Dungeon Synth

Αν και δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με το dungeon synth, παιρνω το θαρρος να ξεκινησω αυτο το τοπικ γτ τελευταια ακουω ολο και περισσοτερες κυκλοφοριες του ειδους και βρισκω οτι πολλα απο αυτα μου αρεσουν πολυ, οποτε θα μου αρεσε να υπαρχει εδω μια φωλιτσα οπου μπορει να εμφανιζεται κανα σχολιο και κυκλοφορια που μπορει να μας ενδιαφερει.

Η αγαπη μου για το ειδος ξεκινησε κανα χρονο πριν, οταν τυχαια συνδυασα την αναγνωση του αγαπημενου μου συγγραφεα φανταστικης λογοτεχνια, R.Scott Bakker, με το dungeon synth επος του πρωτοπορου, απο οσο εχω καταλαβει, του ειδους Mortiis. Το αποτελεσμα με συνεπηρε. Οποτε μπαινει η αρχικη μελωδια ταξιδευω κατευθειαν στους ζοφερα επικους τοπους του Bakker, ενω οταν ξεκιναει το narration καπου στο 1/3 του κομματια, νιωθω οτι καποιος χρονικογραφος εξιστορει την αποκαλυπτικη ιστορια του βιβλιου. Απο τοτε συχνα πυκνα ψαχνομαι στο ειδος και βρισκω διαφορα διαμαντακια τα οποια συνηθως συνδυαζω ειτε με την αναγνωση, ειτε με rpg sessions.

Για οσους ενδιαφερονται για αυτη την μουσικη υπαρχει ενα πολυ ενημερωμενο youtube channel, το https://www.youtube.com/channel/UChmm356a5qe1luUsoatAgjA, με εκατονταδες βιντεο και κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του Dungeon Synth. Ειτε ειναι επηρεασμενο απο black metal, ειτε απο μουσικες 80ς παιχνιδιων, soundtracks, folk…ο,τι θες!

Ενδεικτικα καποια αγαπημενα μου κομματια

Shadow of the beast k HeroQuest κατευθειαν:

Oι οποιοι Old Sorcery βγαλανε και εναν πολυ ωραιο δισκο φετος

Κ τελος αλλη μια πολυ ωραια φετινη κυκλοφορια


(μεγα επος το Primal Rage στο 08:44)
4 Likes

Εύγε για το τοπικ! Έχω ψαχτεί κι εγώ κάμποσο με το dungeon synth τα τελευταία χρόνια, έχω ξεχωρίσει αυτά τα 2 άλμπουμ που μου έχουν κρατήσει στο χρόνο.

3 Likes

Εψαξα να δω αν υπηρχε σχετικο. Το Fief ηταν απο τα πρωτα που ακουσα. Πολυ ωραιο. Θα τσεκαρω και Hedge Wizard

Ωραιοι. Εχουν αυτον τον πιο ολντ σκουλ ηχο που συνηθως προτιμω

Dino synth λέει, προσκυνώ χαχαχ
Ωραίοι.

1 Like

ωραία μελωδιούλα έχει όμως

Δεν μπορώ να πω ότι στο αρχικό ποστ κατάλαβα ιδιαίτερα για τι είδους μουσικής μιλάτε , πάντως . Κάτι τέτοιο έκανε και ο Burzum όταν ήταν φυλακή σε πολύ basic επίπεδο

Είναι αρκετά ενδιαφέροντα τα αποπάνω

1 Like

πρωτη φορα ακουω αυτην την ονομασια. Ισως τα δυο-τρια τελευταια αλμπουμ απο Sopor να ταιριαζουν
https://soporaeternus.bandcamp.com/

1 Like

Βασικα ναι φιλε. Ο Burzum θεωρειται πρωτοπορος τους ειδους κ αυτος. Γενικα το Black αποτελει βασικη πηγη, αν και σαν ηχος παει αλλου

Και σε δεύτερη φάση, υποθέτω και οι Summoning.

2 Likes

Ναι οντως. Σας λεω και εγω ασχετος ειμαι. Εχω μπει στο ειδος χωρις να χω την γνωση

Άκουσα και αυτό πρόσφατα,τσέκαρε αν θες. Σπλιτ heavy μπάντας με dungeon synth καλλιτέχνη
https://www.metal-archives.com/albums/Throne_of_Iron/The_Crypt_of_Blades/787942

1 Like

Το θυμαμαι. Πρεπει να το χες ποσταρει στο χεβυ. Πιο πολυ μ αρεσε η dungeon synth μπαντα :smiley:

Dungeon synth ειναι οταν οι μεταλλαδες γνωρισαν το ambient?

4 Likes

Πως και δεν αναφέρατε Mortiis και τα project του Fenriz βρε?

Τώρα επειδή o @Ninpo πέταξε αλήθεια, παραθέτω αυτό:

Ο πρωτος που ανεφερα ειναι. Απλα με τον κωδικο Επος :stuck_out_tongue:

1 Like

Να αφήσω και αυτό εδώ μιας που το θυμήθηκα, έχει πολύ πράμα μέσα. Αν ξέρεις από πού πήρε το όνομά της, βρίσκεσαι στο σωστό τόπικ όμπβιουσλι.

2 Likes

Λοιπον. Στηριζω. Οτι ακουσα ως τωρα ειναι πολυ ωραιο. Ενα ευχαριστω στον Red Viper για το ανοιγμα του τοπικ. Απο οσο καταλαβαινω, προκειται για ενα genre το οποιο πεφτει 100% μεσα στα ακουσματα μου αυτην την εποχη.

Dino Synth λεει ρε μλκ και ονομα μπαντας Diplodocus. Ε δε γινεται να μην λατρεψεις.

ΥΓ1. Καπου εδω να πουμε οτι Jean Michel Jarre επαιζε κατι τετοια απο το 1975 περιπου
ΥΓ2. Και οχι μονο φυσικα, και Βαγγεληδες, Ντεμηδες Ρουσσοι και τυχαιοι Γιαπωνεζοι που εγραφαν οκταμπιτα για το Castlevania

5 Likes

Οποιος γουστάρει dark ambient ας τσεκαρει Lustmord - Heresy και Desiderii Marginis - Deadbeat. Πολυ ωραιοι δίσκοι

1 Like

Να σαι καλα! Και εγω τελευταια βρισκω τον εαυτο μου πολυ συχνα να θελει να ακουσει κατι αναλογο.

χαχα και εγω οταν το δα αυτο λατρεψα