Dredg - The Pariah, the Parrot, The Delusion

φοβερο δισκακι ομολογουμενως…ειναι το πρωτο τους που ακουω και εχω κολλησει…θα αναζητησω και τα προηγουμενα…λογικα θα μετρανε

δυσκολεύομαι να εκφραστώ κόσμια: ο δίσκος #$%&*@!!

Preorder here

μερα με τη μερα που το ακουω
πορωνομαι ολο και περισσοτερο

ΔΙΣΚΑΡΟΣ

το πρωι ξυπνησα τραγουδωντας

Looking for a saviour
Not one who saves
Been looking for a saviour
One to retaliate

:):D:):smiley:

εκπληκτικός δίσκος.
τι να μιλήσω για highlights κλπ.
τα πάντα είναι προσεγμένα, οι μελωδίες, οι στίχοι, οι ήχοι, η αισθητική, το κορυφαίο εξώφυλλο.
δίσκος που α-γ-ο-ρ-α-ζ-ε-τ-α-ι πάραυτα.
τώρα που το σκέφτομαι μετά τα CPB, το Gazpacho και το (ακόμα νο.1) Crack The Skye, οι Dredg ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον πήχη της φετινής χρονιάς.
Πολύ ωραίο και το videoclip του Information.

δεν προλαβαίνουμε να τα απολαύσουμε.

Δικιο ο αποπανως, δηλαδη με τις 2 ακροασεις που τουχω ριξει ξεχωριζει ανετα, απλα με πετυχε σε ασχημο ταημινγκ με το φανμποησμο

Για να σπάσω λίγο την μονοτονία απόψεων ας πω πως οι πρώτες ακροάσεις μου έχουν παρουσιάσει έναν δίσκο εντελώς άνευρο, άψυχο και με συνθέσεις εντελώς ποπ προσανατολισμού (αυτό βέβαια δεν είναι κακό απαραίτητα).

Καμμία σχέση με catch without arms που με είχε συνεπάρει απ’την αρχή δλδ (όπως και το ελ τσιέλο- το λειτμοτιφ είναι απλά συμπαθές).
Μακάρι να βελτιωθεί αν και δεν το βλέπω, σαν κακοί αμερικάνοι coldplay ακούγονται. Μεγάλο κρίμα.
θα δούμε

ακούσαμε και ότι οι Dredg είναι Αμερικάνοι Coldplay.
είσαι κλασσική περίπτωση αντιδραστικού ρε, δεν εξηγείται αλλιώς…χαχααχα
δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να αρέσει σε κάποιον το catch without arms και όχι το pariah…

Aυτά ακριβώς έμπαινα να γράψω και γω τώρα!:slight_smile:
Μετά από κάποιες ακροάσεις κατέληξα ότι ο δίσκος σπέρνει και θερίζει!
Στα τοπ της χρονιάς σίγουρα!

surfer rosa ακουσε το ξανα

ειναι δισκος που θελει κανα 2 ακροασεις για να εγκλιματιστεις στο στυλ που ακολουθουνε
απο τη στιγμη που εχεις ασχοληθει και με τα προηγουμενα τους

για το σχολιο σου με τους coldplay θα το θεσω αλλιως

ο νεος δισκος των dredg αξιζει να τους φερει φημη ανταξια με αυτη των coldplay! :wink: :slight_smile:

Ε καλά δεν είπα ότι οι ντρετζ είναι οι Αμερικάνοι coldplay απλά η ακρόαση του δίσκου κάτι τέτοιο μου έφερε.
Ρε δεν τα λέω από αντίδραση σοβαρά το περίμενα το αλμπουμάκι εδώ και καιρό και με στεναχώρησε.

Ε εντάξει το προηγούμενο είχε κιθάρες, είχε πιο μεστούς ρυθμούς, και αν και ήταν μακρυά απ’τα experimentations του el cielo, γαμούσε και έδερνε στο θέμα σύνθεση. Αυτό εδώ το βαρέθηκα. Πάω να ακούσω garage revival!!!

edit : 8α το ακούσω ξανά βρε παιδιά εντάξει. βραδυνές ώρες

Ακουσα σήμερα μερικά τραγούδια…παρουσιάζουν ενδιαφέρον, αλλά δε ξετρελάθηκα κιόλας. Θα χρειαστούν παραπάνω ακροάσεις βέβαια, γιατί σήμερα παίζαν στο μυαλό μου άλλα τραγούδια και δε μπορούσα να συγκεντρωθώ :oops:
Θα επανέλθω.

Αδέρφια δεν απέδωσε τπτ. Στον κουβά.

Μεγαλωνει μεγαλωνει μεγαλωνει…Στη πρωτη ακροαση με χαλασε καπως αντιθετα με το catch που σε πιανει απο το μαλλια…Ομως με απαναληψεις ερχεται δικαιωση σιγα σιγα…Αγαπημενο μου παραμενει το i dont know παντως…και ireland,light switch…Δεν διαφωνω στο οτι ειναι αρκετα ποπ αλλα εχει τοσες ωραιες ιδεες που μαλιστα δεν αποικαλυπτονται αμεσως που αρχιζεις και ξανασκεφτεσαι αν οντως ειναι ποπ…

Και το quotes ε. Το quotes.

Χε χε χε! Και μένα μου ήρθαν στο μυαλό οι coldplay, τους οποίους δεν έχω και σε τεράστια εκτίμηση.
Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά. Άλλο θέλω να πω.

Το άλμπουμ έχει όντως κάποιες πολύ ωραίες μελωδίες. Αλλά γενικά είναι όντως άνευρο.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τους dredg, και τους κάθε dredg, είναι το γεγονός ότι πας να φτιάξεις ένα ποπ άλμπουμ. Τι στο καλό τα θέλεις τα 18 τραγούδια; Ποιος είσαι, οι Beatles?
Βάλε 10 τραγούδια, να είναι το ένα καλύτερο από το άλλο και που θα έχεις και την ευκαιρία να τα δουλέψεις περισσότερο! Στα 18 τραγούδια χάνεσαι!

Anyway, θα τον ξανακούσω κάποια στιγμή το δίσκο αν και δε βλέπω να αλλάζω γνώμη.

δεν πιστευω να εχουν τις εμπορικες βλεψεις ενος ποπ αλμπουμ

ο δισκος ειναι πανεμορφος απο την αρχη ως το τελος
δεν κουραζει καθολου
και κανει ανετα τα μισα τραγουδια singles

μακαρι να αποκτησουν παραπανω προβολη

ειναι κριμα να παιζωνται αλλες και αλλες αηδιες
και να μην παιζωνται συγκροτηματα σαν τους dredg!

Aλμπουμαρα…Και ο συντροφος μανος εχει δικιο…quotes:!:

Mονο το ιnformation Λιγο ανευρο…Αλλα ακομα και τα εισαγωγικα μαμανε!

Δεν το εχω ακουσει πολυ ακομα(2-3 φορες).Παντως δεν με κερδισε με την μια οπως το Catch.
Δεν πειραζει.Εχουμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι μπροστα μας να το χωνεψουμε.

Το άκουσα και γω. Και ναι, με κέρδισε με την πρώτη! (είναι γεγονός πως τα πρώτα δύο άλμπουμ των Dredg δε μου το είχαν προκαλέσει αυτό). Πιασάρικο και με πανέμορφες μελωδίες (μ’ αρέσουν εμένα αυτά), αλλά και με ποικιλία τέτοια που δε το καθιστά βαρετό ή μονότονο. Μου άρεσε επίσης ο μεγάλος αριθμός των τραγουδιών, άλμπουμ απο εκείνα που θα άξιζαν να σημειώσουν επιτυχία…

Yeap, είναι φοβερή δουλειά.