Dream Theater

Εντάξει, η δήλωση του Πορτνόυ γελοία ε. Έχει δίκιο βέβαια στο οτι το space dye vest δεν είναι ασφαλώς τυπικό Theater τραγούδι, κάθε άλλο, κανείς εξάλλου δε το θεώρησε ποτέ τέτοιο. Και φυσικά το τραγούδι αυτό είναι Kevin Moore, όχι Theater στην ουσία.

Αλλά, α ρε Μάικ. Πίστεψε με, δε θα τους χάλαγε καθόλου τους Theater, με την επιδειξιομανία και την μεγαλομανία τους να είχαν περισσότερα τέτοια, συναισθηματικά όσο δε πάει άλλο και προσωπικά τραγούδια (όχι οτι δεν έχουν εδώ και κεί κάποια - απλά το Space Dye Vest έχει καθιερωθεί στις συνειδήσεις του κόσμου χρόνια τώρα ως η κορωνίδα αυτών των τραγουδιών τους, και ως μια απο τις πιο σπαραξικάρδιες μέταλ μπαλάντες των '90ς - και αυτό καμία δήλωση του Πόρτνου δε μπορεί να το αναιρέσει).

Κάντε κάτι για να παράγετε μουσική όπως εκείνη που φτιάχνατε στα 90ς λοιπόν κύριοι, μπας και ξεφύγετε απ’το τέλμα, και αφήστε τις πολλές δηλώσεις.

Κακή εκτέλεση. Καλύτερα που δεν το έπαιζαν λαηβ.

Θα συμφωνησω.Ισως με full band θα ακουστει εμφανως καλυτερα,αλλα γενικα ο Rudess αν δεν παπαριασει δεν μπορει.Βεβαια ειναι χαρακτηριστικο του προσωπικου του στυλ αυτο με τα πολλα αρπισματα κτλ,οποτε το καταλαβαινω εν μερει.

Ε, κι αυτό που είπα είναι γνωστό επίσης και ως “γνώμη”: η “διασκευή” (το από ποιο σημείο και μετά τώρα μπορεί να θεωρηθεί ως “διασκευή” η εκτέλεση ενός τραγουδιού από το ίδιο το συγκρότημα που το έγραψε είναι ένα ζήτημα) αυτή είναι φλύαρη.

Πόσα όργανα έχει δηλαδή η αυθεντική εκτέλεση πριν το τέλος;

Εξάλλου, τόσες ακουστικές εκτελέσεις διαφόρων κομματιών διαφόρων συγκροτημάτων έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς και δεν είναι καθόλου βαρετές, ούτε καν με μια κιθάρα, πόσω μάλλον με πιάνο που είναι πιο γεμάτο όργανο…

Τέλος είναι λογικό να μην αρέσει το τραγούδι στον Portnoy, καθώς δεν μπορεί να κεντήσει στο drum kit του πάνω στο συγκεκριμένο…

Ο ορος διασκευη ειναι σωστος αλλα ο τυπος εχει αναλωθει στο να παιζει γρηγορα που εχει γινει σχεδον αυτοσκοπος του οποτε χανει το νοημα και την ουσια. Οχι βεβαια οτι ειναι κακος, εμενα μου αρεσει απλα ισως θα ηταν καλυτερα να προσπαθουσε να βγαλει ουσιαστικες μελωδιες και οχι απλα γρηγορο παιξιμο.

Και επιπλεον αν το επαιζε ο κεβιν οπως θα το επαιζε με τις τρεις η δε ξερω ποσες νοτες του και με παθος οπως αρμοζει του κομματιου καθολου βαρετο δεν θα ηταν

Μεγας κομπλεξαρος ο ΠΟΡΝΟϊ με το να σνομπαρει SDV + Moore. Tο κομματι ειναι μεσα στα 5 κορυφαια τους σιγουρα και η θεση του Μουρ ειναι χηρα. Τοτε ειχαν εναν μουσικο και συνθετη συναισθηματικων στιχων και μουσικης και τωρα εχουν εναν που παιζει παπαδες.

Χωρις να υπερβαλλω αυτην την φορα και κατανοωντας την “αγανακτηση” του Μεγαλου Ηγετη, ο κοσμος μπορει να του τα ζαλιζει για τον Μουρ γιατι αποτελουσε δυναμικοτατο μελος στην συνθεση και εκτελεση των δυο καλυτερων τους αλμπουμ. Τωρα γιατι και ο Μουρ κρατησε τετοιο μανιατικο και το επαιζε τοσο δυσκολη…

Παιδια σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω κατι.
Στη συναυλια των dream theater στο beach volley το 2005(Φαληρο), πριν βγουν στη σκηνη κ στο διαλειμμα που καναν, επαιζε απ τα ηχεια ενα γκρουπ που διασκευαζε κομματια των theater σε στιλ μπαλαντας.
Ειχα διαβασει καπου το ονομα αλλα το ξεχασα.
Ξερει κανενας το ονομα του ,γιατι δεν μπορω να το βρω???(ηταν μπαντα που διιασκευαζε μονο theater αν θυμαμε καλα)

Λεγονται Pipo&Elo.Ειναι απο Γαλλια νομιζω και εχουν κανει αρκετες ακουστικες διασκευες στους Theater.

http://pipoelo.free.fr/welcome.php

Ναι αυτοι ειναι.
Δε το βρισκα με τιποτα.
thanks.

Πρίν λίγο μίλησα με τον LaBrie στο chat του FB και μου είπε ότι θέλουν πολύ να έρθουν Ελλάδα για live και ότι ήδη το έχουν καθυστερήσει. Για να δούμε.

Ποια Ελλάδα ρε, για τον drummer τον ρώτησες; :stuck_out_tongue:

Ελα μωρε κλαιν, ρολο διεκπεραιωτικο θα εχει αυτος που θα παρουν ετσι οπως το βλεπω εγω οποτε πλεον δεν καιγομαι και τοσο πολυ να μαθω. Νταξ θα μας πουν καποτε…

Φαντάζεσαι πόσοι τον ρωτάνε?Και να τον ρωτούσα δεν θα μου έλεγε οπότε ήταν άχρηστο. Εμένα για live με ενδιαφέρει γιατί έχουν να έρθουν από το 07 και απ’ότι μου είπε κάτι ψήνεται για φέτος.

Παιδια δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα κρατατε μικρο καλαθι σχετικα με το live στην ελλαδα. οι dt μπορει παγκοσμιος να κερδιζουν κοσμο και δημοτηκοτητα αλλα στην ελλαδα χανουν ολο και περισσοτερο. ο ελληνας φαν ειναι κολλημενος σε πεντε μπαντες και τελος. maiden, motorhead, metallica, priest, sabbath και τελος. επιπλεον υπολογιστε οτι οι dt πλεον ειναι μια ακριβη μπαντα για τον διοργανωτη. ξερω (νομιζω μπορει να το επιβεβαιωσει και ο Outshined) οτι υπηρξε εταιρια που ηθελε να φερει το πακετο προ διετιας dt opeth αλλα του φανηκε ακριβο συναμα με την δημοτηκοτητα τις μπαντας (ενω σε ολο τον κοσμο ηταν νο 1 να θυμησω) που στην ελλαδα επεφτε. δυστηχως εκεινη την χρονια ηρθαν μονοι του οι opeth εαν θυμαστε!:(:frowning:
επισης δεν θελω να του δω 50 λεπτα σε καποιο φεστιβαλ. δεν ειναι dt αυτο. και εγω εχω μεινει με τελευταια πραγματικη αναμνηση το 2007 αλλα το 2005, 2002, 2000, 1998 δεν συγκρινονται.

τελοσπαντων αφηστε να δουμε drummer και υπαρχουν και αλλες πορτοκαλιες (χωρες) να τους δουμε.

για μένα η theater σταματάνε στο metropolis II από εκεί και πέρα χάσανε το νόημα (προσωπική άποψη πάντα) έπαψαν να βγάζουν ουσιώδη δίσκους… και μέσα σε ένα δίσκο με 10 (τυχαίος αριθμός) κομμάτια να είναι ουσιώδη τα 2 είναι αποτυχία…

και ξαναλέω προσωπική άποψη πάντα…

σεβαστη 100% η αποψη σου αλλα η περιπτωση σου ,ειναι αυτο που ελεγα παραπανω. μετα απο αυτον τον δισκο οι dt εγιναν παγκοσμιως τεραστιοι ενω στην ελλαδα αρχισαν να μικραινουν#-o#-o

Με κάτι Train Of Thought και Systematic Chaos τι περίμενες, να μεγαλώνουν;

Η εμπορική απήχηση (συνήθως) δεν συμβαδίζει με την καλλιτεχνική ποιότητα. Είναι κοινά αποδεκτό ότι τα τελευταία χρόνια ενώ το κοινό των DT μεγαλώνει, οι πωλήσεις αυξάνουν κλπ., η ποιότητα των δίσκων τους είναι μάλλον σε καθίζηση.

Ίσως και οι ίδιοι οι DT να συμβιβάστηκαν ή να προσπάθησαν να γίνουν πιο προσβάσιμοι στις μάζες προκειμένου να πετύχουν την εμπορική άνοδό τους.

Ε όχι και “καθίζηση” … μου φαίνεται ότι οι πάντες έχουν υπερβολικές απαιτήσεις λες και μας χρωστάνε κάτι ας πούμε οι θήατερ, να βγάζουν συνέχεια δίσκους της απήχησης και της καλλιτεχνικής αξίας ενός I&W ας πούμε. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται να του αρέσει κάποιου η μπάντα όλα αυτά τα χρόνια και να θεωρεί δίσκους όπως το Octavarium ας πούμε “κακό” ή εν πάσει περιπτώσει αμφισβητούμενης ποιότητας.

Τα ίδια λέμε κάθε φορά, στουντιακά σίγουρα δεν πλησιάζουν τα μεγαλεία του παρελθόντος αλλά μην λέμε και υπερβολές που παραπέμπουν σε “ψαγμενίστικη” λογική (“ε μωρέ ποιοι θήατερ τώρα, η αλήθεια πλέον στο προγκ βρίσκεται στους τάδε”). Άλλωστε έχουν τόσα χρόνια στις πλάτες τους, λογικό είναι να έχουν κορεστεί ως ένα βαθμό, αλλά δραματικές εκπτώσεις στην ποιότητα δεν κάνανε ποτέ. Δείτε πού βρίσκονται και οι (επίσης τεράστιοι) Queensryche ας πούμε.

Για τον ντράμμερ πλέον δεν περιμένω ν’ακούσω τίποτα, όταν τους καυλώσει να μας πουν και μας πλέον, ευχαρίστως ν’ακούσουμε. :stuck_out_tongue:

Βασικά απ’όσα έχω υπόψιν μου αυτοί είναι ανάμεσα στους πιο αγαπητούς δίσκους στο ελληνικό κοινό τους, ειδικά το ΤοΤ (μάντεψε γιατί … :p). Και εν πάσει περιπτώσει, μια χαρά δίσκοι είναι αμφότεροι, κακούς δεν τους λες με τίποτα.

ολόκληρο [U]άρθρο[/U] είχα γράψει κάποτε για το αν οι Theater μεγάλωσαν ή μίκρυναν την προηγούμενη δεκαετία…:stuck_out_tongue:

η αφορμή ήταν αυτό που λέει ο petpanag πιο πριν (για να τον επιβεβαιώσω). Οι DT δεν “έβγαινε” να έρθουν στην Ελλάδα και ήρθαν οι Opeth μόνοι τους, όταν περιόδευαν μαζί (και με τους Bigelf βεβαίως).

Κοινώς οι Theater για να βγουν ήθελαν τουλάχιστον 5-6 χιλ. κόσμο (στην υπόλοιπη ευρώπη τόσα και περισσότερα έκοβαν άνετα) που εδώ δεν υπάρχει. Αν υπάρχει οριακά, ποιός θα πάρει το ρίσκο;

Δείτε και τους Rush. Κατ’εμε θα μάζευαν 5-6 χιλιάδες που θα ήθελαν πραγματικά να τους δουν και 2-3 “επισκέπτες” που θα τους τράβαγε το ιστορικό του ονόματος, η φασαρία που θα γινόταν κλπ.

Τέλος, δείτε όλες τις ιστορικές μπάντες και θα καταλάβετε πως δεν είναι όλες οι περίοδοι το ίδιο σημαντικές ή δημιουργικές. Το ότι το “Train Of Thought” δεν είναι το ίδιο καλό με το “Awake” πχ δεν το κάνει λιγότερο καλό άλμπουμ από ότι είναι. Ξέρω γενιά οπαδών που δημιουργήθηκε από αυτό το άλμπουμ. Τεσπα, δεν ξαναλέω τα ίδια, τα έχει το άρθρο…:stuck_out_tongue: