Dream Theater

Εδω Τσεχια βλεπω ξεκινανε απο 50Ε τα πιο φτηνα και θα ανοιξει στις 12 Απριλιου

Γαμάει το Όσλο, ειδικά αν χιονίζει, αλλά είναι λίιιιιγο ακριβό.

2 Likes

Ε ναι, γαμαει κυριως στις τιμες.

1 Like

όλα είναι σχετικά, οι περισσότεροι δεν τα φτάνουν αυτό τα λεφτά

Ε καλά εννοείται αυτό, αλλά το άρθρο που διάβασα λέει πως ακόμα και στο service industry ένας φυσιολογικός μισθός είναι στις 32000 κορώνες το μήνα. Όταν βγάζεις τοσα, διαθέτεις άνετα 700 για μια συναυλία, όχι? Τεσπά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά το βρίσκω αηδιαστικό να κοστίζει μια συναυλία το 5% ή ακόμα και 10% του μισθού μου. Αν είναι στο 1-2% τοτε δεν το συζητάω καν, απλά θα πάω. Δε θα μου κακοφανει ιδιαίτερα.

1 Like

Δεν αναφέρθηκα στα 700 της συναυλίας, φυσικά κ δεν είναι πολλά, βλέποντας πόσο κοστίζει το εισιτήριο στην Ελλάδα σε πολλές συναυλίες. Στα 32000 που λες, υπολόγισε 34% φόρο. Τώρα τελευταία η service industry μπήκε σε μια άτυπη συμφωνία με κατώτερο ωρομίσθιο αλλά κ πάλι νομίζω είναι στο αν το μαγαζί έχει μπει σε αυτή τη συμφωνία. Η σύντροφός μου δουλεύει στο σέρβις κ τα περίμενε πολύ διαφορετικά σε μια χώρα σαν την Νορβηγία. Τελικά πουθενά δεν υπάρχει εργασιακός παράδεισος.

2 Likes

Καλά αυτό ισχύει παντού στον κόσμο. Και νομίζω ότι όλοι τα περιμένουν διαφορετικά από ότι τελικά είναι. Στην δουλειά που είμαι τώρα υποτίθεται θα είχα έναν ονομαστικό μισθό περίπου μιάμιση φορά μεγαλύτερο από την προηγούμενη μου δουλειά. Με υποσχέσεις για μπόνους, για δώρα , για ένα σωρό… Και τελικά βγάζω απλά λίγα παραπάνω από ότι πριν, και δουλεύω πιο πολύ. Βγαίνουμε οφφ τοπικ , αλλά πάντα είναι καλό να θυμόμαστε ότι ο καπιταλισμός είναι για πέταμα :sunglasses:

1 Like

Αν και έχουμε ακόμα μέλλον μπροστά μας, η αναμονή μου για το καινούριο τους άλμπουμ είναι τεράστια, η μεγαλύτερη που είχα τα τελευταία 20 χρόνια νομίζω. Ας ελπίσουμε ότι θα βγει κάτι πολύ καλό.

7 Likes

Τσίμπησα εισιτηριάκι για Στοκχόλμη σήμερα. Κι εδώ σε χώρο μόνο με καθήμενους. 920 σουηδικές κορώνες δηλαδή γύρω στα 105 ευρώ!
Πλεον λόγω οικογένειας κ παιδιών οι συναυλίες είναι περιορισμένες οπότε χαλάλι! Επόμενο λάιβ Panopticon/ Falls of Rauros 29/5 εκτός εάν πάει ο ΠΑΟΚ τελικό Conference :wink:

6 Likes

Σε μεγαλύτερη ανάλυση

2 Likes

Λυων για μενα(καθοτι παντα προσπαθω να δω νεους προορισμους).
96 ευρουδακια

3 Likes

Ηδη μιλησε για την επιστροφη Portnoy στην αποπανω συνεντευξη και πεταξε ατακα που θα μπορουσε να ειναι ο νεος δισκος :stuck_out_tongue: Εκανε και τους αλλους να γελασουν, πεταει λιγα και καλα ο Μαηανγκ.

5 Likes

Sold out λέει το λάηβ του Λονδίνου… . Κοίτα να δεις που δεν θα προλάβουμε να πάρουμε εισιτήρια.

3 Likes

Πού το λέει; Δεν έχει ανοίξει ακόμα το general sale. Τα εισιτήρια από το presale είναι sold out.

Είδα ενα ποστ του Πόρτνοϋ στο φβ, δεν το εψαξα παραπάνω.

Για τα presale εισιτήρια λέει και ο Mike :wink:. Εντάξει, η συγκεκριμένη συναυλία είναι και η πρώτη που θα παίξουν μαζί μετά από 15 χρόνια, θα τραβήξει κόσμο και εκτός Αγγλίας σίγουρα.

2 Likes

Τραγικές τιμές εν τω μεταξύ. Άνοιξε κ η γενική προπωληση. 2100+ κορώνες στην αρένα, 1450 κορώνες στα καθίσματα απέναντι από την σκηνή κ από όσο είδα τα 769 είναι για τα πλαϊνά. Δεν τσεκαρα πιο προσεκτικά αλλά έχουν γαμηθει οι τιμές των εισιτηρίων γενικά.

1 Like
3 Likes

Γ@μησε ασάλιωτα…

Cheers to @pantelis79 @QuintomScenario

Άκουσα Cleaning Out The Closet. Έπος. Συνειδητοποιώ (για ακόμη μια φορά) πως οι αγαπημένοι μου Theater είναι φωτεινή, αισιόδοξη μουσική. Όχι πως δε μου αρέσουν βαρύτερα πράγματα που έχουν κάνει αλλά κάπως σταδιακά έχασε αυτή την αύρα η μουσική τους. Kαι Petrucci απόλαυση, και σρέντινγκ και U2 (Εdge), όλα τα καλά.

5 Likes