Όλα για τους drummers

Εγώ έχω καταλήξει εδώ και καιρό στις Pro Mark με ξύλινη άκρη και παίζω και με 5Α και με 5Β της σειράς American Hickory!

5B

Τώρα μάρκα, ότι να 'ναι:p Aν και τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ μπαγκέτες από άνθρακα. Τουλάχιστον δεν τις αλλάζω τόσο συχνά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτεί πολύ με τις μπαγκετες(κακώς…). Παίζω με Vic Firth 5A

Αν κατσεις και ασχολεισαι με τις μπαγκετες, θα πεθανεις και ακομα θα ψαχνεις…

εμενα με βολεψαν οι Vinnie Colaiuta signature…πολυ καλα ζυγισμενες!

Γενικα μεγεθη που βολευουν ειναι 5Α και 5Β, μαλλον 5Β παραπανω γιατι γενικα θελω να νιωθω οτι κραταω μπαγκετες…εχω και δυνατο (σε δυναμη και ενταση) παιξιμο οποτε μου ερχεται καλα…

απο εταιριες μαλλον η Pro-mark βολευει καλυτερα (εχουν και αντοχη) αλλα οι Vic Firth μου αρεσουν πιο καλα (λογω αντοχης δεν τις περνω)

Παντα θελω ξυλινη ακρη για ακουγεται πολυ πιο γεματος ο ηχος αν και στα πιατινια βρομιζει λιγο …

Τελος θελω να δοκιμασω τις Thomas Lang και Virgil Donati Signature γιατι ειναι πιο χοντρες και θελω να δω αν με βολευουν!

Τις έχω βρει εδώ και 2 χρόνια και δεν τις αλλάζω με τίποτα…

Vic Firth 5B και καμια φορα παιρνω ΤΑΜΑ.
Το θεμα ειναι οτι εχω σπασει πανω απο 50 ζευγαρια μπαγκετες… :?

Πιο μικρός είχα σπάσει 4-5 μπαγκέτες. Τώρα έχω κάτι χρόνια να τα “καταφέρω”!!
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως σπάνε κάποιοι πιατίνια; Δηλαδή, πόσο άτσαλα βαράνε;

Δεν εχει να κανει…τα πιατινια σπανε αναλογα με το παχος τους και το ποσο δυνατα παιζει ο ντραμερ! Ο Bonham εσπαγε παρα πολλα πιατινια οχι επειδη ηταν ατσαλος αλλα επειδη επαιζε δυνατα!Αν τα πιατινια ειναι λεπτα θα σπασουν καποια στιγμη! Πιστεψε με ειναι πολυ καλο να παιζεις δυνατα αν παιζεις Ροκ και Μεταλ! Εγω σπαω συνεχεια μπαγκετες γιατι εχω πολυ δυνατο χτυπημα (βεβαια μπορω να παιξω και με δυναμικες, δεν ειμαι ουγκανος). Απλα να ξερεις οτι και οι καλυτεροι ντραμερ του πλανητη σπανε πιατινια, γιατι το χτυπημα τους ειναι παρα πολυ δυνατο (βλ. Donati).

Μωρέ κι εγώ δυνατά παίζω. Και πολύ κιόλας. Αλλά… τι να πω. Πιατίνι; Δύσκολο…

Αναλογα και το πιατινι! Εγω εχω σπασει πολλες φορες…4-5 πιατινια αλλα τα 4 δεν ηταν καλα πιατινια και το 5ο ηταν πολυ λεπτο! Παντως μπαγκετες σπαω συνεχεια! :stuck_out_tongue:

οι καλυτερες μπαγκετες κατα την γνωμη μου ειναι οι vic-firth 5Α και 5ΑΝ… αναλογως με το τι παιζεις…

τωρα το καθε πιατινι ακουγεται αλιως με διαφορετικες παγκετες…

εγω παιδια παιζω με ενα 2πλο gibraltar… με διπλη αλισιδα…
μου αρεσει να το εχω στο σκληρο για γρηγορεω αλλαγες!!

κοιτα φιλε murof δεν παιζει να παιζεις drums και να εχεις μονο ηλεκτρονικα… για μενα αν θελεις να εχεις ηλεκτρονικα πρεπει να εχεις και ακουστικα…
καινα σου πω το αλλο… ειναι αλλη η αισθηση του κανονικου τυμπανου και αλλη μιας πλαστικης μαλ@κι@ς!!! απο κει και περα… your choise!!

Αν έχεις χώρο και μόνωση τότε εννοείται ακουστικά. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Τα ηλεκτρονικά δεν έχουν ούτε το ίδιο rebound ούτε τον ίδιο ήχο ούτε την ίδια χάρη. Τα toms στα ηλεκτρονικά είναι πιο μικρά και πιο σκληρά και δεν σε βοηθούν στο παίξιμο. Επίσης δεν μπορείς να παίξεις με την ίδια ταχύτητα τη μπότα αφού στα ηλεκτρονικά το rebound είναι μηδαμινό. Το hihat επίσης δεν έχει καμμία σχέση. Να μη μιλήσω για δυναμικές. Φυσικά υπάρχουν κάποια ηλεκτρονικά που κάνουν γύρω στα 3 χιλιάρικα και είναι καλύτερα. Πάλι όμως δεν φτάνουν τα ακουστικά.

Συμπέρασμα: Αν έχεις χώρο και μόνωση προχώρα σε ακουστικά. Αν δεν έχεις βρες άλλο όργανο. :wink:

[QUOTE=freedomofrock;312367]5B

Τώρα μάρκα, ότι να 'ναι:p Aν και τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ μπαγκέτες από άνθρακα. Τουλάχιστον δεν τις αλλάζω τόσο συχνά.

τι μάρκα είναι αυτές από άνθρακα??

εγώ έχω τις Ahead 5β λίγο βαριές αλλά ωραίες…
και τις pro mark 5β…

αυτές που μου έσπαγαν είναι οι regal tip…:?
έχει παίξει κανείς άλλος με αυτές???

Carbon κάτι…:stuck_out_tongue: Δε θυμάμαι, έχει σβηστεί κι όλας πάνω στις μπαγκέτες το όνομα. Από το drumstore τις είχα πάρει.

[quote="“drumtech,post:35,topic:5531”]

Δλδ τις προτελευταιες,ε?
Με αυτες του Ulrich εχεις παιξει drumtech?Πρεπει να ειναι πολυ καλες και να κανουν κανα 40αρι ευρω…

Αυτές που έχουν οι Lars, Joey κλπ, από τι υλικό είναι φτιαγμένες? Όταν είχα δει τιμές άλλαξα ράφι:p

Τι τιμες θυμασε?40-50 ευρω? :-k

http://drumstore.gr/productsdesc.php?id=626

http://drumstore.gr/productsdesc.php?id=628

35 ευρώπουλα.