DSL 24MBit.Ονειρο ή Πραγματικοτητα?

το ερωτημα μου ειναι το εξης?εχει κανεις αυτες τι συνδεσεις που υποσχονται 12 και 24 Mbit?αν ναι ποσο ειναι το μεγαλυτερο που χει πιασει στο downloading?

Βασικα αμα διαβασεις καλα καπου με μικρα γραμματακια λενε οτι αυτες οι συνδεσεις!πχ για τα 24 δεν ειναι 24 αλλα ειναι μεχρι 24!
Ενος φιλος που το δοκιμασε του λεει οτι συνδεετε με 8 και κατεβαζει με 400 δλδ εχει περιπου στα 5!:frowning: :frowning:

Οι συνδέσεις είναι όντως μέχρι 24 αλλά προς το παρόν είναι μέχρι τα 8 mbps. Με τον καιρό (μέσα στους επόμενους μήνες) θα φτάσει στα 24.

E ναι ακομα ονειρο ειναι,εδω η Φορθνετ προσπαθει ακομα να κανει ιδιοκτητο δικτυο και εχει 3-4 μηνες αναμονη για να μπεις σε αυτο.
Αλλα σιγα σιγα θα φτασουμε και αυτες τις ταχυτητες(που στο εξωτερικο θεωρουνται νορμαλ ε)

Η forthnet στο δικτυο της δινει 24 (θεωρητικα) mbps.

Μερικοι χρηστες αναφερουν οτι κατεβαζουν με 1,7MB/sec δηλαδη σχεδον 18mbps. Βεβαια αυτο ειναι κατω απο ιδανικες συνθηκες οπως το να εισαι αρκετα κοντα στο τηλεφωνικο κεντρο, η γραμμη σου να μην εχει πολυ θορυβο κτλ.

Στο adslgr.com θα βρεις αρκετες πληροφοριες.

θεωρητικα και μονο τα 8 ειναι υπεραρκετα, οποτε δε θα απασχολουσε τοσο το εν λογω ζητημα. θα ελεγα πως πιο σημαντικο θεωρω το να εχεις 8 σταθερα παρα μια συνδεση που αναφερεται “ως 24”.

με αυτη τη λογικη θα μπορουσαν οι επιπλεον χρηστες να φανε μπαντγουιντθ και να πεσει η πραγματικη σου ταχυτητα. βεβαια δεν ειμαι κομπιουτερακιας και μπορει να κανω λαθος. η λογικη και μονο αυτο δειχνει παρολα αυτα.

Στη μάνα σου το είπες?

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Θεος…

Εγώ έκανα αίτηση για το forthnet2play και αναμένω την ενεργοποίηση, η οποία μου είπαν πώς θα τραβήξει γύρω στον έναν μήνα ύστερα από την υποβολή της αίτησης. Αναμένω λοιπόν.

Eγω εφτασα 523κ/ς.γενιακ αν η ταχυτητα ειναι κατω απο 100κ/ς με φαινεται αργη επειδη εχω συνηθισει να βλεπω στα τορεντς απο 100 και πανω…Τωρα τελευτεα εχει μια βδομαδα περιπου που με κοβει καθε μερα τη συνδεση.δε ξερω αν φταιει το ρουτερ που παιρνει φωτια(το κλεινω για κανα τεταρτο και μετα που το ξανανοιγω και το κανω ρισταρτ ειναι μια χαρα)αλλα ειναι σπαστικο να γινεται καθε μερα…Ενας φιλος μ εφτασε 10αρα…κατεβαζε απο τη μαϊκροσοφτ τα οφις νομιζω…σε 2,5 λεπτα

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Τα Τ4 που βλέπουμε ότι έχουν κάποιοι και είναι υπερβολικά γρήγορα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι?

Αυτές είναι αμερικάνικες συνδέσεις συνήθως εταιρικές. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην ευρώπη αντίστοιχες, αφού εκεί δεν έχουν DSL.

:slight_smile:

Χρηστο θα περιμενεις πολυ καιρο δυστηχως…:stuck_out_tongue: Πλακα κανω!Απλα εγω την πατησα μαλλον!εχω κανει αιτηση στις 9 Ιουνιου!Ακομα τιποτα!Τους πηρα τηλ σημερα και μου ειπαν πως σε 15 μερες θα ειμαι ετοιμος…αλλα δεν το πιστευω,μου εχουν πει απειρες μαλακιες!Μακαρι να εισαι πιο τυχερος!:slight_smile:

Εγώ θέλω να βάλω πακετάκι σταθερό/adsl 1024 και είμαι ανάμεσα σε Tellas και ConnX. Τι προτείνετε ??

=P~ =P~ =P~ Το θέλω, το θέλω!!! Το χω ανάγκη πολύ…

Η Forthnet μου είπε ότι εγγυάται κατώτατη ταχύτητα 4mbps. Όχι όπως τώρα που θεωρητικά έχουμε (μέχρι) 768 και δεν υπάρχει κατώτατη. Βασικά και μόνο που θα φύγεις από τον ΟΤΕ και την ασχετοσύνη όλων όσων έχουν προσλάβει για “τεχνική υποστήριξη”, οι οποίοι δεν ξέρουν που τους παν τα 4 και υποτίθεται τους παίρνεις για βοήθεια, ε κάτι είναι κι αυτό.

Χαχα στον ΟΤΕ εδω,στις βλαβες dsl,εχουν παρει τωρα με τις προκηρυξεις μια συμφοιτητρια μου τερμα τουβλο,του στυλ “Πατα alt+F4 και θα φορτωσει τη σελιδα”.“Α οκ…Ωχ.Τι εγινε?”

Τι να πουμε και μεις στην επαρχια. Εγω Δραμα κατεβαζω με συνδεση 1mbit, κατα μεσο ορο με 25Kbit. Ναι με 25kbit οταν κατι φιλοι μου Σαλονικα κατεβαζουν με 768 κατα μεσο ορο με 40kbit
Οταν ειχα 56Κ dial up κατεβαζα με 1.5kb μεγιστο, ενω Σερρες κατεβαζα με 5kb μεγιστο.
Αισχος οι ταχυτητες. :x Fuck OTE

Από 13 αυγούστου που έκανα αίτηση είναι όνειρο … για να δω …#-o #-o #-o :-k :? [-X :-s