Dream Theater

30 χρονια Awake.
Τριαντα, ναι.
Do you feel old yet?

Μερικες σκορπιες σκεψεις:

  • Ειναι εν τελει αυτος ισως ο καλυτερος δισκος των Dream Theater? Παντως δε λεω “σιγουρα οχι”.

  • Ειναι απο αυτους που εχουν γερασει αψογα? Σιγουρα ναι.

  • Ειναι τα The Mirror/Lie απο τα πιο υποτιμημενα τραγουδια τους? Ναι. Top 10 ever για μενα (μαζι).

  • Καλυτερο το Voices ή το Awake? Προσωπικα προτιμω το πρωτο ξεκαθαρα.

  • Ποσο επος ειναι το Lifting Shadows Off a Dream? - ναι.

  • Οποιος δεν θεωρει το Space Dye-Vest μια απο τις υψηλοτερες κορυφες της μπαντας, ωρυλα χθες.

  • Kevin Moore μας λειπεις πολυ.

  • Ακομα και το Eve που ειναι b-side ειναι φανταστικο.

  • Κανενας μα κανενας δεν ειχε παιξει ποτε ετσι οταν βγηκε αυτος ο δισκος.

The Mirror flows into the next song on the album Lie and the pair share many musical and lyrical themes, despite Lie being written by Moore. There are also some musical quotes and references to another Moore song, Space-Dye Vest. The connection to Lie goes back to the original demo version, as the two songs were originally one song. Later they were split up and given the names “Puppies on Acid” and “Kittens on Crack”. The band still refers to the intro of The Mirror as “Puppies on Acid” and this first part was played live under that name during the tour to support Images and Words. Beginning with the 1994 Waking Up the World Tour in support of Awake, the band also created a short jam based on the ending riff of the song, titling it “A Crack in the Mirror.” By 1998, they were performing this backed by “Puppies on Acid” but without the song proper, often leading out of “Puppies on Acid” into another song like “Voices” or “Just Let Me Breathe.”

Ξαναλεω, ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ απο το Awake, που πηγαν ολα αυτα τα χρονια? Μπορει να μην ακουγα ακομα Dream Theater, αλλα τους ανακαλυψα 3 χρονακια μετα και ελιωσα τα πρωτα τους 4 αλμπουμ στο repeat και στο shuffle τοσο πολυ που νιωθω λες και χθες απογευμα κοιτουσα τον απογευματινο ηλιο απο το μπαλκονι του δωματιου μου διπλα στην αφισα Cameron Diaz και τον υπολογιστη 486 με το Mortal Kombat III.

ΥΓ. Οποιος θελει να κριντζαρει μπορει να παει στο 11:00 αυτου του βιντεο που εχει ζωντανη εκτελεση των Mirror/Lie απο το 1995 στην Ιαπωνια, και να απολαυσει τον James LaBrie σε μια ακομα τεραστια εμφανιση μετα απο λιγα δευτερολεπτα, τυχαιο tag @kbil . Εναλλακτικα ακουστε και στο 12:40.

9 Likes

Σοφη η κινηση να το αφησουν τελευταιο στον δισκο.

4 Likes

Συμφωνω, ολες οι μπαντες θα επρεπε να αφηνουν το καλυτερο για το τελος, για να σε αναγκαζουν να ακουσεις ολοκληρο τον δισκο.

2 Likes

Μικρός διάβαζα πάρα πολλά κόμιξ, και τα έσφαζα και τα μαχαίρωμν όλα που κυκλοφορούσε η Νέα Ακτίνα (της Ντίσνεϋ).

Αναπάντεχη ανακάλυψη, λοιπόν, κάπου στο 2009, ξεφυλλιζοντας ένα “Μινυ” δεκαετίας (το κοριτσίστικο αντίστοιχο του περιοδικού “Μίκυ Μαους”), σε στήλη για την μουσική και την ποπ κουλτούρα, να αναφέρει την κυκλοφορία του “Scenes from a Memory” με λίγα λόγια για το κονσεπτ του δίσκου (μύστης συντάκτης ή συντάκτρια).

Πάω στο Μετρόπολις, δεν το βρίσκω, αλλά πέφτω πάνω στο “Awake”, και το πήρα με συνοπτικές. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία (πέφτοντας ακριβώς στη μέση, στα δεκαπέντε χρόνια πριν)

2 Likes

Λοιπον, μιας και ανακαλυψες τους Dream Theater ουσιαστικα λιγο πριν φυγει ο Portnoy και φανταζομαι δεν εζησες καμια απο τις κυκλοφοριες τους με τον Mike ζωντανα, με ενδιαφερει (100% απο περιεργεια) ενα πολυ συνοπτικο ranking/rating της δισκογραφιας τους απο σενα. Για μενα αυτην την στιγμη ειναι καπως ετσι, με την απαραιτητη διευκρινιση πως ολες αυτες οι λιστες ειναι δυναμικες και μπορει να αλλαξουν αρκετα ανα τα χρονια (με κανονα Παντελη = μαξιμουμ τρεις δισκους ανα βαθμο):

  1. Falling Into Infinity 10/10
  2. Awake 10/10
  3. Scenes From A Memory 10/10
  4. Images and Words 9/10
  5. Octavarium 9/10
  6. Six Degrees Of Inner Turbulence 9/10
  7. Systematic Chaos 8/10
  8. Black Clouds and Silver Linings 8/10
  9. A Dramatic Turn Of Events 8/10
  10. A View From The Top Of The World 7/10
  11. Train Of Thought 7/10
  12. Distance Over Time 6/10
  13. Dream Theater 6/10
  14. When Dream and Day Unite 5/10
  15. The Astonishing 2/10
2 Likes

Ε όχι και 5/10 το When Dream and Day Unite!

2 Likes

Θα εβαζα 4/10 αλλα αγαπω την μπαντα!
Σορρυ, αλλα η φωνη του Ντομινιτσι ειναι cringe.
Επισης η παραγωγη ειναι ψοφια. Αθλιος ηχος.
Με LaBrie και καλο ηχο θα επαιρνε 7/10 απο μενα.

Επειδή δεν ήμουν ποτέ αρρωστακι,αλλά πάντα τους άκουγα αραιά και που, ακόμα εκπλήσσομαι όταν παρατηρω-θυμαμαι ότι το Awake βγήκε μετά το Images.

2 Likes

Ακόμα θυμάμαι το σοκ όταν μετά το Images άκουσα το Awake. Ρε είναι η ίδια μπάντα or what; Πάντως το ακούω πιο συχνά από το Images.

5 Likes

Το χρονικό σημείο που τους ανακάλυψα νομίζω δεν έπαιξε κανένα ρόλο στο τι μου αρέσει. Θα έλεγα ότι η λίστα μου δεν παρουσιάζει ουσιώδεις διαφορές απ’ το τι γενικά θεωρείται καλός και κακός δίσκος των Dream Theater, top is top and worst is worst.

Υπάρχουν διαφορετικά rankings που θα μπορούσα να κάνω (1. πόσο μ’ αρέσει ένας δίσκος, 2.πόσο καλό τον θεωρώ μέσα στη δισκογραφία, 3. πώς θα τον έκρινα με πιο αυστηρά, κριτικά μάτια). Θα το πάω κάπως μεσοβέζικα, με το ranking που έχω και στο Sputnikmusic, αλλά και μερικές παρασπονδίες (βλ. μεταξύ Systematic Chaos και A View…)

  1. Awake 10/10
  2. Scenes from a Memory 10/10
  3. Images and Words 10/10
  4. Falling Into Infinity 8/10
  5. Train of Thought 7/10
  6. When Dream And Day Unite 7/10
  7. A Dramatic Turn of Evens 7/10
  8. Six Degrees of Inner Turbulence 7/10
  9. Systematic Chaos 6/10
  10. A View From the Top of the World 7/10
  11. Octavarium 6/10
  12. Distance Over Time 6/10
  13. Dream Theater 5/10
  14. Black Clouds and Silver Linings 5/10
  15. The Astonishing 4/10
4 Likes

Απο ποιους? :stuck_out_tongue:

Δε βλεπω καμια διαφορα αναμεσα στις 3 λογικες προσωπικα.

Σ’ έναν μέσο όρο βαθμολογήσεων, πωλήσεων, γενικού consensus

Ένας δίσκος μπορεί να μ’ αρέσει πάρα πολύ αλλά να ξέρω ότι γενικά δεν είναι κι ό, τι καλύτερο. Αν ήταν σουβλάκι, δεν θα πρότεινα σε κάποιον να πάει να φάει, εκτός κι αν ήθελε “βρώμικο”. Ένα τέτοιο είναι το Systematic Chaos, που μ’ αρέσει πάρα πολύ, αν και ξέρω ότι συμπυκνώνει τις χειρότερες μανιέρες των ίδιων και του είδους (αλλά το Dark Eternal Night έχει ριφάρα το γμμν). Το πόσο καλό θεωρώ έναν δίσκο στη δισκογραφία σημαίνει ότι μπορεί ένα A View να κερδίζει πόντους απλά και μόνο γιατί ήταν ο πρώτος καλός με συνέπεια δίσκος των Theater μέσα σε μία δεκαετία. Αλλιώς θα πήγαινε πιο κάτω, συγκρινόμενος με το prog της χρονιάς του.

1 Like

Δεν δινω απολυτως καμια αξια σε αυτα, καθως αλλες πλατφορμες και αλλα συνολα θα δωσουν και διαφορετικα rankings. Οποτε ποιο κραταμε εν τελει?

Τα δικα μου rankings ειναι παντοτε με βαση ποιον δισκο ακουω περισσοτερο, ποιος δισκος με κανει να νιωθω πιο εντονα συναισθηματα, και ποιος δισκος εχει περισσοτερα τραγουδια που βρισκω φανταστικα.

Δεν ξερω γιατι, αλλα οι συγκρισεις με διαφορα κρεατα ειναι παρα πολυ κοινες απο οσους επιχειρηματολογουν υπερ της αντικειμενικοτητας στην μουσικη. Παρολα αυτα, για να παιξω κι εγω το παιχνιδι με τα κρεατα, ενας σεφ παγκοσμιας κλασης θα σου πει οτι ενα καλο σουβλακι μπορει να ειναι πιο ποιοτικο και καλο απο μια μετρια μπριζολα.

Περα απο τις συγκρισεις… πριν κατι εβδομαδες ειχες απορησει που ειπα οτι βλεπουμε την μουσικη με διαφορετικο πρισμα. Κατι που ειναι οφθαλμοφανες. Εσυ πιστευεις σε αντικειμενικα ανωτερους ή καλυτερους ή τελος παντων οπως θελεις πες το δισκους, που αν και μπορει να μην τους προτιμας, τους θεωρεις πιο ψηλα απο αλλους που προτιμας. Αυτο στα δικα μου τα αυτια ειναι οξυμωρο σχημα. Αν ενας δισκος Χ μου αρεσει περισσοτερο απο εναν δισκο Υ, τοτε ο δισκος Χ ειναι καλυτερος απο τον Υ. Δε παει να ειναι και plant based meat. Αν γουσταρω περισσοτερο ενα beyond meat burger των $11 απο οτι ενα gourmet burger εστιατοριου που το χρεωνει $28, τοτε το πρωτο ειναι καλυτερο. Και θα νιωθω τυχερος που ειναι και πιο φτηνο :stuck_out_tongue:

Για μενα οι πιο ενδιαφερουσες και χρησιμες λιστες ειναι αυτες στις οποιες ο ακροατης απλως γραφει μια λιστα με το ποιον δισκο γουσταρει περισσοτερο απο τον αλλον, χωρις αναλυσεις. Αυτη η λιστα ειναι ταυτοσημη με το ποιους δισκους θεωρει καλυτερους και ποιους χειροτερους. Απο την περιγραφη σου για το AVFTTOTW καταλαβαινω οτι μπορει να προτιμας αρκετους δισκους των DT απο αυτον, αλλα επειδη ηταν ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση τον εχεις σε εκτιμηση. Επισης, τι σχεση εχει το υπολοιπο prog του 2021 με το που μπαινει ο δισκος στο ranking με τους δισκους των DT? Γενικα πολλα που δεν καταλαβαινω στην απαντηση σου :stuck_out_tongue:

8 Likes

Έχεις ένα κακό συνήθειο να θεωρείς ότι οι ερμηνείες σου για το τι λένε οι άλλοι είναι σωστές, κι εμμένεις σε αυτές χωρίς να δέχεσαι feedback. Εξηγούμαι:

  1. Δεν πιστεύω σε καμία αντικειμενικότητα στην Τέχνη, δεν ξέρω ποια τοποθέτησή μου κόβει και ράβει πάνω σε κανόνες αυθύπαρρκτους και έξω από κάποιον παρατηρητή. Απλώς (προσπαθώ να) έχω συναίσθηση πότε μιλάω οπαδικά και πότε πιο ψύχραιμα. Όταν εκφράζω μία μη οπαδική γνώμη, οφείλω να παραδεχτώ κάποια πράγματα μπορεί μεν να μην με πειράζουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χτυπάνε άσχημα σε μάτια άλλων. Π.χ. πολλά άλμπουμ των Theater δεν θα τα άκουγα καν αν δεν είχαν το συγκεκριμένο logo από πάνω. Τα ακούω όμως, και επιστρατεύω αρκετή υπομονή ενίοτε για να τα καταλάβω, έχοντας μία προκατάληψη συνδεδεμένη με προσωπικές μνήμες με τη μπάντα. Νομίζω είναι χρήσιμο να αναγνωρίζουμε τις προκαταλήψεις μας όταν μπαίνουμε σε συζήτηση για μουσική, και δεν διαλέγουμε απλά playlist για το μπάνιο.

  2. Αν θεωρείς ότι βλέπουμε τη μουσική με διαφορετικά κριτήρια επειδή εγώ πιστεύω σε αντικειμενικότητες, τότε κάνεις λάθος. Μπορεί για άλλους λόγους να διαφέρουμε στο τι πιστεύουμε και τι ακούμε, αλλά η αντικειμενικότητα δεν είναι ένας απ’ αυτούς.

  3. Εκεί που διαφέρουμε, μάλλον, είναι στους όρους διαλόγου. Εγώ ας πούμε, δεν θα ζητούσα από κάποιον να μου φτιάξει μία λίστα, και μετά να γράφω σεντόνια για τα κριτήρια που χρησιμοποίησε, υπονοώντας ότι είναι άχρηστη και αδιάφορη λίστα επειδή δεν μου βγάζει κάτι νόημα. Θα έλεγα ευχαριστώ.

Τσάρλι μαδεφάκιν Ντομίνιτσι >>>>>>>>>> Τζέιμς “Κακοφωνίξ” Λαμπρί

ΤΟ ΕΙΠΑ

4 Likes

Μάλλον όχι εναντίον peak LaBrie, αλλά you have my sword σε αυτή τη μάχη. Αγαπώ χροιά Ντομινίτσι σε κάθε περίπτωση.

Θα μπορούσα να κάνω πιο προβοκατόρικες δηλώσεις πάνω στους DT, αλλά λέω να φερθώ διπλωματικά απόψε.

1 Like

Δεν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που είδα την λίστα σου με ενδιαφέρον και την απόλαυσα. Τα απολογητικά σχόλια, όχι και τόσο.

Προφανώς ερμηνεύω μια χαρά αυτά που γράφεις, αλλά τέλος πάντων. Πάω για σουβλάκια. Συγγνώμη

Ε χμ όχι!

You have the right to be wrong :grin:

1 Like