Dream Theater

Sorry μάγκες που πετάγομαι αλλά ακόμα και αν ήταν Drum Machine στο συγκεκριμμένο άλμπουμ θα είχε καμιά σημασία? Ούτως ή άλλως προσωπικά πιστεύω ότι αυτά που έπαιξε εκεί τα ξεπέρασε σε επόμενους δίσκους και για αυτά δεν παίζει καμιά τέτοια βρώμα

ρε συ μαζί σου είμαι. εγώ διάβαζα με μεγαλύτερη αγωνία το Lifting Shadows από το Dirt, τι να λέμε τώρα…:lol:

[QUOTE=amazing_journey;892630][/QUOTE]

Ναι, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; :stuck_out_tongue:
Πλάκα πλάκα έχω καιρό να τα ακούσω και τα δύο απανωτά για να συγκρίνω, αλλά θυμάμαι πως όταν είχα πάρει το greatest hit, έλεγα πως είναι κρίμα να μην είχε ρεμιξάρει ολόκληρο το δίσκο ο Σέρλυ. Από την άλλη βέβαια, μία τέτοια παρέμβαση θα ήταν κατά κάποιο τρόπο αλλοίωση της ιστορίας. Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται…

Tωρα που εκανε αυτην την “αποκαλυψη” ο τριανταφυλλοπουλος του progressive, δε θα τολμησω να ξανακουσω το images and words…
Mακη, πες καμια απο τις γνωστες σου μαλακιες για το punk ή το sludge περισσοτερο γελιο εχεις εκει

Βασικά… είναι προφανές ότι ο ήχος των ντραμς (και όχι μόνο) στο I&W είναι κάπως πειραγμένος και όχι φυσικός,
Εξ αρχής δεν μου είχε κάνει καλή εντύπωση, παρόλο που το θεωρώ σπουδαίο αλμπουμ.

Ο ήχος στο best είναι πολύ καλύτερος. Μακάρι να γίνει κάποιο σωστό remaster στο I&W με ανάλογο ήχο. Δεν το θεωρώ παραχάραξη της ιστορίας το να αλλάξει κάποιος μια μέτρια παραγωγή.

Ασχετο… η έκδοση του When Dream And Day Unite που κυκλοφορεί τώρα στην αγορά είναι remastered?

Eγω γελαω περισσοτερο οταν αρχιζει τις ποιητικες μπουρδολογιες του στυλ"καθομαι ανερυθριαστα μονος αποψε βαυκαλιζοντας τις τελευταιες σταλες του κρασιου στο ποτηρι μου,ακροωμενος την μυσταγωγια της ανοιξιατικης πεμπτουσιας μεσα απο αναλογικα αυλακια φτιαγμενα απο πετρελαιο επεξεργασμενο πριν τριαντα χρονια" και να προσπαθει να συνταιριαξει στα καπακια τα συστατικα του Chianti με το Zheul των Shub-Niggurath.Ολα τα λεφτα.

:lol: Σωστος!!

Δεν έχω υπ’ όψη μου κάποιο επίσημο remastered για δίσκο των Theater. Ό,τι βρίσκεις στα μαγαζιά είναι η αρχική κανονική έκδοση. Ενδιαφέρον έχει αν σου αρέσει ο δίσκος να δεις το official bootleg dvd του “When Dream And Day Reunite”.

http://www.petrucciforum.com/forums/archive/index.php?t-3236.html

απο το 2004 λενε για αυτα τα triggered drums

:lol:

Πάντως, επειδή τον νοιάζομαι τον Βασίλη:-({|=, εύχομαι κάποτε να εκπληρώσει το παιδικό του όνειρο

να ξεπεράσει τον Ζουράρι:lol:

πες μου ότι έχει vinyl rips των Theater! :stuck_out_tongue:

Γενικά, μιλώντας με καλό φίλο που έχει γνώση διαφόρων θεμάτων, γέλασε και μόνο στην ιδέα και μου είπε ότι προφανώς δεν έχει ιδέα τι είναι το drum machine αυτός που το έγραψε.

__Expresso και Out, τσεκάρετε εδώ:

http://www.dreamtheater.net/disco_dreamtheater.php?s=wdadu

__Νομίζω πως με ένα απλούστατο search μπορεί κάποιος να το βρει και στο internet για να το ακούσει (γιατί να το βρει για αγορά… ζόρικο ή ακριβό μάλλον). :wink:

__Το είχα βρει κι εγώ και κάποια στιγμή πρέπει να βρω χρόνο να απολαύσω κάτι που αρέσκομαι να κάνω, να συγκρίνω τις δύο εκδόσεις. :slight_smile:

__Οσο για το θέμα που συζητάτε και έχει πολύ ενδιαφέρον, εγώ δεν ξέρω αν θέλω να περιμένω τις αποκαλήψεις του τυπά αυτού που πρώτη φορά (ευτυχώς! :lol:) ακούω γι’ αυτόν…!

__Με αυτά που λέτε, θα έχω πολύ καλύτερα πράματα να κάνω απ’ το να περιμένω να ανοίξει το στόμα του κάποιος ημιμαθής που νομίζει κιόλας ότι είναι γκουρού και έχει ερωτευθεί τη γλωσσοπλάστησα λαοπλάνα πένα του (:lol: :lol: :lol: -respect σε Hocam).

__Ποιό πολύ με καίει να μάθω αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά η βιογραφία των Theater (γιατί στα Ελληνικά διαβάζω πιο γρήγορα, άρα θα έχω λιγότερη αγωνία να το προλάβω να το διαβάσω όλο μονορούφι! :lol: -outshined style! :smiley: 8) :D).

[SIZE=“1”]υ.γ. awake… εκεί να δεις γέλια με γνωστά σούπερ-ντούπερ-βίνιλ-ριπς που… χάνουν στροφές (και “αργεί” η μουσική, όπερ έχουν μεγαλύτερη διάρκεια κάποιες νότες και αλλάζει -μιας και αλλάζει η ταχύτητα- και η τονικότητα μερικές φορές!! άσε, ΟΥΤΑ αυτά είναι “το φως το αληθινό” κι ας ορκίζονται κάποιοι… μα ποιό ήχο βρε καημένε, κοιτάς το δέντρο και το δάσος που σου έχει φύγει σε σημεία η ταχύτητα… κρίνε μόνος σου την κάθε περίπτωση διαφορετικά, αυτά γιατί κι εγώ την ψάχνω τρελά με την ποιότητα χρόνια και μου τα έχουν σπάσει με το πόοοσο τέλεια είναι ΠΑΝΤΑ τα βίνιλ ριπ… χχαχαχαχα, εδώ πήρε σε χιλιάδες μουσικοκριτικούς, παραγωγούς και πόσα άλλα χρυσα-audiophile & hi-end αφτιά πόσα χρόνια να καταλάβουν ότι ένας δίσκος του Miles είχε στη δεύτερη πλευρά του γίνει λάθος και τον ακούγαν όλο κατά ένα τέταρτο του τόνου της νότας (μισή της μισής, όπου μισή νότα, ένα ημιτόνιο δηλαδή είναι γερό φάλτσο) λάθος /φάλτσο! άσε… αυτά περί audiophile[/SIZE]

Δυστυχως δεν νομιζω να χει μεταφραστει και μαλλον δυσκολο το βλεπω μαν.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Aπο δω το αγορασα εγω.

http://www.dreamtheaterbook.com/

σε αυτο το site Λεει πως υπαρχει και μια εκδοση εκτος της limited, η Second Edition που ειναι
Some 40% longer than the original book, with over 450 pages of text

σσεελλλωωω και γωωωωω…:frowning:

Λές να κάνουμε καμία ομαδική παραγγελία?
Βασικά αυτή η δεύτερη έκδοση έχει επιπλέον υλικο για το BC&SL καθώς επίσης και για side projects των μελών της μπάντας… (Transatlantic κανεις?)

Άκουσα το Scenes… μετά από χρόνια…Μαγεία.Το ακούς και ξέρεις ότι ακούς ένα μνημείο της μουσικής.Απίστευτο.Ένιωσα όπως όταν το ανακάλυπτα,συγκίνηση…Έχει χαθεί αυτή η μαγεία,ότι και να λέμε.

Ρε Hokam , γιατι τοσο μισος για τον ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟ?
Τι εγινε σου εθαψε το συγκροτηματακι σου και παιρνεις εκδικηση τωρα θαβοντας τον απο φορουμ? Αμα εισαι μαγκας κανονιστε να τα πειτε προσωπο με προσωπο, αλλιως ΕΙΣΑΙ ΚΟΤΑ ΦΙΛΕ

ευτυχώς υπαρχει θεος…

εγω το ψηνω. να κλεισει μερος και ωρα. θα παλεψω εγω για τον χοκαμ.