Dream Theater

Μικρή η διάρκεια των τραγουδιών , μούφα άλμπουμ θα είναι σαν το Falling into Infinity.

Untethered angel, ατμοσφαιρικο prog σε στυλ metropolis pt2,
Paralyzed: heavy/thrash κομμάτι με nu metal στοιχεία και άγρια φωνητικά.
Fall Into The Light, μπαλαντοειδές σε στυλ metropolis pt2
Barstool Warrior, τραγούδι με αναφορές στον Portnoy
Room 137, μπαλάντα σε στυλ FII
S2N, progressive/power δυναμίτης σε στυλ Queensryche/Rush/Maiden
At Wit’s End, επικό prog
Out of Reach, άλλο ένα ατμοσφαιρικο
Pale Blue Dot, επικό κομμάτι με συμφωνικά στοιχεία.

1 Like

θυμιζεις ενδοξες εποχες με το αλμπουμ των maiden που θα εβγαζαν εκεινη την εποχη… :stuck_out_tongue:

Poly kales diarkeies tragoudion, pleon den thelo ena soro 10lepta apo tous DT, alla oute kati san to Astonishing (POTE KSANA). 61 lepta einai mia kali diarkeia pantos nai.

Ελεος ρε οχι αυτη την γραμματοσειρα στους τιτλους παλι παπαρια θα ειναι το παραεπομενο άλμπουμ

1 Like

Αυτα ειναι δικες σου τακτικες,δεν σ κανω την χαρη

Δε θυμαμαι να εχω κανει κατι τετοιο ποτε, αλλα συνεχισε να τρολλαρεις σε αυτο το θρεντ.

Summoned, θα πάει κανείς να τους δει εξωτερικό;

Κάτσε να δούμε πρώτα μην έρθουν αυτοί στο εσωτερικό…

…just kiddin’. Δύσκολο το βλέπω.

1 Like

Θα παω εγω ναι, γιατι ρωτας?

Ε μπορει να το προκαλεσες δεν θυμαμαι ακριβως , ενα αστειάκι εκανα επειδη βγηκε “σκουπιδι” η δουλεια πριν καν ακουστει…δεν χρειάζεται να σπαμαρουμε κ αλλο εδω.

Υπάρχει μια παράμετρος που δεν μπορώ να ξέρω πόσο ρόλο παίζει, αλλά είναι ίσως η μοναδική που με κάνει να αισιοδοξώ και αυτή είναι το ότι το άλμπουμ το βγάζει η Inside Out.

Από την μια θεωρώ πολύ δύσκολο μια μπάντα σαν τους DT να δέχεται επιρροές ή καθοδηγήσεις οποιουδήποτε είδους, από την άλλη ξέρω ότι οι άνθρωποι της IO έχουν γνώση και άποψη επί των κυκλοφοριών τους και 100% δεν διστάζουν να είναι ειλικρινείς και να πουν αυτό που πιστεύουν στους καλλιτέχνες τους, πριν βγει μια νέα δουλειά.

1 Like

Αν πας όντως τη μέρα του λάιβ και δεν το χάσεις, να μου πάρεις μπλουζάκι.

Το ότι φεύγουν απο RR είναι όντως καλό, αλλά από την άλλη, σε μια μπάντα σαν τους Θίατερ δεν μου φαίνεται ότι επηρέασε στο ελάχιστο τον ήχο τους.
Οπότε ότι είχαν στο μυαλό τους, θα το βγάλουν.
Ας ελπίσουμε ότι θα είναι κάτι θετικό και θα βγουν από μόνοι τους από τον προκατ ήχο και ιδέες που έχουν πέσει μόνοι τους εδώ και κάμποσα χρόνια.

To είπαν και οι ίδιοι πάντως ότι “αφησαν” άτομα (και κυρίως τον ιδιοκτήτη Thomas Waber) της Inside Out να πουν τη γνώμη τους και να έχουν εικόνα του δίσκου και κατά τη δημιουργία του. Κυρίως λόγω του ότι και ο ίδιος ήταν φαν από εποχές Images. Τώρα καλό κακό δεν ξέρω, πάντως νομίζω πως όσοι ξενέρωσαν με το πόσο δεν ήταν heavy το Astonishing, εδώ ακούγεται πως έχουμε να κάνουμε με ένα αρκετά βαρύ δίσκο.

Για όποιον δεν γνωρίζει ποιος είναι ο Thomas (και η Inside Out), μια μικρή κουβέντα που είχαμε κάνει.

Θεωρώ πως δεν θα τους υπέγραφε αν δεν θα είχε hands on ρόλο.

3 Likes

Αν λοιπον δε θυμασαι ακριβως, τοτε να μη γραφεις μαλακιες. Ολοι κανουμε τα αστειακια μας εδω μεσα, αλλα εγω προσωπικα δεν εχω ευχηθει ποτε σε κανεναν καρκινακια και θανατακια και να πεφτουν τα αεροπλανακια.

Εσυ μπορεις να εισαι πιο μανκας ξερω γω, μπραβο σου.

Ον τοπικ, μακαρι να ειναι οντως καλος ο δισκος. Προσωπικα δεν πιστευω ουτε κατα το ελαχιστο οτι το “προβλημα” του Astonishing ηταν πως δεν ηταν αρκετα βαρυ, αν μη τι αλλο αυτο ισως ηταν και το μονο θετικο για μενα. Αν εβγαζαν δισκο που να ειναι ΚΑΙ βαρυς ΚΑΙ ανεμπνευστος, αυτο θα το θεωρουσα ακομα χειροτερο. Θα το ακουσουμε το καινουριο και θα δουμε μπας και εχει καλες ιδεες.

Παμε αλλη μια γιατι παριστανουμε τους τυφλους… αναφερθηκα στην προ τετελεσμένων αποδοχη του “μετριου” δισκου και μου ειπες να συμπληρωσω κάτι για αεροπλανα(αν δεν ειναι αυτο ο ορισμος του οφ τοπικ/ο,τι θυμάμαι χαιρομαι/ας πω εδω την πιπα μου, ζητώ συγγνώμη) Τελος αφου ποσταρισμα χωρις ευχη μαλλον δεν εχει νοημα για κάποιους , ευχομαι να ακουσουμε μια πραγματική δισκαρα και τα ξαναλεμε τοτε.

1 Like

1 Like

Δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει ιδιαίτερα η inside out.
Οπως δεν επηρέασε ιδιαίτερα και η roadrunner, δεν είδα nu metal και heavy επιρροές.

Απ’ ότι είχαν πει θα είναι επιστροφή στις ρίζες, πιο κοντά στο στυλ των 90’s.

Αν δεχθούμε ότι η Inside Out διακονεί και περιθάλπει το progressive… αιχμής, τότε μάλλον αργά ενέταξε στο δυναμικό της τους Dream Theater!