Drone/Noise

Λαϊκή απαίτηση λοιπόν αυτό το θρεντ. :stuck_out_tongue:

Μαζευτείτε οι σάπιοι.

Khanate - Clean Hands Go Foul

Kαινούριο Khanate. Τι καινούριο, αρχές του χρόνου βγήκε. Κανείς δεν το άκουσε? Για πείτε.
Τους είχα παρατήσει μετά το things viral. Είμαι στην πρώτη ακρόαση και λαμβάνω τις ίδιες αρχικές δονήσεις με τότε.

Rip_Noob μολόγα τα όλα.

κάντε το bookmark και οι 3-4 που θα το διαβάζετε, και ξέρετε, να κάνουμε ένα ποστ για κάθε δίσκο, να λέμε και καμιά κουβεντούλα, καμιά σαχλαμαρίτσα, να γεμίσουμε ποστς, και με τον καιρό θα μπούμε και στο rockipedia. :stuck_out_tongue:

Χαχαχαχαχα! Είσαι θεός, πας κόντρα στους mods…

Το Khanate είναι προς τσεκάρισμα λίαν συντόμως, έχω το Capture & Release που είναι μεγάλη αρρώστεια, θα επανέλθω για αναλυτικότερη περιγραφή του όπως και διαφόρων άλλων.

Χαχα προσυπογράφω.

Το Capture & Release δεν το’χω ακούσει.

Έχω προσκυνήσει όμως το ομώνυμο ντεμπούτο τους (2001)

Το οποίο και μόνο το skin coat να’χε μέσα, αρκετό θα’ταν να μας κάνει να χεζόμαστε πάνω μας.

ένα καλό φαν-πέιτζ εδώ:

Άμα δεν κάνω λάθος, θεωρητικά είναι παλιά τα τραγούδια μιας και το έχουν διαλύσει από το 2006.
Όταν ακούω khanate βάζω το capture & release, το συγκεκριμένο το έχω ακούσει ελάχιστες φορές όταν βγήκε.

Για τους jodis είχα γράψει στο καλύτερες κυκλοφορίες

Άλλο ένα (σάπιο) project που συμμετέχει ο Aaron Turner των ISIS μετά τους Greymachine είναι οι Jodis, τα άλλα δύο μέλη είναι οι James Plotkin φωνητικά στους Khanate και ο Tim Wyskida drummer των Khanate επίσης.

?The sound might be described as expansive, tonal, minimal, or all of the above.
It has been described to me as a more relaxed KHANATE, and a much heavier LOW.? - James Plotkin

Μπορείτε να ακούσετε το Continents εδώ
Δείτε το artwork και μερικά σχόλια από τον turner για το project εδώ

Φετινές ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες

Chord - Flora
Kodiak - Kodiak
Jodis - Secret House
Switchblade - Switchblade
Aidan Baker & thisquietarmy - A Picture Of A Picture
Orthodox - Sentencia
Pyramids With Nadja - Pyramids With Nadja
Eagle Twin - The Unkindness of Crows

Ξεχωριστή αναφορά πρέπει να γίνει στους Nadja μιας και μόνο φέτος κυκλοφόρησαν τα παρακάτω:

Nadja / Black Boned Angel
Nadja - Numbness
A Storm Of Light & Nadja - Primitive North
Pyramids with Nadja - Pyramids with Nadja
Nadja - Under The Jaguar Sun
Nadja - When I See The Sun Always Shines On TV
Nadja - Belles Bêtes
Nadja/Kodiak
και έκαναν ένα remix στο I Won’t Come Back Alive των Genghis Tron.

[B]Πρέπει να ακούσετε το cover που έκαναν στο Dead Skin Mask /B

O Plοtkin μπάσο και synths έπαιζε ρε, φωνητικά κάνει ο Alan Dubin, τουλάχιστον στο Capture & Release.

Είσαι off-topic, γράψε κάτι για drone αν θες.

Αγαπάμε σταθερά

Σε όλα το Khanate ο Dubin κάνει Vokills (όπως τα λέει ο ίδιος).
Αρρωστημένος τυπος γενικώς. Θυμάμαι κάπου το 2005 που ζήταγε από τους myspace friends του να του στέλνουν φωτος όπου ξερνάνε. Την πρώτη φορά που μπήκα στη σελίδα του είχα φρικάρει! :lol:

Το τελευταίο πάντως, σε 3-4 ακροάσεις αποδικνύεται λειτουργικότατο. Kλασικός ήχος Khanate βέβαια (τίποτα νέο), αλλά πείθει. Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο 35-λεπτο κομμάτι που είναι μια μπούρδα, κατά τα άλλα έχουμε το γνωστό στενάχωρο ηχητικό τρόμο που αγαπάμε.

ωραιος μπλιντιν.

Μανε αυτο και το Pentastar: In the Style of Demons ειναι τα καταπληκτικα των κυριων, τωρα που το γραφω νιωθω κι ενα μικρο ντετζαβου.

οταν πρωτοεμφανιστηκα στο φορουμ και σας αλλαξα τη ζωη βεβαιως, ειχα γραψει κατι και για το δευτερο ασβα που σας χωνει για τα καλα.

Αν και στο συγκεκριμένο έπος οι Earth ξεφεύγουν κάπως από τo drone προς πιο ψυχεδελέ μονοπάτια, εννοείται ότι αγαπάμε!

Λοιπόν, άιντε ας πούμε κάτι από τα βασικά:

Sunn O))) - Black One (2005)

Είναι απλά η αδιάσειστη απόδειξη ότι black και drone/noise είναι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος. Οι συμμετοχες από Wrest και Malefic απλώς δίνουν το άλλοθι για να τσεκάρουν οι blackmetallers (αν και οι πραγματικοί εραστές του ιδιώματος το έχουν κάνει ήδη).

Aν και προτιμώ το White 1, ναι είναι μεγάλος δίσκος το αποπάνω.

Ερώτηση: Ένα 45λεπτο live mp3 των SunnO))) που κυκλοφορούσε πριν χρόνια (νομίζω στο stonerrock.com το’χα βρει) ηχογραφημένο στη Philadelfia ξέρουμε αν υπάρχει κάπου επίσημα? Παίζει να’ναι ό,τι πιο υπνωτιστικό έχω ακούσει έβα.

Το White 1 με τα guest φωνητικά Julian Cope με είχε κάνει σχεδόν να χεστώ πάνω μου από φόβο όταν το άκουγα νυχτιάτικα στο δρόμο.

Επίσης, βρείτε και τσεκάρετε το Decay - Symptoms Of Kali Yuga με τον (θεό των θεών) Attila. Υπήρχε ως bonus mp3 track στο The Beast Of… compilation του τελευταίου.

Tέλος μιας και τσεκάρω τώρα τη μπάντα στο metal-archives, λογικά το παρακάτω split πρέπει νά χει το ενδιαφέρον του.

Sunn O))) / Earth “Angel Coma (2006)”

Sunn O)))
1. Coma Mirror
Earth (US)
2. A Plague Of Angels

Γκάηζς το Sub-Templum των Moss, drone δε θεωρείται? Βασικά αν γνωρίζει κάποιος, μπορεί να πει διαφορές ανάμεσα σε Funeral Doom και Drone?

Sorry για το οφτόπι.

Ωραίος ο Epitaph, ναι drone είναι, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.
Will check! :thumbup:


YOGA… υπερτατο καψιμο.

ε πες μας και καμιά κουβέντα όμως, δώσε κάνα μαισ-πέη, κάνα γιουτούμπ λινκ, κάνα τίτλο δίσκου, καμιά κουβέντα, κάτι τελοσπάντωνε.

Τι σχέση έχουν οι Yoga με το θρεντ;
Anyway, ο δίσκος βγήκε από την Holy Mountain το καλοκαίρι, lo-fi ήχος, distorted bm κιθάρες που δεν το κάνουν όμως μπλακμέταλ, σύνθια και ήχοι πολλoί και βουτηγμένο στην ψυχεδέλεια.
Όμορφο artwork και γενικά πολύ πολύ αγαπημένο προφίλ σαν μπάντα. Καμία επαφή με το θρεντ.

Epitaph οι ηχητικές διαφορές σε fd και drone είναι αισθητές πανεύκολα.
Βάλε Skepticism, Thergothon, Evoken από τη μία και Khanate, Sunn O))) και τα πρώτα Earth από την άλλη. Κι επιλεγμένα Boris κάνουν την δουλειά!

edit: πάρε και το myspace σου!

Αν οι Sunn O))) είναι η τελετουργική πλευρά του drone, τότε αυτοί εδώ είναι η πλευρά που πρέπει να μπει κατευθείαν στο τρελάδικο και να μην ξαναβγεί ποτέ και για κανένα λόγο. Δηλαδή με τέτοια φωνητικά, ο τύπος πρέπει να είναι το λιγότερο σχιζοφρενής serial killer. Επίσης, ορισμός του αντισυμβατικού drumming.

Khanate “Capture & Release EP” (2005)

http://www.metal-archives.com/band.php?id=2258

Καθόλου κίνηση το thread, όντως…

Επίσης