Dream Theater

Πρώτα απ’όλα, όσοι τους έχετε δει live, θα ξέρετε ότι τα παίζει ζωντανά μια χαρά τα τύμπανα το παλικάρι…
Δεύτερον, drum machine είναι εκτός απ’τον Ιάπωνα που του πατάς το κουμπί και παίζει τα πάντα, και κάτι ντραμς ηλεκτρονικά, που τα παίζει ανθρώπινο χέρι (όπως ακριβώς τα κανονικά) αλλά μπορείς και πειράζεις τον ήχο τους εκ των υστέρων όσο θες! Αυτά τα δεύτερα λοιπόν ,αν δεν μπορείς να παίξεις, δεν μπορούν κι αυτά. Απλό.
Τώρα ας μας ξεκαθαρίσει κάποιος όταν λέει drum machine τι ακριβώς εννοεί. Για το δεύτερο πιστεύω, με το οποίο δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά…

Έχει ειπωθεί πολλάκις στο παρελθόν ότι τα drums του Portnoy στο εν λόγω άλμπουμ ήταν triggered γιαυτό και ακούγονται έτσι.

Τώρα γιαυτό που λέει ο Ζαχαρόπουλος, τραβηγμένο ακούγεται, αλλά τι να πω, I dont have a damn clue.

μα δεν ειπε κανεις οτι δεν ξερει να παιζει…
αν ειναι δυνατον…
και δεν νομιζω να λεει πως απλα ηταν ηλεκτρονικα

Και εγώ δεν το νομίζω…Το ολο point του Ζαχαρόπουλου είναι “κοιτάξτε να δείτε, αυτό το ιστορικό άλμπουμ, μεταξύ άλλων και μνημείο τεχνικής, στο οποίο έπαιζε ο καλύτερος νέος drummer στον κόσμο τι είχε? Είχε drum machine στην ηχογραφηση”.

Να το παω παντως λίγο πιο παραπέρα. Προσωπικά αν με ρωτήσετε, αυτά τα triggered drums (παίρνω αυτό σαν δεδομένο και όχι τα περί drum machine) που ήταν τόσο της μόδας στα 80ς, έχουν γίνει ένα με το Images and Words, έχουν περάσει στην μυθολογία του, τα ακούς και λες εντάξει, Images and Words.

Χαρακτηριστικά όταν βγήκε η συλλογή των DT, όπου υπήρχαν τα Pull Me Under και Take the Time σε νεο remix με φυσικό ήχο snare, νταξει δε νομίζω να εδωσε και κανείς ιδιαίτερη σημασία. Ακόμη, οποιος θελει να βάλει τα ίδια τραγουδια τα βαζει απο το ΙΑW. Με τον παλιό ήχο είναι και bombastic ρε παιδί μου, δίνουν ακρίβεια τρομερή, είναι συνυφασμένα όπως προείπα με τον ήχο του αλμπουμ.

εμενα και να μαθω οτι ειναι απο εξωγηινο τα τυμπανα το ιδιο θα μου αρεσει το αλμπουμ…
οποτε…

παίζει κι αυτό να ισχύει, άλλωστε δεν έχουμε πειστεί ακόμη για τη γήινη καταγωγή του Portnoy:p

αργά ή γρήγορα θα απαντηθεί και αυτό, περί του I&W.

πίστευε και μη, ερεύνα
παρά
πίστευε και μη ερεύνα.

:yesmaster:

Τελικά ναι, υπάρχουν εξωγήινοι!!! 8)8)

#-o

Πριν χρησιμοποιησω για ακομα μια φορα βαρεις χαρακτηρισμους για τον γελοιωδεστερο συντακτη προγκ απο καταβολης του ιδιωματος,λεω να περιμενω τις συγκλονιστικες αποκαλυψεις του Τριανταφυλλοπουλου του Χαμμερ…

Ωστοσο οποιος θελει καποιες απαντησεις για το αν ειναι drum machine η οχι ας διαβασει το σχετικο κεφαλαιο της official βιογραφιας των Θηατερ,το lifting shadows του Rich Wilson,οπου ο Πορτνου και οχι μονο,μιλαει για ολους και για ολα.Αναλυει επισης το θεμα της παραγωγης του δισκου διεξοδικα και τους ομηρικους καυγαδες που ειχαν στο στουντιο κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης,οποτε θα καταλαβετε γιατι ακουγεται ετσι.Και οχι δεν ειναι drum machine.Ειναι απλα triggered(Συμφωνα με τον Πορτνου,τον παραγωγο και τους μηχανικους ηχου παντα,αλλα τι σκατα να ξερουν αυτοι…?)

Εγω δεν εχω ιδεα,παπουτσια γυαλιζω…

ΚΛΑΙΩ :lol:

Εμ… μην ορκίζεσαι :–

Ρε Hokam προφανώς και λέει ψέμματα εκεί μέσα…χαχα.

Μόνο που το θέμα δεν είναι να μειωθεί το Images And Words, αλλά ο ίδιος ο Mike Portnoy, όπως προκύπτει διαβάζοντας την “αποκάλυψη”.

Γιατί λέει τουλάχιστον αν δεν σας αλλάζει η γνώμη σας για το δίσκο, ας σας αλλάξει η γνώμη σας για τον Portnoy…

Εγώ προς το παρόν δεν μπορώ να πω περισσότερα.

http://www.last.fm/music/Dream+Theater/_/Pull+Me+Under+(2007+Remix)

Έτσι στα πρόχειρα ότι βρήκα.

Για remix σε triggered drums πολύ χλιαρή αποδοχή. Είμαι και μελος του φορουμ του πορτνοι εδω και χρόνια, τα ίδια είδα κι εκεί. Απλά ο κόσμος αυτο τον ήχο συνήθισε.

Εσένα να φανταστώ σου άρεσαν πολύ:)

Kαι ο Πορτνου να λεει ψεμματα,το αντιπαλον δεος της παραγωγης,o David Prater,ο οποιος και σερνει τα μυρια οσα στον Πορτνου για το παιξιμο του και οτι αναγκαστηκε να τριγκαρει τα τυμπανα γιατι δεν επαιρνε λεει σταθερο σημα,δε θα ειχε κανενα προβλημα να το αναφερει εστω και ως “φημη” προφανως.(εχει και την αποψη του Prater μεσα,οπως και ολων των εμπλεκομενων).Επισης οσοι το χουν διαβασει,μαλλον ηδη εχει αλλαξει η αποψη τους για τον Πορτνου,αλλα το οτι ειναι λιγο βλακακος σαν προσωπικοτητα ειναι γνωστο μεταξυ των φανμποηδων της μπαντας.

Τεσπα,οπως προειπα εγω παπουτσια γυαλιζω,απλα αναμενω και αναφορα της πηγης της"αποκαλυψης".

Ποιό είναι το θέμα ακριβώς αν ο Πόρτνοϋ δεν είναι καλός drummer ή αν το I&W δεν είναι τόσο καλό άλμπουμ; :stuck_out_tongue:

OK, μία μπάντα που επανερχόταν από σχεδόν τρία χρόνια χωρίς συμβόλαιο να παίξει τα ρέστα της με δεύτερο δίσκο σε πολυεθνική, μπορεί να μην είχε το μπάτζετ να ηχογραφήσει όπως θα ήθελε ιδανικά…
Και τι έγινε;
Eδώ άλλοι χρησιμοποιούν “μπλιμπλίκια” απροκάλυπτα και αποθεώνονται, μαθαίνουμε πως τα προηχογραφημένα φωνητικά είναι “επαγγελματισμός στο live” και άλλα τέτοια. Ποιός μπορεί σοβαρά να κατηγορήσει τους Theater για το I&W;
Mην τρελαθούμε… :roll:

Ποιος μπορει??

Ο Ζαχαροπουλος!Ο επαϊων του προγκ,ο μυστης της ελληνικης γλωσσας.

Δεν φταίει αυτός, όσοι διαβάζουν στο συγκεκριμένο περιοδικό οτιδήποτε εκτός από τον Κισατζεκιάν φταίνε…
…Που δεν ξέρω καν αν γράφει ακόμα, έχω να το πιάσω στα χέρια μου πολλά χρόνια… :roll:

Έστω και αν ισχύει. Ο Πορτνόυ γίνεται χειρότερος drummer μετά από αυτό?
Κύριε Ζαχαρόπουλα και σε άλλους δεν αρέσουν τα τελευταία των Theater αλλά δεν πετάνε λάσπη μ αυτόν τον τρόπο.

για να μη φαω και ξυλο…
εγω το ειπα γιατι το διαβασα και μου εκανε εντυπωση…
δεν το ειπα για να ανοιξει πολεμος…
ουτε για να μειωσω τους d.t.