Dream Theater

μου αρεσει πολυ ο ρυθμος που εχει γενικα σαν κομματι αλλα και το φουλ εμπορικο-κολλητικο ρεφραιν του…

Προτιμώ την You or me έκδοση.

Για αυτό ακριβώς γαμάει :slight_smile: Ντάξει ξέρουμε ότι έβαλε χέρι ο Ντεσμοντ και για αυτό δεν το παίζουν, αλλά δεν πειράζει, το κομμάτι γαμάει έτσι όπως είναι :slight_smile:

1 Like

ναι οντως το εχουν αναφερει πολλες φορες σε συνεντευξεις οτι εχουν θεμα με αυτο…
ας μην τον αφηναν απο την πρωτη στιγμη να το “πειραξει”…το αποτελεσμα ομως δικαιωνει τον Desmond οποτε ειναι κριμα να ειναι τοσο υποτιμημενο…

Το ρεφρεν του You Not Me οπως βγηκε στον δισκο ειναι για μενα κλασεις ανωτερο απο το demo, το οποιο μου αρεσει συνολικα παρα πολυ ουτως ή αλλως. Δεν ειναι στα 2-3 τοπ τραγουδια μου απο το αλμπουμ, αλλα θα ελεγα πως ειναι αυτο που μου θυμιζει Awake περισσοτερο απο ολα. Ακομα και το τελευταιο του λεπτο εχει την ιδια ακριβως νοοτροπια με το Mirror.

Μια κουβεντα που ειχα με τον @plex27 με εβαλε σε mood για FII εδω και μερες, οποτε κατεληξα να ακουω Dream Theater μετα απο κανα χρονο… φοβερη δισκαρα οπως και να χει. Καπως ετσι θα κατηγοριοποιουσα τα τραγουδια προσωπικα (βαζω και τα 5 b-sides):

Αριστουργηματικα
New Millenium
Peruvian Skies
Hell’s Kitchen
Lines In The Sand
Trial Of Tears
Speak To Me

Εξαιρετικα
You Not Me
Hollow Years
Take Away My Pain
Raise The Knife
The Way It Used To Be

Πολυ Καλα
Burning My Soul
Just Let Me Breathe
Anna Lee
Cover My Eyes
Where Are You Now

2 Likes

To Speak To Me θεωρώ μεγάλο κρίμα που δεν μπήκε στο δίσκο.
Ειδικά σε αυτή την εκτέλεση, είναι πολύ όμορφο.

Ακούς τα b-sides τους και βλέπεις πόση μεγάλη έμπνευση είχαν κάποτε… Και με πιάνει ακόμα μεγαλύτερη απελπισία όταν σκέφτομαι τι δίσκους έχουν βγάλει από τότε που έφυγε ο Portnoy (πλην του Dramatic).

4 Likes

Εχει κανεις την ορεξη και υπομονη να κατσει να δει 35 λεπτα συνεντευξης να μας πει αν εχει κανα αποσπασμα απο κανα καινουριο τραγουδι, και να δωσει και κανα time stamp ισως? Το βαμμενο μαλλι του Λαμπρι, το μουσι του Πετρουτσι και η βουρτσα του Τζορνταν καθιστουν αδυνατο το να μπορω να δω πανω απο μισο λεπτο :stuck_out_tongue:

Ενας θεουλης λεει στα σχολια οτι ο Μαηανγκ ειναι μαλλον πεθαμενος μετα το Dramatic Turn Of Events (μαλλον επειδη δεν ακουγεται πουθενα το μπασο του) και πως ειναι μαριονετα —> τρελο Σαββατοκυριακο στου Πετρουτσι :joy:

Ακούγεται ρε.

Αν δεν άκουσα λάθος, στο Pt 1 λένε ότι είχαν κλείσει το studio για 2 μήνες για να γράψουν το album και το τελείωσαν σε 18 μέρες. Αυτό δε ξέρω αν είναι καλός οιωνός.

Καλο (νοτ)

Καπου σε καποιο αρθρο ειχα διαβασει πως πηγαν στο χωρο που φαινεται στην συνεντευξη, που ειναι κατι σαν μια τεραστια καλυβα, και εμειναν μαζι προκειμενου να γραψουν το αλμπουμ πιο παραδοσιακα, και να περασουν χρονο μαζι σαν φιλοι κτλ… και τελικα το τελειωσαν σε 18 μερες. Γελαει ο κοσμος λιγακι .

Το Train Of Thought σου άρεσε;

1 Like

Οχι

1 Like

Έπρεπε να κάτσουν κανα δίμηνο για να εισαι ικανοποιημένος εσύ τι άλλο θα γράψατε :joy::joy::joy:

2 Likes

Και το tracklist:

  1. Untethered Angel (6:14)
  2. Paralyzed (4:17)
  3. Fall Into The Light (7:04)
  4. Barstool Warrior (6:43)
  5. Room 137 (4:23)
  6. S2N (6:21)
  7. At Wit’s End (9:20)
  8. Out Of Reach (4:04)
  9. Pale Blue Dot (8:25)
  10. Viper King (4:00) (Bonus Track)
1 Like

Μπα, παρήγορο ότι δε θα φτάνει ψυχαναγκαστικά τα 80 λεπτά. Για να δούμε.

Κοιτα δω τιτλους, παλι μαλακια αλμπουμ θα βγαλουν

Εχετε προβλημα μεγαλο

4 Likes

θέλω από κάποιον θαρραλέο να κάνει ανάλυση-εκτίμηση track by track , καθαρά βάσει τίτλων :joy::stuck_out_tongue:

1 Like