Dream Theater

ε καλά δεν είναι και σοκ… υπερβολές.

1 Like

3 Likes

Αν ειναι οντως αληθινο, που μαλλον ειναι, δεν το βρισκω και ΤΟΣΟ σκοτεινο πια.
Παντως το εξωφυλλο ειναι του single, και οχι του δισκου, οπως ανεφερε ο Πανος πιο πανω.

Επισης, τωρα ξερουμε και τον λογο για τον οποιον καθυστερησαν να βγαλουν το πρωτο single κατι μηνες, παρολο που ο δισκος ειναι ετοιμος απο την ανοιξη. Προφανως το ολο theme προς το παρον εχει να κανει με spooky season, και εδω περα ετοιμαζομαστε για Halloween κι αλλα τετοια.

^ Αυτο εδω ειναι το εξωφυλλο του box set με τα πρωτα τους 4 αλμπουμ. Εχει ενα σωρο γνωστες οντοτητες στους φανς των DT, οπως το μυρμηγκι, το ρολοι, τα κυαλια, και φυσικα το κοριτσακι του Images and Words. Μου φαινεται λιγο πως το κοριτσακι στο Night Terror θα μπορουσε να ειναι το ιδιο κοριτσακι, εχοντας προφανως καποιον εφιαλτη. Και το μυρμηγκι εχει αντικατασταθει απο αραχνη :stuck_out_tongue:

Το οποίο κοριτσάκι είναι στο εξώφυλλο του Images… Δείτε εκείνο το δωμάτιο στο Images. Αύριο δεν θα είναι πια ίδιο. Και αναφέρομαι στο άλμπουμ όχι το single!!

Θα αλλαξει το εξωφυλλο της κοπιας του Images που εχω μαγικα αυριο? :stuck_out_tongue:
Θα κατσω να το βλεπω ολη μερα να δω πως θα γινει ε!

1 Like

Θα κοιταω και εγω!αν αλλαξει πιο γρηγορα θα σου στειλω :stuck_out_tongue:

2 Likes

Θα σκοτεινιάσει πολύ…

Πέρα από τους γρίφους, θα δούμε πολύ σκοτάδι και αυτό με έχει σοκάρει. Νόμιζα ότι τα άφησαν πίσω αυτά. Δεν έχω ακούσει νότα, μόνο περιμετρικά ξέρω πράγματα, αλλά ενώ μέχρι προχθές, όχι μικρό καλάθι, ούτε καν καλάθι δεν κράταγα, τώρα με τρώει η αγωνία.

Κοιτα, εγω μονο δυο “απαιτησεις” εχω απο τους Dream Theater πλεον (πιο πολυ ελπιδες, οχι απαιτησεις). Η πρωτη εχει να κανει με το θεματικο και στιχουργικο περιεχομενο, καθως θα ηθελα να ασχοληθουν με ΣΟΒΑΡΑ θεματα, ανεξαρτητου φυσεως. Ακουγα σημερα Images & Words και αν και υπαρχουν στοιχεια στον δισκο που με απωθουν απο το να τον λιωσω πλεον (τσιριδες LaBrie για σας λεω), απολαμβανα παρα πολυ το νοημα των τραγουδιων και τα θεματα με τα οποια καταπιανονται οι Theater σε αυτο. Το ιδιο μπορω να πω φυσικα και για δισκους οπως Awake, Falling Into Infinity, Octavarium, και Six Degrees Of Inner Turbulence.

Εκει που ξενερωνω με τους DT ειναι οταν ο Petrucci καθεται και γραφει στιχους για σοκαριστικο αυτοκινιστικο δυστυχημα που ειδε οταν ηταν μικρος, ή για εναν βλοσυρο και τρομακτικο τυπο στην Τοσκανη που αντικρυσε. Δηλαδη οκ ρε Τζον, ποσων χρονων εισαι? Και αν και το concept του Scenes ειναι επισης πολυ παιδικο, τουλαχιστον τα τραγουδια εχουν νοημα και εξω απο το concept, και σχετικα καλους στιχους. Καλα, ιστοριες οπως αυτη του Astonishing με τα κακα νομαξ αρνουμαι να τις παρω και πολυ σοβαρα. Να ναι καλα ο Kevin Moore που ηταν ενα επιπεδο πανω απο ολους στιχουργικα, και ο Portnoy, ο οποιος εχει χωσει μεσα στα τραγουδια των Theater στιχους για αλκοολισμο, για mental health issues, και για τις σχεσεις του με τον πατερα του και τη μανα του πριν αυτη πεθανει.

Η δευτερη μου “απαιτηση” εχει να κανει με τις διαρκειες των τραγουδιων… δε θελω εναν δισκο με 7 τραγουδια και τα μισα να ειναι απο 11 λεπτα και πανω. Θα ηθελα να δω ποικιλια στις διαρκειες, κι ας εχει ο δισκος κι ενα 20λεπτο “επος”, αυτο δε με ενοχλει (μπορει να ειναι και καλο). Αλλα θα ηθελα να δω και μερικα τραγουδια απο 5 εως 8 λεπτα, οχι να τραβανε ολα οπως εγινε στο Train Of Thought, στο Black Clouds και στο View.

Απο κει και περα, ας ειναι οτι θελει μουσικα.

2 Likes

Το θέμα του δίσκου μου δίνει ελπίδα για τους στίχους. Στο δεύτερο δεν θα ικανοποιηθείς… να ξέρεις. Έγραψες το press release χωρίς να το ξέρεις στην δεύτερη απαίτηση.

1 Like

Κλαιω. Πω ρε πστ γμτχρστ.

Δλδ ενα album που να παίζουν σαν το falling δεν πάιζει να δώσουν ε;

1 Like

Κάπου στην μέση είσαι. Έχει δύο 8 λεπτά. Έχει ένα έπος. Στα άλλα δεν θα είσαι ικανοποιημένος… Ως προς τους χρόνους.

Πολλά είπα. Αύριο ανακοινώσεις…

Το πέμπτο teaser δεν βγήκε. Μήπως έχει σχέση με τον τυφώνα. Τύπου θα πεθάνει κόσμος και εμείς στον κόσμο μας;

Βλέπω εξώφυλλο του box set που βρωμαει Syme. Αυτο του single παλι, ουτε καν.

Πολλή ησυχία τη νύχτα…

Σήμερα 17:00 από ότι φαίνεται θα ξυπνήσει ο… Μιχάλης και όλος ο κόσμος!!

2 Likes

Ορίστε, φαγωθήκατε!

14 Likes

Πωπωπωπω

Τι freezing moon εισαγωγάρα ειναι αυτή.
Δεν μπορω να το ακουσω λόγω δουλειάς. Θα το απολαυσω το βράδυ απο το σπίτι όπως πρέπει.

1 Like

Ηχητικά, φαίνεται να είναι σκάλες ανώτερο από τις τελευταίες τους δουλειές με τον Portnoy - δε θέλει πολλή προσπάθεια να ξεχωρίσεις Rudess / Myung.

Δε νομίζω ότι είναι πολύ διαφορετικό από το output που είχαν με τον Mangini στους 2 τελευταίους δίσκους πάντως.

Ο δίσκος θα λέγεται Parasomnia και θα κυκλοφορήσεις στις 7 Φεβρουαρίου του 2025.

Tracklist:

  1. In The Arms Of Morpheus (5:22)
  2. Night Terror (9:55)
  3. A Broken Man (8:30)
  4. Dead Asleep (11:06)
  5. Midnight Messiah (7:58)
  6. Are We Dreaming? (1:28)
  7. Bend The Clock (7:24)
  8. The Shadow Man Incident (19:32)
4 Likes

Μηπως ειναι το χειρότερο εξωφυλλο σε δισκο των theater;

6 Likes

Γράφω αυτό το ποστ όσο ακούω το νέο τραγούδι για έξτρα γραφικότητα στο ποστ μου.

  • Πολύ ωραία εισαγωγή, ατμοσφαιριλα γουστάρω τρελά

  • Πρώτο fill Portnoy σε τραγούδι Dream Theater μετά από 15 χρόνια και ανατριχιασα μέχρι αηδίας, he’s BACK ΓΑΜΩ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΜΟΥ

  • Τι ΡΙΦΦΑΡΑ είναι αυτή ρε Τζον, σε λατρεύω ρε μπαγασα

  • Πολύ γαμηστερο μέταλ και ευτυχως όχι μετσαλ, όχι ότι υπήρχε φόβος

  • Πολύ όμορφο ρεφρέν, σύντομο και to the point

  • Ώπα αλλάζουμε τέμπο και το groove γαμάει, μπορώ να ακούσω μέχρι και το μπάσο του Μαηανγκ

  • Ο ήχος και η σύνθεση μου φέρνουν στο μυαλό κυρίως Dramatic Turn Of Events και AVFTTOTW, δηλαδή τους δύο δίσκους που αξίζουν από την Mangini εποχή για μένα. Απλά έχουμε τύμπανα από τον Portnoy, που το κάνουν καλύτερο

  • Ώπα στο κόψιμο και την γέφυρα βρωμάει SFAM η φάση

  • Θα κλάψω ρε μλκς, κάθε γέμισμα του Portnoy με στέλνει πίσω 25 χρόνια που είχα και μαλλιά

  • ΩΠΑ άρχισαν τα σολίδια από Τζον. Τι παπάδες κάνεις πάλι ρε ορθόδοξε παπά

  • Πληκτροψωλαρισμα από Τζόρνταν, οκ fast forward (πλάκα κάνω θα το ακούσω, αλλά μου λείπει ο Ντέρεκ)

  • Πάμε για grande epic τελείωμα στο τραγούδι και ψήθηκα

  • Όσο περισσότερο το ακούω, τόσο πιο πολύ SFAM ακούω από οτιδήποτε άλλο κι αυτό ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ

  • Έχω 10 λεπτά να μου φύγει η συναισθηματική καύλα πριν από το επόμενο μου μάθημα. Ή μπορώ να ακούσω το τραγούδι ακόμα μια φορά.

  • 100 στα 100 τελείωμα.

ΥΓ. Πανό αποπανω, δεν είχες δίκιο για τις διάρκειες, ευτυχώς είναι σε φυσιολογικά επίπεδα κι όχι ένας σκασμός από 11-12 λεπτά τραγούδια.

3 Likes