Όλα για τους drummers

Σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρονικά drums. Αξιζουν?Δεν εχω ιδεα για αυτο ρωταω.

ute ego exw idea gi’afto de su leo, as su pei kanenas allos pou kserei.

Απο τα λιγα που ξερω ειναι αρκετα βολικα γιατι μπορεις να παιζεις με ακουστικά και να μην ενοχλεις κανεναν και εχουν καλυτερη ποιοτητα ηχου. Επισης δεν εχουν τον ιδιο ογκο με τα κανονικά.
Αυτα…
Καλη φαση τα drums, γενικοτερα…

Ένας φίλος μου δοκίμασε και δεν του πολυάρεσαν. Δεν είχαν την ίδια αίσθηση με τα κανονικά. Αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις ή να ασχοληθείς σοβάρα με νταμς καλύτερα πάρε κανονικά. Αν απλά θες να έχεις κάτι να βαράς και ότι προκύψει τότε καλή φάση είναι τα ηλεκτρονικά.

Αλλά το πιο βασικό όταν αγόραζεις μουσικό όργανο είναι να το δοκιμάσεις. Αν νιώσεις καλά με κάποιο συγκεκριμένο τότε όρμα. Άρα κάνε ένα συγκριτικό τέστ πρώτα… :wink:

na παρεσ πιανουν λιγο χωρο και θα μπορεισ να παιζεισ μαζι με τον αδερ φο σου ο οποιοσ εχει κιθαρα. θα ερχετε και ο θωμασ με το μπασο και θα το γαμησουμε!!!
αν και εισαι καλητεροσ για τραγουδιστησ…

Αγαπημενα πιατινια (ιδεες για να αγορασω:D )

Hi-hat ???
Crash ???
Splash ???
Ride…Sabian-Hand Hammered 22 inches Heavy Ride (αυτο εχω!)
China ???
Stack ???

ζητω να τα εχετε ακουσει απο κοντα…οχι απλως να νομιζετε οτι ειναι καλο γιατι και εγω εχω απειρα πιατινια που απλως ξερω οτι ειναι καλα…αλλα απο τους δισκους μεχρι τον live ηχο του να το ακους απο κοντα απεχει μιλια…οποτε οσι γνωριζουν ας πουν!!!

Πως θα εξοπλίζατε το δικό σας σετ?

Ένα απλό σετ για μένα είναι το εξής:

[ul]
[li]Μονόκαση
[/li][li]Ταμπούρο
[/li][li]3 Τομ
[/li][li]Ένα Βαθύ
[/li][li]3 Crash 16’’
[/li][li]14’’ ΗΗ
[/li][li]Ένα βαθύ
[/li][li]1 Ride 20’’
[/li][/ul]

Ένα τέτοιο περίπου, μόνο βγάλτε το ένα βαθύ και βάλτε ένα αντίστοιχο τομ στα πάνω!

αν μπορουσα να τι στυλ θα ηθελα…

θα ηταν το ιδανικο γιατι βλεπω τα ντραμς οχι μονο ως ρυθμικο οργανο αλλα και παρα πολλα πραγματα παραπανω…

παντως ειναι σιγουρο πως καπως ετσι θα κινηθω μουσικα…θελω να πειραματιστω με απειρα πραγματα που εχω κατα νου και ακομα δεν μπορω…θα στησω μουσικα σκεπτομενος το drum kit μου…

αυτο ειναι το πεταλι μου…

εσεις ποιο εχετε και πως το ρυθμιζετε;;;

Ποιο θα θελατε να ειχατε;;;

Εγώ ένα διπέταλο dw έχω, όταν ξαναπάω για πρόβα θα το φωτογραφήσω:p

έπαιζα σε sonor απλό , στο tama hp 200
τρελό διπέταλο το tama iron cobra (flexi glide και power glide)…
το πρώτο με ιμάντα και το δεύετερο με διπλή αλυσίδα για επιθετικό και γρήγορο παίξιμο…
το axis που έχεις shortsman έχω ακούσει τα καλύτερα και έχει και γρήγορη επιστροφή…

Μη σπαμάρεις, εδώ είναι ιερό θρεντ:!:

Το Axis πράγματι είναι κορυφαίο πετάλι, πιάνει τρελές ταχύτητες το πόδι. Ακριβούτσικο βέβαια :-s

Kάτι άσχετο: Ξέρετε πουθενά στο νετ καμιά άσκηση για διπέταλο?

M αυτο επαιζε και ο Portnoy στους Translatlantic αν θυμαμαι καλα.

@shortsman πήρες άδεια από τον Terry Bozzio για το την φωτογραγία με το drumit του?:stuck_out_tongue:

Λοιπόν αρχίζουμε:
Tama starclassic performer λευκή με μαύρες μεμβράνες(απο κάτω) τις remo / ebony.
2 16 χ 22 κάσες
2octoban tama πάνω από το hit-hat(14")
3τομ 9χ10 , 10χ12 και 13χ16
2floor tom 16x18 kai 18x18
ταμπούρο tama: bell brass 6,5 x 14
1 cow bell στερεομένο στην δεξιά κάσα
1 china trash
1 ride με μεγάλη καμπάνα (μάλλον paiste)
3 crash 14",16"18" zxt της zildjian
1flash splash 10"
τέλος ή με gibraltar ή με tama hardwear θα τα στερέωνα
αυτά…
:smiley:

σωστός με το power glide όμως και το kit του ήταν fusio style της ταμα…
παλιά είχε συμβόλαιο και έπαιζε με πετάλια της σειράς dw 3000…
όπως και ο chad smith…:wink:

(τελικά έπρεπε να πάω να ασχοληθώ με το drumtech-ing):stuck_out_tongue:

ναι μιλουσαμε χθες με τον Terry και μου λεει οτι θα μου χαρισει το κιτ οταν παρει το καινουριο dw με 45 τομ 10 κασες και την καινουρια σειρα πιατινια που θα φτανουν στα 85 στο συνολο τοτε θα γινει το ονειρο μου πραγματικοτητα! Τελεια!

παντως ετσι το σκεφτομαι…γι αυτο μελεταω οστινατο στα ποδια και πολυρυθμιες!

ο Virgil Donati εχει πει για το Axis οτι ειναι τρομερο πεταλι…ειπε οτι ειναι αλογο που πρεπει να χαλιναγογησεις!Το axis εχει απειρες ρυθμισεις και θεωρειτε το πιο γρηγορο πεταλι…παντως ο,τι κι αν λεμε…πρεπει πρωτα να φτιαξουμε τα ποδια μας και μετα να γκρινιαζουμε για τα πεταλια!!

Οσων αφορα τα Iron Cobra ειναι αρκετα σκληρα πεταλια…για να ειμαι ειληκρινης δεν με βολεψε ιδιαιτερα…εχω παιξει καμια δεκαρια φορες!

σωστός!!!

να το το δικό μου!
Μεταχειρισμένο το πήρα!

για ασκησεις στο θρεντ με τις ασκησεις…:stuck_out_tongue: