Dream Theater

Βασικά ο Μike ήταν αυτός που ήταν τόσο ενάντια στο να παιχθεί το τραγούδι, o Rudess ειδικά είχε αναφέρει και παλιότερα ότι του άρεσε το τραγούδι, όπως και το wait for sleep το οποίο μάλιστα συμπεριέλαβε και στο δίσκο που έιχε βγάλει “Notes on a Dream”

προφανώς και περίμεναν να φύγει ο Mike γιατί αυτός είχε “απαγορέψει” το να το παίξουν live, θεωρώντας (και δικαίως) ότι είναι τραγούδι του Kevin Moore.

είχε πει πως αν είναι να το παίξουν κάποια στιγμή, θα έπρεπε να είναι με τον Kevin και τον είχε προσκαλέσει ουκ ολίγες φορές για το λόγο αυτό, αλλά ο Moore δεν το συζήταγε καν.

Ο συγγραφέας του Lifting Shadows είχε να λέει για την αγένειά του πάντως.

Ναι ρε παιδί μου, στο lifting shadows και σύμφωνα με παλιότερες δηλώσεις του Mike, ήταν δεδομένο ότι ήταν αρνητικός σε τέτοιο ενδοχόμενο. Απλά είναι λίγο ειρωνική η όλη φάση.

Το θέμα είναι ότι ο MP, μιλώντας για λογαριασμό όλων, δήλωνε ότι σε κανέναν από το συγκρότημα δεν άρεσε το τραγούδι, οπότε και δεν το παίζανε live.

Ο JLB χθες από τη σκηνή τον διέψευσε, λέγοντας ότι το θεωρεί πολύ καλό τραγούδι, όπως φυσικά και ο JR που το συμπεριέλαβε στη συναυλία.

Φαντάζομαι έχουμε να δούμε κι άλλα τέτοια… :stuck_out_tongue:

εγώ ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει ποτέ δήλωση του Portnoy ότι δεν του(ς) άρεσε το τραγούδι.

είχε πει πως αν ήξεραν πως ο Moore θα αποχωρούσε μετά το πέρας των ηχογραφήσεων δεν θα το συμπεριελάμβαναν στο άλμπουμ. Το θεωρούσε τραγούδι που είναι κομμάτι της ιστορίας των DT, αλλά άνηκε περισσότερο στον Moore παρά στους DT.

αυτό όταν λεει demo εννοεί απο εκείνες τις μέρες ή αργότερα?

[B]Kevin Moore’s Space-Dye Vest Demo [/B]

Από posts του Mike στο forum του:

[B]It’s a decent song, but it’s NOT “DT” at all…and if I had to make a list of the best DT songs in DT history, SDV would surely be at the bottom of my list (IMHO)

I think a big part of it’s mystique is the fact that we’ve never played it live, otherwise - I stand by my statement that we all really feel it’s incredibly overrated… [/B]

[U]Πηγή[/U]

[B]For the record, IMHO (and the rest of DT as well - coincidentally, we happened to be talking about it today as we were in Istanbul) - both Kevin Moore and Space Dye Vest are both very overrrated and get waaaay more acclaim, attention and credit than they deserve…[/B]

[U]Πηγή[/U]

Υπερεκτιμημένο λέει, όχι κακό :stuck_out_tongue:

Μην ξεχνάς ότι τους είχαν “σπάσει” λίγο τα ούμπαλα να το παίξουν live…

Επιτέλους δικαίωση!
Μετά από τόσα χρονια που φωνάζω πόσο κακόγουστοι είναι οι DT και πώς ένα και μόνο αξιόλογο (όχι απλά αξιόλογο - γαμάτο) τραγούδι έχουν (το SDV), έρχεται ο Πορτνόης να με επιβεβαιώσει αποκληρώνοντάς το.
Δεν καταλαβαίνουν τι ειναι καλή μουσική ούτε όταν κατά τύχη βρέθηκε μπροστά τους, αυτοί οι τύποι.

έχε χάρη που δεν έχω όρεξη ρε μπαγάσα.

μαλλον κανεις πλακα στον Outshined ετσι?

Όχι, είναι η άποψή μου (μη σου κάνει εντύπωση, δεν είμαι ο μόνος) απλά δεν μπαίνω στο τόπικ των DT να σας βάζω φυτιλιές γενικά. Και τώρα που το έκανα ζητάω συγνώμη, απλά άφορά ένα αγαπημένο μου τραγούδι και δεν κρατήθηκα. Ε, τσιγκλάω και τον Outshined λίγο.

Και ίσως ήμουν υπερβολικός. Υπάρχει άλλο ένα που μου αρέσει, όχι στο ίδιο επίπεδο βέβαια. Το Raise The Knife, τουλάχιστον όπως ακούγεται στο Score

wrong day σου είπα, δεν παίζει όρεξη να αντιδράσω.

όπως και να έχει, τουλάχιστον εσύ έχεις ακούσει έστω και λίγο και δεν σ’αρεσαν, εδώ έχουμε άλλους που λένε αυτά που λες, χωρίς να έχουν ακούσει καν.

αλλά όντως το SDV είναι ένα ακόμα εξαιρετικό DT κομμάτι, τίποτα περισσότερο.

Έχω ακούσει πολύ! Από το Images μέχρι το Octavarium (και με εξαίρεση το Train…) τα έχω ακούσει όλα.

Όταν έλεγα λίγο εννοούσα στο χρόνο που έχεις επενδύσει…:stuck_out_tongue:

Αν δεν έχεις λιώσει μέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια δεν έχεις ακούσει αρκετά…:stuck_out_tongue:

Μάνδρακα απ’ό,τι βλέπω το γούστο σου στη μουσική δεν είναι το ίδιο καλό με το γούστο σου στη μπάλα ε :stuck_out_tongue:

Ο Πορτνόης το μόνο που μου βγάζει είναι κόμπλεξ μιλώντας τόσο υποτιμητικά για το κομμάτι. Άλλο αν του’χαν σπάσει τα τέτοια να το παίξουν.

Το Space dye vest δεν ειναι απλα ενα ακομα καλο κομματι Dream theater.Ειναι το πιο φορτισμενο συναισθηματικα που εχει υπαρξει σε καποιον δισκο τους.Προσωπικα το θεωρω το καλυτερο τους κομματι και ειναι το αγαπημενο μου.

Φωνητικα δεν το λεει και ασχημα ο Labrie,για να το παιξεις στο πιανο ομως πρεπει να εχεις και το αναλογο συναισθηματικο υποβαθρο κατι που ο Rudess αμφιβαλλω πολυ αν το εχει.
Μα ειναι δυνατον να αρχιζει τα αρπισματα και σε αυτο το κομματι;Ενταξει ξερουμε οτι το εισαι ο καλυτερος τεχνικα πληκτρας αλλα τοσο μα τοσο δυσκολο να παιξεις μια μελωδια απλα και ομορφα;Μια μετριοτητα κατεληξε δυστυχως το κομματι.

Οσο για αυτα που λεει ο Portnoy ειναι αρλουμπες κατα την ταπεινη μου αποψη.
Δηλαδη το wait for sleep ειναι theater επειδη δεν εφυγε ο kevin τοτε ενω το Sdv δεν ειναι.Τρελλη λογικη :lol:

Ενταξει η αποψη μου ειναι οτι αν εκανα μια λιστα με τα καλυτερα τους θα το εβαζα αλλα τελευταιο ξερω γω γιατι για μενα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο 100% Dream Theater, αλλα το να λεει οτι Πορτνου αυτα τα σχολια ειναι οντως πολυ κομπλεξικο εκ μερους του.
Και ειναι ενα μαγικο κομματι και κρυβει μεσα του πολυ ατμοσφαιρα, παρολα αυτα προτιμω το wait for sleep.

  1. Το γεγονός πως ο Mike Portnoy θα το έβαζε τελευταίο σε μια λίστα με τα καλύτερα τραγούδια των Dream Theater, δε σημαίνει πως το θεωρεί (έστω) το χειρότερο από τα καλύτερα τραγούδια τους;

  2. Ο Jordan Rudess το κομμάτι το χαλάει δίχως έλεος. Δεν έχει καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Επίδειξη κάνει, δυστυχώς…

Γνωστό επίσης και ως “διασκευή”.

Λογικό βρίσκω το γεγονός ότι από τη στιγμή που στο live είχε πιάνο/φωνή, το πιάνο να παίξει κάτι παραπάνω από τη μελωδία του Moore, προκειμένου να γεμίσει ο ήχος. 7 λεπτά με 5 νότες επαναλαμβανόμενες θα ήταν μάλλον βαρετό.