Αγορα drums

Εχετε να κανετε καμμια προταση για αγορα ακουστικων drums γυρω στα 1500 ευρω (με πιατινια)???

Πόσο καιρό παίζεις?
Τι πιατίνια θες? (δεν εννοώ μάρκα)
5-piece set?

2 χρόνια παίζω με ηλεκτρονικά. Για πιατίνια εννοούσα hihat,1 crash και 1 ride

Ωραία. Επειδή δίνεις καλά λεφτά, θα σου κάνω άλλες 2 ερωτήσεις:
2 τομ, 1 βαθύ, ενα kick και ένα snare?
τι είδος θα παίζεις? (σημαντικό για τα πιάτα)
edit: και μια ακόμα: το σετ το θες καθαρά για εξάσκηση στο σπίτι?

  1. Για το set μέσα είσαι. Το κλασσικό σετ

  2. Εντάξει ροκ κυρίως. Βέβαια δεν θα ήθελα να περιορίζομαι και πάρα πολύ. Αν κάποια στιγμή παίξω και jazz δεν θα με χαλούσε :slight_smile:

  3. Βασικά έκανα ένα χώρο στο υπόγειο για να μπορώ να παίζω και να τζαμάρουμε με φίλους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

edit: Η πρώτη μου σκέψη είναι για τα Sonor Force 2007 με πιατίνια paiste την σειρά alpha ή την πιο οικονομική pst5. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με επηρεάζει το γεγονός ότι ο Phil Rudd παίζει με Sonor :slight_smile:

Drumset
Ride
Crash
Hi-Hat

3 διαφορετικές μάρκες πιατινιών, πώς τα κατάφερα :Ρ
Αν σε χαλάει αυτό, πες μου να σου προτείνω από 1 μάρκα
επίσης, αν δεν έχεις καλό drum throne, πρέπει να σκάσεις κάνα 100άρι και γι’αυτό.

ψ: το τρίτο τομ στο σετ είναι μπόνους :stuck_out_tongue:

Δεν την έχω ακουστά την Μapex. Τα προτιμάς από τα Sonor 2007?

επειση ξερω οτι εισαι “σαπιο” παλικαρι :smiley:
τσεκαρε κ αυτην!
http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=518&zenid=2ao3s35lci86oiin64ci0gjo40

φιλαρακι μου που παιζουμε μαζι ψηνετε πολυ να την χτυπησει γιατι εχει διαβασει παρα πολυ καλες κριτικες!:wink:

Σάπιος εγώ ρε;;; :slight_smile:

:lol::lol:

H Mapex είναι φοβερή εταιρία.
Μπλουζλικ, δε μπορώ να καταλάβω γιατί προτείνεις αυτό το σετ, αλήθεια. Αν κάνεις πλάκα, οκ :stuck_out_tongue:

Ότι και να πάρεις από τις μεγάλες εταιρίες πάντως σε αυτά τα λεφτά, καλό πράμα θα πάρεις. Σκεφτόμουν να σου προτείνω Σόνορ, αλλά είμαι λίγο προκατειλημένος με τη μάρκα :wink:

shaman Μπορείς να γίνεις λίγο πιο περιγραφικός όσο αναφορά τα πιατίνια; Είναι οκ να πάρω από διαφορετικές μάρκες; Να μην πάρω όλο το σετ alpha της paiste? Μήπως να πάρω 16άρι crash ώστε να έχω το περιθώριο να πάρω ένα 18άρι αργότερα;; Εσύ τι σετ έχεις αν επιτρέπετε;;

Λοιπον φιλε μου ακου…απο εταιρια τυμπανων προτιμησε την Μapex η καποιο της Pdp! Τα λεω αυτα επειδη εχει απιστευτα μοντελα η Mapex με λιγα σχετικα λεφτα!

Ας πουμε το Pro M σπερνει και μπορεις να παιξεις πολλα στυλ επανω του! Εχει ο καθηγητης μου pro M και εχει απιστευτη κασα, το τομ ειναι πολυ μελωδικα και το ταμπουρο ειναι παρα πολυ καλο! Δε θα χασεις αν τα παρεις! Ειναι ερωτας και με καπου στα 1000-1100 ευρω!!!

Επισης τα Pdp ειναι της Dw και ειναι τα φτηνα της μοντελα ας πουμε…επαιξα ενα τετοιο με 900κατι ευρω και εχυσα δακρυα χαρας! Ψαξ’το!

Οσων αφορα τα πιατα…για κρας θα σου προτεινα να βρεις το Anatolian Diamond το 16αρι! ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΕΕΙΝΑ ΦΤΗΝΟ!!! Πηγαμε μαζι με τον καθηγητη μου να παρει κρας και ηθελε και την γνωμη μου! Βλεπουμε το Κ και το ακουμε…γαματο…ποσο εχει;;; 310 ΕΥΡΩ!!! Τιιιιιι;;; Φευγουμε και παμε πιο κατω σε αλλο μαγαζι και βλεπουμε το Ανατολιαν…το ακουμε και παθαινουμε σοκ…ποσο εχει;;; 140 Ευρω…Παρτα!!!

Για hi-hat ψαξε την Meinl! Ειναι τρομερη εταιρια με πολυ γλυκο και καθαρο ηχο! Ψαξε τα Byzance συγκεκριμενα…το ιδιο και σε ride!

Υ.Γ. Μην παρεις 18αρι κρας γιατι θα ειναι πολυ σκοτεινο! Καλυτερα 15αρι η 17αρι σαν δευτερο! Σαν πρωτο να προτιμησεις το 16αρι! :slight_smile:

Τελικα τι εγινε; Πηρες κιτ; :-k

Xεχε με βαλατε σε σκεψεις. Μαλλον για drums ειμαι για τα sonor. Tα Pro M μου φαινονται αρκετα ακριβα. Ακομα το ψαχνω παντως. Επισης τα Byzance τα εψαξα στο thomann και ειναι πολυ ακριβα. Δεν ξερω προβληματιζομαι. Χτες ελεγα να περασω μια απο Στολλα αλλα διερερευσε το καινουριο ac/dc οποτε εκατσα στα αυγα μου :slight_smile: Ξερεις μηπως ποιος εχει Mapex στη Θεσσαλονικη;

Σιγουρα εχει ο Ηλιας απο τα drumland! Κυριως με Mapex δουλευει αυτος! Παπαναστασιου 93 αν σε ενδιαφερει! Πες οτι σε εστειλα εγω και θα σου κανει λογικα καλυτερη τιμη! :slight_smile: Σου λεω παντως να προτιμησεις τα Μapex γιατι στα 1000 κατι ευρω ειναι καλυτερα απο τα Sonor! Τα καλα μοντελα Σονορ ειναι αρκετα πιο ακριβα! Εγω παντως αν επερνα τυμπανα θα επερνα Mapex και πιατινια τα byzance που τα εχω ακουσει και τα εχω παιξει κιολλας τα ΣΠΑΝΕ!!!


Τα κρας που παιζω ειναι byzance και απλα τα σπανε!!!


Επισης byzance!

Σκεψου το καλα!!!

Ok δεν θα βιαστω. Ευχαριστω πολυ

Τιποτα αδερφε! Να’σαι καλα και ελπιζω να παρεις τα τυμπανα που γουσταρεις και να αρχιζεις να τα σπας! :wink:

Tα Pro M τά έχει στο drumland (τουλάχιστον έτσι λέει στο site) 1450 ευρώ!!! Ακριβό μου βγαίνει. Πάντως στον thomman παίζουν με 1185.

http://www.thomann.de/gr/mapex_pro_m_studio_ruby_red_pearl.htm

Tί λέτε επίσης γι αυτό το σετ πιατίνια;

http://www.thomann.de/gr/zildjian_avedis_professional_cymbal_set.htm