Dropkick Murphys

Πωωωω ρε είναι τρελοί λέμε. Τα κομμάτια τους σε ανεβάζουν απίστευτα και αξιζουν το ψάξιμο. Εγώ πάντως δεν θα λεγα όχι στο να τους δω :stuck_out_tongue:

"The news we have been waiting to tell you all! We can now confirm that the new Dropkick Murphys album entitled “Going Out In Style” will be available in stores and online on Tuesday March 1st 2011.

We are very excited for you all to check out what we believe is our best record yet and we can’t wait to play all the new songs for you. This will mark the 7th Dropkick Murphys album release and will be our first album of new material in over three years!"

Με πρόλαβε ο Hell.

Ορίστε και το tracklist:

  1. Hang ?Em High
  2. Going Out In Style
  3. The Hardest Mile
  4. Cruel
  5. Memorial Day
  6. Climbing A Chair To Bed
  7. Broken Hymns
  8. Deeds Not Words
  9. Take ?Em Down
  10. Sunday Hardcore Matinee
  11. 1953
  12. Peg O? My Heart
  13. The Irish Rover

ΝΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Και για όσους δεν το ξέρουν:

Εύγε για το συγκεκριμένο λινκ!!!

Κάθε μπάντα σε αυτό το είδος μουσικής πρέπει να κάνει αυτό το τραγούδι διασκευή!! :smiley: :smiley:

Ισχύει. Άλλωστε αν δεν υπήρχαν Dubliners δε θα υπήρχαν Pogues, και αν δεν υπήρχαν Pogues σίγουρα δε θα υπήρχαν Dropkick Murphys.

Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι (καταπώς φαίνεται) το Irish Rover είναι η μοναδική διασκευή σε παραδοσιακό ιρλανδικό τραγούδι που υπάρχει στο καινούριο άλμπουμ. Δηλαδή λιγότερη ιρλανδίλα από ποτέ - ακόμα και στο Do or Die αν θυμάμαι καλά υπήρχαν τουλάχιστον 2 διασκευές σε παραδοσιακά ιρλανδικά. :-k Απ’ την άλλη με μια γρήγορη αναζήτηση φαίνεται ότι από τα υπόλοιπα κομμάτια πρέπει να υπάρχει άλλη μια διασκευή, το Peg O’ My Heart. Τί λέτε να βγαλε η αναζήτηση όμως;

http://en.wikipedia.org/wiki/Peg_o’_My_Heart

:expressionless:

Πάρτε το και χωρίς λόγια και πολύ πιο ευκολοάκουστο, αν θέλετε τη γνώμη μου:

http://www.youtube.com/watch?v=QWa-76-oM&feature=related

Είμαι όμως πολύ περίεργος να δω πώς ακριβώς θα το κάνουν αυτό εδώ ε.

Πάντως αν από δω και πέρα τη δουν κάπως έτσι κι αρχίσουν να ξεθάβουν παλιά ξεχασμένα musicals και τραγούδια των πρώτων δεκαετιών του 20ού αιώνα, δε θα ταν άσχημο να πιάσουν τίποτα απ’ το θεϊκό The Cradle Will Rock του Mark Blitzstein. Άλλωστε έχουν ξανακάνει κάτι παρόμοιο διασκευάζοντας τον παραδοσιακό (πλέον) προλεταριακό ύμνο “Which Side Are You On?”, οπότε η θεματολογία της προαναφερθείσας προλεταριακής όπερας τους πάει αρκετά, πιστεύω.

Επειδή πλατιάζω όμως, να πω ότι έχω μεγάλη πίστη στους Μέρφιζ μου εν όψει του καινούριου δίσκου. Έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ το προηγούμενο, The Meanest of Times, το πιο ολοκληρωμένο και χορταστικό τους album, με τον τέλειο συνδυασμό παραδοσιακού κελτικού χρώματος και oi!/punk/hardcore ενέργειας, ακόμα και στα δικά τους κομμάτια (για να μην πω: κυρίως σ’ αυτά). Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι έχουν μπροστά τους κάμποσα ακόμα χρόνια δημιουργικότητας πριν την αναπόφευκτη παρακμή, στα οποία μπορούν να γίνουν ακόμα πιο ώριμοι παραμένοντας εξ’ ίσου καυλωτικοί και πωρωτικοί (και γιατί να μην υποθέσουμε κάτι τέτοιο, άλλωστε δεν είναι και τίποτα παππούδες, σχετικά νέοι σε ηλικία είναι ακόμα όλοι τους), τότε ναι, η δήλωση “είναι ο καλύτερός μας δίσκος” μπορεί να αποβεί αληθινή και όχι η κλασσική κλισαρισμένη μαλακία που λέει κάθε μπάντα όταν βγάζει καινούριο δίσκο. :slight_smile:

Επίσης να πω ότι αυτό τον καιρό ακούω το τελευταίο live τους, το Live on Lansdowne, Boston MA, μια που δεν πρόλαβα μες στο 2010 (στο οποίο άκουσα περισσότερους καινούριους δίσκους από ποτέ), και είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι είναι άλλο ένα σούπερ live δισκάκι από τους αγαπημένους μας τραμπούκους, ναι. Ίσως είναι λίγο λιγότερο καυλωτικό από το αντίστοιχο live album των έτερων θεούληδων του πανηγυρτζίδικου punk rock, των Flogging Molly, δηλαδή το Live at the Greek Theatre (το οποίο βγήκε επίσης μέσα στο 2010, άρα οι συγκρίσεις είναι λίγο πολύ αναπόφευκτες και εδώ είναι λογικό να είναι ένα τσικ μπροστά οι Molly, μια που είναι πιο φρέσκια μπάντα), και εντάξει, εννοείται ότι δε θα προσλάβει ποτέ τις μυθικές διαστάσεις ενός Live on St. Patrick’s Day (κι ας βασίζεται σε καλύτερο, ή μάλλον πιο αντιπροσωπευτικό της συνολικής πορείας τους setlist), αλλά τί να λέμε τώρα, γαμάει. Και μας κάνει να ζηλεύουμε ακόμα περισσότερο εμείς οι εγχώριοι οπαδοί τους που χάνουμε όλα αυτά που ζουν κάθε τόσο οι κωλόφαρδοι Αμερικάνοι και λοιποί Ευρωπαίοι. :frowning:

Τέλος να πω ότι πρόσφατα είχα μια πολύ φαεινή ιδέα, να κάνω μια προσωπική Dropkick Murphys compilation για να τη χώνω να παίζει είτε στο pc όταν βαριέμαι να ανοίγω όλους τους δίσκους τους για ν’ ακούσω όλα τα αγαπημένα μου κομμάτια τους, είτε στο mp3player για να γλιτώσω χωρητικότητα (είναι 4GΒ - το mp3player, όχι η compilation). Ε λοιπόν η ιδέα μου γάμησε big time. Έχω φτιάξει μια playlist 38 κομματιών με διάρκεια λίγο μικρότερη των δύο ωρών, άρα έχω τα περισσότερα κομμάτια τους και -εννοείται- όλους ανεξαιρέτως τους ύμνους τους, και η playlist σκοτώνει απ’ την αρχή μέχρι το τέλος, δεν κάνει κοιλιά πουθενά λέμε. Όποιος ψήνεται να κάνει το ίδιο αλλά βαριέται να φτιάχνει δικιά του playlist, ας πει να ποστάρω τη δικιά μου. :smiley:

ποσταρε τη δικια σου

Πολύ ωραίος ο Γράκχος!!! Και φυσικά χρωστάμε πολλά στους Dubliners που με αφορμή αυτούς κατά κάποιο τρόπο χρωστάμε την ύπαρξη πολλών συγκροτημάτων τους συγκεκριμένου ήχου.

Θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα αν και είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι θα είναι πολύ καλό!! Αλλά και γενικά πιστεύω πως όλο το album δε θα μας απογοητεύσει.

Και τα 2 live που αναφέρεις Γράκχε πραγματικά είναι respect. Και οι δύο μπάντες είναι απίστευτες και είμαι τυχερός που έχω δει και τις 2.

Edit: Setlist γιατί δεν έχει ανέβει ακόμα; :stuck_out_tongue:

οντως μεγαλη δισκαρα το meanest

για να δουμε τι θα βγαλουν

εγω παντως εχω ερωτευτει το dirty glass
ιδιαιτερα η λαιβ εκδοχη του απο το dvd
με την lisa graves

Τσουτσέκι, για σένα <3 <3 <3

[SPOILER]

  1. Fields of Athenry
  2. Johnny I Hardly Knew Ya
  3. The Rocky Road to Dublin
  4. I’m Shipping Up to Boston
  5. Flannigan’s Ball
  6. For Boston
  7. Barroom Hero
  8. The Green Fields of France
  9. Bastards on Parade
  10. Which Side Are You On
  11. Rude Awakenings
  12. The Dirty Glass
  13. The Spicy McHaggis Jig
  14. Cadence to Arms
  15. Do or Die
  16. The Auld Triangle
  17. Workers Song
  18. God Willing
  19. The State of Massachussets
  20. The Fortunes of War
  21. The Warrior’s Code
  22. Kiss Me, I’m Shitfaced
  23. Surrender
  24. Captain Kelly’s Kitchen
  25. Wicked Sensitive Crew
  26. Walk Away
  27. The Last Letter Home
  28. Finnegans Wake
  29. The New American Way
  30. Heroes From Our Past
  31. Gonna Be A Blackout Tonight
  32. Loyal to No One
  33. The Legend of Finn Maccumhail
  34. Fairmount Hill
  35. Shattered
  36. The Wild Rover
  37. The Black Velvet Band
  38. Citizen CIA[/SPOILER]

Και, Αστάλδε, δεν τα λες σωστά. Στους Dubliners χρωστάμε την ύπαρξη ΟΛΩΝ αυτών των συγκροτημάτων.

Επίσης το να λες ότι έχεις δει live Dropkick Murphys και Flogging Molly δε σε κάνει περισσότερο αρεστό, το αντίθετο. ΒΟΥΛΩΝΕ γαμώ.

rocky road to dublin ΓΑΜΩΤΑΠΑΝΤΑ

εχω χρονια να το ακουσω ='D

συγκινηση, και δεν ειχα κεφια

Χαίρομαι που χαίρεσαι, Γιάσονας.

Δεν έχει Never Alone. 0 η λίστα λοιπόν…

[SPOILER]ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΖΕΙΣ ΡΕ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΕ 38 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ; ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΡΕ ΑΣΑΜΠΑΘΕ;[/SPOILER]

καλα σου λεει, λιγο σεβας.

Δεν έχει αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=ebG0PtLyWRc&feature=related

προβληματίσου :-s:-s:-s:p:p:p

Το καινουργιο Dropkick Murphys και το καινουργιο Flogging Molly ειναι τα αλμπουμ που περιμενω περισσοτερο να κυκλοφορησουν φετος!Περιμενουμε δυο τεραστιες δισκαρες!!!Εχω πορωθει ασχημα.Μαζευω λεφτα για preorder!!!
Και δεν το συζηταω.Δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν Αθηνα και να μην παω!!!

Γράκχε, μιας και το έχεις έτοιμο το ανθόλοτζυ, δεν κάνεις την καλή να το ανεβάσεις στο γνωστό blog να τσεκάρουμε όσοι δεν έχουμε επαφή με την μπάντα ? :wink:

Κοίτα… θα προσπαθήσω. :oops:

Καλά μην αγχώνεσαι, αν μπορέσεις & όποτε μπορέσεις.

Δεν ξέρω από που προέρχεται το όνομά τους αλλά η μουσική αυτή σίγουρα συνδυάζεται με αρκετά pints —>>

[SPOILER]
[/SPOILER]