Dream Theater

Μα γι’ αυτό τους κρίνουμε αυστηρά ρε Ίαν. Επειδή έχουν υπάρξει πραγματικά τεράστιο συγκρότημα. Ε, τι πίπες είναι αυτές που μας σερβίρουν τώρα; Μη βγάζεις δίσκο καθόλου, γάμα το, βγες περιοδεία για τα 20 χρόνια του Scenes και τα 25 του Awake ξέρω 'γω…

1 Like

Εγώ δεν παρακολουθώ τους Θηατερ και έχω σοβαρές ελλείψεις στη μουσική τους

Αλλά έχω το εξής ερώτημα. Θεωρείτε ότι βγάζουν δίσκους απλά για να βγάλουν, για την συντήρηση, ή έχουν κάτι να πουν το οποίο κρίνετε ότι δεν είναι καλό;;; Ή δεν είναι καλή η κατεύθυνση που έχουν πάρει;;

Ego theoro to proto, den pistevo oti exoun kati na poun edo kai 7 xronia. To Dramatic Turn eixe kati na pei giati efyge o Portnoy. Meta… to xaos. Kai eixan pesei kai se pagida “kathe 2 xronia disko” kai sta 2000s, kai gia auto efuge o Portnoy.

3 Likes

Αν είναι να βγάζεις δίσκο επειδή το θεωρείς εμπόρευμα και όχι τέχνη και “πρέπει” να βγάλεις το Χ χρονικό διάστημα… δεν πρόκειται να λειτουργήσει σαν μέθοδος

Οι μόνοι είναι που το κάνουν;

1 Like

Για την ακρίβεια ελάχιστοι ΔΕΝ το κάνουν

Και δυστυχώς είναι απόλυτα λογικό και το σέβομαι ως ανάγκη να έχεις λόγο να βγεις περιοδεία που είναι το μοναδικό που τους δίνει αξιοπρεπές εισόδημα

Είχα ποστάρει κάποτε και την άποψη του Misha Mansoor που έλεγε ότι δεν μπορούν να θεωρήσουν την μπάντα την μοναδική πηγή εσόδων γιατί έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα

Απ την άλλη οι Θηατερ είναι άλλο στάτους. Γίνεται και αυτό που λέτε. Να βγουν για τα ΧΨΖ χρόνια ενός εμβληματικου δίσκου

1 Like

Από τους μεγάλους, οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι Megadeth. Αν ο Mustaine αντί να έχει βγάλει 500 δίσκους μετά το 2000 είχε βγάλει μόνο 3, θα ήταν πάρα πολύ καλύτερα. Από το να μπουκώνει κάθε δίσκο με σαβούρα απλά για να φτάσει τα 45-50 λεπτά, ας περίμενε μέχρι να έχει σοβαρό υλικό.

1 Like

Ακόμα και αυτός θα χαθεί και θα ξεχαστεί αν δεν βγάλει δίσκο. Είναι σκληρή η βιομηχανία

Σαν πιο ρομαντικός με ενοχλεί αυτό. Καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αλλά κάνει ζημιά στην υστεροφημία σπουδαίων μουσικών ( ασχέτως χαρακτήρων έτσι; άλλο κομμάτι)

Όπως ξεχάστηκαν άλλοι σπουδαίοι όπως ο Jake E Lee πχ έτσι θα χαθεί και ο Zakk Wylde αν δεν βγάλει κάτι κοκ

Ειδικά αν έχεις ένα σερί 2-3 δίσκων και έχεις χτίσει ένα αξιοπρεπές όνομα που σε κάνει μεσαίου βεληνεκούς, εκεί το βάρος είναι μεγάλο και βγάζουν για να βγάλουν

2 Likes

Εν τω μεταξυ, σα σημερα και σαν αυριο πριν 16 χρονια ηταν οι υπερσυναυλιαρες του 2002. Τι ειχαμε ζησει και τοτε…

3 Likes

Που να ξέρω, πόσο είστε όλοι εσείς ρε θείοι;; :joy:

11 χρόνων ήμουν το 2002

4 Likes

Eytyxos eixa paei mono stin proti :sunglasses:
Etsoukse vevaia ligo pou exasa Glass Prison, Misunderstood, Peruvian Skies kai Surrounded.

πωπω θυμαμαι τους ειχα δει 1η φορα το 2005 Θεσσαλονικη που επαιξαν 3 ωρες…τι live-αρα ηταν!

βλεπω και μετα απο τοσα χρονια τι ειχαν παιξει και ηταν ωραιο το σετλιστ…

2 Likes

Όντως ήταν ένα από εκείνα τα live που “δεν χάνονται” – αν και κάνανε μια ζαβολιά, την δεύτερη μέρα το setlist δεν ήταν 100% διαφορετικό όπως είχε διαφημιστεί, υπήρχε ένα τραγούδι κοινό με την πρώτη!

Θυμάμαι επίσης, πως όταν πήγε να προλογίσει ο Λαμπρής το The Great Debate και πλάτιαζε, κάποια στιγμή το έκοψε μόνος του λέγοντας “τι κάθομαι και σας λέω, αφού δεν καταλαβαίνετε τίποτε έτσι κι αλλιώς”!
Και φυσικά, τρελός ενθουσιασμός όταν φάνηκε το banner με το Number of the Beast, με την jazzy διασκευή στο Gangland να μην είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη - πάντως σοφή κίνηση να “πειράξουν” το λιγότερο κλασικό κομμάτι.

Ήταν ακόμη στα καλύτερα τους τότε οι DT!

2 Likes

Βγαζουν δισκους γιατι ακομα εχουν εχουν να δωσουν καλο υλικο δεν βγαζουν για να βγαλουν οπως metallica ξερω εγω δεν καθονται και βγαζουν δισκους της προκοπης μετα απο 20 χρονια παλι

Πολύ ώριμη συμπεριφορά για 7 χρονών.

2 Likes

Φίλε σόρρυ, δεν κατάλαβα Χριστό.

2 Likes

Ενω να μπανεις και να κραζεις στο thread των DT ειναι ωριμο. Πηγαινε πανω και δες στα σχολια . Τα ιδια ατομα που γραφουν για τους Metallica και αμα τυχον τους πει τιποτα κακο πεφτουν να σε φανε… Για τετοια ωριμοτητα μιλαμε

1 Like

Με βασικη διαφορα το οτι για τους Metallica τα λεμε οι ιδιοι στο αλλο θρεντ οτι εχουν βγαλει εναν πολυ κακο δισκο (St. Anger) και εναν με προβλημα στον ηχο και στις διαρκειες των τραγουδιων (Death Magnetic) τα τελευταια 15 χρονια.

Χιλιες φορες να μη βγαζει δισκους μια μπαντα ή να βγαζει εναν κακο αλλα ειλικρινη, παρα να βγαζει υποχρεωτικα καθε 2 χρονια δισκο γιατι ακολουθει εναν ψυχαναγκαστικο κυκλο με το σχημα δισκος-προμοσιον-περιοδεια. Στην τελικη, μην κατηγορεις εμας, τα παραπονα σου στον Portnoy, που ζητουσε απο την μπαντα να μπει για λιγο στον παγο, επειδη το ειχαν κουρασει και ειχαν φτασει σε τελμα:

Σε αλλες συνεντευξεις (πολλες) της εποχης 2010-2011, λεει επισης πως ηθελε αυτο το απαραιτητο διαλειμμα, γιατι ενιωθε πολυ καιρο πως η μουσικη που βγαζουν οι Dream Theater εχει χασει πλεον τη μαγεια της, και ειναι λιγο μπαγιατικη.

Απο κει και περα, οι αποψεις μας για τους Dream Theater νομιζω πως εχουν διαμορφωθει (και αλλαζουν διαρκως) μεσα απο μια πορεια 20-25 χρονων. Φετος συμπληρωνονται 22 χρονια απο τοτε που αρχισα να ακουω Dream Theater προσωπικα, και τα δυο απο τα τρια με Mangini απλα δε μου κανουν, τι να γινει. Μακαρι το επερχομενο να ειναι καλυτερο, γιατι χειροτερο ειναι λιγο δυσκολο ομολογουμενως, αλλα ποτε δεν ξερεις.

2 Likes

Ευτυχώς, είχα πάει και στις δύο. Είχα κάνει τον γραμματέα στις διπλές δημοτικές-νομαρχιακές εκλογές του Οκτωβρίου και με τα λεφτά είχα πάρει τα εισιτήρια… Το δεύτερο βράδυ είχαν ανοίξει οι ουρανοί. Με είχαν αφήσει Καλλιμάρμαρο και είχα πάει Ρόδον με τα πόδια από εκεί, μέσα στα νερά. Ευτυχώς δεν έχασα λεπτό από το live - ένας φίλος μου είχε χάσει την πρώτη ώρα. Επίσης, 3-4 μέρες πριν είχα σπάσει τη μύτη μου στο 5x5 και είχα πάει στις συναυλίες με νάρθηκα - ευτυχώς το πρήξιμο είχε υποχωρήσει και το μελάνιασμα της μάπας μου είχε γίνει κιτρινίλα :joy:. Τεράστιο διήμερο.

Ένα μέρος από το 6oIT, εντάξει, τους το συγχωρήσαμε εύκολα :grin:!

4 Likes

Ε, οι περισσότεροι είμαστε “too old to rock ‘n’ roll” :stuck_out_tongue:

Για Theater 00’s εξακολουθώ να πιστεύω ότι το “Systematic Chaos” είναι πολύ καλό. Γενικά το πρόσημο εκείνης της δεκαετίας ήταν θετικό με την - αναμενόμενη για κανονικούς ανθρώπους - κούραση και τη σταδιακή απώλεια του στοιχείου της έκπληξης. Πλέον μπορούμε να πούμε ότι ο Portnoy είχε δίκιο τότε.

Προσωπικά δεν περιμένω κάτι από το νέο άλμπουμ, αλλά θα το ακούσω με θετική προδιάθεση. Όση μου έμεινε αφού είδα τη φάτσα του LaBrie (και το “κακό” φρύδι) στη νέα φωτογραφία της μπάντας :joy:

4 Likes