Dungeons & Dragons : Pen & Paper

Nαι αλλά εγώ κάνω heal, νιανια!:stuck_out_tongue:

Πάντως, αν δεν είχα cleric, θα ήθελα να είχα επιλέξει ranger, αν και βλέπω μια μεγάλη προτίμηση σε rogue…:-k ειδικά αυτό για το συνδυασμό bard/rogue, oμολογώ ότι δεν το κατάλαβα :oops:

E αν δεν εχεις διαβασει τι κανει/μπορει να κανει ο καθε χαρακτηρας λογικο το βρισκω :stuck_out_tongue:
Οντως ειναι πολυ καλος συνδυασμος αν και κανενας συνδυασμος δεν σου εγγυαται τιποτα.

Όταν έπαιζα τελευταία φορά (πριν τρία χρόνια) είχα έναν χιούμαν μονκ (κλασσικά) αλλά το κορυφαίο της υπόθεσης ήταν ότι είχα ξεκωλοθει στα ζάρια για τα στατς (είχα φέρει 2 18 άρια και ένα 17άρι):smiley: και αν θυμάμαι καλά τα στατς μου ήταν

STR: 14
DEX: 20
CON: 12
INT: 14
WIS: 20
CHA: 16

Ηθελα να τον κανω tattooed monk αλλά ρε γμτ δεν πρόλαβα γιατί ο dm μας δεν είχε χρόνο και το παρατήσαμε:( κρίμα γτ τον είχα φτάσει μέχρι λεβελ 6. Πάντως γενικά οι μονκ μου αρέσουν γιατί σε κάθε λεβελ παίρνεις και από ένα feat. επιπλέον δεν έχεις ούτε όπλα(εξάλλου μετα από κάποιο λέβελ τα χερια σου θεωρούνται magic weapon και μπορείς να βαρέσεις ότι θέλεις) ούτε πανοπλία (σαν armor χρησιμοποιείς το wisdom modifier και στις επιθέσεις το dexterity αντι για το strenght). Και γενικά οι μονκ είναι κάτι σαν μπαλαντερ γιατί μπορούν να βαρέσουν, μπορουν να γίνουν ρογκ (λόγω ντεξτέριτυ) :D:D και γενικά για να μην σας τα πρήζω συνέχεια μπείτε εδώ: :smiley:

http://www.dandwiki.com/wiki/Ultimate_Monk_(3.5e_Optimized_Character_Build)#Progression_.283.5E.29

Λοιπόν αρχικά τι εστί pathfinder…πρώτη φορά το ακούω.

Έχω τώρα ένα Gray Elf, Wizard lvl 8 με αρχικά στατιστικά(χωρίς τα 2 points από το 4ο και 8ο lvl )

Str: 13
Dex: 20
Con: 15
Int: 20
Wis: 16
Cha: 11

Με τα 2 points τα έχω βάλει στο Int, οπότε τώρα είναι 22 + ένα Headband of Intellect πάμε στα 24. καθόλου άσχημα. Βέβαια ήμουν καλόφαρδος όσο δεν πάει στα αρχικά ζάρια. Τώρα feats που είναι ένα σημαντικό στοιχείο. Εννοείτε όποιος μπορεί να προτείνει γιατί υπάρχουν άπειρα και όσο να ψάξεις κάτι θα σου ξεφύγει. Aυτά που έχω είναι:

Collegiate Wizard
Point Blank Shot
Arcana Mastery
Alacritus Cogitation

Γενικά έχω υψηλό Dex καθώς θέλω να τον κάνω Ray Master!Aχ μακάρι να υπήρχε και κανά prestige class σε βιβλία. Υπάρχει ένα σε ένα περιοδικό του D&D, αλλά ο DM είπε μόνο από βιβλία…κρίμα.

Τώρα ένας γαμάτος συνδυασμός είναι Druid/Master Of Many Forms. Ουσιαστικά το prestige σου κάνει καλύτερο το wild shape. Επίσης σαν γενικό ο Human μαμάει γιατί παίρνει αυτό το μαμημένο feat παραπάνω που νταξ είναι ότι καλύτερο. Γενικά τα feats είναι το 50% ενός χαρακτήρα. Βέβαια πρέπει να είσαι τυχερός στα ζάρια ώστε να αντισταθμίσεις λίγο που δεν παίρνεις τα ability points της φυλής.

Για πείτε και για μας τους άσχετους απο που ξεκινάμε να μαθαινουμε?

Λοιπόν θα κατεβάσεις τα βιβλία και θα αρχίσεις το διάβασμα σε PHB και PHB ΙΙ αρχικά. Επίσης πιο πίσω έχω δώσει ένα site αναφέρει ότι αυτά τα 2 βιβλία(αλλά και περισσότερα), απλά ποιο περιληπτικά λίγο…

Για να δούμε. Μπορώ να τ αγοράσω αυτά τα βιβλία κιολας?

Εννοείτε. Απλά μην κάνεις τη βλακεία να τα πάρεις μεταφρασμένα. Εκτός από ότι κοστίζουν παραπάνω, η μετάφραση δεν είναι ούτε γτπ…
ΑΑΑ και κάτι σημαντικό…ΟΧΙ 4η έκδοση. Να αρχίσεις με την 3.5v. Τώρα ελλάδα θα βρεις πολύ δύσκολα τα αγγλικά βιβλία της 3.5 γιατί φαντάσου η 4η έκδοση είναι από το 2007 νομίζω. Οπότε απ έξω. Έχω ένα βιβλία νταξ και μόνο να βλέπεις τις εικόνες δεν θες τίποτα άλλο. Πολύ προσεγμένη δουλεία.

το ειχα δει σε μια εκθεση κομικ στην θεσ/νικη περυσι και απο κει το εμαθα. Εδω τα λεει αρκετα κατατοπιστικα νομιζω και με λιγο ψαξιμο σιγουρα μπορεις να βρεις περισσοτερες πληροφοριες

http://paizo.com/pathfinderRPG

[I]The Pathfinder Roleplaying Game is an evolution of the 3.5 rules set of the world’s oldest fantasy roleplaying game, designed using the feedback of tens of thousands of gamers just like you[/I]

[I]The Pathfinder Roleplaying Game has been designed with compatibility with previous editions in mind, so you’ll be able to use your existing library of 3.5 products with minimal effort. In fact, the Pathfinder RPG is designed to smooth over a number of the rough spots in the 3.5 rules set, making several existing books even easier to use. [/I]

Ψάχνω ομάδα(με Dm) για DnD 3,5 στην Αθήνα για καμμένα session!!!

Αν και έχω να παίξω d&d 15 χρόνια ψηφίζω rogue που συνήθως παίζω στα rpg γενικότερα. Κυρίως Fading Sunds & Cthulhu

Κανένας για DnD 3,5 Aθήνα δυτικά προάστια?

3.5αρα κατα κυριο λογο, προσφατα επαιξα 2-3 sesions στην 3αρα (ελαχιστες οι διαφορες βεβαια) αγαπημενη κλαση βαρβαρος, αν και νομιζω οτι οποτε ξαναπαιξω θα δοκιμασω κατι αλλο, να δω και αλλη πλευρα του παιχνιδιου.
Χρονος και ατομα ειναι το προβλημα ομως…! Ελπιζω συντομα φοιτητης με απλετο χρονο σε περιβαλλον με ατομα που να γουσταρουν!

D’n’D einai mono to 2nd edition. Campaign to Greyhawk. Kai mousikh oi Pazuzu.

Sent from my MT11i using Tapatalk

ΕΤΣΙ!!!

Και Ravenloft με τον Strahd να κοιτάει τις ομίχλες απ την κορυφή του πύργου του.

ξέθαμα απλά με έπιασε μανία.

1 game.

Wizard 1, Cleric 3, Mystic Theurge 2. πάντα ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο, πολλές οι δυνατότητες. καστάρω 28 spells την ημέρα. not bad. Τα stats όπως είναι τώρα με 80 points:
Str: 8
Dex: 15
Con: 13
Int: 18
Wis: 17
Cha: 10

2 game - all dwarves
Druidic Avenger 6, Warshaper 2 . δεν με νοιάζουν τα spells. Απλά γίνομαι αρκούδα ξέρω γω, rage και άγιος ο θεός. Ο druid αυτός είναι ένας συνδυασμός druid και barbarian. Με 90 points:
Str: 20
Dex: 12
Con: 20
Int: 10
Wis: 14
Cha: 8

Ζητείται DM στις Σέρρες. Εμπειρία και όρεξη απαραίτητα :stuck_out_tongue: