δίσκο.

Πατάτα το Octavarium και το Systematic Chaos; 8O

Κομμάτια σαν τα Panic Attack, Octavarium, Dark Eternal Night, In the Presence of Enemies βάζουν άνετα κάτω ολόκληρες δισκογραφίες… 8)

Εμενα παλι μ’αρεσει το Train of Thought. :–

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

:bow: :respect: :bow2: :metal:

Ο δισκος απλα σπερνει …ο Χοκαμ επαιξε ενα ριφ στο τζαμ, αν θυμαμαι καλα απο το this dying soul…δεν ειμαι σιγουρος.

Αν αυτα ειναι πατατες τοτε δεν αξιζουν το 90% των γκρουπ που θα χαριζαν τα αρχιδια τους για να ειχαν γραψει δισκους σαν αυτους!!!:stuck_out_tongue: Αλλα τι να πει κανεις;;;